Setari Cookie-uri

Anticonceptionalele...si administrarea lor

Dragele mele,
am inceput sa folosesc anticonceptionale incepand cu prima zi DUPA CICLU si marea mea intrebare este daca in conditiile astea isi fac efectul...deja am terminat prima folie, mi-a venit ciclu(in timpul pauzei de 7 zile)si am inceput a doua folie tot in prima zi DUPA CICLU pentru ca mi se terminase pauza de 7 zile...acum sunt un pic speriata pentru ca am auzit in stanga si-n dreapta ca "a poi nu mai au nici un efect"...dar totusi le iau de o luna si nu cred eu ca nu isi fac efectul..adica sper sa-si facat efectul altfel...am cam imbulinat-o:(
Risha
Postat pe 4 Martie 2009 12:30
din cate stiu eu anticonceptionalele trbuiesc luate in prima zi de ciclu...nu am auzit pana acum sa fi luat cineva in a 2 a zi..eu ti-as recomanda sa vb despre asta cu ginecologul tau...
Buttefflypink
Postat pe 4 Martie 2009 12:36
si eu stiu tot la fel ca se incep exact in ziua in care iti vine ciclu.eu cel putin asa le folosesc si de aproape un an de zile nu am avut probleme.daca le-ai luat in a doua zi ar fi mai bn sa folosesti protectie suplimentra 7 zile....
Mari3lla
Postat pe 4 Martie 2009 12:40
scrie foarte clar in prospectul lor, daca cineva se deranjeaza sa-l citeasca cand incepe sa le ia..........

le poti lua din oricare zi a ciclului, dar ele te vor proteja impotriva unei sarcini dupa 7 zile de la administrarea primei pastile........

in cazul in care le iei in prima zi de ciclu, dupa ce iti trece menstruatia ele te protejeaza, daca le iei mai tarziu, te protejeaza dupa 7 zile de la administrare.......

asta pt prima folie....pe urmatoarele oricum le vei incepe mereu dupa menstruatie, pentru ca menstruatia iti va veni mereu in pauza de 7 zile dintre folii......cam la 2 zile dupa ultima pastila......

mai mult, administrarea a doua folii fara pauza de 7 zile intre ele este o metoda foarte eficace si cunoscuta de amanare a menstruatiei........daca ti-ai programat concediul la mare si trebuie sa-ti vina tocmai in perioada aceea, iei a doua folie in continuarea primei fara pauza de 7 zile, si ti-ai amanat menstruatia cu o luna:P


fiind tratamant hormonal, organismul tau se va adapta la modul in care il administrezi tu.....
_diana_
Postat pe 4 Martie 2009 12:46
Diana:iti multumesc pentru lamurire,mi-ai luat un pic o piatra de pe inima...in legatura cu prospectul...l-am citit si am inteles in mare parte...numai ca prospectul e in olandeza si chiar daca stau de un an in olanda, stiu baza olandezei dar la citit mai greu...iar cand doctorul mi-a prescris conceptionalele(pentru ca nu le-am inceput dupa ureche)mi-a zis in mare ce si cu ce se mananca....deci am deja o luna de anticonceptionale si pauza de 7 zile si am inceput d 3 zile a 2a foli...si chiar daca prima pastila din prima folie nu am luat-o in prima zi de ciclu...nu este nici o problema...
Risha
Postat pe 4 Martie 2009 12:54
De la: _diana_, la data 2009-03-04 12:46:08dar ele te vor proteja impotriva unei sarcini dupa 7 zile de la administrarea primei pastile........



Inseamna ca eu am fost norocoasa, am avut contact sexual dupa a 3a zi de administrare si nu am avut probleme

Postat pe 4 Martie 2009 13:03
si inca o intrebare...eu nu o am cu calendare alea alea...dar stiu cv cu 5 zile dupa ciclu nu ai "dureri de cap"...e adevarata chestia sau e tot un mit?din cate stiu eu despre ovulatie si toate astea...ar fi adevarat dar acum...vorba aia...nu se stie niciodata
Risha
Postat pe 4 Martie 2009 13:07
cat despre partea cu dureri de cap in primele 5 zile dupa ciclu sunt toate mituri..trebuie sa ai ciclul foarte regulat, mai mult decat atat, sa ai ovulatia foarte regulata si bine corelata cu ciclul menstrual......care se poate modifica chiar si din cauza stresului sau alimantatiei, climei..etc

nu este sigur ca nu ramai insarcinata nici in timpul menstrautiei, deoarece doar 10% din femei au ovulatia regulata, iar factorii care o perturba sunt prea multi si comuni....nu merita riscul.........daca nu iti doresti un copil, cel mai bine e sa te protejezi.....in definitiv nu e asa de greu sa iei o pastiluta pe zi sau sa folosesti prezervativul........pe care nici eu nu il suportam. dar pana la urma m-am obisnuit asa de bine cu el, ca nici nu-l mai bag in seama.......:D
_diana_
Postat pe 5 Martie 2009 15:11
De la: Georgia99, la data 2009-03-04 13:03:15
De la: _diana_, la data 2009-03-04 12:46:08dar ele te vor proteja impotriva unei sarcini dupa 7 zile de la administrarea primei pastile........



Inseamna ca eu am fost norocoasa, am avut contact sexual dupa a 3a zi de administrare si nu am avut probleme



yep......ai avut noroc...
_diana_
Postat pe 5 Martie 2009 15:13
nu e problema de luat pastilele k am alarma care suna in fiecare zi la aceasi ora pentru pastilutza ...eram ingrijorata de efectul administrarii primei pastile...care l-am facut in mod gresit...involuntar...cat despre prezervativ...nu am nimic impotriva chiar daca nu imi place,mai ales cele cu mult lubrifiant...ma simt de parca as fi o oala in care invarte mamaliga dar stiu ca e necesar, si ingeneral nu-mi place sa ma joc cu viata mea ....oricum cand termin primul pachet de anticon. am programare la medic...plus ca o data pe luna imi fac un test de sarcina...asa m-am obijnuit...mersi mult pentru lamuriri,dar deh...e greu cu prospectele astea in olandeza...si nu numai
Risha
Postat pe 5 Martie 2009 16:36
nu iti face probleme..ia-le cum ti-a zis farmacistul.....termini o folie , faci pauza 7 zile, iar a 8-a zi incepi alta folie.....de ciclu, iti vine cand iti vine , nu conteaza acum.

Postat pe 20 Mai 2009 17:02
am luat miercuri ultima pastila din folie...astazi e duminica si inca nu mi-a venit menstruatia.Mai departe cum trebuie sa fac?Astept sa treaca 7 zile...incepand cu ziua in care am luat ultima pilula (miercuri) si in in a 8-a zi iau prima pilula din noua folie?
o_parte_din_rai
Postat pe 2 Octombrie 2011 12:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac?trecutul nu-mi da pace:( 28 De la: MadaIry 12 Mai 2009 18:08
Eternul conflict intre generatii? 7 De la: moodygirl 21 Iulie 2011 16:05
obsesie sau ce? 33 De la: thadoog 6 Iunie 2009 09:23
,,Uraturi '' de Noapte Buna!!! 28 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 20:39
parasita dupa prima noapte de amor 44 De la: ella_c 24 Mai 2009 20:23