Setari Cookie-uri

Dragoste si datorie

Buna, subiectul acesta sunt sigura ca la-ti mai intalnit de mi de ori si sigur si altii au mai trecut prin asemenea momente,dar chiar daca par comune sunt totusi diferite. Dar sa-n cep cu inceputul. Am 35 de ani sunt casatorita de 15 si am un baiat de 12 ani. Am avut o casnicie destul de buna pana in urma cu vreo 7 ani , cand in urma infidelitatii sotului si a altor probleme totul sa terminat. Spun ca sa terminat deoarece de 6 ani suntem separati . Nu am divortat pentru copil si de ochii lumi, chiar daca acum mai toti prieteni si cunoscuti stiu adevarul. Nu spun ca a fost doar vina lui, pentru ca nici eu nu am facut mai nimic sa schimb situatia, nu am putut sau poate nu am vrut sa trec peste anumite lucruri si asta a inrautatit lucrurile. Adevarul este ca cele 9 luni petrecute in Spania mi-au schimbat felul de gandire si optica de viata. Acum nu mai am prejudecati, nu mai condamn pe nimeni si nu pun pe nimeni la zid. Chiar daca e greu de crezut nu am avut nici o alta relatie pana anul trecut ,cand am cunoscut un om minunat, pe care-l iubesc si care ma iubeste si langa care viata are un alt sens.Suntem foarte ingragostiti unul de celalalt, vorbim ore in sir la telefon ,ne-am trimis cred ca sute de mesaje, nu avem o relatie bazata doar pe sex. Sunt zile in care ne intalnim si vorbim ore in sir,sau ne multumim sa ne vedem doar cateva minute sa ne sarutam si atat.Pare perfec,dar......... pentru ca este un mare DAR,in ultimul timp vorbim tot mai mult despre sotia lui.Si el este casatorit are un copil iar sotia lui are o relatie cu alt cineva de 4 ani. Anul trecut cand i sa confirmat lucrul acesta a fost pe punctul de a se sinucide.Atunci, la-m cunoscut eu ,vulnerabil, frustat , dar si dornic de a primi si darui iubire.Simt ca inca mai are ceva pentru ea, chiar am incercat sa-i ajut sa se impace, chiar daca in sufletul meu simteam o durere enorm, fericirea lui e mai importanta.Il iubesc, cum nu credeam ca voi putea iubi vreodat pe cineva.in ultimul timp e foarte trist si suparat ,pentru ca ea, vrea sa ramana impreuna doar pentru copil ,si nu vrea deocamdata sa divorteze.El spune, mereu ca nu mai are nimic pentru ea si ca ma iubeste doar pe mine si ca nu stie ce si cum sa faca,dar eu simt ca nu e asa.Nu am vorbito de rau si nici nu l-am intors impotriva ei,dincontra mereu iam cautat scuze.Am certitudinea ca sentimentele si iubirea pentru mine sunt reale.Si el sufera la fel ca si mine atunci cand trebuie sa plecam fiecare la familia lui, sau cand nu putem sa ne vedem si sa comunicam. Cred ca el ar vrea ca eu sa fiu cea care-l va forta sa ea o decizie,sau chiar sa o iau eu in locul lui.Sincer mie frica sa-l pun sa aleaga sau sa se desparta de ea.Imi pun mi de intrebari si nu gasesc raspuns. Sunt prea multi de daca, daca n-o sa mearga, daca mai tarziu ma va ura ca lam fortat sa ea o decizie, daca... daca .. daca. Ce sa fac, cum sa procedez?
aime_aime34
Postat pe 11 Februarie 2009 16:09
Citesc de foarte mult timp topicurile astea,dar este prima oara cand postez. Am trecut si eu prin aceiasi poveste acum trei ani, dupa o casnicie de 5 ani ,in care ea ma insela din primul an chiar cu un var de ale meu. Afost trist, dureros dar dumnezeu mia scos in cale o femeie minunata care ma inteles si ma iubit asa cum sunt cu rele si bune, suntem casatoriti de doi ani si pot spune ca suntem foarte fericiti. Daca relatia voastra e asa cum spui tu, eu zic sa mai ai rabdare si sa lupti pentru el, iar el sa-si dea seama ca ea nu mai are nimic pentru el daca relatia ei dureaza de atata timp.Doar simplu fapt sa te gandesti la sinucidere e o mare prostie.Sa se gandeasca ca are dreptul la o noua iubire si la un nou inceput,iar incercarea moarte nare. E pacat daca va iubiti sa va refuzati dreptul la fericire.
catalincramar
Postat pe 12 Februarie 2009 11:53
Nu e vorba de rabdare,am rabdare si nici n-o sa-l fortez sa ia o decizie. Imi pare rau ca sufera si vad lupta care se da in el,intre dragostea pentru mine si dragostea si datoria fata de copil si familia lui care nu stie nimic din toate problemele lui.
aime_aime34
Postat pe 12 Februarie 2009 19:18
De la: aime_aime34, la data 2009-02-11 16:09:19Am certitudinea ca sentimentele si iubirea pentru mine sunt reale.


Daca e cum spui tu va renunta la cealalta relatie pentru tine, daca nu, inseamna ca te-ai inselat
metal
Postat pe 14 Februarie 2009 12:10
cum s-a finalizat povestea? cine si-a luat inima in dinti cu curaj sa o ia de la capat?
poate mai dati raspuns voi cei care ati deschis topicul. sa fiti iubiti!
azalis
Postat pe 5 Martie 2009 16:21
cum s-a finalizat povestea? cine si-a luat inima in dinti cu curaj sa o ia de la capat?
poate mai dati raspuns voi cei care ati deschis topicul. sa fiti iubiti!
azalis
Postat pe 5 Martie 2009 16:21
cum s-a finalizat povestea? cine si-a luat inima in dinti cu curaj sa o ia de la capat?
poate mai dati raspuns voi cei care ati deschis topicul. sa fiti iubiti!
azalis
Postat pe 5 Martie 2009 16:22
un film incepea cu:
"dai libertate iubiri , daca nu se intoarce langa tine nu ti-a apartinut niciodata; dar daca o face iti va apartine pe vecie"

ai rabdare si gandestete bine.
noroc.
cathysailor
Postat pe 15 Mai 2009 01:19
''Prietenia femeilor este superioara iubirii lor ''
___LL___
Postat pe 15 Mai 2009 01:29
Scuza-ma,dar cand te amesteci cu porcii,risti sa fii mancata de ei.....................nu destul ai stat intr-o relatie(pseudocasatorie) care ti-a consumat timpul......vrei acu' sa te implici intr-o alta relatie la fel de complicata?????????????????Iti place sa traiesti degeaba????????????????????Nu vrei o viata fara complicatii ??????Daca ai sti ca mai traiesti inca o data,te-as intelege,dar viata e scurta,uneori mizerabila,de ce ti-o complici si tu mai mult? sunt pe lumea asta destui barbati cinstiti,onorabili,care nu stau incurcatii in 2 relatii ( ca sa aiba de unde alege la nevoie !!!!!!!!!!)
Curaj sa te rupi de relatiile tale total nefericite !
Cristtyn
Postat pe 26 August 2009 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Innebunita de profesor 7 De la: 19 Februarie 2013 09:58
M-am indragostit iremediabil de un baiat mai mic cu 8 ani. 24 De la: snowdropme 15 Mai 2016 20:52
ce ar trebui sa fac? 5 De la: steffy91 4 Decembrie 2009 17:17
Cine mi da si mie un sfat?? 2 De la: kudika_9488 11 Iunie 2012 17:09
sa il astept sau sa imi vad de viata mea??? 2 De la: doi_ochi_caprui 5 August 2011 18:29