Setari Cookie-uri

barbatii - o mare enigma

Buna fetelor! Problema mea este bineinteles un barbat X. Am sa incerc sa redau cat mai pe scurt povestea ca sa intelegeti situatia mea. In urma cu 4 luni eram intr-o relatie cu Y(cam plictisitoare ce=i drept dar aveam siguranta) si am cunoscut un alt barbat, pe X. Initial am iesit cu el ca amici, nu aveam nici o intentie sa fie mai mult intre noi pentru ca-l respectam pe iubitul meu si pentru ca nu inselasem niciodata. X stia ca sunt intr-o relatie, ca tin la prietenul meu, dar cu toate astea ma cauta sa ne vedem, ma invita la el acasa sa ne uitam la filme, sa iesim la cafea sau in cluburi, oricum imi daduse de inteles ca vrea mai mult decat amicitie. Am uitat sa precizez ca X este un barbat foarte atrgator, are sarm, e amuzant, stie sa se poarte cu o femeie, vorbeste foarte frumos, miroase bine, este burlacu perfect. Si prin urmare dupa cateva intalniri cu X am inceput sa ma indragostesc d el. In momentul in care i-am dezvaluit sentimentele mele a disparut tot interesul lui. Dezamagita mi-am vazut in continuare de relatia mea cu Y, nu l-am mai bagat in seama pe X si dupa ceva timp X a inceput din nou sa ma caute. M-am gandit ca poate s-a comportat asa deoarece am prieten si na, vrea o relatie serioasa cu mine. I-am zis ca m-am despartit de prietenul meu ca sa vad ce o sa faca. numai ca n-a apucat sa faca nimic ca m-a si prins cu minciuna. Relatia mea cu Y nu mai avea rost de acuma pentru ca nici nu ma mai puteam atinge d el nu mai suportam sa ma sarute si ne-am despartit. Lui X am continuat sa i explic ca tin la el ca il vreau si ca vreau o relatie cu el iar comportamentul lui era la fel. Cand ii ziceam astea fugea mancand pamantul si cand ziceam ca nu vreau sa-l mai vad venea el dupa mine. Intr-un final, am avut o discutie mai serioasa in urma careia am decis sa incepem totusi o relatie. Cand faceam dragoste totul era perfect, era cel mai iubitor barbat din lume, ma tinea in brate, ma mangaia, ma saruta, arata interes oricum. Nu ea numai pasiune, simteam unele sentimente din partea lui. Dimineata cand ne trezeam era iar rece. Nu ma mai saruta, nu ma mai tinea de mana, era mai distant. I-am explicat ca ma deranjeaza comportamentul lui. De vallentine's day am stat impreuna. a venit la mine direct de la servici la 8 dimineata cand putea sa se duca acasa sa doarma ca totusi era obosit. A venit cu un buchet mare de trandafiri cu o sticla de vin. Am mai luat ulterior si altele. Am stat impreuna pana a2a zi dupa-amiaza. Am vorbit foarte multe. Mi-a zis ca el e mai rece din cauza meseriei lui(lucreaza in politie ceva cu morti..evita sa vorbeasca cu mine de meseria lui) si ca oricum e nebun si e dificil si stie si el. Ok. Am continuat sa accept comportamentul lui. Pana acuma cateva zile cand nu am mai putut si am rabufnit. I-am zis ca ma deranjeaza prea tare. Ca simt ca singurul lucru care il vrea de la mine e sa facem sex. si de asta nu ma mai baga in seama. El a zis ca daca ar vrea doar sex n-ar avea de ce sa vrea neaparat cu mine ca are de unde alege ca doar nu-s singura femeie de pe pamant. L-am intrebat ce considera el ca este intre noi si el a zis ca nu se gandeste el la din astea ca el e mai pasiv. I-am zis ca vreau o relatie cu cineva activ nu pasiv...in fine, in urma discutiei i-am dat de inteles ca sa nu ma mai caute pentru ca eu nu mai vreau nimic. A2a zi bineinteles ca m-a tot cautat. L-am ignorat cat l-am ignorat dupa care am zis ca s-o dau la pace si i-am trimis un mesaj ca mi-e dor de tine. el nu a raspuns nimic. m-am enervat si i-am mai dat un mesaj si i-am zis ca a fost o greseala mesaju trimis anterior pentru ca vad ca nu-mi raspunde si ca am crezut altceva dar am crezut gresit si ca totul este o mare greseala. nu mi-a raspuns. Am mai stat un pic i-am mai dat un mesaj ca de fapt eu il vreau, dar ma doare cum se comporta si bla bla bla sa-mi zica ceva clar ca sa inteleg si eu ce vrea. Mi-a dat mesaj inapoi ca nu vrea nimic, s-a terminat tot. nu i-am raspuns. dupa vreo jumatate de ora imi da mesaj un banc. tot nu i-am raspuns. dupa inca vreo jumatate de ora ma suna si ii resping apelul, o data, de doua ori de trei ori. i-am dat mesja si i-am zis sa nu ma mai sune ca nu vreau sa-l mai aud. el insista si m-am gandit ca poate vrea s-o dea la pace omu. Raspund la telefon si incepe : ca eu nu sunt sanatoasa la cap ca am probleme serioase, ca cum pot sa-i dau asa mesaje ba ca-l vreau ba ca nu. Eu i-am zis ca el are probleme grave la asa comportament. Mi-a zis sa ma duc la psiholog. In fine, ne-am certat bine Acuma eu stau si ma gandesc...totusi ce sa fac... ce sa inteleg din comportamentul lui..... oare chiar sunt eu nebuna? sau de ce dupa toate fazele astea tot nu am puterea sa pun punct... Ce ar trebui sa fac? orice sfat e bine venit
kudika000482
Postat pe 1 Martie 2009 00:19
X e rece, Y era plictisitor... poate dai de un Z si o sa fie altfel

Cred ca amandoi aveti probleme cu discheta, oarecum va potriviti
metal
Postat pe 1 Martie 2009 11:37
Barbatii chiar sunt o enigma.unii sunt adevarati domni si te trateaza ca pe un om,altii intra cu bocancii in viata ta.de multe ori fara invitatie.
dana_mv
Postat pe 1 Martie 2009 11:45
De la: kudika000482, la data 2009-03-01 00:19:53Buna fetelor! Problema mea este bineinteles un barbat X. Am sa incerc sa redau cat mai pe scurt povestea ca sa intelegeti situatia mea. In urma cu 4 luni eram intr-o relatie cu Y(cam plictisitoare ce=i drept dar aveam siguranta) si am cunoscut un alt barbat, pe X. Initial am iesit cu el ca amici, nu aveam nici o intentie sa fie mai mult intre noi pentru ca-l respectam pe iubitul meu si pentru ca nu inselasem niciodata. X stia ca sunt intr-o relatie, ca tin la prietenul meu, dar cu toate astea ma cauta sa ne vedem, ma invita la el acasa sa ne uitam la filme, sa iesim la cafea sau in cluburi, oricum imi daduse de inteles ca vrea mai mult decat amicitie. Am uitat sa precizez ca X este un barbat foarte atrgator, are sarm, e amuzant, stie sa se poarte cu o femeie, vorbeste foarte frumos, miroase bine, este burlacu perfect. Si prin urmare dupa cateva intalniri cu X am inceput sa ma indragostesc d el. In momentul in care i-am dezvaluit sentimentele mele a disparut tot interesul lui. Dezamagita mi-am vazut in continuare de relatia mea cu Y, nu l-am mai bagat in seama pe X si dupa ceva timp X a inceput din nou sa ma caute. M-am gandit ca poate s-a comportat asa deoarece am prieten si na, vrea o relatie serioasa cu mine. I-am zis ca m-am despartit de prietenul meu ca sa vad ce o sa faca. numai ca n-a apucat sa faca nimic ca m-a si prins cu minciuna. Relatia mea cu Y nu mai avea rost de acuma pentru ca nici nu ma mai puteam atinge d el nu mai suportam sa ma sarute si ne-am despartit. Lui X am continuat sa i explic ca tin la el ca il vreau si ca vreau o relatie cu el iar comportamentul lui era la fel. Cand ii ziceam astea fugea mancand pamantul si cand ziceam ca nu vreau sa-l mai vad venea el dupa mine. Intr-un final, am avut o discutie mai serioasa in urma careia am decis sa incepem totusi o relatie. Cand faceam dragoste totul era perfect, era cel mai iubitor barbat din lume, ma tinea in brate, ma mangaia, ma saruta, arata interes oricum. Nu ea numai pasiune, simteam unele sentimente din partea lui. Dimineata cand ne trezeam era iar rece. Nu ma mai saruta, nu ma mai tinea de mana, era mai distant. I-am explicat ca ma deranjeaza comportamentul lui. De vallentine's day am stat impreuna. a venit la mine direct de la servici la 8 dimineata cand putea sa se duca acasa sa doarma ca totusi era obosit. A venit cu un buchet mare de trandafiri cu o sticla de vin. Am mai luat ulterior si altele. Am stat impreuna pana a2a zi dupa-amiaza. Am vorbit foarte multe. Mi-a zis ca el e mai rece din cauza meseriei lui(lucreaza in politie ceva cu morti..evita sa vorbeasca cu mine de meseria lui) si ca oricum e nebun si e dificil si stie si el. Ok. Am continuat sa accept comportamentul lui. Pana acuma cateva zile cand nu am mai putut si am rabufnit. I-am zis ca ma deranjeaza prea tare. Ca simt ca singurul lucru care il vrea de la mine e sa facem sex. si de asta nu ma mai baga in seama. El a zis ca daca ar vrea doar sex n-ar avea de ce sa vrea neaparat cu mine ca are de unde alege ca doar nu-s singura femeie de pe pamant. L-am intrebat ce considera el ca este intre noi si el a zis ca nu se gandeste el la din astea ca el e mai pasiv. I-am zis ca vreau o relatie cu cineva activ nu pasiv...in fine, in urma discutiei i-am dat de inteles ca sa nu ma mai caute pentru ca eu nu mai vreau nimic. A2a zi bineinteles ca m-a tot cautat. L-am ignorat cat l-am ignorat dupa care am zis ca s-o dau la pace si i-am trimis un mesaj ca mi-e dor de tine. el nu a raspuns nimic. m-am enervat si i-am mai dat un mesaj si i-am zis ca a fost o greseala mesaju trimis anterior pentru ca vad ca nu-mi raspunde si ca am crezut altceva dar am crezut gresit si ca totul este o mare greseala. nu mi-a raspuns. Am mai stat un pic i-am mai dat un mesaj ca de fapt eu il vreau, dar ma doare cum se comporta si bla bla bla sa-mi zica ceva clar ca sa inteleg si eu ce vrea. Mi-a dat mesaj inapoi ca nu vrea nimic, s-a terminat tot. nu i-am raspuns. dupa vreo jumatate de ora imi da mesaj un banc. tot nu i-am raspuns. dupa inca vreo jumatate de ora ma suna si ii resping apelul, o data, de doua ori de trei ori. i-am dat mesja si i-am zis sa nu ma mai sune ca nu vreau sa-l mai aud. el insista si m-am gandit ca poate vrea s-o dea la pace omu. Raspund la telefon si incepe : ca eu nu sunt sanatoasa la cap ca am probleme serioase, ca cum pot sa-i dau asa mesaje ba ca-l vreau ba ca nu. Eu i-am zis ca el are probleme grave la asa comportament. Mi-a zis sa ma duc la psiholog. In fine, ne-am certat bine Acuma eu stau si ma gandesc...totusi ce sa fac... ce sa inteleg din comportamentul lui..... oare chiar sunt eu nebuna? sau de ce dupa toate fazele astea tot nu am puterea sa pun punct... Ce ar trebui sa fac? orice sfat e bine venit


Aveti amandoi alte asteptari cum trebuie sa fie o relatie, iar starea actuala va nemultumeste.
Ar trebui sa discutati mai deschis despre asta si sa gasiti in comun acord, un comportament care sa va satisfaca pe amandoi. Nu este vorba doar de ce vrei tu intr-o relative , ce-ti pica tie bine….trebuie sa ti cont sie de dorintele partenerului. Nu trebuie sa incerci sa-l schimbi cum vrei tu, ci tu va trebui sa inveti sa traiesti cu chichitele lui si invers…


Voi nici macar nu sunteti de mult impreuna, nu va cunoasteti atat de bine, si ati inceput cu certuri, minciuni, teste si alte ciudatenii. Comportamentul vostru mi se pare infantil. Tot in asta intra si parerea fiecaruia, ca celalalt ar avea nevoie de un psiholog....
Mi se pare naiv sa discuti cu cineva ca "vreiI" sau nu o relatie...bla bla...Daca doua persoane se iubesc o relatie evolueaza de la sine fara conditii , discutii de genul asta, minciuni, certuni si despartiri si interpretari.
In alta ordine de idei, nu fiecare barbat sau femeie, trebuie sa se mai cocoloseasca a doua zi dupa ce au facut dragoste sau sa-si jure iubirea eterna;) . Unii au nevose si sunt fericiti sa stea vorba aia toata ziua gura-n gura, altii sunt mai distanti si se simt inabusiti si coplesiti de sentimentale partenerului.
Eu am impresia ca il cam suprasolicitezi cu comportamentul tau, si ca nu prea stii ce vrei de la el…Ba vrei o relative, dar sa fie asa doar pe placul tau etc…ba nu vrei…Daca nu mai vrei, te porti adecvat.
Iar faptul ca tu te-ai despartit de fostul, fiindca ai gasit alt barbat ii da de la inceput o stare de neincredere in tine. Va fi intodeauna cu o teama, acelasi lucru il poti face si cu el.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 1 Martie 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cu care dintre cei 2 sa raman? :(( 27 De la: CASSANDRA 8 Iunie 2009 15:51
e oare imposibil??Cum sa o fac sa inteleaga ca eu imi doresc tot dar nu reusesc? 68 De la: prozatos 30 Octombrie 2010 13:20
e bine sa fii amanta 136 De la: bebe_lush_ul 2 Aprilie 2009 12:28
Cea mai mare dovada de iubire 48 De la: FRANNNCE 9 Octombrie 2009 10:52
de ce ne lasam influentati de parerile altora ? 31 De la: Aphrodite 26 Decembrie 2009 17:36