Setari Cookie-uri

Mama crestina intr-o tara musulmana: o provocare?!?

Aceasta intrebare a fost postata pe un site dar din pacate nu prea au existat multe raspunsuri.......voi ce parere aveti?
myeyes
Postat pe 3 Februarie 2009 16:39
da e ff dificil mai ales ca nu poti sa dai o educatie crestina copilului tau iar tu personal te simti departe de d/zeu antro lume fara de d/zeu
erikahd2008
Postat pe 3 Februarie 2009 23:55
De la: Ali_Alina, la data 2009-02-03 16:39:43Aceasta intrebare a fost postata pe un site dar din pacate nu prea au existat multe raspunsuri.......voi ce parere aveti?



categoric da.e o mare provocare desi musulmanii (unii din ei caci si ei au uscaturi ca si noi) sunt niste oameni cu princii clare.imi place mai mult de regula ca fata sa fie domnisoara.dar stii ce fac fetele sa ramana domnisoare?sex anal si oral.si nu te mint.o stiu de la un turc.nu toate cum si la noi nu toate fac sex de la 15 ani.dar 50%.dar chiar e o provocare sa fii mama crestina intre musulmani. ii urez succes
roscatika23
Postat pe 1 Martie 2009 22:16
cred ca raspunsurile de pana acum sunt un pic exagerate ori date din auzite...
analizand un pic lucrurile, de vreme ce ai inaintat la stadiul de mama, facandu-ti o familie cu un sotz musulman, inseamna ca l-ai iubit si il iubesti. asta-i cel mai important. si va felicit. sa fiti fericiti.
insa, in nici o relatie, indiferent de religie nu este totul roz; exista si momente grele, uneori chiar perioade mai lungi. eventual, depresii postnatale obisnuite, care pot fi agravate de dorul de tara sau de familia din tara. totul e sa comunicati, in orice limba doresti, sa cautati sa comunicati. sa-i spui ce ai pe suflet, sa te descarci, dar, ai grija pe ce ton, cu ce cuvinte. decarca-te, dar nu-l pierde. adu-ti aminte de ce sunteti impreuna. ptr ca va iubiti. nici o iubire nu ramane ca la inceput, ea se transforma, in prietenie, respect.dar, depinde si cum "lucrezi" la aceasta relatie ca sa se schimbe in bine. cu vorbe bune, cu rabdare. nu te cunosc, probabil stii deja lucrurile acestea. dar cateodata le uitam. uitam, indiferent de ce religie are partenerul.
e greu sa fii mama in orice tara ai trai, cu orice partener ai avea, orice religie ar avea acesta. oameni buni si rai sunt in orice tara, indiferent de ce religie are. este acelasi Dumnezeu, cu alt nume. voi va iubiti si asta conteaza, fii tare, si o sa treceti peste toate.
nu te lua dupa gurile rele, dupa prejudecati, ptr ca lumea este invidioasa cand ai o familie fericita.
ai grija de tine si de familia ta, ai grija ce prieteni iti faci, nu te lua dupa sfaturile oricui, sa nu ai surprize neplacute. mai bine incearca sa comunici mai mult cu sotul, spune-i ce te framanta. comunicarea e f importanta, in orice relatie.
succes!

Postat pe 11 Martie 2009 10:11
ma surprinde sa aud asta..,imi este imposibil sa cred ca poti sa ramai crestina intr-o tara musulmana unde mai devii si mama

Postat pe 11 Martie 2009 20:33
buna, apropo de surprindere, am vazut, cu ochii mei familii mixte, care se inteleg f bine, chiar daca ea si-a pastrat religia.
totusi, nnu conteaza religia asa de mult intr-un cuplu, doar in masura in care fiecare ii da importanta.
dupa cum am mai spus, trebuie sa judecam omul, nu religia lui.

Postat pe 12 Martie 2009 10:25
inteleg sentimentele, absolut normale,numai ca acele familii mixte cunoscute s-au desprins din marea lor familie supusa majoritatii,probabil, sau traiesc departe de ei,vezi orase ale europei cu o pondere crescuta a emigrantilor musulmani

Postat pe 12 Martie 2009 18:13
Nu e usor deloc , si nu se compara cu a fi mama in alt context , tara, religie..... Si din pacate , intr-un cuplu mixt, crestina ea si musulman el , religia conteza , chiar mult. Doar daca traiesc in tara ei , sau ,ma rog in alta parte , adica nu la el in tara si alaturi de familia lui ,se poate ca el sa devina mai...relaxat in privinta religiei . Si de mult ori , chiar daca mama e crestina , daca traieste intr-o tara musulmana si naste copilul acolo, copilul e considerat musulman ,si educat ca atare. In general , o asemenea casatorie nu aduce mari satisfactii femeii, din cauza diferentelor culturale ,religioase ,educationale si chiar sociale.
libra66
Postat pe 12 Martie 2009 18:35
multumesc,libra66,de fapt asta incercam sa explic si eu,un weekend placut la toti

Postat pe 13 Martie 2009 17:13
Cassey_
Postat pe 25 Mai 2009 20:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De unde citim? 30 De la: battleofwits 1 Martie 2011 15:57
pana cand o viata amara? 22 De la: smigal 18 Martie 2009 16:05
Maturitatea...pt fiecare ins altceva! 22 De la: joana_rise 8 Februarie 2009 14:07
valentine's day sau dragobete??? 11 De la: clau_chibiusa 1 Februarie 2009 22:07
On Vogue interviu? 17 De la: d3vil_me1923 8 August 2011 22:52