Setari Cookie-uri

Oare are rost sa-l astept?

Buna!

De curand am terminat o relatie de 6 luni (da, tocmai acum de Valentine's). Ideea e ca nu a fost o despartire urata, pana la urma am decis ca e mai bine pentru amandoi, chiar daca ne iubeam si eram fericita alaturi de el. Motivul a fost in principiu diferenta de varsta, de 10 ani, el dorindu-si foarte mult o familie, eu inca captiva in bancile facultatii pentru inca 2 ani. Ideal ar fi fost sa asteptam, dar din pacate trebuia sa ramanem la distanta pana am fi reusit sa ne mutam impreuna, si lui nu-i convenea ideea. Probabil fiindca il iubesc prea mult, m-am impacat cu ideea ca e mai bine sa-i ofer libertatea, sperand sa-si gaseasca fericirea.
Dar totusi, nu as renunta in totalitate, sper ca intr-o zi se va intoarce la mine si o sa avem sansa de a fi impreuna, chiar imi doresc un viitor alaturi de el . Are rost sa ma iluzionez? Eu tin la el foarte mult, cat am fost impreuna l-am respectat, i-am fost fidela si am avut mereu rabdare cu el, insa acum daca el simte ca ne-ar fi greu sa ramanem impreuna, eu am mainile legate, nu-l pot obliga sa ma astepte. Momentan am ramas prieteni, sper sa ramanem asa, nu as vrea sa pierd pe langa un iubit si un prieten foarte bun, desi poate imi e mai greu asa.
Sa renunt in totalitate sau sa-l mai las sa respire, poate va deveni dispus sa faca sacrificii pentru noi, asa cum sunt eu?

Postat pe 14 Februarie 2013 18:26
Nu are rost. Daca n-are rabdare sa astepte, inseamna ca nu te iubeste chiar atat de mult. Daca ar tine la tine cu adevarat s-ar gandi la viitorul tau si la faptul ca trebuie sa-ti faci o cariera. Lasa-l sa-si gaseasca o femeie de varsta lui, care sa-si doreasca o familie.
Micaell
Postat pe 15 Februarie 2013 09:13
De la: , la data 2013-02-14 18:26:37Buna!

De curand am terminat o relatie de 6 luni (da, tocmai acum de Valentine's). Ideea e ca nu a fost o despartire urata, pana la urma am decis ca e mai bine pentru amandoi, chiar daca ne iubeam si eram fericita alaturi de el. Motivul a fost in principiu diferenta de varsta, de 10 ani, el dorindu-si foarte mult o familie, eu inca captiva in bancile facultatii pentru inca 2 ani. Ideal ar fi fost sa asteptam, dar din pacate trebuia sa ramanem la distanta pana am fi reusit sa ne mutam impreuna, si lui nu-i convenea ideea. Probabil fiindca il iubesc prea mult, m-am impacat cu ideea ca e mai bine sa-i ofer libertatea, sperand sa-si gaseasca fericirea.
Dar totusi, nu as renunta in totalitate, sper ca intr-o zi se va intoarce la mine si o sa avem sansa de a fi impreuna, chiar imi doresc un viitor alaturi de el . Are rost sa ma iluzionez? Eu tin la el foarte mult, cat am fost impreuna l-am respectat, i-am fost fidela si am avut mereu rabdare cu el, insa acum daca el simte ca ne-ar fi greu sa ramanem impreuna, eu am mainile legate, nu-l pot obliga sa ma astepte. Momentan am ramas prieteni, sper sa ramanem asa, nu as vrea sa pierd pe langa un iubit si un prieten foarte bun, desi poate imi e mai greu asa.
Sa renunt in totalitate sau sa-l mai las sa respire, poate va deveni dispus sa faca sacrificii pentru noi, asa cum sunt eu?



Este un conflict de situatie,dar vin si iti spun ca daca domnul inimii tale te-ar fi iubit cu adevarta,ar fi avut rabdare sa-ti termini studiile ,dupa care sa va consolidati viitorul!!!Poate eu gandesc iubirea ,ca fiind altfel,dar imi mentin afirmatia facuta!!Pe de alta parte,neplacerile intervenite in viata voastra,sunt proprii in astfel de situatii,cu diferenta de varsta ,relativ mare,intre parteneri!!El iti cunostea stadiul profesional,nu???In acest caz,motivele invocate de el sunt puerile!!!Acorda-i libertatea dorita,vezi-ti de studii,caci barbati vei mai intalni,in schimb, poti pierde "trenul" profesional,acesta nu trece de multe ori prin viata unui om!!!Nu il poti forta sa te astepte,este adevarat,acest lucru,,putea sa-l fac adomnia sa ,fara a te pune in dificultatea comunicarii cu el!!!Ati ramas prieteni????Speri la o revenire,te inteleg,dar am rezerve in ceea ce-l priveste pe fostul iubit!!!Nu trai din iluzii,caci dor si te vor marca definitiv!!!Fii realista,chiar daca realitatea ,pe care o traiesti,,nu este pe gustul tau!!!Si inca ceva,lasa timpul sa decida,,daca domnul respectiv te va dori,te va cauta ,cu siguranta,lasa-i initiativa reimpacarii,asa vei observa cat de mult te-a iubit sau te iubeste!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2013 09:29
E diferenta prea mare se observa mai tarziu tu tanara el batran , tu vrei sa te distrezi el vrea acasa , lasa-l sa-si caute pe cineva de varsta lui si tu pe cineva de varsta ta.E pamantul plin de baieti care este al tau nu il ia nimeni..
Am o colega la servici care este mai mica ca sotul ei cu 11 ani si se vaieta ca ea ar vrea si ea alceva de la viata si el este batran deja ar vrea sa se plimbe sa se distreze el vrea acasa la tv.
kudika_20845
Postat pe 17 Februarie 2013 11:48
sperantasi timpul decide totul N
kudika444567
Postat pe 17 Februarie 2013 12:05
Ar fi trebuit sa astepte sa termini facultatea dar oricum nu ar rost sa astepti viata e foarte scurta
Corches_Sorin_1
Postat pe 17 Februarie 2013 12:48
Asteptarea este buna in unele contexte si conteaza timpul de asemenea. Pentru ca poti sa astepti pana , mda ^^, in cazul asta daca nu este ceea ce iti doresti ar fi bine sa incerci sa treci peste , mail ales ca el nu ti-a dat nici un motiv ca tu sa il astepti , nu a incercat nu ? deci e timpul sa mergi mai departe ^^
kudika_29884
Postat pe 19 Februarie 2013 08:29
Draga mea, viata este o calatorie, poate ca atat v-a fost dat sa calatoriti impreuna, te-ai gandit la asta? In plus, ce rost are sa te gandesti si sa iti faci iluzii cu ce ar putea sa fie in viitor, cand tu azi traiesti. Se pune ca oamenii inteligenti traiesc prezentul ziua de azi si nu in trecut sau in viitor. Ai putea incerca sa gandesti asa si cine stie ce iti rezerva viata. Poate ceva la care nu te-ai asteptat, ce zici?
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 20 Februarie 2013 16:12
nu te crampona la varsta asta de o relatie de 6 luni!!!! gandeste ca nu a fost sa fie!!! vine primavara si alte noi oportunitati!!!!
kudika391071
Postat pe 3 Martie 2013 07:55
De la: , la data 2013-02-14 18:26:37Buna!

De curand am terminat o relatie de 6 luni (da, tocmai acum de Valentine's). Ideea e ca nu a fost o despartire urata, pana la urma am decis ca e mai bine pentru amandoi, chiar daca ne iubeam si eram fericita alaturi de el. Motivul a fost in principiu diferenta de varsta, de 10 ani, el dorindu-si foarte mult o familie, eu inca captiva in bancile facultatii pentru inca 2 ani. Ideal ar fi fost sa asteptam, dar din pacate trebuia sa ramanem la distanta pana am fi reusit sa ne mutam impreuna, si lui nu-i convenea ideea. Probabil fiindca il iubesc prea mult, m-am impacat cu ideea ca e mai bine sa-i ofer libertatea, sperand sa-si gaseasca fericirea.
Dar totusi, nu as renunta in totalitate, sper ca intr-o zi se va intoarce la mine si o sa avem sansa de a fi impreuna, chiar imi doresc un viitor alaturi de el . Are rost sa ma iluzionez? Eu tin la el foarte mult, cat am fost impreuna l-am respectat, i-am fost fidela si am avut mereu rabdare cu el, insa acum daca el simte ca ne-ar fi greu sa ramanem impreuna, eu am mainile legate, nu-l pot obliga sa ma astepte. Momentan am ramas prieteni, sper sa ramanem asa, nu as vrea sa pierd pe langa un iubit si un prieten foarte bun, desi poate imi e mai greu asa.
Sa renunt in totalitate sau sa-l mai las sa respire, poate va deveni dispus sa faca sacrificii pentru noi, asa cum sunt eu?


Nu va inteleg de ce dati cu piciorul unor oameni la care spuneti ca tineti, ca-i iubiti. Dragostea ar trebui sa fie mai presus de orice. Dragostea are rabdare si stie sa astepte, apropos de ceea ce spuneai, ca el isi doreste o familie. Daca el te iubeste, te-ar intelege ca-ti doresti sa termini facultatea, si dupa aceea v-ati casatori si ati face un copil sau mai multi.

Daca tu stii ca a ta cariera va fi mai importanta decat el, atunci nu-i mai da omului false sperante.
kudika_32792
Postat pe 30 Aprilie 2013 08:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa uiti o poveste de dragoste? 43 De la: kudika_25906 30 Martie 2013 21:22
Mãrturia unei eleve care a luat Bac-ul ºi nu e fericitã 2 De la: Black_Lips 24 Iulie 2012 05:58
casatorii intre doi frati cu doua surori 59 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:34
despre relatii,barbati,dezamagiri 14 De la: alexia30 27 Septembrie 2009 21:23
M-a parasit 5 De la: Gingery 15 Septembrie 2016 17:56