Setari Cookie-uri

Amurg

Ce parere aveti despre cartea Amurg, scrisa de Stephenie Meyer, cea dupa care s-a facut filmul Twilight?
Mie mi-a placut foarte mult, am citit si volumul 2, "Luna noua"...acum il astept pe al treilea...
Sper sa nu ma criticati pentru topicul acesta, stiu ca veti spune ca deja se vorbeste destul de mult pe tema asta, dar este o carte care mi-a placut si o recomand...daca ati citit-o (sau daca ati vazut filmul, care este o copie destul de fidela a cartii) astept parerile voastre!
ramo_88
Postat pe 5 Februarie 2009 10:18
Eu am citit si m-am indragostit de aceste carti. Am citit toate volumele: 2 in romana, 2 in engleza si cele 12 capitole din 'Midnignt Sun'. Dragostea dintre cei doi este incredibila si fascinanata. Recomand cu incredere aceste carti, pe mine m-au facut sa visez...
Abia astept sa vad ecranizarea celui de-al doilea volum 'New Moon'.
mortisha182000
Postat pe 23 Februarie 2009 14:06


nu am citit, dar daca imi pica in mana garantat le citesc.
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Februarie 2009 14:35
sal! am citit si am si vz filmul "amurg"cartea "new moon"am citit-o si astept sa apara "eclipsa "si "zori de zi".in ceea ce priveste "midnight sun"varianta lui EDWARD ave-ti idee cand apare?
mikidutzza16
Postat pe 23 Februarie 2009 17:25
Stiu ca cea de-a treia carte va aparea pe 15 martie, dar nu stiu cum se va numi si nici daca va fi din perspectiva lui Edward...auzisem si eu ca va fi una, dar nu stiu daca a treia sau a patra carte...oricum cred ca va fi foarte interesanta...
ramo_88
Postat pe 24 Februarie 2009 16:16
Nu am citit cartea pt k nu am gasit-o l librarie dar am vazut twilight,si e cel mai morthal film p kre l-am vazut pana acum! :X:X:X

Postat pe 24 Februarie 2009 21:46
eu am citit toate cartile si sunt superbe (in engleza ca nu am avut rabdare sa astept pana ies) varianta lui Edward este deja pe torrenturi dar sunt doar vreo 260 de pag si nu e terminata oricum merita citita :)
pacurar_flavia
Postat pe 26 Februarie 2009 12:50
De la: dragonfly001, la data 2009-02-24 21:46:17Nu am citit cartea pt k nu am gasit-o l librarie dar am vazut twilight,si e cel mai morthal film p kre l-am vazut pana acum! :X:X:X


Da a fost super ,n-am mai ras de mult asa.
G_Bogdan
Postat pe 26 Februarie 2009 13:01
a treia carte se va numi "eclipse" si apare in 15 martie,ar mai fi si a-4-a din varianta lui BELLA,si anume"breaking down"si abia a-5-a este varianta lui EDWARD,asa ca avem de asteptat,si dupa film si dupa carte....asta e!
mikidutzza16
Postat pe 1 Martie 2009 10:19
nu am citit cartea dar filmul l-am vazut... o sa mi-o cumpar si eu ca sa o citesc
_dulcik_
Postat pe 6 Martie 2009 09:07
pai decat sa asteptati atat nu mai bine le luati de pe torrenturi? decat sa asteptati atat
pacurar_flavia
Postat pe 6 Martie 2009 09:45
Midnight Sun este Twilight din perspectiva lui edward. Cu Breaking Dawn s-a terminat seria, autoarea zice ca nu va face niciun fel de continuare, si asa se gandea sa nu mai continue Midnight Sun dupa ce o varianta raw a ajuns pe net. Cat despre film, este pacat ca nu a avut un buget mai mare, incat sa fie cu adevarat un film memorabil nu doar pt fanii genului. Este insa de admirat faptul ca respecta destul de mult cartea,lucru mai rar intalnit in ecranizarile recente. [Offtopic: au masacrat Queen of the Damned, daca e careva pe aici care a citit Cronicile Vampirilor si a si vazut filmul.]
angel_raluk
Postat pe 9 Martie 2009 19:17
Oare ce au cartile lui stephanie meyer de sunt atat de citite si iubite? in afara faptului ca femeia are talent. am spune ca e o poveste banala, o poveste de dragoste intre un vampir si o muritoare. am mai auzit, am mai vazut filme... si totusi? ce atrage? ideea de iubire perfecta ce ne alunga spre visare?
am citit cele 3 volume si l astept pe al 4 lea...ba chiar ard de nerabdare...acum aflu ca mai e si al 5 lea. ma simt ca un copil care asteapta jucarii noi... si e un sentiment atat de placut... nu ma inteleg. voi?
Dara
Postat pe 25 Martie 2009 16:07
__LL__
Postat pe 25 Martie 2009 16:13
De la: Dara, la data 2009-03-25 16:07:49Oare ce au cartile lui stephanie meyer de sunt atat de citite si iubite? in afara faptului ca femeia are talent. am spune ca e o poveste banala, o poveste de dragoste intre un vampir si o muritoare. am mai auzit, am mai vazut filme... si totusi? ce atrage? ideea de iubire perfecta ce ne alunga spre visare?
am citit cele 3 volume si l astept pe al 4 lea...ba chiar ard de nerabdare...acum aflu ca mai e si al 5 lea. ma simt ca un copil care asteapta jucarii noi... si e un sentiment atat de placut... nu ma inteleg. voi?


eu patesc asa cu fiecare carte care imi place...o devorez...apoi astept cu nerabdare sa apara volumul urmator....e ca un drog....cartile lui Stephenie Meyer au acel ceva pe care nu il au toate cartile...ci doar acelea care reusesc sa te captiveze....povestea e banala privita din afara...dar daca citesti toate volumele aparute, e vorba de o poveste deosebita,un zbucium sufletesc al personajului principal (Bella) care te intriga si te atrage in acelas timp (ma refer mai mult la volumul 3)
ramo_88
Postat pe 27 Martie 2009 10:15
pot spune ca este o iubire imposibila la fel cum a fost si in " ROMEO SI JIULIETA"doar ca nu este vorba de intriga celor doua famili si de iubirea dintre un i vampr si o muritoare,lupta pe care o duce EDWARD pentru a o tine in viata pe iubita lui BELLA este la fel de incitanta ca si razboiul celor doua familiI
mikidutzza16
Postat pe 27 Martie 2009 18:24
va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.
catalexis
Postat pe 27 Martie 2009 18:33
=)) cred ca majoritatea femeilor sunt de acord cu tine in privinta lui.
Si legat de film,in general filmele sunt sub nivelul cartilor dupa care sunt facute ,inca nu am intalnit un film mai bun decat cartea iar cu traducerile la fel,nu se da atata interesul sa fie traduse toate situatilile sau glumele exact dupa original.
pacurar_flavia
Postat pe 28 Martie 2009 13:56
De la: catalexis, la data 2009-03-27 18:33:25va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.


E bun, nu zic nu...dar e unu' si mai bun...vampirul ala rau, blond si musculos si..miiiaaaamiii...dar uite ca am un lapsus....oare cum il cheama?
ramo_88
Postat pe 30 Martie 2009 14:23
james?
_kid0
Postat pe 20 Aprilie 2009 18:12
De la: _kid0, la data 2009-04-20 18:12:03james?


Dadada
ramo_88
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:16
Apropos, stie cineva de ce nu merge sa pun poze pe forum?
Am incercat mai devreme sa pun cateva poze din Amurg, dar nu am reusit!
ramo_88
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:18
De la: ramo_88, la data 2009-02-05 10:18:41Ce parere aveti despre cartea Amurg, scrisa de Stephenie Meyer, cea dupa care s-a facut filmul Twilight?
Mie mi-a placut foarte mult, am citit si volumul 2, "Luna noua"...acum il astept pe al treilea...
Sper sa nu ma criticati pentru topicul acesta, stiu ca veti spune ca deja se vorbeste destul de mult pe tema asta, dar este o carte care mi-a placut si o recomand...daca ati citit-o (sau daca ati vazut filmul, care este o copie destul de fidela a cartii) astept parerile voastre!


mie nu imi place twilight... ADOR tot ce tine de twilight ...am citit si celelalte carti...acum sunt la cea de-a 5-a :x
este geniala...imi plac mult... iubesc.>>!
Aileen
Postat pe 17 Mai 2009 21:09
De la: mikidutzza16, la data 2009-02-23 17:25:46sal! am citit si am si vz filmul "amurg"cartea "new moon"am citit-o si astept sa apara "eclipsa "si "zori de zi".in ceea ce priveste "midnight sun"varianta lui EDWARD ave-ti idee cand apare?


nu stiu cand apare...dar o poti gasi pe net in engleza :D e sooper
Aileen
Postat pe 17 Mai 2009 21:10
De la: ramo_88, la data 2009-03-30 14:23:55
De la: catalexis, la data 2009-03-27 18:33:25va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.


E bun, nu zic nu...dar e unu' si mai bun...vampirul ala rau, blond si musculos si..miiiaaaamiii...dar uite ca am un lapsus....oare cum il cheama?


39? common!!! Rob are abia 23 de ani impliniti pe 13 mai... ce naiba? :)) poate nu am inteles eu bine :-??dar in fine
I love Rob Pattinson :x I adore Edward :>
Aileen
Postat pe 17 Mai 2009 21:15
De la: _kid0, la data 2009-04-20 18:12:03james?

da...destul de bun :D
Aileen
Postat pe 17 Mai 2009 21:17
De la: Aileen, la data 2009-05-17 21:15:25
De la: ramo_88, la data 2009-03-30 14:23:55
De la: catalexis, la data 2009-03-27 18:33:25va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.


E bun, nu zic nu...dar e unu' si mai bun...vampirul ala rau, blond si musculos si..miiiaaaamiii...dar uite ca am un lapsus....oare cum il cheama?



da :P James
Aileen
Postat pe 18 Mai 2009 16:23
De la: Aileen, la data 2009-05-17 21:15:25
De la: ramo_88, la data 2009-03-30 14:23:55
De la: catalexis, la data 2009-03-27 18:33:25va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.


E bun, nu zic nu...dar e unu' si mai bun...vampirul ala rau, blond si musculos si..miiiaaaamiii...dar uite ca am un lapsus....oare cum il cheama?


39? common!!! Rob are abia 23 de ani impliniti pe 13 mai... ce naiba? :)) poate nu am inteles eu bine :-??dar in fine
I love Rob Pattinson :x I adore Edward :>


Ea are 39, nu actorul...eu cel putin asta am inteles...
Si apropos de volumele 4 si 5...am vol 4 tradus integral si 5 doar primele 11 capitole..cine le vrea...ramo.ptk_2008@yahoo.com...dati un mail si vi le trimit...
ramo_88
Postat pe 18 Mai 2009 17:06
Am toate cele 3 carti , Amurg , Luna Noua si Eclipsa . In varianta engleza le am pe toate cele 4 in varianta pdf si plus Midnight Sun in 264 de pagini . Mi-au placut la nebunie , cat si pelicula Twilight . New Moon se filmeaza acum , probabil ca stiti , iar trailerul este deja disponibil , cel putin prima varianta .
In Noiembrie va iesi din tipografie Zori de Zi , iar pelicula Luna Noua , probabil in Ianuarie va aparea la cinema . Eu sper ca in Nov sa am norocul sa il vizionez deja la cinema aici , In Portugalia .
Sunt o fana a seriei , ma bucur sa vad ca sunt si altii incantati de fenomen . Stepheny este o amatoare si a dat lovitura . Stiu din mare povestea cartilor scrise de ea , si povestea carierei ei si m-a impresionat. Cartea mea preferata este Breaking Down dintre cele patru .
Recent a scos pe piata , cel putin aici e disponibila deja , The Host , tot de Stepheny Meyer . O am in PDF , 575 de pagini . Inca nu am citit-o .
danylor29
Postat pe 4 Iunie 2009 10:22
De la: catalexis, la data 2009-03-27 18:33:25va rog sa nu ma bateti rau dupa ce o sa zic, dar sunt cam batrana si cam pretentioasa.
in engleza, cartea e bunicica.
traducerea in romana nu mi se pare reusita, se putea mult mai bine.
filmul e mai slabut decat cartea.
mai, dar pattinson ala e o bunaciune...
m-am uitat la film de o gramada de ori numai ca sa il vad pe rpattz.
apoi am lasat filmul sa curga si l-am ascultat, ca imi place cum vorbeste. ma topeste nemernicul cu vocea aia patinata, ca o piatra pretioasa slefuita indelung.
rad si eu de cat sunt de caraghioasa. amor dupa un star la 39 de ani? nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. dar l-as lua acasa pe ala micu' mintenas. si nu va spun ce i-as face, dar probabil ca l-as lecui de timiditate.


Arata foarte bine in film.. de aceea are si atat de multe admiratoare..insa daca i-ai vazut unele poze.. 8-|... cam lasa de dorit. Si totusi are ceva aparte...
Revenind la carti.. mi-au placut cele 3 carti pe care le-am citit dintr-o suflare.. urmeaza sa o citesc pe a4a.. dar dupa sesiune :))
Sincer.. recomand la toti cei care vor sa se detaseze putin de realitatea asta atat de apasatoare.. O zi frumoasa :D
luke_at_me
Postat pe 4 Iunie 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
andres sorel - noaptea in care am fost tradata 7 De la: bbgirl 29 Iunie 2009 18:00
Cumpar carte!!! 3 De la: pinochio91roxana 14 Septembrie 2013 13:06
la limba romina,creatie proprie 2 De la: Ane_Tta_1 4 Septembrie 2015 19:20
Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române 298 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
Castiga best-seller-ul “Castigatorii” de Jack Welch 1 De la: catalog_cursuri 20 Ianuarie 2011 16:03