Setari Cookie-uri

este ceva anormal sa iti doresti un copil la varsta de 18 ani?

salut,am un prieten de ceva timp....ne iubim foarte mult si ne dorim un copil.multa lume spune ca nu e bine ceea ce imi doresc,ca acel copil o sa imi schimbe viata.si este foarte greu sa intreti un copil.mai este o problema:INCERCAM DE 4 LUNI DE ZILE DAR NICI UN REZULTAT....Sunt foarte dezamgita

Postat pe 24 Februarie 2009 09:48
De la: dana_danetta2000, la data 2009-02-24 09:48:24salut,am un prieten de ceva timp....ne iubim foarte mult si ne dorim un copil.multa lume spune ca nu e bine ceea ce imi doresc,ca acel copil o sa imi schimbe viata.si este foarte greu sa intreti un copil.mai este o problema:INCERCAM DE 4 LUNI DE ZILE DAR NICI UN REZULTAT....Sunt foarte dezamgita

daca la 18 ani vrei un copil inseamna ca nu ai planuri pt viitor adik planuri de cariera sau ceva de genul
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 14:56
mai incearca... care e problema? sau pustiul nu are simtzul gaurii??
cristi_nne
Postat pe 27 Martie 2009 12:09
De la: dana_danetta2000, la data 2009-02-24 09:48:24salut,am un prieten de ceva timp....ne iubim foarte mult si ne dorim un copil.multa lume spune ca nu e bine ceea ce imi doresc,ca acel copil o sa imi schimbe viata.si este foarte greu sa intreti un copil.mai este o problema:INCERCAM DE 4 LUNI DE ZILE DAR NICI UN REZULTAT....Sunt foarte dezamgita


adevarul este ca nu este anormal sa iti doresti..dar nu cred ca esti pregatita sa fii mama...
pai au dreptate nu este asa usor sa intretii un copil ... trebuie sa ai mai intai tu un viitor ca sa ii oferi ceva copilului tau...
eu una personal la 18 ani ma gandeam sa fac o scoala..sa imi asigur un viitor ..sa nu traiesc cu gandul la ziua de maine...dar..na..sunt de generatie mai veche...
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 12:33
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 12:33:04
eu una personal la 18 ani ma gandeam sa fac o scoala..sa imi asigur un viitor ..sa nu traiesc cu gandul la ziua de maine...dar..na..sunt de generatie mai veche...


Tocmai ca la generatiile mai vechi se explica dorinta de a avea un bebe la o varsta atat de frageda acum insa ....nu prea

Na , mama a facut primul copil la 20 de ani dar altceva nu prea avea ce face la tara iar cele 8 clase nefiind obligatorii cum sunt acum

Eu una nu inteleg dorinta asta de a deveni mamici a unor copile pentru ca tre sa recunoastem la la 18 ani esti inca un copil.
De abia acum incepi sa descoperi viata , sa vrei sa-ti faci un viitor , sa cunosti lumea.....
iris_4_ever
Postat pe 27 Martie 2009 12:39
iti doresti dar e prea devreme

Postat pe 20 Mai 2009 16:47
si ce'ai sa'i oferi tu acelui copil?? ai bani cu ce sa'l cresti, cu ce sa'l imbraci, cu ce sa'i dai de mancare etc. etc.?? crezi ca un copil se face doar de dragul de a avea un copil?
ia intai si pune in balanta aceste lucruri si apoi gandeste'te daca vrei sa faci un copil cu adevarat sau nu
in plus esti prea mica ca sa poti avea un copil.... incearca sa dai la facultate sa'ti faci un viitor... si apoi copilul....
Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 16:54
Frateee! La 18 ani ar trebui sa vrei sex la greu! Dar nu de procreere, ci de placere si atat! Doamne sfinte!
darksukkubus69
Postat pe 21 Mai 2009 00:19
Fiecare are dreptul sa ia o decizie,dar totusi mi se pare putin absurd.Eu am 17 ani si inca ma gandesc daca azi imi iau bomboane sau ciocolata...dapoi sa mai am un copil.Sunt multe prioritati in viata.In general faci un copil atunci cand ai un serviciu stabil,o casa si esti foarte pregatita sa cresti un bebe.E normal sa crezi ca te vei descurca cu un copil...nu e cine stie ce,nu?dar pe zi ce trece ai sa vezi ca te-ai pripit.In plus e doar o chestiune de moment.Cunosc un caz de genu' cand ea a ramas gravida...tot la 18 ani,insa situatia statea altfel la ea.Cunoscuse un baiat ok,insa ea nu mai statea de mult la ai ei...erau despartiti parintii si ea a fost data la o parte.Insa chiar si asa nu mi se pare o decizie buna de moment.Daca va despartiti sau Doamne fereste ce se intampla,cresti singura un copil?aici nu vorbim doar de p.... in vagin,ci de responsabilitati.Gandeste-te mai bine si nu lua decizii de moment.Acel copil are nevoie de un viitor,asigura-l.
kudika059548
Postat pe 28 August 2009 09:14
Partea proasta este ca intre dorinta, de altminteri destul de nobila (cel putin asa socotesc destule persoane, me excluded), de a avea un copil, si posibilitatea de a-i oferi o viata buna, este o lunga cale. Dar daca tu crezi in tine si partenerul tau de viata, si mai crezi ca va veti descurca la un nivel suficient chiar si atunci cand veti avea copil, go for it. Totusi, ia in considerare tot ce inseamna asta... Altceva nu stiu ce sa-ti spun. Si eu am 18 ani, si nu-mi plac copii, nu-mi doresc unul, ba mai mult, lucrul care ma ingrozeste cel mai mult este ca as putea sa raman insarcinata din cauza greselilor de fabricatie ale metodelor contraceptive, sau al gradului lor de eroare...
anushkha
Postat pe 28 August 2009 11:42
De la: , la data 2009-02-24 09:48:24salut,am un prieten de ceva timp....ne iubim foarte mult si ne dorim un copil.multa lume spune ca nu e bine ceea ce imi doresc,ca acel copil o sa imi schimbe viata.si este foarte greu sa intreti un copil.mai este o problema:INCERCAM DE 4 LUNI DE ZILE DAR NICI UN REZULTAT....Sunt foarte dezamgita

pai nu stiu..mi se pare o idee destul de buna pt ca o sa apuci sa iti vezi copilul crescand nu sa ai 40 de aani si nici sot a nu ai si sal faci la 50 si mai 10-20 ani si mori..e pacat de copil..
e destul de bine sa faci un copil la o astfel de varsta pentru ca ii vei intelege mai bine nevoile.
insa eu zic sa faci o facultate si sa iti gasesti un job stabil poate pe la 20-25 ani ar fi mai bine esti mai matura castigi ceva banuti si ai cu ce sa iti ingrijesti copilul
succes!!!
Fructis
Postat pe 28 August 2009 12:16
iar ma lua durerea de cap
Diavolyta_
Postat pe 28 August 2009 12:19
Ar trebui sa mai astepti. Un copil cere multe sacrificii .
kudika1967
Postat pe 28 August 2009 12:23
Chiar prea multe sacrificii, s-ar putea spune ...
darksukkubus69
Postat pe 28 August 2009 16:36
eu la 19 ani ma consider un copil.. fara parinti nu cred ca as fi capabila sa am grija de mine, darmite de un copil... nu am servici, nici nu mi-as lua acum sincer caci scuala e pe primul loc, sa gatesc nu stiu, sa ma port cu copilasi nici atat.. parerea mea sincera e ca ar mai trebui sa astepti, timp este berechet
BiuL
Postat pe 28 August 2009 16:37
si eu cred la fel
Engelgleich
Postat pe 29 August 2009 15:36
o sa fiu ft sincera. esti inconstienta!!!!ai idee c inseamna un copil?un copil nu e o jucarie p kre knd te'ai plictisit o pui in dulap.un copil inseamna o responsabilitate ft mare.un copil are nevoie d o groaza d lucruri,tu c ii poti oferi?cu c il intretii?unui copil nu ii poti spune k nu se poate sa aiba nu stiu c kestie pt k tu nu ti'o permiti.copilul are nevoie d un camin,de ambii parinti,d un anumit confort.ai idee cum e sa t trezeask in miez d noapte pt k ii e foame sau sa planga non'stop pt k ii ies dintisorii?sa fak febra si sa nu ii convina nimic?ai idee la cate trebuie sa renunti pt un copil?nu poti sa il faci si apoi sa il paseszi sa ti'l creask bunicii,mai tarziu iti va reprosa asta.renunti la toata tineretea ta pt ce?un moft d moment?bucura'te de viata!in loc sa t gandesti k tre sa ai parte de educatie si restul lucrurilor normale pt varsta ta,tu vrei copil...esti sigura? tu in loc sa iesi in oras,in club sau sa leevesti in fata televizorului o sa stai sa ii dai copilului d mankre sau sa il speli,sa il ingrijesti.hotaratea e a ta,dar gandeste'te ft bn...un copil nu e o joak...
karmen66
Postat pe 31 August 2009 13:09
Nu e absolut nimic anormal sa iti doresti in copil, dar e absolut idiotic sa il si faci la 18 ani.
Incercat de 4 luni si nimic........... vai de capu meu!
Bai fetita, daca cineva iti spune ca esti beata, nu il crede! Dar daca iti mai spun altii 2-3 acelasi lucru, pai te duci nai-ba si te culci!

Greenie
Postat pe 31 August 2009 13:24
Heyy :))) si io`mi doresc copii... o gramada.. ador copii...!! sunt minunati.. si am 19 ani, dar ma gandesc si eu k nu`i momentul` potrivit.... sa stau in casa sa alaptez in timp ce altii o ard prin cluburi si sunt liberi... abia am asteptat sa fiu si io mare.. sa fiu mai libera... si acum sa ma apuc sa fac copii ?:D:D:D nu esti destul de matura sa iei aceasta decizie...!!
Un copil nu e o jucarie.. un copil nu este intr`un zambet continuu`.. ci iti freaka creierii noaptile knd nu dorm.... si multe altele....... si nu esti destul de matura sa stii ce si cum sa faci... mai bine angajeaza`te bona undeva dak ti`s asa dragi... poate dupa un timp o sa`ti treaca chefu` de a face copii :))))
Viata ta.. tu stii... SUCCES ;)
i0nutza
Postat pe 31 August 2009 13:35
De la: i0nutza, la data 2009-08-31 13:35:36Heyy :))) si io`mi doresc copii... o gramada.. ador copii...!! sunt minunati.. si am 19 ani, dar ma gandesc si eu k nu`i momentul` potrivit.... sa stau in casa sa alaptez in timp ce altii o ard prin cluburi si sunt liberi... abia am asteptat sa fiu si io mare.. sa fiu mai libera... si acum sa ma apuc sa fac copii ?:D:D:D nu esti destul de matura sa iei aceasta decizie...!!
Un copil nu e o jucarie.. un copil nu este intr`un zambet continuu`.. ci iti freaka creierii noaptile knd nu dorm.... si multe altele....... si nu esti destul de matura sa stii ce si cum sa faci... mai bine angajeaza`te bona undeva dak ti`s asa dragi... poate dupa un timp o sa`ti treaca chefu` de a face copii :))))
Viata ta.. tu stii... SUCCES ;)


pt ea un copil o fi ca o pisica sau un porcusor de guineea....................

mai stii!??

dar cel mai bine sa faca si ea testul cu pisica, sau catelul, sau purcelul....... Sa vedem dca i-o mai arde de un animalut care sa planga si sa nu stie de ce, de foame? de sete? de dragoste? de atentie?

ahh........ cata prostie! INCURAJATI-O!
Greenie
Postat pe 31 August 2009 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme ciclul mensrual 2 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 07:38
Obsesie... ?!? 70 De la: rondina 6 Iunie 2012 14:57
Tatal copilului meu are un copil cu o alta femeie. 33 De la: kudika_nicole22 26 Iulie 2014 16:53
esenta vietii 16 De la: onuta81 24 Noiembrie 2009 20:01
Cum gandesc femeile... 99 De la: alfredodecurtofreco 28 Octombrie 2010 18:29