Setari Cookie-uri

Iubire sau obsesie?

Buna,
Am si eu nevoie de un sfat.. Am o relatie cu un baiat pe care il iubesc foarte mult, insa ceva nu merge la relatia noastra. Sa va povestesc: totul a inceput acum un an de zile, il cunosteam dinainte si nu vroiam sa am nimic de a face cu el, tocmai pentru ca stiam de ce este in stare. Avea prietena si totusi umbla cu altele, etc. I-am spus si lui ca eu cu el nu o sa am vreodata de a face. Numai ca soarta ne joaca feste de cele mai multe ori, iar intr-un final am ajuns sa fiu cu el. Am inceput sa tin la el si apoi sa ajung sa il iubesc. Si el imi spunea ca ma iubeste, numai ca eu nu-l credeam si nici acum nu-l cred. Am fost impreuna un an de zile. Ne-am despartit pentru ca el mi-a marturisit ca m-a inselat. Si eu nu accept sa fiu pe locul 2. Mi-a zis k regreta ce a facut, dar niciodata nu si-a cerut iertare pentru ce a facut. Intr-un fel eram fericita ca terminasem relatia cu el, mai ales ca in ultimele 2 saptamani de relatie totul era un calvar.. Se schimbase in rau, si aveam impresia ca facea asa ca sa ma faca sa ma cert cu el. Dar pe de alta parte sufeream foarte mult, nu-mi venea sa cred ca el m-a putut insela, si apoi dupa ce mi-a zis ce a facut sa ma priveasca in ochi si sa-mi spuna ca tot pe mine ma iubeste. Am vrut sa termin orice legatura cu el. N-am mai vrut sa aud sau sa vorbesc cu el. Numai ca, la insistentele lui de a ramane macar amici am tot vorbit cu el, si chiar ne-am tot intalnit in tot acest timp in care se presupune ca eram certati. Intalnirile noastre erau ciudate, in loc sa ii scot ochii pentru ce mi-a facut eu ii acceptam saruturile si imbratisarile ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. De ce? Nici eu nu stiu. A zis ca el oricum o sa tot vina la mine, chiar de o sa-si faca prietena ca pe el nu-l intereseaza ce o sa zica aia. Ca tot la mine va veni. Si nu i-am zis nimic. Am tacut si l-am lasat in pace. Acum dupa 2 luni de cand suntem certati vrem sa ne impacam. Il iubesc inca si as vrea sa am puterea sa-l urasc. Dar nu pot. Sunt constienta ca daca ne vom impaca exista posibilitatea ca el sa ma raneasca din nou. Nu am acceptat niciunui alt baiat cate i-am acceptat lui. Este ca un drog. Uneori ma intreb daca nu cumva ce zic eu ca este iubire nu este de fapt obsesie sau obisnuinta. Am incercat sa ies cu un alt baiat in timpul asta cat am fost certati. Dar am hotarat sa ramanem doar amici. Nu mi se parea corect sa-l folosesc pentru a il uita pe fostul. De ce nu pot sa-l uit mai repede? In mod normal la ce mi-a facut ar fi trebuit sa-l urasc nu? Atunci de ce nu-l urasc? De ce nu o pot termina definitiv cu el? As vrea sa-l fac sa ma iubeasca si el atat cat il iubesc eu, dar simt ca ma zbat ca un peste pe uscat. Voi ce parere aveti? Sa-i mai dau o sansa? Mi-e frica sa nu regret mai tarziu.
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:04
daca e sincer in comportament si in cuvinte...dc nu.....poti ierta o pers care o iubesti si te iubeste.........
vezi apoi daca se mai repeta...........doar tu stii ce simti pt el si el la fel......
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:08
lupul isi schimba parul dar naravul ba
opi_xyz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:15
nu cred ca se va schimba, cel putin nu f curand..datorita faptului ca ai fost de acord sa va intalniti chiar si in aceste conditii, nu se va schimba..si nici nu cred ca esti marea lui dragoste..un barbat ca el se va schimba numai atunci cand isi va intalni femeia vietii lui...de ce nu incerci mai bine sa il dai uitarii si sa incepi cu cineva care merita...?
SPOTYYY
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:15
Asta e problema.. Ca nu stiu cat de sincer este.. El mi-a zis k nu vrea sa ma faca sa sufar, dar totusi a facut-o o data... Si daca ne vom impaca vreau un nou inceput. Nu vreau sa fiu prinsa in trecut.. Si sa-i scot ochii pentru ce mi-a facut, pentru ca nu mi se pare normal.. din moment ce l-am acceptat in viata mea din nou, sunt constienta ca totul trebuie lasat in urma.. Dar oare cat o sa rezist?
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:16
e nasol asa cu iubirea dar cat trebuie cineva sa sufere pana zice ca e suficient....
nu e normal sa traiesti in angoasa si sa te intrebi mereu dak e fidel sau nu
opi_xyz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:17
Da SPOTYYY stiu, si sunt constienta ca nu sunt marea lui dragoste.. Si stiu ca oricat ar spune el ca ma iubeste nu e adevarat. Si probabil ca asta e motivul pentru care ma incapatanez atat sa fiu cu el.. Vreau sa-l fac sa ma iubeasca.. Dar stiu ca nici multe sanse nu prea am.. Dar daca nu m-a iubit.. de ce a stat un an cu mine?
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:19
"Dar daca nu m-a iubit.. de ce a stat un an cu mine?" pentru sex iubita , astia sunt barbatii , ce sa-i faci. De ce te chinui degeaba , meriti sa fi iubita , nu te mai lupta cu morile de vant.
pisicavesela
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:24
Pentru sex?.. nu stiu.. am facut-o cu el de abia dupa vreo 8 luni.. In alea 8 luni de ce a stat? Dar poate o fi asa cum spui u...
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:27
eu zic sa iti asumi riscul si sa faci cum vrei doar asta e o viata avem ... dar sa explorezi si alte optinui..nu zic de inselat dar sa ii iei si pe altii in calcul ca posibili parteneri
opi_xyz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:29
Crede-ma ca as vrea sa iau in calcul si alti baieti.. dar parca am ochelari de cal.. Niciun alt baiat nu ma atrage
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:40
gata!!!.. pana aici.. am vorbit cu el in seara asta.. si tot ce a facut a fost sa-mi arate cat de bine imi e fara el.. NU_L MAI VREAU.... si o sa-mi fie mai bine asa.. tot ce sper e ca durerea mea sa fie mai usoara:(....
kamara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 23:05
cred ca orcine are dreptul la a doua sansa iar daca al iubesti poate chiar merita ancercat

Postat pe 2 Februarie 2009 11:57
dak il iubesti mai dai o sansa!!! mai bine mai incerci decat sa regreti am vaz k ai scris k v-ati certat de tot...eu oricum iti rasp...nu cred k a stat cu u numai pt sex!!! dak era asa poate k putea avea cate o tipa la fiecare luna sau la 2 nu cred k asta a fost motivul chiar dak te-a inselat!!! si dak te-a inselat nu inseamna k nu te-a iubit sau nu te iubeste!!! eu mi-am inselat iubitul desii il iubeam la nebunie!!! asta e sa intamplat ...nu am regretat, nu i-am zis nimik si nici nu ii voi zice vreodata!! deci numa u sti dak il poti accepta inapoi sau nu...bafta
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 12:07
da.. il iubesc mult.. si el mi-a zis k ma iubeste.. iar a doua zi.. ne-am certat.. rau.. prea rau.. si cuvintele lui dor..prea rau:(.. acum nu mai vreau sa-l vad.. sper sa fie fericit.. eu nu mai vreau sa sufar;):(... ma doare prea rau
kamara
Postat pe 3 Februarie 2009 12:28
De la: kamara, la data 2009-02-03 12:28:31da.. il iubesc mult.. si el mi-a zis k ma iubeste.. iar a doua zi.. ne-am certat.. rau.. prea rau.. si cuvintele lui dor..prea rau:(.. acum nu mai vreau sa-l vad.. sper sa fie fericit.. eu nu mai vreau sa sufar;):(... ma doare prea rau

lasa-l, sunt si baieti care merita iubirea ta.
DeeaCatalina
Postat pe 3 Februarie 2009 13:35
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-03 13:35:17lasa-l, sunt si baieti care merita iubirea ta.


Din aia buni la suflet? cine ii vrea pe aia?
metal
Postat pe 3 Februarie 2009 13:37
mai sincer eu cred k t iubeste...nu stiu...poate sunt eu mai naiva...eu spun din propia experientza..a unei persoane kre a inselat.
d c inselem: pt k asa simtim in mom ala, pt k suntem confuzi cu privire la sentimentele noastre, pt k ne-am saturat sa stam numai cu o pers.....nu stiu...difera d la om la om.
cei kre spun k nu merita treb sa s gandeasca dak ei la un mom dat nu s-au gandit sa insele......

ideea e k dak ti-a marturisit inseamna k chiar ii pare rau
tin sa mentionez k niciodata nu i-as marturisi prietenului meu c am facut.

eu propun sa faci c iti dicteaza inima....astfel ai putea regreta
si asta e...dak t mai inseala nu ai murit prima data si nici nu o sa mori acuma

si totusi e ceva sa t astepte 8 luni d zile...zic eu...cred k vrea mai mult decat sex d la u;)

kkt
Postat pe 3 Februarie 2009 13:49
De la: metal, la data 2009-02-03 13:37:50
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-03 13:35:17lasa-l, sunt si baieti care merita iubirea ta.


Din aia buni la suflet? cine ii vrea pe aia?

fetele bune la suflet
DeeaCatalina
Postat pe 3 Februarie 2009 15:08
kamara, ce simti tu cred ca e obsesie, nu iubire. tine minte ca nu merita sa suferi pt nici un barbat, iar cel care merita nu te va face sa suferi niciodata.
DeeaCatalina
Postat pe 3 Februarie 2009 15:11
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-03 15:08:12fetele bune la suflet


Sa-mi dai si mie adresa lor
metal
Postat pe 3 Februarie 2009 15:15
Da.. stiu k nu ma merita.. si chiar i-am zis sa ma lase in pace.. k eu nu mai vreau sa am nimic de a face cu el.. m-o iubi nu m-o iubi.. oriqm va regreta mai tarziu.. asa cum poate si eu am regretat ce le-am facut la altii.. k n-am stiut sa-i apreciez atunci.. asa va regreta si el.. si atunci va fi prea tarziu pentru el.. da il iubesc.. e primul pentru care am simtit vreodata asa ceva.. o sa vada el mai tarziu.. acum il las in pace.. sa-si vada de viata lui.. si poate va fi fericit cu alta.. :(.. nu am sa-l uit.. nu vreau sa-l uit.. vreau doar sa trec peste.. oriqm va multumesc pentru sfaturi
kamara
Postat pe 4 Februarie 2009 10:36
De la: metal, la data 2009-02-03 13:37:50
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-03 13:35:17lasa-l, sunt si baieti care merita iubirea ta.


Din aia buni la suflet? cine ii vrea pe aia? [/quote
Biserica taica!

Postat pe 4 Februarie 2009 10:41
buna sincer cred ca este mai mult obsesie decat iubire. Atunci cand iubesti nu poti sa ierti atat de usor tocmaipt ca iubesti si asta este valabil atat pt femei cat si pt barbati
everything_for_you
Postat pe 10 Martie 2009 17:02
eu cred ca tocmai atunci cand iubesti ierti usor,chiar daca te doare.ierti,pentru ca atunci cand iubesti nu te lasa inima sa nu ierti.
dana_mv
Postat pe 10 Martie 2009 17:53
si eu am trecut si trec inca prin asta....am o relatie de un an jumate....am ajuns sa il iubesc mai mult dekt orice.....inkt am uitat complet de mine...nu imi mai pasa delok de mine.....akm 6 luni ma inselat......neam despartit...am stat si eu cu un baiat....2 luni am stat despartiti si neam impakt....pur si simplu nu am putut sa nu il iert....ma suna sa imi zik k ma iubeste....venea dupa mine plangea.....si lam iertat si el pe mine.....a fost greu la inceput pt k ne gandeam mereu la faptul k am fost cu o alta persoana....dupa a fost bine un timp....dar akm iarasi e aiurea.....il kuta din nou persoanele cu care a iesit in timpul in kre am fost despartiti.....si akm...de 8 martie...dupa ce am petrecut impreuna....neam certat.....pt k eu sufar mereu k simt si vad ca nu mai e ca inainte.....a iesit in club cu acei prieteni,sa intalnit si cu tipa cu care a ma inselat inainte.....si desi zice ca nu a stat cu ea,nu il cred.....dar kiar dak am vrt sa o termin cu el nu am putut....nu pot.......si parerea mea este ca e IUBIRE ATAT DE MARE INK A DEVENIT O OBSESIE......mia promis ca nu se va mai intampla....da nuj ce sa cred...tot ce stiu ca nu il pot lasa....nu ink....el mereu imi zice ca sunt prea geloasa....posesiva,dar el nu vede k si el e la fel...si eu sunt asa pentru ca am si motive.....nu stiu ce sa zik....aici cred k si io am nevoie de un sfat :))) va pup
just_me00
Postat pe 10 Martie 2009 18:10
Ce s-a mai intamplat? Chiar sunt curioasa ce ai facut. A trecut mai bine de o luna! Cum te simti acum????
Cer_instelat
Postat pe 10 Martie 2009 23:19
eu zic ca te chinui degeaba
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 23:21
De la: Silvie, la data 2009-03-10 23:19:05Ce s-a mai intamplat? Chiar sunt curioasa ce ai facut. A trecut mai bine de o luna! Cum te simti acum????


Pai.. m-am indepartat de tot de el.. Mi-am dat seama ca "bat pasul pe loc".. am iesit in oras si cu alti baieti, dar pentru care nu simt nimic. Momentan imi este bine asa... Nu.. nu l-am uitat.. Vorbesc cu el, dar nu ne-am mai intalnit.. si nici nu vreau, pentru ca sunt sigura ca n-am sa ii rezist.. :)
kamara
Postat pe 14 Aprilie 2009 18:03
kamara
Postat pe 8 Iunie 2009 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt scorpion el e gemeni ce ziceti?iese foc? 7 De la: aandaa 25 August 2009 19:43
exista fericire? 147 De la: ingerul_singuratatii 12 August 2010 18:50
Relatie mai ,,rece'' 9 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:45
e doar o carte sau adevarul?place cuiva? 7 De la: roscatika23 3 Aprilie 2009 17:24
diferenta de inaltime!!!?? 43 De la: ___LL___ 18 Decembrie 2009 23:07