Setari Cookie-uri

Ce ii leaga pe oameni pana la urma?

Obisnuinta, comoditate, rutina, nevoie etc. Obisnuim in mod frecvent sa asemanam aceste lucruri cu iubirea, in special cu iubirea fata de sexul opus. Ce e clar insa e faptul ca o data cu asa zisa iubire vin si aceste lucruri. Ce nu-mi este clar in schimb sunt lucrurile urate ce se petrec la un moment dat intr-un cuplu, iar prin simplu fapt ca ne-am obisnuit continuam sa iubim. Te-ai intrebat vreodata ce iubesti la el? Ca arata bine? Ca va intelegeti bine in pat? Crezi ca nu vei mai gasi altceva mai bun? etc. Pentru asta crezi ca merita sa-ti calci sufletul in picioare? Nu cred. Te-ai gandit vreodata care a fost prima parere pe care ti-a lasat-o el? A fost una proasta nu? Dupa ceva timp ai constat ca nu te-ai inselat. A avut destul timp sa intre in sufletul tau si sa te bage in dilema. Iar tu la randul tau i-ai creat o imagine in subconstientul tau de care apoi te-ai indragostit. Si o iubesti din tot sufletul tau, o asezi pe un piedestal si nu-i mai dai drumul. Iti ocupa majoritatea gandurilor tale in asa fel incat uiti de tine si de ceea ce ti-ai dorit vreodata sa fii sau sa faci. Te impinge sa crezi ca traiesti ceva frumos, ceva unic si te bucuri enorm ca viata nu trece pe langa tine.
Dupa o asemenea experienta ce poate contine mai mult sau mai putin din lucrurile enumerate mai sus, ramai din nou tu cu tine suferind dupa acea imagine la care vor fi adaugate si amintirile in functie de durata relatiei. Si plangi, intrebandu-te de ce? il suni in disperare de cauza etc. La tine ajungi sa te gandesti mult mai tarziu si cand crezi ca s-a terminat chinul, constientizezi ca el abia incepe. E doar lupta in a te regasi, puterea aceea de a reinvia din propria cenusa. Oamenii iti vor spune tot timpul ca asta e viata si ca nu mai exista printi fetito, trezeste te la realitate, iar daca vor avea ocazia iti vor da si doua palme.
" Despre el pot spune multe lucruri urate, insa nu asta conteaza ci impactul pe care faptele lui le-au lasat asupra sufletului meu. Am crezut ca-l iubesc, ca e prima mea iubire cu toate ca mai cunoscusem baieti pe care la un moment dat aveam impresia ca ii iubesc. Dar nu, cu el am crezut si uneori am si simtit ca il iubesc. Prins in aceasta provocare, singurul lucru pe care el mai trebuia sa-l faca era sa renunte la cea care ia fost prietena timp de 3-4 ani. Insa acest lucru nu s-a intamplat niciodata. Am trait si am iubit o imagine. Am simtit ca lucrurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie, insa nu-l vedeam in stare pur si simplu. As fi mutat si muntii din loc pentru el, mi-as fi vandut probabil si sufletul diavolului doar sa mai simt pasiunea si dragostea pe care mi-o arata, caldura si protectia pe care mi-o oferea. Simteam uneori ca-mi iau zborul si imi intrebam deseori sufletul daca e bine?..si-mi raspundea ca ii este frica. Prinsa intr-o lupta veche si grandioasa cu sufletul meu, am trecut din nou peste el, l-am calcat in picioare. Am zis sa risc fiindca uneori imi dovedea ca "iubirea" ce crestea zilnic o merita.
Dupa 9 luni, mi-am luat inima in dinti si am sunat-o pe cea pe care am crezut-o uitata si totusi prezenta in decursul relatiei mele. Mi-am primit raspunsurile de care aveam nevoie. El era cu amandoua nici mai mult nici mai putin. Dupa 2 luni am ajuns la concluziile din introducere. El s-a impacat cu ea. Si eu?..Eu sunt mai fericita ca nicicand. Pot sa ies in lume cu capul sus iar sufletul meu e din nou asa cum imi doresc eu sa fie. Experienta acumultata nu o voi lasa sa ma influenteze intr-un mod negativ, ci mai degraba constructiv. Ii multumesc lui ca nu s-a intors pe mine si ca a preferat-o pe ea doar prin simplul fapt ca daca strici un lucru frumos nici o viata intrega nu-ti ajunge sa-l repari. O sa continui sa cred in printul meu si atat. Restul sunt doar detalii."

Postat pe 3 Februarie 2009 17:34
De la: iulik24, la data 2009-02-03 17:34:18Prins in aceasta provocare, singurul lucru pe care el mai trebuia sa-l faca era sa renunte la cea care ia fost prietena timp de 3-4 ani. Insa acest lucru nu s-a intamplat niciodata.


Adica tu nu stiai ca el mai are treburi neterminate? ca daca stiai, atunci te-ai bagat singura in probleme. Daca nu stiai inseamna ca era un fals, treci peste acest moment. Succes!
metal
Postat pe 3 Februarie 2009 17:44
"Dupa 9 luni, mi-am luat inima in dinti si am sunat-o pe cea pe care am crezut-o uitata si totusi prezenta in decursul relatiei mele." - Nu, n-am stiut, insa am simtit-o mereu prezenta, drept pt care am sunat-o pentru niste raspunsuri pe care nu le-am primit de la el.
Cat priveste trecerea mea peste acest "incident", o consider mai mult decat trecuta.

Postat pe 4 Februarie 2009 16:26
nasol, ce sa zic....din pacate mai sunt si specimene d-astea. bine k totusi ti-ai dat seama si ai actionat in consecinta. si daca zici k ai si depasit momentul, cu atat mai bine...am citit odata undeva ca fiecare relatie pe care o termini cu un barbat te apropie mai mult de "jumatatea" ta :) asa k presupun k esti pe drumul ce bun:)
boomboom
Postat pe 5 Februarie 2009 13:57
aproprierea dintre 2 persoane consta in misterul dintre cei 2
bestiutza_relouded
Postat pe 5 Februarie 2009 14:26
Ce ii leaga pe oameni pana la urma?
Cel mai frumos este atunci cand ii leaga dragostea,sentimentele si cel mai trist este atunci cand ii leaga doar obligatiile.
ana_lili36
Postat pe 5 Februarie 2009 15:38
super tare topicul!!
abia astept sa "cresc" si sa aflu :P
morticia_adams
Postat pe 6 Februarie 2009 17:33
cu certitudine ceea ce simt unul pentru celalat
onlyme1985
Postat pe 27 Februarie 2009 22:13
dar sincer acum tu nu ti-ai dat seama ca el mai avea pe cineva?asa de bine mintea incat sa nu iti dai seama?
_dulcik_
Postat pe 13 Martie 2009 16:20
dupa o astfel de suferinta, prin care fiecare dintre noi trecem la un moment dat, cel mai important e momentul acela cand "renastem ", cand privim in sfarsit pomii, florile, oamenii de parca ne-am fi trezit dintr-un somn greu. e semn ca a venit din nou primavara in sufletul nostru si tot ce avem de facut este sa mergem inainte cu capul sus, cu optimism si multa incredere ca totul va fi bine. capul sus! ce a fost a fost!
loomy_dee
Postat pe 13 Martie 2009 17:58
Lucruri bune sau lucruri proaste
ema_rice
Postat pe 14 Martie 2009 00:44
ii leaga o distanta ...
__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 00:44
In ziua de azi:.........DOAR INTERESUL!!!!

Postat pe 15 Martie 2009 16:27
Interesul poarta fesul...
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 21:51
dragostea
nikky21
Postat pe 17 Martie 2009 00:22
a gasit in cealalta ceea ce tu nu i-ai putut oferi ,sper ca ai invatat din lectia asta de viata....daca nu o sa vezi mai tarziu totul cu alti ochi

Postat pe 17 Martie 2009 00:56
Ce ii leaga pe oameni pana la urma?
pai catusele , sfoara , lantul etc
SweetDadyD
Postat pe 17 Martie 2009 12:31
legaturi invizibile.
dana_mv
Postat pe 17 Martie 2009 12:32
ii leaga iubirea, credinta ca vor trece peste toate rautatile, atractia,
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 21:16
De la: _dulcik_, la data 2009-03-17 21:16:23ii leaga iubirea, credinta ca vor trece peste toate rautatile, atractia,


of dulcik esti atat de romantica si dulce
cred ca pe oameni ii leaga frica de singuratate si urma pe care o lasa. sa fii sigur ca ai lasat ceva in urma ta.
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 15:10
Interesele ii leaga pe oameni. Si "frica de singuratate" este tot un interes... Avem nevoie unii de altii din anumite interese, nu? Ideal este ca interesele sa fie aceleasi si reciproce...
carinio10
Postat pe 20 Martie 2009 21:42
Pai depinde ..la ce fel de relatie va referiti? pe prieteni de multe ori ii leaga interesele comune pe care le au, si mai rare sunt prieteniile adevarate care rezista contra tuturor circumstantelor. Dar de exemplu pe mine si sufletul meu pereche ne leaga iubirea si nimic mai mult pentru ca n-am putut fi impreuna.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Martie 2009 04:24
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-18 15:10:17
De la: _dulcik_, la data 2009-03-17 21:16:23ii leaga iubirea, credinta ca vor trece peste toate rautatile, atractia,


of dulcik esti atat de romantica si dulce
cred ca pe oameni ii leaga frica de singuratate si urma pe care o lasa. sa fii sigur ca ai lasat ceva in urma ta.


mai sincer acum sunt o romantica incurabila... si ai dreptate in ceea ce zici legat de singuratate
_dulcik_
Postat pe 21 Martie 2009 22:10
eu sincer cred ca la inceput iubirea(daca e sa fie) iar apoi dupa un timp un amalgam de sentimente gen respect, obisnuinta, frica de singuratate, etc....
lucky_me
Postat pe 22 Martie 2009 04:05
Ii leaga un parfum...

Postat pe 22 Martie 2009 06:37
subscriu, esential mirosul, desi in mod constient, putini remarca aspectul
googoodoll
Postat pe 22 Martie 2009 10:29
amintirile.............................
just_heaven
Postat pe 22 Martie 2009 10:30
e destul de grav daca te leaga doar amintirile, parerea mea ...
googoodoll
Postat pe 22 Martie 2009 12:14
La inceput ...pasiunea, apoi respectul ....iar la sfarsit .....amintirile( depanate la gura sobei)
ninushk
Postat pe 2 Aprilie 2009 17:41
al meu cand i-am zis ca vreau sa divortam , m-a intrebat ce face cu rata de la banca?!

Postat pe 2 Aprilie 2009 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
... Familia ... 52 De la: DayC 24 Ianuarie 2012 18:28
Muzica de Craciun 4 De la: freakbabe 24 Decembrie 2009 03:12
Fetelor ce sa fac ? 20 De la: fante_de_dorobanti 14 Octombrie 2010 13:46
vreau sa fiu presedinte 30 De la: nico_dana2006 27 Septembrie 2009 11:02
ce va mai fac barbatii din zodia scorpion? 13 De la: miss_darine 20 Noiembrie 2010 18:12