Setari Cookie-uri

help me! cum sa fac si ce sa fac?!

help me!!!!!!!!! am 19 ani,am avut o relatie de 2 ani kre nu a fost nemaipomenit de frumoasa, oricum A FOST, nu mai conteaza akm. insa dupa ce m-am despartit de el nu am vrut sa mai stiu absolut nimic de nici un baiat, ajunsesem sa-i urasc, pana anul trecut prin decembrie knd mi s-a aprins luminita pe la inima. cunosc un tip( are 20ani) de vreo 6 ani, insa nu am discutat f mult, insa mama mea si mama lui sunt colege de munk, ma rog, fiind aman2 a12a.... bac..chestii... facem meditatii aman2 in aceeasi ggrupa, iar cu timpul am inceput am inceput s-ami dau seama k tin la el, am incerkt in fel si chip sa-i sugerez asta....insa el nimic...indiferent, dar pot spune k am un atuu ptr k in afara de meditatii noi mai petrecem aman2 vreo 2-3ore pe saptamana facundu-n impreuna temele la matematik, dar pare tot indiferent, inceark sa-si ascunda privirea knd ma uit in ochii lui. el e un tip de nota 10, f putin baieti mai gasesti in ziua de azi k el.ii pasa de tot ce misk in jurul lui, si intotdeauna te ajuta knd ai o problema sau te asculta si-ti da sfaturi. eu tot am adus vb de prietena, iar el mi-a spus k are ceea ce nu-i adevarat, asta mi-a confirmat-o mama lui, si tind sa cred ptr k el sta tot timpul in casa. vreau sa-i arat sentimentele mele fata de el. intr-o zi chiar vroiam sa-l sarut insa imi era teama de cum va reactiona, si teama k ma va respinge si am sa pierd toti pasii facuti pana acum. CE SA FAC? am incerkt sa-l invit in oras la un suc si m-a refuzat, mi-a zs k se supara "prietena" pe el. offf.....tot incerc, va rog mult ajutati-ma cu un sfat sua o idee despre cum sa fac. MULTUMESC
maria1989
Postat pe 7 Februarie 2009 23:33
poate k e prea timid k sa-ti zica ce simte pt tine ...eu zik sa incerci tu sa faci primul pas si sa-i spui ceea ce simti tu pt el ..si asa vei vedea dak si el simte acelasi lucru pentru tine ....succes
mada_21
Postat pe 5 Martie 2009 17:15
Daca e asa timid de nu se poate uita macar in ochii tai si sta numai in casa, probabil "prietena" lui e mana dreapta (sau stanga daca e stangaci...)
Asa ca nu-l lua prea tare ca-l sperii...
Ia-l si tu cu frumuselul ...
Cand sunteti singuri acasa, pune si tu o muzica, spune-i ca ai kef de dansat de nu mai poti ... si ia-l la dans...
Apoi baga o melodie mai lenta si fa-l sa te ia in brate. Apoi .... mai vezi tu cum faci... dar cu pasi mici ... ca sa n-o ia la fuga...
BAFTA la examene si in viata!
UnOmObisnuit
Postat pe 11 Mai 2009 11:57
Stii, spunea un parinte ortodox ca ar trebui sa ne fie rusine cind urim pe cineva, nu atunci cind iubim.
Hate is easy, love takes courage! Deci, curaj! Spune-i ce ai de spus, vezi ce-ti raspunde si gata: ori deveniti prieteni, ori ramineti colegi si amici. Spune-i pur si simplu ca preferi curajul de a-i marturisi ca iti place, decit tacerea si lasitatea, dar ca indiferent de raspuns nu te vei supara.
Iar daca el nu-ti da, totusi, raspunsul pe care tu il visezi, just get over it: he's just not that into you! :)
PerfectSweetLemonade
Postat pe 11 Mai 2009 13:16
De la: PerfectSweetLemonade, la data 2009-05-11 13:16:55 Stii, spunea un parinte ortodox ca ar trebui sa ne fie rusine cind urim pe cineva, nu atunci cind iubim.
Hate is easy, love takes courage! Deci, curaj! Spune-i ce ai de spus, vezi ce-ti raspunde si gata: ori deveniti prieteni, ori ramineti colegi si amici. Spune-i pur si simplu ca preferi curajul de a-i marturisi ca iti place, decit tacerea si lasitatea, dar ca indiferent de raspuns nu te vei supara.
Iar daca el nu-ti da, totusi, raspunsul pe care tu il visezi, just get over it: he's just not that into you! :)


preotul ala ortodox citea pildele de undeva sau baga din top?
geo_x
Postat pe 11 Mai 2009 13:26
Hmm ... zice ca are prietena? Si tu in felul asta i-ai fi pe langa colega si prietena cea mai buna? Pentru a-l "demasca" deoarece zici ca mama lui ti-a confirmat ca nu are pr nimeni, cere-i detalii despre prietena lui si vezi pana unde-i merge imaginatia. Creaza un moment prielnic ptr sarut! Imi place ideea cu dansul lent al Kudikului:). Orice faci fa in asa fel incat sa nu para fortat si cat mai natural.
Intr-o zi marturiseste-i ca nu te simti bine si vezi daca se ingrijoreaza si ar face ceva sa te ajute sa iti revii si vei vedea daca grija lui se indreapta spre tine.
Si ... ii poti strecura un biletel in buzunar, penar, ghiozdan, pe care sa-l citeasca cand va fi singur si sa poata analiza ceea ce tu ii dezvalui si sa-i dea curajul fie sa iti marturiseasca si el si sa fie mai putin temator, fie sa te refuze in continuare.


Succes!

Sper ca o mica idee ti-am dat!

Iar ca un sfat: orice decizie ati lua, atat tu cat si el, sa faceti in asa fel incat sa nu va afecteze examenele. Cu rabdarea se trece mare!


Kr1sst1na
Postat pe 11 Mai 2009 15:12
Probabil nu-i place de tine sau .... o fi gay. De obicei isi dau seama de orientarile lor de la varste fragede :P sper k nu e asta k incep sa ma calce pe nervi deja... sau poate are el ceva probleme cu sexualitatea lui.
Dar avand in vedere k e asa timid chiar nu te astepta sa mearga faza cu dansul... ii e "greu" sa iasa la un suc dar n-ar avea nimic impotriva sa dansati numai voi doi de nebuni. Yeah right!
Eventual ai putea sa te joci putin cu el, schimba putin placa: pt un timp ai putea sa faci p indiferenta k si cum ai fi total dezinteresata de el si vezi dak e vreo schimbare in atitudinea lui sau ai putea sa incerci cum a zis cineva mai sus "sa te simti rau"
Anyway...bafta!
kris07
Postat pe 13 Mai 2009 00:24
eu zic sa il lasi un pic in stand buy...adik nu ii mai da nici un semn....comporta-te indiferenta cu el..sa vezi ce reactie are... Fii rece cu el..sau eventual tocmai a apárut si in viata ta un ''prieten''..si na esti tare interesata ....poate poate o sa iasa ceva...
cristina_crisu
Postat pe 14 Mai 2009 00:37
poate are prietena , ce, mama ta stie totul despre tine? poate se vede cu cineva ca doar nu o avea o prietena imaginara. sau poate e gay? Iti doresc sa nu fie valabila nici o varianta de-a mea
Peony
Postat pe 14 Mai 2009 18:01
vrea sa fiti doar prieteni sau e chiar prea timid ca sa afli exact care ii problema tre sa-ti faci curaj si sa dai cartile pe fata spunei ca-l placi si vezi ce spune poate si el te place si atunci totul e bine sau poate te respinge poate chiar are prietena si atunci s-ar putea ca relatia voastra de prietenie sa fie afectata s-ar putea simti stanjenit in preajma ta stiind ca-l placi da oricum macar sti ca nu ai nici o sansa si nu iti mai pierzi vremea gandidu-te cum sa-l faci sa inteleaga ca il placi deci oricum ar fi cel mai bine ii zici ce simti si vezi apoi ce zice

PS astept sa ne zici ce ai decis
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 14 Mai 2009 18:51
De la: Kr1sst1na, la data 2009-05-11 15:12:37Hmm ... zice ca are prietena? Si tu in felul asta i-ai fi pe langa colega si prietena cea mai buna? Pentru a-l "demasca" deoarece zici ca mama lui ti-a confirmat ca nu are pr nimeni, cere-i detalii despre prietena lui si vezi pana unde-i merge imaginatia. Creaza un moment prielnic ptr sarut! Imi place ideea cu dansul lent al Kudikului:). Orice faci fa in asa fel incat sa nu para fortat si cat mai natural.
Intr-o zi marturiseste-i ca nu te simti bine si vezi daca se ingrijoreaza si ar face ceva sa te ajute sa iti revii si vei vedea daca grija lui se indreapta spre tine.
Si ... ii poti strecura un biletel in buzunar, penar, ghiozdan, pe care sa-l citeasca cand va fi singur si sa poata analiza ceea ce tu ii dezvalui si sa-i dea curajul fie sa iti marturiseasca si el si sa fie mai putin temator, fie sa te refuze in continuare.


Succes!

Sper ca o mica idee ti-am dat!

Iar ca un sfat: orice decizie ati lua, atat tu cat si el, sa faceti in asa fel incat sa nu va afecteze examenele. Cu rabdarea se trece mare!






ms mlt ptr sfaturi...deja lucrurile merg pe un fagas bune, cred k sambat voi ctiona:D cu siguranta, deja s-au schimbat lucrurile destul de mult:D
maria1989
Postat pe 11 Iunie 2009 22:57
multumesc tuturor ptr sfaturi...deja lucrurile merg mai bine, iar in scurt timp voi face pasul, am sa va tin la curent cu noutatile. inca odata va multumesc mult
maria1989
Postat pe 11 Iunie 2009 23:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se intampla:( 6 De la: kudika043628 15 Iulie 2009 18:14
e absurd?! 77 De la: _dulcik_ 24 Martie 2009 20:53
o alta dilema in dragoste 36 De la: sirghea 7 Februarie 2010 12:27
Iubire...in 3 131 De la: LadyRasta 14 Noiembrie 2011 02:13
violenta intr-un cuplu.... 19 De la: ania18 12 Noiembrie 2009 17:01