Setari Cookie-uri

Iubirea- un subiect vesnic discutat...dar cum ramane cu inima care pulseaza la cote maxime?

Iubirea- toata lumea isi da cu parerea dar cate dintre noi au simtit-o cu adevarat?
Ce insemna defapt sa iubesti?Toate stim cat de simplu poate fii sa spui te iubesc fara sa fi sigura ca simti aceea iubire.Daca ceea ce credem noi ca e iubire e doar atractie sau altceva numai iubire nu.
Am 20 zeci de ani si mereu mi-am dorit sa iubesc......sa simt fluturasi in stomac si toate celalalte sintome ale iubiri.....dar nu afost sa fie......doar m-am amagit si m-am chinuit singura........
baronmiau
Postat pe 3 Februarie 2009 21:07
Hm.....iubirea vine cand te astepti mai putin....te ia prin surprindere si....depinde de caracter, ea poate dura toata viata.
este sentimentul sublim si unilateral.
Cand iubesti cu adevarat iti doresti ca persoana iubita sa fie fericita alaturi de oricine va dori ea....
Cand aceast sentiment este imparttasit este minunat....
Intre atractie si iubire este o mare diferenta, iti spun cu certitudine......
Alice007
Postat pe 3 Februarie 2009 21:11
Uite, Balzac a dat cea mai buna definitie a iubirii: "A iubi înseamnã a înceta sã trãieºti pentru tine, a face ca toate sentimentele omeneºti, teama, speranþa, durerea, bucuria, plãcerea sã nu depindã decât de o singurã fiinþã; înseamnã a te cufunda în infinit, a nu gãsi nici o limitã simþirii, a-þi închina viaþa unei fiinþe în aºa fel încât sã nu trãieºti ºi sã nu gândeºti decât pentru a o face fericitã; a turna mãreþie în înjosire, a gãsi alinare în lacrimi îndurerate, plãcere în suferinþa ºi suferinþa în plãcere; adicã a întruni în sine toate contradicþiile."
... as mai adauga doar... pasiune la superlativ!

Ai timp sa iubesti! :)
misstiqque
Postat pe 3 Februarie 2009 21:20
da, in concluzie ... mai greu cu iubirea
morticia_adams
Postat pe 14 Februarie 2009 13:10
...sincer...nu stiu de ce am intrat aici...sunt destul de mica pentru asa-numita iubire... ...dar pot spune ca stiu sigur ca am iubit...mi s-a confirmat de multe persoane de diferite varste...
anahiadyna95
Postat pe 19 Februarie 2009 20:23
mda...posibil s a intamplat ca multe dintre noi sa credea la un moment dat ca iubim pe cineva,sau am avut 2-3 relatii in care am simtit k iubim...dar posibil k nu era asa,era doar un sentiment de satisfactie,de implinire,de fericire...sincer,nu pot sa spun daca am iubit vreodata sau nu... posibil pe primul meu prieten cu care am fost 3 ani... la restul nu mi am dat seama... de obicei realizez knd simt ceva mai profund pentru o persoana,chiar din primele clipe... au fost baieti care nu mi au inspirat nimik inka de la inceput,cu care nu putream comunika,cu care nu ma simteam in largul meu!!! probabil au existat baieti care m au iubit,dar nu i am iubit eu pe ei... de obicei alegem cu inima,si nu cu capul,ceea ce uneori este bine,iar alteori nu!!! fiecare baiat este diferit,fiecare baiat te face sa te simti altfel decat ceilalti,fiecare situatie,fiecare legatura este diferita!! conteaza cum te simti tu in prezenta lui,daca are acel ceva care te face sa fii doar a lui,daca asteptti cu nerabdare sa l vezi,daca iti tresare inima knd ii auzi vocea... posibil sa fie iubire...sau un inceput... in inceputuri nu exista iubire,exista decat cunoastere,aprecierea celuilalt,schimb de pareri,etc...apoi dupa asta poate veni si iubirea...bineinteles,fara sa ti dai seama...
SweetHappyButterfly
Postat pe 19 Februarie 2009 20:34

o_inima_pustie
Postat pe 12 Iunie 2009 18:31
esti foarte tanara inca...mai este vreme destula. nu poti sa zici ca te-ai chinuit si te-ai amagit prea mult. si apoi, iubirea e un sentiment foarte relativ. dupa ce am iesit dintr-o relatie de 2 ani, nici acum nu stiu sa-mi raspund daca am iubit cu adevarat sau nu. e foarte greu sa deosebesti iubirea de fluturasii in stomac. cred ca presupune un soi de maturitate...

Postat pe 14 Iunie 2009 15:37
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:37:35esti foarte tanara inca...mai este vreme destula. nu poti sa zici ca te-ai chinuit si te-ai amagit prea mult. si apoi, iubirea e un sentiment foarte relativ. dupa ce am iesit dintr-o relatie de 2 ani, nici acum nu stiu sa-mi raspund daca am iubit cu adevarat sau nu. e foarte greu sa deosebesti iubirea de fluturasii in stomac. cred ca presupune un soi de maturitate...


adica niste fluturi ajunsi la maturitate!!?
geo_x
Postat pe 14 Iunie 2009 15:40
:)) hmmm. stiu eu..trebuie sa mai cercetez

Postat pe 14 Iunie 2009 15:44
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:44:30:)) hmmm. stiu eu..trebuie sa mai cercetez


crezi ca iubirea tine cont de varsta?
geo_x
Postat pe 14 Iunie 2009 15:47
da si nu...depinde. am putea discuta pana dimineata pe tema asta. oricum, cred ca altfel privesti lucrurile pe masura ce trec anii

Postat pe 14 Iunie 2009 15:52
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:52:15da si nu...depinde. am putea discuta pana dimineata pe tema asta. oricum, cred ca altfel privesti lucrurile pe masura ce trec anii


intradevar!
una e sa-ti zburde fluturasii prin stomac la 18 ani si alta e la 40.
la 40 de ani fluturasii se misca mai greu, obosesc repede, au nevoie de timp mai mult de odihna....
perceptia iubirii este aceiasii indiferent de varsta, numai desfasurarea ei este diferita. asa vad io lucrurile!
geo_x
Postat pe 14 Iunie 2009 15:57
nu detin adevarul absolut. s-ar putea sa aflu mai tarziu ca gresesc...dar e trist ca la 40 de ani fluturasii obosesc:(

Postat pe 14 Iunie 2009 16:09
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 16:09:17nu detin adevarul absolut. s-ar putea sa aflu mai tarziu ca gresesc...dar e trist ca la 40 de ani fluturasii obosesc:(


totusi, a fost o gluma!
geo_x
Postat pe 14 Iunie 2009 16:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este alegerea dumneavoastra? 8 De la: dafffne 9 Octombrie 2008 14:19
Sarea in regimul disociat. 4 De la: cris007 5 Iulie 2009 17:13
Bucataria traditionala 4 De la: miss_darine 10 Ianuarie 2010 13:51
Mirinda prajitura! 3 De la: kudika_10344 4 Septembrie 2012 13:10
NU E SUBIECT DE MODA... 5 De la: mkdisk 17 Decembrie 2008 14:15