Setari Cookie-uri

reactia barbatilor la certuri....tacerea

Cred ca saturandu-ma sa citesc mereu problemele altora pe forum am hotarat sa postez...ca doar ce,cu totii avem "nelamuriri" nu?Si chiar de multe ori primesti super sfaturi din experienta traita de alti...Anyway...Intrebarea mea e:poti sa iubesti si in acelasi timp sa iti doresti "timpul tau alone"?Relatia mea e de 1 an si....cam jumate.Iubitul meu a avut mereu aceeasi reactie la "suparari",retragerea in sine si nevorbitul cu nimeni,including me.Neraspunsul la miile de telefoane sau mesaje sunt parte din ritual.O sapt...doua...trei.Mereu cand intervin certuri sau se supara,ma ignora total.Am mers sa vorbesc cu el,la el acasa....nici urma de altcineva in timpul asta,ca era singura explicatie pt care,in mintea mea,ai vrea sa stai departe de mine.Si de fiecare data cand ne impacam,dupa ce el isi revine la normal(ceea ce dureaza ingrozitor de mult si ma scoate din minti)imi zice ca ar fi trebuit sa ma obisnuiesc deja ca asta e felul lui,are nevoie de timpul lui ca sa treaca peste moment pt ca nu poate sa se certe cu nimeni...Ore e adevarat?As vrea o pareri din partea barbatilor sa inteleg daca chiar facem parte din lumi diferite...respectiv planete diferite :)
icegirl04
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:54
ioiiii, ce-mi plac generalizarile!

Postat pe 26 Septembrie 2008 12:10
asa e si iubitul meu numai ca mie imi convine....daca m-ar contrazice cred ca i-as zice niste lucruri groaznice, imi pare bine ca-mi da dreptate intodeauna!....oricum nu se schimba dar nimeni nu e perfect, nu-i asa?....si oricum nu as renunta asa usor la el asa ca de ce sa ne mai certam....e deajuns ca-i mai reprosez din cand in cand si e bine ca nu se pune cu mine.....am avut relatii in care ne certam ca chiorii si m-am cam saturat...am avut relatii in care el ma sufoca si e mai rau, sa stii!....trebuie sa invatam sa nu mai fim asa dependente iar daca nu a raspuns la mesaj sa-l ignoram si noi data viitoare!...dar sa nu ne mai facem draci!....Eu sunt mai independenta si ma descurc cu o asa relatie, pe mine ma sperie tipii aia de te controleaza tot timpul si tipa la tine mai rau ca tine care esti femeie! Tu asa ai vrea?.....Uita si tu de el cand te ignora! Ori ti-e frica ca te lasa?....Parca mai greu e sa scapi de un barbat decat sa te lase, stai si tu mai linistita....Daca te lasa asta e! Gasesti altu...dar apropo, si eu cand sunt suparata prefer sa nu ma mai sacaie, sa ma lase in pace...si asta cu toate ca il iubesc!

Postat pe 26 Septembrie 2008 12:24
trebuia sa pui un semn de intrebare akolo,era mai indicat.evitai generalizarile
exista fel si fel de temperamente.prietenul tau cu siguranta e un tip introvertit.introvertitii cauta sa isi interiorizeze trairile.mai ales in cazul supararilor,tind sa se inchida in ei,sa se vindece singuri..mai rar apeleaza la ajutorul altora.
"Introvertitul: isi canalizeaza energia spre propriile idei, spre lumea sa launtrica, construindu-si un bogat univers interior. Dispune de o buna atentie interioara, gandire abstracta si profunda, hotarare, manifestand tendinte de izolare si anxietate. Introvertitul nu cultiva relatiile sociale, este o fire contemplativam, rezervata, lipsita de incredere de sine."
nu e de condamnat,lasa-l sa isi revina singur...zi merci ca nu ai parte de o persoana colerica (ex: )...se lasa cu pumni,palme si degete in ochi
all the best
razz
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:23
De la: razz, la data 2008-09-27 01:23:48trebuia sa pui un semn de intrebare akolo,era mai indicat.evitai generalizarile
exista fel si fel de temperamente.prietenul tau cu siguranta e un tip introvertit.introvertitii cauta sa isi interiorizeze trairile.mai ales in cazul supararilor,tind sa se inchida in ei,sa se vindece singuri..mai rar apeleaza la ajutorul altora.
"Introvertitul: isi canalizeaza energia spre propriile idei, spre lumea sa launtrica, construindu-si un bogat univers interior. Dispune de o buna atentie interioara, gandire abstracta si profunda, hotarare, manifestand tendinte de izolare si anxietate. Introvertitul nu cultiva relatiile sociale, este o fire contemplativam, rezervata, lipsita de incredere de sine."
nu e de condamnat,lasa-l sa isi revina singur...zi merci ca nu ai parte de o persoana colerica (ex: )...se lasa cu pumni,palme si degete in ochi
all the best
...Doamne ce analiza!....Pai si iubitul meu evita certurile dar nu mi se pare un tip introvertit sau anxios sau lipsit de incredere in sine!...l-ai terminat pe prietenul lui icegirl04

Postat pe 27 Septembrie 2008 09:12
mersi tuturor pentru interes....acum nu stiu ce sa zic si cu evitatul certurilor,ca eu vad altfel lucrurile decat le vede el,eu nu pot sta ceva de ordinul saptamanilor departe de el,fara sa vorbim si sa imi adun gandurile in singuratatea mea,asa cum zice el ca face.oare asta inseamna ca eu il iubesc mai mult??p.s:scuze pentru generalizari
icegirl04
Postat pe 27 Septembrie 2008 12:22
mi se pare un caz cat se poate de concret si cred ca ai inteles nalamurirea mea...poate doar teoriile sunt generalizate.
icegirl04
Postat pe 27 Septembrie 2008 12:23
De la: dulcevenin, la data 2008-09-27 09:12:54
De la: razz, la data 2008-09-27 01:23:48trebuia sa pui un semn de intrebare akolo,era mai indicat.evitai generalizarile
exista fel si fel de temperamente.prietenul tau cu siguranta e un tip introvertit.introvertitii cauta sa isi interiorizeze trairile.mai ales in cazul supararilor,tind sa se inchida in ei,sa se vindece singuri..mai rar apeleaza la ajutorul altora.
"Introvertitul: isi canalizeaza energia spre propriile idei, spre lumea sa launtrica, construindu-si un bogat univers interior. Dispune de o buna atentie interioara, gandire abstracta si profunda, hotarare, manifestand tendinte de izolare si anxietate. Introvertitul nu cultiva relatiile sociale, este o fire contemplativam, rezervata, lipsita de incredere de sine."
nu e de condamnat,lasa-l sa isi revina singur...zi merci ca nu ai parte de o persoana colerica (ex: )...se lasa cu pumni,palme si degete in ochi
all the best
...Doamne ce analiza!....Pai si iubitul meu evita certurile dar nu mi se pare un tip introvertit sau anxios sau lipsit de incredere in sine!...l-ai terminat pe prietenul lui icegirl04



chiar si introvertit fiind....chiar crezi ca iti ia de ordinul saptamanilor sa iti revii?pt un motiv aparent banal,ca am trecut sa vad daca e masina in fata blocului si l-am sunat sa il intreb cum de e acasa.el a zis ca nu a condus dimineata ca l-a luat un coleg si dupa s-a suparat si mi-a zis ca mereu il verific si il stresez....:(
icegirl04
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:49
De la: razz, la data 2008-09-27 01:23:48trebuia sa pui un semn de intrebare akolo,era mai indicat.evitai generalizarile
exista fel si fel de temperamente.prietenul tau cu siguranta e un tip introvertit.introvertitii cauta sa isi interiorizeze trairile.mai ales in cazul supararilor,tind sa se inchida in ei,sa se vindece singuri..mai rar apeleaza la ajutorul altora.
"Introvertitul: isi canalizeaza energia spre propriile idei, spre lumea sa launtrica, construindu-si un bogat univers interior. Dispune de o buna atentie interioara, gandire abstracta si profunda, hotarare, manifestand tendinte de izolare si anxietate. Introvertitul nu cultiva relatiile sociale, este o fire contemplativam, rezervata, lipsita de incredere de sine."
nu e de condamnat,lasa-l sa isi revina singur...zi merci ca nu ai parte de o persoana colerica (ex: )...se lasa cu pumni,palme si degete in ochi
all the best


mersi pt mesaj.ma intrebam doar daca...un barbat,chiar si introvertit fiind,are nevoie de timp de ordinul saptamanilor sa isi revina...
icegirl04
Postat pe 1 Octombrie 2008 21:20
hmmm...si ei sunt o fire putin introvertita...insa cand vine vorba de a lamuri o situatie tensionata prefer sa discut pe fata cu partenerul pana o lamurim si nu aleg sa ma iau sa ma duc ,alegand tacerea.
insa se pare ca el nu e ca si mine iar atunci cand se aprind niste scantei de cearta el prefera sa se retraga ,ceea ce ma cam dispera.
a motivat aceasta atitudine prin faptul ca nu i place sa se certe ( nici mie dealtfel insa prefer un ton mai ridicat daca asta se cere pt a lamuri clar o neintelegere...)si decat sa se ajunga prea departe adica sa se lase cu vorbe mai grele usturatoare ,el alege sa taca si sa se retraga....INSA mereu el e cel care ma va cauta pe mine dupa o zi doua si isi cere scuze de obicei sau daca stiu ca e vina mea si poate l-am jicnit cu ceva atunci nici eu nu ezit sa fiu prima care face pasul spre o reconciliere.
in cazul tau...nu stiu ce sa zic ...mi se pare mult prea mult termenul de saptamani de care are nevoie iubitul tau sa isi revina ...nu e tocmai normal.depinde acum si de motivul neintelegerii dintre voi si a cui a fost vina acolo,stii...dar daca el se supara si inchide in el din fleacuri si daca nu intotdeuana tu te consideri responsabila de cearta ,atunci nu e tocmai ok....eu totusi zic ca el exagereaza si ti-as sugera ca atunci cand apare iar o cearta sa fii tu prima care se retrage alegand tacerea ,jucand rolul de victima ..cu masura bineteles .si apoi sa vezi ce va face el fiind tu cea care se retrege prima...dar in orice caz nu mai fugi la el de fiecare data cand el nu iti da un semn cu saptamanile ...nu se face totusi asa ceva unei persoane pe care o iubesti ...parerea mea.sa auzim numai de bine!
3041977
Postat pe 4 Octombrie 2008 09:37
Lasa-l sa isi faca numarul, nu il cauta, nu ii mai da 100 de mesaje, nu il mai suna la 2 ore..lasa-l pe el singurel sa isi faca numarul...ai sa vezi ca daca il lasi asa se va pune pe linia de plutire singurel..ai incercat sa il cauti si probabil mai rau l-ai stresat..si cu cat il presezi mai mult cu atat va face mai rau..Uite..prietenul meu este foarte schimbator..la inceput ma urcam pe pereti si faceam crize ca spumele marii pentru ca nu intelegeam de ce are nevoie sa stea singur..si cand zic singur..singur inseamna..e acasa leneveste..sau face ceva pt el (spala masina, cumpara chestii) ..dar eu la inceput faceam crize si ma suparam..ca de ex..nu imi raspundea la nust ce sms i-am trimis eu..sau nu mai raspundea la tel...banalitati..care erau fondate pe lipsa de incredere, am stat de vorba cu el foarte pasnic si foarte sincer..si am invatat ca are nevoie de momente de singuratate, momente in care sa stea cu el...sa se puturoseasca...sa nu vorbeasca..sa nu fie bagat in seama, pupat si alintat...sa fie un pic egoist..am invatat asta de la el..si am inceput sa il las..sa nu il mai stresez..sa il las sa isi faca numarul..eh..inainte cand faceam crize..dura mult timp momentul de singuratate al lui...acum de cand il las sa mai stea si cu el...nu mai simte nevoia sa faca asta..nu mai e mofturos..si nu mai e absent...si ma bucur mult ca am inteles, pt ca suntem mult mai fericiti asa...deci se poate...lasa-l sa isi faca numarul!! e spre bine..
aapi
Postat pe 6 Noiembrie 2008 02:14
Eu nu consider ca este normal cum se comporta! Pai imagineaza ti s fii casatorita cu un asemenea om... nici nu vreau s ma gandesc! Parerea mea este ca nu te iubeste suficient! Cand exista dragoste adevarata in urmatoarea secunda ora sau zi uiti de cearta si te impaci! Iar daca el poate s reziste atat de mult mi se pare cam suspect! Plus ca te terorizeaza pe tine psihic, te face s nu mai stii ce s faci chiar tu! Parerea mea este ca nu e bine s stai langa cineva care nu te lasa s evoluezi, care mai mult te trage inapoi!
puffulete
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:36
fa si tu ce face el.
sa vedem cum ii place..
morticia_adams
Postat pe 9 Noiembrie 2008 02:00
BUNA..draga..daca nu esti casatorita inca gindestete bine....eu am trecut prin asta...e chir rau de tot..am multa expierenta traita pe pielia mea....dar te rog spunemi in ce zodie esti tu si el???gesy44@yahoo.com...sint un consilier si un psiholog bun la aceste specimene de oameni ...cautama pe mess daca vrei sa mai vb. si curaj..te asteapta multe surprize
hANY
Postat pe 9 Noiembrie 2008 10:16
excelent draga mea ..te salut se vede ca o putem ajuta cu un sfat ai spus exact totul...eu de 20 ani am asa ceva in casa
hANY
Postat pe 9 Noiembrie 2008 10:18
va multumesc pentru raspunsiri si intr-adevar ajuta.m-am gandit si eu la toate variantele posibile si singura plauzibila e ca nu ma iubeste cu adevarat...desi in situatiile cand nu suntem certati imi spune mereu ca nu a crezut niciodata ca o sa intalneasca pe cineva ca mine,ca sunt cea mai frumoasa femeie pe care a cunoscut-o in viata lui si ca ma iubeste enorm.(are si ce iubi,fie vorba intre noi s fara falsa modestie:).stiu foarte bine ca pot fi cu orice alt barbat care m-ar aprecia si nu ar reactiona niciodata asa de frica sa nu ma piarda...nu stiu exact ce sa cred dar il iubesc si e greu sa renunt....
icegirl04
Postat pe 9 Noiembrie 2008 11:26
Si eu am avut un prieten care ma chinuia in halul asta! si nu faceam decat s ma intreb " oare om mai fi impreuna, oare nu mai vrea, oare ne am despartit? " plus multe alte procese de constiinta! ma facea s ma simt foarte rau oricum!
Asa ceva nu are voie sa existe intr o relatie normala, cand e suparat unu il impaca celalalt si tot asa! trebuie s existe bunavointa din partea amandurora!
Pana la urma n am suportat teroarea asta si am renuntat, a fost foarte greu dar s a terminat pana la urma ceva ce oricum nu avea promis un viitor frumos! si uite ca pana la urma am gasit un barbat normal!
Trebuie s stii si s tii minte, ca o relatie de dragoste, de iubire, trebuie sa ti ofere siguranta, incredere fericire, multumire, implinire trebuie s te faca sa evoluezi si sa fie o cale de a trece mai usor peste probleme! s fie un stalp care te tine in picioare! asta trebuie s reprezinte iubitul tau (si u pentru el)!

Si asta e valabil pentru toata lumea! daca nu se intampla asa inseamna ca nu ai gasit adevarata dragoste!
puffulete
Postat pe 9 Noiembrie 2008 11:33
optez pentru varianta lui pufflulete,a exprimat cat se poate de bine raspunsul! icegirl e totusi nesigura,ar vrea sa renunte,nu ar vrea...as mai adauga la spusele lui puffulete ca o relatie trebuie sa-i confere unei femei si sentimentul ca e respectata,apreciata,si asta nu numai in momentele de glorie si fericire ,ci mai ales,subliniez ,in cele de cumpana,pentru ca atunci se vede un om care te iubeste cu adevarat!e drept insa ca nu trebuie sugrumat ,urmarit , sunat de mii de ori ,dar in cazul de fata se scuza,pentru ca poti astepta o zi ,2, 3 un semn din partea lui, insa nu 3 saptamani,e enorm! e clar ca nu trebuie sa accepti asa ceva ! am si eu un sfat: pentru inceput fa-i jocul,cand se supara ,lasa-l in pace ,sa zicem ca 3 sapt nu da un semn,cand te suna INSA dupa 3 saptamani eu zic sa nu ii raspunzi la telefon....inca o saptamana buna,dupa care ii raspunzi ,daca iti propune o intalnire stabilesti TU unde si cand va vedeti ,iar cand te vezi cu el astepti sa spuna ce are de zis,nu ii cere socoteala, daca ignora ca si cum nu v-ati certat si spera sa continuie asa relatia scurtezi intalnirea,te scuzi ,astepti sa sune tot EL data viitoare si sa aduca in discutie clar ce vrea de la tine,daca nu simti nimic sigur din partea lui ii spui ca esti ocupata si tot asa procedezi pana cand (sau daca ) va vrea sa purtati o discutie serioasa ,in care sa spuna clar ce vrea ,tu decizi apoi daca ii mai dai vreo sansa- daca nu te mai suna,inseamna ca nu o face pentru ca renunta usor ,si cine renunta usor nu iubeste ,asa primesti si raspunsul la intrebarea daca te iubeste cu adevarat- e posibil sa fie imatur si sa aiba toane,insa tu acceptand de fiecare data situatia impusa de el nu vei ajunge nicaieri,va fi mai rau ,cum zice puffulete, nu ti-ai dori sa fii casatorita cu asemenea om,pai imagineaza-ti ca ai 2 copii cu el (desi nu e atat de matur sa se angajeze el) si de la o mica disputa dispare de acasa,vine peste o luna ca asa e el,si are nevoie de ...singuratate,pai singuratatea asta poate sa dureze o luna,un an ,sau cum ? nu e bine ca lui nu ii e frica in timpul asta ca te pierde- ideea ca el e si f sigur de tine si nu ii e frica ca te pierde,sau nu ii pasa,una din 2 ,tu vei descoperi cu timpul care din ele .As mai adauga ceva: as f dorit sa vad intr-un mod mai clar parerea unui barbat,nu printr-o frantura de fraza ,ci modul de gandire si ce crede un barbat despre asa ceva
lief
Postat pe 9 Noiembrie 2008 12:22
Pai depinde lief daca e un barbat normal iti va spune ce crede din perspectiva lui; daca e un barbat ca cel din discutie ati va spune ca foarte bine ce face si il va sustine!

Inca ceva; conteaza foarte mult si ce educatie a primit in familie, conteaza si in ce familia a convietuit sunt multe!
puffulete
Postat pe 9 Noiembrie 2008 14:58
my story too...
si dupa 2 ani am hotarat sa-i pun punct pentru k nu se mai poate asa
ne-am certat si a plecat din nou d langa mine, sigur se va intoarce dar e deja mult prea tarziu...
gandeste-te ...daca se intampla ceva in momentele astea cand sunteti despartiti, ai mare nevoie de el si el pur si simplu nu este langa tine pt k este suparat...nu se poate asa...si eu cu el am comunicat f mult dar se pare k fara rost...
Cu timpul o sa fie bine, o sa vezi, normal k n-o sa-l uiti pt k te-a invatat sa iubesti dar mie nu mi se para normala o relatie k asta.
Ynnna
Postat pe 9 Noiembrie 2008 15:55
Cine te iubeste, nu te indeparteaza in acest fel. De curand am trait acelasi lucru, nu vorbesc din auzite. In cel mai bun caz, este nesigur de sentimentele lui. Lasa-l cu nesiguranta si ezitarile, vezi-ti de viata ta in continuare, se va gasi cine sa te iubeasca si crede-ma, va fi un om care nu se va simti nici sufcat nici agasat de tine, va raspunde de fiecare data si te va intreba sincer cee cu tine, daca o sa ii pese. Un om care refuza sa vorbeasca atunci cand se iveste o problema, ori e prost, ori nu ii pasa. Trist, dar adevarat. Sa nu iti para rau de nimic. :)
IIvan
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:55
un lucru e clar insa: tu nu trage de el,lasa-l in pace si iesi in oras,distreaza-te si de ce nu ,poate cunosti pe altcineva- o sa ii para rau sau poate nu ,nu pierde timpul cu cineva care te face sa te chinui
lief
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:22
e scorpion?
daca da ...o sa-ti spun si de ce am pus intrebarea asta...prietenul meu este identic...chiar as vrea sa vorbim...
diana_md
Postat pe 9 Noiembrie 2008 22:03
nu este scorpion...este fecioara...
icegirl04
Postat pe 10 Noiembrie 2008 06:57
De la: icegirl04, la data 2008-11-10 06:57:55nu este scorpion...este fecioara...
draguta, subscriu si eu cu "drag" la problema ta, si al MEU e tot fecioara si are momente cand este introvertit asta mai ales cand e suparat...si vrea sa fie lasat in pace...DE TOTI! daca incerc sa il descos si sa il consolez mai rau fac...NU POATE FI CONSOLAT!!! E foarte bizar si ma aduce la capatul puterilor...adevarul e ca eu nu pot sa inteleg un asemenea comportament dar din fericire nu il tine cu saptamanile, de obicei il supara chestii care nu tin neaparat de cuplul nostru si ii trece cam in cateva ore uneori sau dupa maxim o zi-doua! cu saptamanile e chiar exces de zel...eu i-as fi spus pa-pa de mult... e ca si cum ai fi singura intr-o relatie de cuplu, ceea ce e total contraindicat si trebuie indepartata sursa problemei chiar de la radacina!
cubica08
Postat pe 10 Noiembrie 2008 07:09
Barbatul fecioara.....foarte dificil,introvertit, greu de inteles, lunatic,egoist,iubeste cu capul ...si multe alte "calitati".Ori il iubesti asa cum este ori il parasesti.Nu-l vei schimba prea mult,oricat ti-ai dori si trebuie sa fii constienta ca asa va decurge tot restul vietii tale alaturi de o fecioara.
llauraro2004
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:50
De la: llauraro2004, la data 2008-11-10 09:50:24Barbatul fecioara.....foarte dificil,introvertit, greu de inteles, lunatic,egoist,iubeste cu capul ...si multe alte "calitati".Ori il iubesti asa cum este ori il parasesti.Nu-l vei schimba prea mult,oricat ti-ai dori si trebuie sa fii constienta ca asa va decurge tot restul vietii tale alaturi de o fecioara.


da...cam asa e.FOARTE GREU DE INTELES,ca sa nu zic imposibil...dar macar am auzit ca sunt fideli,si el chiar nu e genul "so into sex"...
icegirl04
Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:59
buna draga mea,ajuti foarte mult cu sfaturile tale..stii meriti un premiu.....de ce nu am avut si eu un ..BLOG ..cind ma casa toream eu si mai ales fete asa de evoluate in alle vieti ....cred ca s-ar fi rezolvat multe lucruri...BRAVO.....o4..esti o simpatica te pupam.
hANY
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:38
va salut pe toate se vede ca acest blog are numai fete cuminti si desteptedar,sinteti deacord ca alias..PUFFULETE..E UN EXCELENT CONSILIER ....cititi cu atentie ce scrie ea e perfect adevarat...va scrie o persoana cu multa expierenta lucrul acesta ...DACA ERAU BLOGURI PE VREMEA MEAAAAAAAAAA dar ce pacat pentru mine cam tirziu...va pup ci sa fiti iubite....si tu ma faci sa rid dar ai dreptate
hANY
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:56
Si al meu face la fel. ba mai mult, ca sa poata comunica, tre sa bea bine de tot ca imi inceapa apoi cu scuze sin ingenunchieri, iar a doua zi o ia din nou de la capat cu fazele nasoale. Ma dispera si cred ca aceste chestiuni vor duce la "pa".
ursuletulmeu
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la ce gesturi te impinge suferinta?! 23 De la: angel_in_disguise 3 Februarie 2009 21:25
LOGODNA 32 De la: oana_stelutza 3 Iunie 2009 13:33
Nu stiu ce sa fac... 34 De la: SIDONIA69 13 Mai 2009 09:08
silicoane versus inteligenta 58 De la: miss_darine 1 Februarie 2010 22:13
iubire sau banii? 77 De la: r_girl 14 Mai 2009 11:40