Setari Cookie-uri

Consecintele machiajului asupra tenului

Buna! as vrea sa stiu daca este sanatos ca la 16 ani sa te machiezi.toate prietenele mele fac acest lucru,si m-au atras si pe mn sa fac asa ceva.De fapt,prietena mea cea mai buna are probleme cu tenul de prin cls a 6-7 a,si de atunci se machiaza,si are tot felul de creme,ptr ten,si yo doar stateam si ma uitam la ea,poate ma dadeam cu fard si cu rimel,pe cand ei ii lua o ora sa fie gata...de prin cls a 8 a a inceput sa ma intereseze cat mai mult machiajul,si incepeam sa ma dau si yo cu fond de ten.mie nu mi placea(place) la tenul meu faptul k am cativa pistrui pe pometi si nas(iarna aproape nici nu se vad)si incerc sa maschez acest lucru.cu cosurile nu am avut probleme mari,aproape nici nu am..
Scriu asta fiindca in ziua de azi,cand ies afara ma dau cu baton ptr acoperirea/tratarea petelor,cosurilor,baza ptr machiaj,fond de ten,anti-cearcan,si 2 feluri de pudra,rimel,si cateodata si cu creion negru,iar buzele cu balsam.Credeti ca este prea mult ptr mn?In viitor voi avea de suferit?N-am tenul atat de urat sau mai stiu yo cum,dar machiajul ma ajuta sa fiu mai frumoasa,si o femeie ingrijita este intotdeauna mai frumoasa..intr-un fel am devenit chiar un pic dependenta de machiaj...adaug faptul ca nu folosesc produse ieftine,si seara mereu ma demachiez si ma spal cu un gel de curatare.Nu ma machiez asa chiar in fiecare zi,caci am ore de la 7:20,ma trezesc de la 6,si nu prea am timp de.."intregul ritual",dar in weekend si in unele zile din saptamana asa fac.Nu mi-ar lipsi cateva sfaturi,si parerea voastra despre subiect,daca mai pot continua asa,si ce consecinte va avea machiajul acesta in timp asupra tenului meu..
jizabell
Postat pe 12 Februarie 2009 14:20
Produsele de machiaj in ziua de azi nu mai sunt ca cele de pe vremea lu' bunica. Acum sunt facute cu ingrediente care ajuta si mentin tenul. Cu conditia sa le foloesti pe cele recomandate tipului tau de ten.
Trebuie insa - daca te machiezi - sa folosesti si un demachiant potrivit si sa o faci in fiecare seara.
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 14:37
Da adevarat ca machiajele sau skimbat mult dar tot nu sunt foarte bune pt ten da poate askund unele lucruri care noua nu ne plak .... da cum zici si tu ca te face mai frumoasa ... eu cred ca exagerez cu machiaju cred ca ar fi mai ok daka teai da doar cu fond de ten daka ai nevoie de el si cu creion rimel ce mai folosesti ..... dar cineva nu te iubeste neaparat pt cate tone de machiaj ai pe fata ....:> poate o sai plaka de tn asa machiata dar cand o sa te vada fara toate alea pefata o sa faca si el diferenta si poate esti mai frumoasa fara :*:*:*:* eu iti dau un sfat prob ta daka il ii in considerare .... ;)
emmpink
Postat pe 10 Iunie 2009 18:25
De la: emmpink, la data 2009-06-10 18:25:54Da adevarat ca machiajele sau skimbat mult dar tot nu sunt foarte bune pt ten da poate askund unele lucruri care noua nu ne plak .... da cum zici si tu ca te face mai frumoasa ... eu cred ca exagerez cu machiaju cred ca ar fi mai ok daka teai da doar cu fond de ten daka ai nevoie de el si cu creion rimel ce mai folosesti ..... dar cineva nu te iubeste neaparat pt cate tone de machiaj ai pe fata ....:> poate o sai plaka de tn asa machiata dar cand o sa te vada fara toate alea pefata o sa faca si el diferenta si poate esti mai frumoasa fara :*:*:*:* eu iti dau un sfat prob ta daka il ii in considerare .... ;)


Ha? Exista si o varianta si pentru cei care - inca - mai au nevoie de semne de punctuatie ca sa inteleaga un text?
Sunt carcotasa, stiu...
Dor_a
Postat pe 10 Iunie 2009 19:09
Ar trebui. Am renuntat sa mai citesc dupa primele 2 propozitii. Inteleg ca e mai usor sa scrii cu prescurtari, dar ar fi mai bine daca ai face-o cand vorbesti cu prietenii pe messenger, nu cand postezi pe un forum public.
rosebud
Postat pe 10 Iunie 2009 20:58
De la: rosebud, la data 2009-06-10 20:58:00Ar trebui. Am renuntat sa mai citesc dupa primele 2 propozitii. Inteleg ca e mai usor sa scrii cu prescurtari, dar ar fi mai bine daca ai face-o cand vorbesti cu prietenii pe messenger, nu cand postezi pe un forum public.


Imi pare bine ca nu-s singura... Credeam ca am eu ceva probleme
Dor_a
Postat pe 10 Iunie 2009 21:08
In cazul asta avem amandoua probleme. Sau poate asa se scrie mai nou dar am ramas noi in urma.
rosebud
Postat pe 11 Iunie 2009 15:09
Eu zic sa incerci sa eviti o perioada machiajul excesiv. Si eu am folosit de la varsta de 14 ani fondul de ten plus anticearcan si asa mai departe. Din cauza aceasta acum la 21 de ani am foarte mari probleme cu tenul- tot ce inseamna cosuri, pete etc. De trei luni de zile am renuntat la a mai folosi fondul de ten, folosesc doar o crema si folosesc rimel si creion dermatograf si tenul meu arata mult mai bine. Incearca sa asculti de sfatul meu si vei vedea ca o sa ai si tu rezultate. In plus nu uita demachierea este esentiala, iti ia foarte putin timp si este necesar.
ps: Eu am cumparat de la farmacie Eryfluid si am facut un tratament si acum nu mai am cosuri. Mentionez ca am folosit foarte multe tratamente, inclus de la medic dermatolog si nu au dat rezultate.
laladru
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:17
draga jzabell, eu inteleg sa te machezi, dar de ce sa-ti dai cu anticearcan si cu nu stiu ce alte creme pentru probleme pe care nu le ai. spui ca n-ai cosuri, ca n-ai cearcane, doar niste pistrui (pe care unii ii considera "draguti"). doar fiindca prietena ta face acest lucru? pai inteleg ca ea are probleme cu tenul .... tu n-ai. sfatul meu e s-o lasi mai moale, mai ales ca esti tanara. ai tot timpul sa te machezi si sa folosesti tot felul de substante cand vei imbatrani. si crede-ma ca de imbatranire nimeni nu scapa.
tata_ioio
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj potrivit cu ținuta 3 De la: Georgiana_Alexandra_5 12 Februarie 2016 14:40
Ce fel de rimmel...sa folosesc? 94 De la: cristalnou 30 Ianuarie 2011 23:24
L'AMOUR PASSION sau CLUBUL INIMILOR ZDROBITE 173 De la: Nolwenn 16 Octombrie 2009 14:03
buna ziua 2 De la: Shhh 25 Aprilie 2010 13:17
Machiaj profesional, machiaj mireasa. Makeup Artist Natalia Kiselev 1 De la: TheMakeupArtist 9 Iunie 2010 17:56