Setari Cookie-uri

Tupeul la romani ( loc de barfa si de injuraturi)

Pana azi nu m-am gandit sa deschid un topic depre tupeul la romani
Evident- nici n-am avut timp sa scriu - si chiar daca- porbabil ca nu am avut destul motivatie pentru a o face;
Primesc de cateva saptamani mesaje pe private de la diverse persoane pentru a le vota pozele in nu stiu ce concurs;
Primo: nu le cunosc
Secondo: nu gasesc nici o motivatie pentru a le ( sau nu) vota;
Tertzo: De unde pana unde ma contacteaza diversi/e pentru a-mi cere votul?
probabil se bazeaza ( ca la Alegerile trecute) pe sarmul si "good-looking-ul" pe care-l au respectivii/ele;
Numai ca oamnei buni- eu n-am fost la vot! De ce- din acelasi motiv. Ma complac in supa asta ancestrala- numita Romania datorita imprejurarilor si nu pentru ca am ales eu; Nu ma mut pentru ca- spre deosebire de 90 % din populatia tarii- mie-mi merge bine: am ce pune pe masa, am cu ce-mi decora casa- am cu ce..( vorba cantecului lui Artanu)
dar tupeul romanesc mi-e si acum greu sa-l inteleg:
de la parcarea pe locul altuia si pana la a cere unui necunoscut sa te voteze ca tu sa castigi nu -stiu-ce pe motiv ca ( am vazut mai deunazi " va rog sa ma votati. Il iubesc tare mult. as face orice pentru el ";
Bun: si atunci- ca la "tupeul romanesc" vine - firesc- intrebarea " chiar orice?" ( ei evident- ca la "orice" la care s-a gandit ea/el era doar de praf in ochi)
Noi ne vedem de treaba - iar "votantul" e bucuros nevoie mare ca nu-stiu -cine a castigat ( si cu ajutorul sau) nu -stiu-ce premiu;
Despre tuperul romanes sunt multe de scris: Aveti de comentat? de plans? de scris? Turnati aici!
Pagina poate suporta ( aproape) orice.
G_I_JOE
Postat pe 4 Februarie 2009 14:13
sunt f multi tupeisti , dar n-ai ce sa le faci.
n-ai cum sa-i schimbi, la fel si cu profitorii! ...asta au invatat sa faca- asta fac!

poti doar sa te feresti de ei !
morticia_adams
Postat pe 4 Februarie 2009 14:28
Bun topic, in cazul de fata insa , nu se numeste tupeu ci milogeala crasa , din cauza lor am renuntat la statusul initial schimbandu=l cu unul care se adreseaza exclusiv persoanelor necunoscute care-mi trimit mesaje cu rugamintile lor fi

Exemplu de tupeu : ex fata de pe locul 1 ( acum pe 2 cred ) i-a trimis mesaj unei alte fete care se afla pe locul 4-5 in care o ruga sa o ajute sa ramana in top

P.S. scuze patroano dar nu m-am putut abtine sa nu dau ex de tupeu
iris_4_ever
Postat pe 4 Februarie 2009 14:34
ignoranta inseamna fericire ...
morticia_adams
Postat pe 4 Februarie 2009 20:22
maine se termina concursul asa ca am scapat de mesajele super stresante de pe privat
sirena22
Postat pe 4 Februarie 2009 20:30
Bine ca m-am retras din concurs :))

Anyway, am facut greseala de a arata simpatia fata de un anumit cuplu, maaaama, si sa vedeti, tipa de pe locul 3 si-a mai facut un cont, si a inceput sa ma inure, sa ma faca in toate felurile, nu numai pemine, insa mi se pare umilitor sa se ajunga atat de departe, cum sa te injosesti in asemenea hal ?



Mare lucru, castigi un week-end la mare, in februarie, sa iti inghete c u r u , dar deh, stam la iaki :)))

Postat pe 4 Februarie 2009 20:42
Pentru pusti e mare lucru ( problema e daca or sa aiba bani de "tips" pentru bell-boy si pentru personalul de servire )
Dar - ma intreb- in rest nimanui nu i s-a intamplat sa se intalneasca cu "tupeul" ep strada?
Vad ca toata lumea are probleme sexuale ( asta-i no 1 in toate discutiile)
Pai -hai atunci- sa discutam despre tupeul in relatiile sexuale:
Cine incepe?
G_I_JOE
Postat pe 7 Februarie 2009 19:03
Cu toate ca imi iubesc tara si compatriotii, de fiecare data cand ma intorc acasa plec cu un gust amar...lumea e total lipsita de respect, iar tupeul primeaza pe peste tot. Un exemplu: la Carrefour, este incredibil cum se baga in fata ignorand randul, te calca pe picioare cu trolley-ul, nu-si cere nimeni scuze, te imbrancesc...si asa mai departe. Cred ca nu tine atat de mult de tupeu, cat de educatie. Sau vanzatoarele care cum intri in magazin te scaneaza din cap pana in picioare sa vada ele dom'le daca ai bani sa cumperi "de la ele"...! ele care cu siguranta nu si-ar permite, dar privirea sfidatoare ma enerveaza crunt si ies fara sa ma mai intereseze...Aici vanzatoarele din magazin vin si iti ofera cafea sau ceai, te incalta cu pantoful, iti iau haina, ce sa mai...diferenta ca de la cer la pamant.
mrskattousa
Postat pe 7 Februarie 2009 19:49
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 19:49:52Cu toate ca imi iubesc tara si compatriotii, de fiecare data cand ma intorc acasa plec cu un gust amar...lumea e total lipsita de respect, iar tupeul primeaza pe peste tot. Un exemplu: la Carrefour, este incredibil cum se baga in fata ignorand randul, te calca pe picioare cu trolley-ul, nu-si cere nimeni scuze, te imbrancesc...si asa mai departe. Cred ca nu tine atat de mult de tupeu, cat de educatie. Sau vanzatoarele care cum intri in magazin te scaneaza din cap pana in picioare sa vada ele dom'le daca ai bani sa cumperi "de la ele"...! ele care cu siguranta nu si-ar permite, dar privirea sfidatoare ma enerveaza crunt si ies fara sa ma mai intereseze...Aici vanzatoarele din magazin vin si iti ofera cafea sau ceai, te incalta cu pantoful, iti iau haina, ce sa mai...diferenta ca de la cer la pamant.

sunt de acord cu tine, dar nu crezi ca exagerezi in anumite privintze?

Postat pe 7 Februarie 2009 19:53
n-am exagerat cu nimic...poate sunt mai atenta la detalii decat altii...sunt Fecioara si analizez totul in cele mai mici amanunte, dar te asigur ca tot ce am scris este real, pt ca mi s-a intamplat MIE
mrskattousa
Postat pe 7 Februarie 2009 20:10
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 19:53:15
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 19:49:52Cu toate ca imi iubesc tara si compatriotii, de fiecare data cand ma intorc acasa plec cu un gust amar...lumea e total lipsita de respect, iar tupeul primeaza pe peste tot. Un exemplu: la Carrefour, este incredibil cum se baga in fata ignorand randul, te calca pe picioare cu trolley-ul, nu-si cere nimeni scuze, te imbrancesc...si asa mai departe. Cred ca nu tine atat de mult de tupeu, cat de educatie. Sau vanzatoarele care cum intri in magazin te scaneaza din cap pana in picioare sa vada ele dom'le daca ai bani sa cumperi "de la ele"...! ele care cu siguranta nu si-ar permite, dar privirea sfidatoare ma enerveaza crunt si ies fara sa ma mai intereseze...Aici vanzatoarele din magazin vin si iti ofera cafea sau ceai, te incalta cu pantoful, iti iau haina, ce sa mai...diferenta ca de la cer la pamant.

sunt de acord cu tine, dar nu crezi ca exagerezi in anumite privintze?



nu cred ca exagereaza cu nimic........am intrat in mult prea putine magazine in care sa mi se raspunda cu placere despre al doilea produs de care intreb...

dar totusi incepe sa se observe o imbunatatire, de cand se primeste la salar si comision din vanzari...
_diana_
Postat pe 7 Februarie 2009 20:15
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:10:10n-am exagerat cu nimic...poate sunt mai atenta la detalii decat altii...sunt Fecioara si analizez totul in cele mai mici amanunte, dar te asigur ca tot ce am scris este real, pt ca mi s-a intamplat MIE

ok...stiu ca e real...si de fapt si eu sunt fecioara, dar te asigur ca noi, cei din tara vedem cu alti ochi treburile

Postat pe 7 Februarie 2009 20:15
Depinde ,,, de .om,, depinde de educatie,,,,, depinde ,,de depinde! Educatie???!! Ce este,,aceasta,,???!! Nu ,exista,, asa ceva m-ai nou! In privinta ,,concursurilor,, nu te obliga nimeni sa ,,votezi, daca nu vrei! Am primit si eu mesaje private,, am raspuns la care ,,am dorit,,, si gata!! M-ai vorbiti,,cu unele persoane pe forum!!! Le cunoasteti??Sunt prieteni facuti aici si atunci,,,l-a ce va impacientati ,cu votatul??!! In privinta,, servirii in magazine,,da-ti-mi voie sa va contrazic! Sunt ,,oameni si oameni! Vanzatori si vanzatori!! Sunt in ,,Spania, merg zilnic la ,,cumparaturi, in diverse locuri! Nu difera, servirea de aici ,,cu,,aceea din tara! Nu m-a servit,,nicaieri cu .cafea sau ceai si nici nu m-au incaltat cand mi-am cumparat un pantof! M-ai mult aveau ,pantofi, dar n-aveai un scaun unde sa te asezi, sa-l 'probezi,,,, asa ca ,,, m-ai lasati-o cu ,educatia ,,servirea,, si restul! Nu va place??!! Valea si la gara!! Am vazut eu destule persoane scapatate,,plecate dincolo si dupa cateva luni ,,nu m-ai stiau sa vb, ,,romaneste,,! Ar trebui sa va fie ,putin rusine,! Asta e tara noastra si nu trebuie,,noi s-o denigram! Eu stau anual 5-6 luni in ,,Spania, dar nu ma simt bine nicaieri,, decat ,,acasa la mine, ,langa vecinii, prietenii si dusmanii mei! Niciodata n-as pleca din ,Romania, nu pt, ca ,,urla ,,patriotismul ,,in mine! Ci pt, ca nu ma simt bine decat,,acasa,, in Romania! Asa ca va rog,,,injuratima,,! Pt, acest ,,lucru,,!
Rodri
Postat pe 7 Februarie 2009 20:15
De la: _diana_, la data 2009-02-07 20:15:06
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 19:53:15
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 19:49:52Cu toate ca imi iubesc tara si compatriotii, de fiecare data cand ma intorc acasa plec cu un gust amar...lumea e total lipsita de respect, iar tupeul primeaza pe peste tot. Un exemplu: la Carrefour, este incredibil cum se baga in fata ignorand randul, te calca pe picioare cu trolley-ul, nu-si cere nimeni scuze, te imbrancesc...si asa mai departe. Cred ca nu tine atat de mult de tupeu, cat de educatie. Sau vanzatoarele care cum intri in magazin te scaneaza din cap pana in picioare sa vada ele dom'le daca ai bani sa cumperi "de la ele"...! ele care cu siguranta nu si-ar permite, dar privirea sfidatoare ma enerveaza crunt si ies fara sa ma mai intereseze...Aici vanzatoarele din magazin vin si iti ofera cafea sau ceai, te incalta cu pantoful, iti iau haina, ce sa mai...diferenta ca de la cer la pamant.

sunt de acord cu tine, dar nu crezi ca exagerezi in anumite privintze?



nu cred ca exagereaza cu nimic........am intrat in mult prea putine magazine in care sa mi se raspunda cu placere despre al doilea produs de care intreb...

dar totusi incepe sa se observe o imbunatatire, de cand se primeste la salar si comision din vanzari...

si totusi...CINE E DE VINA CA SE INTAMPLA TOATE ASTEA???????????

Postat pe 7 Februarie 2009 20:17
Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...
mrskattousa
Postat pe 7 Februarie 2009 20:26
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...
nu cred ca e bine sa pui toti romanii in aceeasi oala.exista oameni intre oameni si in Romania si in strainatate.doar nu crezi ca strainii sunt perfecti?
dana_mv
Postat pe 7 Februarie 2009 20:31
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...

ok...eu pun altfel problema(nu zic ca nu ai dreptate)...vanzatoarea aia are salar cam cat sa isi plateasca facturile...nimic mai mult...deci cum crezi tu ca ar putea sa se comporte altfel???....si totusi...cine e de vina?????????

Postat pe 7 Februarie 2009 20:52
nu zic ca strainii sunt perfecti, dar e o diferenta. Sa speram ca se va schimba aceasta mentalitate, ca nu ne aduce nici un favor.
mrskattousa
Postat pe 7 Februarie 2009 21:05
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 21:05:51nu zic ca strainii sunt perfecti, dar e o diferenta. Sa speram ca se va schimba aceasta mentalitate, ca nu ne aduce nici un favor.

peste vre-o 500 de ani

Postat pe 7 Februarie 2009 21:07
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 20:52:02
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...

ok...eu pun altfel problema(nu zic ca nu ai dreptate)...vanzatoarea aia are salar cam cat sa isi plateasca facturile...nimic mai mult...deci cum crezi tu ca ar putea sa se comporte altfel???....si totusi...cine e de vina?????????



ba nu e de loc asa.....
am lucrat si in magazin, am lucrat si cu totul altceva........
in magazin aveam 1000 de lei salar, pe cand acum, om cu studii superioare cica, care lucreaza in domeniu, am salarul minim pe economie........


colega mea de camera a lucrat in magazin, avea intre 1300 si 1800 de lei pe luna, in conditiile in care chiar statea toata ziua, ca ii intrau 10 clienti in magazin intr-o zi........iar acuma lucreaza la banca pt 900 de lei....

deci a lucra in magazine nu mai e de mult cea mai rau platitia meserie.......poate doar in supermarketuri.........

si oricum, cand nu iti place salarul, eu inteleg sa-ti schimbi locul de munca, nu sa te uiti urat la altii pt ca au mai multi bani ca tine
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 20:26
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 19:53:15
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 19:49:52Cu toate ca imi iubesc tara si compatriotii, de fiecare data cand ma intorc acasa plec cu un gust amar...lumea e total lipsita de respect, iar tupeul primeaza pe peste tot. Un exemplu: la Carrefour, este incredibil cum se baga in fata ignorand randul, te calca pe picioare cu trolley-ul, nu-si cere nimeni scuze, te imbrancesc...si asa mai departe. Cred ca nu tine atat de mult de tupeu, cat de educatie. Sau vanzatoarele care cum intri in magazin te scaneaza din cap pana in picioare sa vada ele dom'le daca ai bani sa cumperi "de la ele"...! ele care cu siguranta nu si-ar permite, dar privirea sfidatoare ma enerveaza crunt si ies fara sa ma mai intereseze...Aici vanzatoarele din magazin vin si iti ofera cafea sau ceai, te incalta cu pantoful, iti iau haina, ce sa mai...diferenta ca de la cer la pamant.

sunt de acord cu tine, dar nu crezi ca exagerezi in anumite privintze?

nu este absolut nici o exagerare, din pacate
kitty_krieger
Postat pe 8 Februarie 2009 20:39
thx
mrskattousa
Postat pe 8 Februarie 2009 21:11
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 20:52:02
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...

ok...eu pun altfel problema(nu zic ca nu ai dreptate)...vanzatoarea aia are salar cam cat sa isi plateasca facturile...nimic mai mult...deci cum crezi tu ca ar putea sa se comporte altfel???....si totusi...cine e de vina?????????


Ba pardon, nu e vina mea ca n-a dus-o mintea mai mult de atat. Culmea, un medic incepator tot atat castiga, asta ce inseamna? Ca trebuie sa te opereze pe jumatate?
Kathara
Postat pe 8 Februarie 2009 21:56
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 20:52:02
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...

ok...eu pun altfel problema(nu zic ca nu ai dreptate)...vanzatoarea aia are salar cam cat sa isi plateasca facturile...nimic mai mult...deci cum crezi tu ca ar putea sa se comporte altfel???....si totusi...cine e de vina?????????


imi permiti ???
doar sunt si vanzator pe langa altele....

cu bun simt ca omul din fata mea nu are nici o vina ca seful nu vrea sa imi mareasca salariul sau ca nu merg vanzarile sau ca nu mi-am gasit un job mai bine platit.

bunul simt e cel care lipseste multora indiferent de ce domeniu de activitate vorbim....

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Februarie 2009 22:09
De la: inger_calator, la data 2009-02-07 20:52:02
ok...eu pun altfel problema(nu zic ca nu ai dreptate)...vanzatoarea aia are salar cam cat sa isi plateasca facturile...nimic mai mult...deci cum crezi tu ca ar putea sa se comporte altfel???....si totusi...cine e de vina?????????

nu sunt de acord cu acest punct de vedere
atata timp cat faci o meserie (dintr-un motiv sau altul), fa-ti-o bine! nu conteaza ca esti dulgher, vanzator, inginer sau avocat; fii profesionist si dedica-te meseriei tale...asa vin satisfactiile, recunoasterile si evolutia in cariera. Daca toti am gandi asa, tara noastra ar fi mai prospera, zic eu
... da, da, stiu cum e cu coruptia, frustrarile, patronii et al... dar sa stai sa te plangi nu e o solutie
kitty_krieger
Postat pe 9 Februarie 2009 11:34
De la: mrskattousa, la data 2009-02-08 21:11:00thx

pentru nimic
kitty_krieger
Postat pe 9 Februarie 2009 11:35
este adevarat ca la noi se pune accent foarteee muuult pe aspectul fizic....si ca dovada va povestesc ceva...
Am o prietena f buna, o femeie la casa ei, cu propria afacere, are bani destui....si zilele acestea isi renoveaza apartamentul...Pentru ca ii place sa fie in mijlocul actiunii a ramas si ea acasa sa incerce culori diferite s.a.m.d. I se face pofta de inghetata si coboara din casa la marketul din colt in haine de casa, murdara de var, merge la doamna vanzatoate si ii cere un tort de inghetata...La care doamna de la casa ii spune rastit "Dar tortul asta costa 20 lei...!!!" A ramas femeia perplexa...i-a facut o teorie de toata frumusetea "doamnei de la casa", i-a aratat portofelul si i-a dovedit ca are bani si de 10 torturi daca vrea si sa nu mai catalogheze oamenii dupa aspect....Ghinionul fetei a fost ca prietena mea il cunostea si pe patronul ei si desi nu a fost data afara a primit o lectie adevarata de viata
adutu01
Postat pe 9 Februarie 2009 11:57
De la: mrskattousa, la data 2009-02-07 20:26:26Permiteti-mi sa imi expun parerea: cred ca societatea romana este de vina,pt ca in romania, comparand cu muuuuuuuuuuuuuuuulte alte tari europene si nu numai , (i've seen many) , este ffffff important aspectul exterior si lumea te catalogheaza instant ca sarac sau bogat in fct de hainele pe care le porti. De aici vine si comportamentul asta discriminator, pe care eu personal il percep ca pe o insulta groaznica. Mama mea este o femeie f simpla, niciodata nu va purta un kg de aur la gat, dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie bagata in seama cand cere ceva care costa mai mult decat salariul vanzatorei...Am ce am cu ele, se vede
Marygeo, CRATIMA bat-o vinaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Degeaba...

Foarte - foarte adevarat;
Dar- e toat atat de adevarat ca majoritatea isi "educa" apropiatii si neamurile si plozii in fata tv-ului ( eventual- si aici eu ma lovesc de "experienta" de tatic de pice de 4 ani- in fata tv-ului nu vezi decat semi-docti care nu articuleaza bine -nicidecum sa mai si judece- si care fac "opinie publica" pe post; Mai mult- desenele animate- si spun asta pt ca educatia pleaca din pruncie- sunt de cea mai joasa si ordinara speta; Chiar nu poti lasa copii la desene pentru ca rosesti apoi la intrebarile pe care copilul -frustrat de expresii- ti le pune: Ce-i aia "naspa" - noi nu folosim in casa - si nici la gradi astfel de cuvinte)
Sa trecem la "vanzatoare"
Foarte adevat: mergi in jeans la cumparaturi si intri intr-un magazin de haine "formal"- te-ai ars!
Pai...tu mai - mocofane- ai bani de Peek-& Kloppenburg?
Pai uite ca am; Ba mai mult- nici nu-i cine-stie- ce marca- de magazin! Tot un fel de "en-gros" cu marfa adusa de la bulgari si moldoveni - lucrata in lohn ( habar n-are- de multe ori vanzatoarea ce-i vorbesti! ) - asa ca....bineinteles ca nu avem decat "tupeu"! Tupeul sa -l urasti pe cel de langa tine ca are mai mult; sau tupeul sa-l imbrancesti/batjocoresti/omori ( atentie la cazurile de neinterventie medicala de zilele trecute!!!) pe cel de langa tine pentru ca tu ai puterea/banul/nesimtirea/indolenta!
Daaaaaaar..... despre astea....nu mai cred decat ca- intr-o lume amortita undeva in anii 50-60- 70 in "lumea libera" mai putem gasi!
Si refugiul americanilor in filmele de acum 50 de ani- tot de acolo se datoreaza! Pt ca multi nu mai fac fata denaturarii!
Acum golania ( si tupeul) tin loc de educatie; Pustii se modeleaza dupa ce vad; Iar "audienta" e tinuta de jafuri, violuri, batai, sex si catastrofe;
G_I_JOE
Postat pe 9 Februarie 2009 19:57
SFAT,,, Cand ,,,,sunteti suparati,,, zambiti mereu, ca, nu se stie ,,niciodata,, cine se-ndragosteste de zambetul,, tau frumos,,,
Rodri
Postat pe 10 Februarie 2009 14:11
,,,,,Sfat,, Temeti-va ffffff. tare,, ca,, mama tampitilor,, este mereu ,,,gravida,, si v-a creia,,, multi ,,inteligenti,,care,,o sa ,domine,, ,,Romania!!!
Rodri
Postat pe 10 Februarie 2009 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumpar prieteni! 11 De la: cathysailor 31 Mai 2009 01:07
SHOPPING DUBAI 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 14:06
teneriffe 11 De la: monaram 29 Iunie 2009 22:30
BILETE DE AVION 2 De la: miss_darine 6 Ianuarie 2010 13:32
Vacanta in Cuba 4 De la: Roco 13 Mai 2009 19:51