Iubirea- un subiect vesnic discutat...dar cum ramane cu inima care pulseaza la cote maxime?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

baronmiau Avatarul lui baronmiau

7 mesaje

Iubirea- toata lumea isi da cu parerea dar cate dintre noi au simtit-o cu adevarat?
Ce insemna defapt sa iubesti?Toate stim cat de simplu poate fii sa spui te iubesc fara sa fi sigura ca simti aceea iubire.Daca ceea ce credem noi ca e iubire e doar atractie sau altceva numai iubire nu.
Am 20 zeci de ani si mereu mi-am dorit sa iubesc......sa simt fluturasi in stomac si toate celalalte sintome ale iubiri.....dar nu afost sa fie......doar m-am amagit si m-am chinuit singura........
Raporteaza abuz de limbaj
Alice007 Avatarul lui Alice007

16 mesaje

Hm.....iubirea vine cand te astepti mai putin....te ia prin surprindere si....depinde de caracter, ea poate dura toata viata.
este sentimentul sublim si unilateral.
Cand iubesti cu adevarat iti doresti ca persoana iubita sa fie fericita alaturi de oricine va dori ea....
Cand aceast sentiment este imparttasit este minunat....
Intre atractie si iubire este o mare diferenta, iti spun cu certitudine......
Fosta membra Kudika.ro
Uite, Balzac a dat cea mai buna definitie a iubirii: "A iubi înseamnă a înceta să trăiești pentru tine, a face ca toate sentimentele omenești, teama, speranța, durerea, bucuria, plăcerea să nu depindă decât de o singură ființă; înseamnă a te cufunda în infinit, a nu găsi nici o limită simțirii, a-ți închina viața unei ființe în așa fel încât să nu trăiești și să nu gândești decât pentru a o face fericită; a turna măreție în înjosire, a găsi alinare în lacrimi îndurerate, plăcere în suferința și suferința în plăcere; adică a întruni în sine toate contradicțiile."
... as mai adauga doar... pasiune la superlativ!

Ai timp sa iubesti! :)
Don`t worry about the people in your past… There`s a reason why they didn’ t make it to your future...
Fosta membra Kudika.ro
da, in concluzie ... mai greu cu iubirea
anahiadyna95 Avatarul lui anahiadyna95

1 mesaj
Oras: bacau

...sincer...nu stiu de ce am intrat aici...sunt destul de mica pentru asa-numita iubire... ...dar pot spune ca stiu sigur ca am iubit...mi s-a confirmat de multe persoane de diferite varste...
Fosta membra Kudika.ro
mda...posibil s a intamplat ca multe dintre noi sa credea la un moment dat ca iubim pe cineva,sau am avut 2-3 relatii in care am simtit k iubim...dar posibil k nu era asa,era doar un sentiment de satisfactie,de implinire,de fericire...sincer,nu pot sa spun daca am iubit vreodata sau nu... posibil pe primul meu prieten cu care am fost 3 ani... la restul nu mi am dat seama... de obicei realizez knd simt ceva mai profund pentru o persoana,chiar din primele clipe... au fost baieti care nu mi au inspirat nimik inka de la inceput,cu care nu putream comunika,cu care nu ma simteam in largul meu!!! probabil au existat baieti care m au iubit,dar nu i am iubit eu pe ei... de obicei alegem cu inima,si nu cu capul,ceea ce uneori este bine,iar alteori nu!!! fiecare baiat este diferit,fiecare baiat te face sa te simti altfel decat ceilalti,fiecare situatie,fiecare legatura este diferita!! conteaza cum te simti tu in prezenta lui,daca are acel ceva care te face sa fii doar a lui,daca asteptti cu nerabdare sa l vezi,daca iti tresare inima knd ii auzi vocea... posibil sa fie iubire...sau un inceput... in inceputuri nu exista iubire,exista decat cunoastere,aprecierea celuilalt,schimb de pareri,etc...apoi dupa asta poate veni si iubirea...bineinteles,fara sa ti dai seama...
Fosta membra Kudika.ro

sa stii sa lupti cand vrei sa ai sa nu regreti cand pierzi sau dai!
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

esti foarte tanara inca...mai este vreme destula. nu poti sa zici ca te-ai chinuit si te-ai amagit prea mult. si apoi, iubirea e un sentiment foarte relativ. dupa ce am iesit dintr-o relatie de 2 ani, nici acum nu stiu sa-mi raspund daca am iubit cu adevarat sau nu. e foarte greu sa deosebesti iubirea de fluturasii in stomac. cred ca presupune un soi de maturitate...
Fosta membra Kudika.ro
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:37:35esti foarte tanara inca...mai este vreme destula. nu poti sa zici ca te-ai chinuit si te-ai amagit prea mult. si apoi, iubirea e un sentiment foarte relativ. dupa ce am iesit dintr-o relatie de 2 ani, nici acum nu stiu sa-mi raspund daca am iubit cu adevarat sau nu. e foarte greu sa deosebesti iubirea de fluturasii in stomac. cred ca presupune un soi de maturitate...

adica niste fluturi ajunsi la maturitate!!?
au pus mochetaaaa in tren , baaaaaaa'!!

1 mesaj

:)) hmmm. stiu eu..trebuie sa mai cercetez
Fosta membra Kudika.ro
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:44:30:)) hmmm. stiu eu..trebuie sa mai cercetez

crezi ca iubirea tine cont de varsta?

1 mesaj

da si nu...depinde. am putea discuta pana dimineata pe tema asta. oricum, cred ca altfel privesti lucrurile pe masura ce trec anii
Fosta membra Kudika.ro
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 15:52:15da si nu...depinde. am putea discuta pana dimineata pe tema asta. oricum, cred ca altfel privesti lucrurile pe masura ce trec anii

intradevar!
una e sa-ti zburde fluturasii prin stomac la 18 ani si alta e la 40.
la 40 de ani fluturasii se misca mai greu, obosesc repede, au nevoie de timp mai mult de odihna....
perceptia iubirii este aceiasii indiferent de varsta, numai desfasurarea ei este diferita. asa vad io lucrurile!

1 mesaj

nu detin adevarul absolut. s-ar putea sa aflu mai tarziu ca gresesc...dar e trist ca la 40 de ani fluturasii obosesc:(
Fosta membra Kudika.ro
De la: andreea_ioana87, la data 2009-06-14 16:09:17nu detin adevarul absolut. s-ar putea sa aflu mai tarziu ca gresesc...dar e trist ca la 40 de ani fluturasii obosesc:(

totusi, a fost o gluma!