Setari Cookie-uri

un partener inteligent si.. MITOCAN sau "redus" si usor de MANIPULAT?

Am ales acest subiect pentru ca sunt intr-o situatie dubioasa.Logodnicul meu are un comportament mai dur d.p.d.v. al personalitatii.L-am placut , la inceput( acu 5 ani) pentru ca mi-a dat senzatia de un tip echilibrat si care stie ce vrea.Dumnealui e politai( din pacate) , si poate datorita stresului de la munca (il scuz eu) cand ajunge acasa mai are putin si imi da ordine.Mitocan pentru ca...are obiceiul sa ma critice da fata cu alte persoane -nu vorbeste urat ,doar ca are un fel de a demonstra mereu ca el e cel care conduce- , cand gresesc (pentru ca sunt om) imi tine teorii care chiar daca nu a fost moarte de om ce am facut ma face sa ma simt ultimul om de pe pamant.Mi se adreseaza urat in ultima vreme , se enerveaza repede -RECUNOSC!! sunt ametita de felul meu dar cand am ceva important de facut chiar ma descurc.Plus de asta ... ..la inceput radea de prostiile mele si iubea zapaceala din mine ..Poate ma inseala?
Il iubesc , sunt mandra cand mergem undeva si am ce discuta cu el , cand abordeaza subiecte de discutie interesante cand iesim cu prietenii si practic el e cel care conduce conversatia si tot el trage concluziile in aceste situatii.
In schimb am o cunostinta care e maritata , sotul ei fiind un tip cu un caracter simplu , la glumele lui nu rade nimeni dar e respectuos , sociabil , nu e pretentios , de viata ...usor prostut.Face aproape mereu ce-i cere doamna sotie iar daca caraie vreodata asta nu face decat sa dea un farmec si mai mare ca oricum el e constient ca sotia va decide in final.
Eu sunt taur , sunt plina de viata , imi place sa calatoresc , sa fac de toate , EL?....pauza....e la calculator
Niciodata cand propun ceva nu e de acord cu mine si cand ajung sa facem acel lucru imi reproseaza asta si nu mai am chef sa ma bucur de acel moment .E mereu cum vrea el si daca il contrazici...e belea.Plus ca are un mod de parca asteapta ca sa mai greseti ceva ca sa aiba ce reprosa.Si oricum toate sunt mai bune si mai descurcarete decat mine.A fost o provocare pentru mine , mereu ne-am contrazis , ne-am certat , ne-am impacat pentru ca stiam ca nu aveam nevoie de un partener "molau" si prostut.Acum cand ma uit in ograda vecinului nu mai sunt sigura de alegerea facuta....
shea
Postat pe 6 Februarie 2009 00:15
ti-ai pierdut topicul deschis????
uite aici :

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/22768/un-iubit-inteligent-si-MITOCAN-sau-unul-redus-si-usor-de-MANIPULAT-D.html
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Februarie 2009 00:17
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-06 00:17:31ti-ai pierdut topicul deschis????
uite aici :

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/22768/un-iubit-inteligent-si-MITOCAN-sau-unul-redus-si-usor-de-MANIPULAT-D.html

acolo vreia sa stie parerile noastre la modul general acum intram in amanunte
Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Februarie 2009 00:18
ce nu imi place acum la el nu cred ca o sa-mi placa vreodata .Iar cand iubirea nu va mai fi...de obicei ar trebui sa ramana respectul , dar nici nu stiu daca am asa ceva?...uofff...ce relatie mai am si eu...
shea
Postat pe 6 Februarie 2009 00:19
multumesc...chiar nu il gaseam.
shea
Postat pe 6 Februarie 2009 00:21
De la: shea, la data 2009-02-06 00:21:12multumesc...chiar nu il gaseam.

Vorbesti serios? Sa-ti scriu un mesaj cum sa le cauti?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Februarie 2009 00:22
am gasit! ms ms ! am zis eu ca sunt ametita!
shea
Postat pe 6 Februarie 2009 00:29
aualeooooooooo
iti dau eu o idee!!

fa asa:
nu-l mai lua in serios. fa misto de el! bine sa nu depasesti limita...dar FA MISTO DE EL.
SCHIMBA FOAIA.
da i mai putina importanta si ...sa nu uit : fa misto de el!!:))
si concentreaza te cu ameteala aia:P
invarte-i fiecare cuvintel pe care-l scoate din gurita!! ...
asa am inceput eu sa fac cu un prieten care mai demult ma scoatea din sarite. e un bun prieten, tine la mine, dar are o prb cu femeile...trb sa arate ca el e cucosul. ..de cand ii intorc fiecare cuvintel si uneori nu are replica...s-a mai calmat baiatul.
morticia_adams
Postat pe 6 Februarie 2009 13:42
E mereu valabil sa te feresti de prosti....oamenii redusi nu-s deloc usor de "manipulat" la modul despre care vorbim aici....aia au idei putine, fixe si proste pe care nu si le schimba vreodata ! sunt plini de prejudecati si "invataminte" misogine....asa ca daca credeti ca puteti "smulge" asa ceva din tartacutele unora...bafta !
Cineva "usor de manipulat" e cineva care iubeste si se lasa oarecum pe locul doi...lasa dupa tine ca sa fie bine....nu trebuie insa exagerat, ca s-ar putea sa se sature de compromisuri si locul doi si sa vrea sa se "elibereze"....
ocs
Postat pe 26 Februarie 2009 12:30
Mai draga Sheea, politzaiu' tau are ceea ce se cheama mania persecutiei (poate si d'aia a ales profesia asta) , de obicei, si cred ca el nu face exceptie, astia sunt atat de complexati (ma refer la inferioritate) incat ajung cu disperare sa se inconjoare NUMAI de persoane foarte sensibile si naive, ca sa nu zic altfel. Pai cum il vezi tu inteligent atata timp cat el iti testeaza practic limitele, nepierzand nici-o ocazie sa-si dovedeasca superioritatea si mai ales cu asistenta? Unde mai gaseste el o alta cu o asa mare "receptivitate" E bolnav draga mea, "scuipa-i" vreo 2 in fata (pardon de expresie) cum ca ai obosit sa-i mai tolerezi atitudinea ... DOAR DE MILA! Sa vezi cum schimba macazul! Asa intr-adevar o sa ai certitudine ca e ditamai inteligentul !
In plus tu ai zis ca esti plina de viata ... ce naiba mai pierzi timpul pe langa neica nimeni asta?
Depinzi intr-atat de el ca accepti sa te compromita ? Cu tine cum ramane? Incearca sa fii constienta de propria valoare si lasa-l cu neuronii lui sudati si daca raportezi inteligenta la asta si la statu' pe calculator pai cauta-ti draga mea un it'st!
aqnana
Postat pe 26 Februarie 2009 14:50
De la: aqnana, la data 2009-02-26 14:50:09Mai draga Sheea, politzaiu' tau are ceea ce se cheama mania persecutiei (poate si d'aia a ales profesia asta) , de obicei, si cred ca el nu face exceptie, astia sunt atat de complexati (ma refer la inferioritate) incat ajung cu disperare sa se inconjoare NUMAI de persoane foarte sensibile si naive, ca sa nu zic altfel. Pai cum il vezi tu inteligent atata timp cat el iti testeaza practic limitele, nepierzand nici-o ocazie sa-si dovedeasca superioritatea si mai ales cu asistenta? Unde mai gaseste el o alta cu o asa mare "receptivitate" E bolnav draga mea, "scuipa-i" vreo 2 in fata (pardon de expresie) cum ca ai obosit sa-i mai tolerezi atitudinea ... DOAR DE MILA! Sa vezi cum schimba macazul! Asa intr-adevar o sa ai certitudine ca e ditamai inteligentul !
In plus tu ai zis ca esti plina de viata ... ce naiba mai pierzi timpul pe langa neica nimeni asta?
Depinzi intr-atat de el ca accepti sa te compromita ? Cu tine cum ramane? Incearca sa fii constienta de propria valoare si lasa-l cu neuronii lui sudati si daca raportezi inteligenta la asta si la statu' pe calculator pai cauta-ti draga mea un it'st!


aaaaa si am uitat esentialul ...ce ne-ai povestit tu acilea e banc? Nu de alta da' nu se potriveste cu femeia sec. nostru... fara suparare
am si eu o dilema de-mi vine sa-mi tai jugulara: in ziua de azi, te mai poti indragosti "iremediabil" de un politist ?
aqnana
Postat pe 26 Februarie 2009 14:56
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-06 00:17:31ti-ai pierdut topicul deschis????
uite aici :

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/22768/un-iubit-inteligent-si-MITOCAN-sau-unul-redus-si-usor-de-MANIPULAT-D.html


cum sa nu-ti gas topicul?prin faptul asta simplu e de demonstrat cat de ametita esti....sa te citez "te descurci cum poti" sau ceva de genul....dk el te vede ca te-ai da cu capul de gard normal ca nu te lasa.....nu poti lasa un om sa faca ceva gresit dk il iubesti....sau intr-o maniera ocolitoate...e pierdere de timp...asa vede iubitul tau lucrurile....din alt punct de vedere iti dau dreptate tie....incearca sa comunici si sa ii explici ca ai vrea sa mai iesiti,sa va plimbati...sa lase calculatorul...:(
camy_doll
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:21
De la: shea, la data 2009-02-06 00:15:12 Am ales acest subiect pentru ca sunt intr-o situatie dubioasa.Logodnicul meu are un comportament mai dur d.p.d.v. al personalitatii.L-am placut , la inceput( acu 5 ani) pentru ca mi-a dat senzatia de un tip echilibrat si care stie ce vrea.Dumnealui e politai( din pacate) , si poate datorita stresului de la munca (il scuz eu) cand ajunge acasa mai are putin si imi da ordine.Mitocan pentru ca...are obiceiul sa ma critice da fata cu alte persoane -nu vorbeste urat ,doar ca are un fel de a demonstra mereu ca el e cel care conduce- , cand gresesc (pentru ca sunt om) imi tine teorii care chiar daca nu a fost moarte de om ce am facut ma face sa ma simt ultimul om de pe pamant.Mi se adreseaza urat in ultima vreme , se enerveaza repede -RECUNOSC!! sunt ametita de felul meu dar cand am ceva important de facut chiar ma descurc.Plus de asta ... ..la inceput radea de prostiile mele si iubea zapaceala din mine ..Poate ma inseala?
Il iubesc , sunt mandra cand mergem undeva si am ce discuta cu el , cand abordeaza subiecte de discutie interesante cand iesim cu prietenii si practic el e cel care conduce conversatia si tot el trage concluziile in aceste situatii.
In schimb am o cunostinta care e maritata , sotul ei fiind un tip cu un caracter simplu , la glumele lui nu rade nimeni dar e respectuos , sociabil , nu e pretentios , de viata ...usor prostut.Face aproape mereu ce-i cere doamna sotie iar daca caraie vreodata asta nu face decat sa dea un farmec si mai mare ca oricum el e constient ca sotia va decide in final.
Eu sunt taur , sunt plina de viata , imi place sa calatoresc , sa fac de toate , EL?....pauza....e la calculator
Niciodata cand propun ceva nu e de acord cu mine si cand ajung sa facem acel lucru imi reproseaza asta si nu mai am chef sa ma bucur de acel moment .E mereu cum vrea el si daca il contrazici...e belea.Plus ca are un mod de parca asteapta ca sa mai greseti ceva ca sa aiba ce reprosa.Si oricum toate sunt mai bune si mai descurcarete decat mine.A fost o provocare pentru mine , mereu ne-am contrazis , ne-am certat , ne-am impacat pentru ca stiam ca nu aveam nevoie de un partener "molau" si prostut.Acum cand ma uit in ograda vecinului nu mai sunt sigura de alegerea facuta....


Si totusi, care sunt motivele pentru care iubesti un barbat care ti se adreseaza urat, prefera sa-si petreaca timpul liber in fata unui computer, nu tine cont niciodata de parerea ta, te umileste in fata tuturor.. etc etc?
Cat despre "redusul" prietenei tale... intreab-o pe ea cum se simte. S-ar putea sa constati ca se simte la fel ca si tine. Niciuna din situatii nu te poate face fericita.
rashela
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:26
concentreaza-te la cat de ametita esti...ca nu prea e normal..treb sa fii hotarata, sa stii ce vrei in viata,cum sa obtii si sa fii stapana pe situatie....dk esti si tu cum e unul din prietenii mei...degeaba esti plina de calitati,ai suflet bun etc.....nu te critic.....imi pari o pers desteapta,sensibila....dar ametenia aia strik totul draga mea...poate ar treb sa te concentrezi la asta mai mult...si mai putin la iubitul tau...asta te-ar scuti si de nervi.....nu ti se pare ca te critic ca si iubitul tau? ba da...sunt sigura ca asa o face si el....doar ca nimik nu e din rautate...totul cu intentie buna chiar daca "doare"...dar te sigur ca pe el il doare mai tare si se enerveaza mai tare ca tot timpul lucrurile pot fi pe dos...si nu din vina lui
camy_doll
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:27
Ha ha ha ..Cica...Nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita Eu as prefera unul inteligent....atat de inteligent incat sa ma manipuleze el pe mine...si fara sa-mi dau seama , ca daca-mi dau seama devine mitocan
pisicuta_danapaula
Postat pe 2 Mai 2009 17:46
De la: shea, la data 2009-02-06 00:19:56 ce nu imi place acum la el nu cred ca o sa-mi placa vreodata .Iar cand iubirea nu va mai fi...de obicei ar trebui sa ramana respectul , dar nici nu stiu daca am asa ceva?...uofff...ce relatie mai am si eu...

Shea lasa-ma cu chestia asta cu respectul. Eu sint respectata de fostii si-i respect la randul meu; Dar voi sunteti casatoriti si-ar trebui sa-ndepliniti CUMULATIV mai multe conditii printre care si respectul. Intr-o casnicie te poti multumi numai cu respectul? E mitocan intr-adevar, orgolios , centrul universului. Nu-l vei putea schimba ; ori ramai langa e acceptandu-l asa cum e si te depersonalizezi ,ori.....Alegerea e a ta. Mult noroc.l
nocturnalia
Postat pe 14 Mai 2009 15:38
A ,si inca ceva -un om inteligent e o placere langa tine (mine) dar niciodata n-ar face chestiile despre care ne-ai scris.
nocturnalia
Postat pe 14 Mai 2009 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE CONTEAZA CEL MAI MULT IN VIATZA DACA AR FI SA ALEGETI:BANI CARE TE SCUTESC DE ORICE GRIJA SAU O VIATZA MODESTA ALATURI DE O PERSOANA PE CARE O IUBESTI SI TE IUBESTE !! 4 De la: cleoafrica 23 Iulie 2009 17:13
Atrag homosexuali! 34 De la: kudika414141 13 August 2011 22:22
cea mai mare tradare posibila 19 De la: ankuu 28 Noiembrie 2009 17:58
va rog sa nu ma ocoliti 22 De la: denyse15 12 Septembrie 2009 19:29
am gresit,dar il vreau inapoi 21 De la: RoxanaAdela 18 Aprilie 2009 18:00