Setari Cookie-uri

Prima mea dragoste ma vrea nasa

In urma cu aproape 9 ani am avut o relatie de un an si jumatate, a fost prima mea dragoste adevarata si uneori cred ca nu il voi putea uita niciodata. Si eu pentru el am fost tot prima dragoste, dar fosta cea mai buna prietena a mea i-a bagat in cap ca il insel. Eram adolescenti pe atunci si in prostia lui nu a discutat cu mine despre asta. Nu ne-am vazut ani de zile si ne-am reinatlnit dupa ce amandoi deja aveam o alta viata. Sentimentele nu s-au stins de tot niciodata insa am acceptat amandoi ca drumurile noastre, desi s-au intersectat din nou, nu mai pot deveni unul singur. Eu m-am maritat intre timp si am ajuns sa ma inteleg foarte bine cu el si cu prietena lui care de altfel e o draguta.A avut mare noroc ca a intalnit o astfel de persoana si ca e cu ea. In urma cu doar cateva zile m-au anuntat ca se casatoresc si ... surpriza... vor ca eu si sotul meu (pe care nu l-au cunoscut )sa le fim nasi.E cea ma indioata situatie din viata mea. Mie imi sunt foarte dragi amandoi, insa dupa tot ce a fost intre mine si el mi se pare cel putin ciudat sa fac asta. Cu atat mai mult cu cat, desi imi iubesc sotul foarte mult si ne intelegem foarte bine, nu pot sa promit ca sentimentele mele pentru baiatul asta vor putea fi doar de nasa. Ce sa fac in situatia asta? credeti ca ar trebui sa accept?

P.S. Cu el nu pot sa vorbesc pentru ca nu iese din casa fara ea si nici invers. sunt de nedespartit
zxcv
Postat pe 28 Februarie 2009 21:14
nu accepta.trecutul trebuie privit intotdeauna peste umar.fa-l sa ramana trecut.
dana_mv
Postat pe 28 Februarie 2009 21:18
De la: qwert, la data 2009-02-28 21:14:11In urma cu aproape 9 ani am avut o relatie de un an si jumatate, a fost prima mea dragoste adevarata si uneori cred ca nu il voi putea uita niciodata. Si eu pentru el am fost tot prima dragoste, dar fosta cea mai buna prietena a mea i-a bagat in cap ca il insel. Eram adolescenti pe atunci si in prostia lui nu a discutat cu mine despre asta. Nu ne-am vazut ani de zile si ne-am reinatlnit dupa ce amandoi deja aveam o alta viata. Sentimentele nu s-au stins de tot niciodata insa am acceptat amandoi ca drumurile noastre, desi s-au intersectat din nou, nu mai pot deveni unul singur. Eu m-am maritat intre timp si am ajuns sa ma inteleg foarte bine cu el si cu prietena lui care de altfel e o draguta.A avut mare noroc ca a intalnit o astfel de persoana si ca e cu ea. In urma cu doar cateva zile m-au anuntat ca se casatoresc si ... surpriza... vor ca eu si sotul meu (pe care nu l-au cunoscut )sa le fim nasi.E cea ma indioata situatie din viata mea. Mie imi sunt foarte dragi amandoi, insa dupa tot ce a fost intre mine si el mi se pare cel putin ciudat sa fac asta. Cu atat mai mult cu cat, desi imi iubesc sotul foarte mult si ne intelegem foarte bine, nu pot sa promit ca sentimentele mele pentru baiatul asta vor putea fi doar de nasa. Ce sa fac in situatia asta? credeti ca ar trebui sa accept?

P.S. Cu el nu pot sa vorbesc pentru ca nu iese din casa fara ea si nici invers. sunt de nedespartit

In primul rand tu trebuie sa decizi, daca esti in stare sa faci fata unui asemenea eveniment.
Trecutul este trecut, amandoi aveti o alta viata, si nu este ceva "anormal" sa intretineti o relatie strict amicala. Si eu am avut un amic, care la nunta lui si-a dorit ca nasa prima lui prietena. Ca semn de respect, de prietenie si din simpatie pentru trecut. Pentru rolul important care l-a avut ea in trecutul lui. Ea a venit impreuna cu sotul ei si copii la nunta.
Faptul ca amandoi te doresc pe tine nasa, inseamna importanta cara ti-o acorda ei.
Daca accepti, ai arata, ca ai incheiat cu trecutul, si esti fericita ca si-a gasit o femeie potrivita, care-l face fericit. Ai arata ca si tu esti fericita cu sotul tau si ai trece peste resentimentele care le-ai putea avea.
Sa mergi la nunta ca nasa este "ciudat"? Tot in categoria ciudat ar intra atunci si faptul ca aveti o relatie amicala, iar sotul tau nu este implicat.
Il mai iubesti? Poate e mai mult faptul ca ai ratat la momentul potrivit o sansa si iti pare rau si iti imaginezi niste sentimete ? Nu esti fericita cu situatia/casnicia pe care o ai tu personal sau cu situatia lor? Daca intradevar crezi ca el este barbatul ideal pentru tine, atunci renunta la o relatie amicala, renunta sa ii mai vezi fericiti impreuna si clarificati sentimentele pentru sot ...

Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Februarie 2009 22:01
acum ai o familie... nu te mai uita in trecut
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 23:31
eu cred ca el vrea sa te aiba mai aproape punanadute nasa ...asa ca ai grije inseamna ca si el mai simte ceva pt tine
ingerasi28
Postat pe 11 Martie 2009 18:01
greu moment... insa din moment ce fiecare din voi aveti familia voastra ... ce mai conteaza...
_dulcik_
Postat pe 12 Martie 2009 22:06
Eu te-as sfatui sa te bucuri de aceasta nunta si sa ramaneti prieteni...cine stie..poate, daca relatiile cu noii soti nu vor fi asa cum v-ati imaginat ...poate drumurile voastre vor fi din nou unul
iloveshopping
Postat pe 18 Iulie 2009 17:53
Mi se pare de prost gust.
Kathara
Postat pe 18 Iulie 2009 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...am si eu o intrebare... 12 De la: ella_c 1 Mai 2010 23:56
solarul 6 De la: zaharica 18 August 2010 13:50
Heeeeelp please, am nevoie de parerea voastra urgent 17 De la: rockk 27 Februarie 2011 20:22
schimbare de look 2 De la: kudika090659 20 Martie 2010 13:52
Ajutati-ma!..am nevoie de cateva idei/sfaturi...!! 35 De la: micabis 18 Mai 2009 17:38