Setari Cookie-uri

dragoste intre ortodox si musulman

ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????

krisstyn
Postat pe 8 Martie 2009 07:19
Cum sa nu ... te-asteapta convertirea si muierile numarul 2,3, si 4. Disctractie placuta!

Asta daca esti fata mare si te tii asa. Daca nu ... esti o c--va europeanca cu care se distreaza si de insurat ia una cuminte de-a lui.
Kathara
Postat pe 8 Martie 2009 09:53
De la: Kathara, la data 2009-03-08 09:53:14Cum sa nu ... te-asteapta convertirea si muierile numarul 2,3, si 4. Disctractie placuta!

Asta daca esti fata mare si te tii asa. Daca nu ... esti o c--va europeanca cu care se distreaza si de insurat ia una cuminte de-a lui.


nu este adevarat ce spui.eu sunt cu un turc iar el nu tine cont ca nu am fost fata mare la el.si crede-ma ca nu toti au 2-3-4 neveste.al meu nu mi-a cerut sa trec la religia lui sau sa port batic sau fusta.si in mai ne vom muta impreuna in turcia.apoi vom veni in romania caci vrem sa facem cununia religioasa in tara mea.depinde de fiecare.nu toti sunt la fel.eu poate am avut noroc.
roscatika23
Postat pe 31 Martie 2009 19:05
De la: krisstyn, la data 2009-03-08 07:19:21ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????



da.e posibil.in cazul meu e posibil.eu sunt cu un turc de 6 luni si deja se gandeste la cununie.depinde de persoana care e alaturi de tine.trebuie sa vorbesti sincer cu el si sa-l intrebi ce planuri are peste 2-3 ani sau daca aveti un viitor impreuna.eu in mai voi pleca la viitorul meu sot in turcia.de ce viitor?pentru ca ma voi cununa cu el in turcia.apoi vom reveni in romania sa facem cununia religioasa(ca la noi).nu mi-a cerut sa trec la religia lui sau sa port batic si fusta lunga.dar trebuie sa vorbesti cu el sa vezi ce vrea si el.mult succes.
roscatika23
Postat pe 31 Martie 2009 19:09
Iubita,sa nu uiti sa ne scrii din turcia
Eu iti doresc sincer sa fii fericita! Dar sai grija, acolo in Turcia.Nu vreau deloc sa iti spun realitatea,nici sa insir aici povestea mea cu un musulman.Iti spun doar atat,nu-ti uita religia.
meekk
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:35
Numai bine iti doresc, tot ce iti propui sa se indeplineasca....sa fii fericita
krisstyn
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:19
De la: meekk, la data 2009-04-01 14:35:22Iubita,sa nu uiti sa ne scrii din turcia
Eu iti doresc sincer sa fii fericita! Dar sai grija, acolo in Turcia.Nu vreau deloc sa iti spun realitatea,nici sa insir aici povestea mea cu un musulman.Iti spun doar atat,nu-ti uita religia.


stai linistita ca niciodata nu voi uita religia mea.eu spar sa fac alegerea potrivita.inca am semne de intrebare daca merita sau nu.
roscatika23
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:19
De la: roscatika23, la data 2009-03-31 19:09:50
De la: krisstyn, la data 2009-03-08 07:19:21ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????



da.e posibil.in cazul meu e posibil.eu sunt cu un turc de 6 luni si deja se gandeste la cununie.depinde de persoana care e alaturi de tine.trebuie sa vorbesti sincer cu el si sa-l intrebi ce planuri are peste 2-3 ani sau daca aveti un viitor impreuna.eu in mai voi pleca la viitorul meu sot in turcia.de ce viitor?pentru ca ma voi cununa cu el in turcia.apoi vom reveni in romania sa facem cununia religioasa(ca la noi).nu mi-a cerut sa trec la religia lui sau sa port batic si fusta lunga.dar trebuie sa vorbesti cu el sa vezi ce vrea si el.mult succes.
sa-ti ajute dumnezeu desi cred ca esti naiva :) ai sa vezi in turcia ajunsa ce vreau sa spun :|
priest
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:21
De la: krisstyn, la data 2009-04-01 16:19:29Numai bine iti doresc, tot ce iti propui sa se indeplineasca....sa fii fericita


multumesc.si sper ca si tu sa fii fericita caci toate meritam asta.mai vb.
roscatika23
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:22
nu stiu daca ati vazut cazul acela cu sirianul care in tara era un sot model, chirurg celebru, cand au plecat in Siria mari batai ce-si lua tipa si viata ei s-a transformat intrun cosmar, pare-mi-se ca la "dansez pentru tine" am vazut cazul asta, deci mare grija !
priest
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:23
De la: priest, la data 2009-04-01 16:23:09nu stiu daca ati vazut cazul acela cu sirianul care in tara era un sot model, chirurg celebru, cand au plecat in Siria mari batai ce-si lua tipa si viata ei s-a transformat intrun cosmar, pare-mi-se ca la "dansez pentru tine" am vazut cazul asta, deci mare grija !


stai ca inca am dubii.pana in mai mai e.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:27
De la: priest, la data 2009-04-01 16:23:09nu stiu daca ati vazut cazul acela cu sirianul care in tara era un sot model, chirurg celebru, cand au plecat in Siria mari batai ce-si lua tipa si viata ei s-a transformat intrun cosmar, pare-mi-se ca la "dansez pentru tine" am vazut cazul asta, deci mare grija !


stai ca inca am dubii.pana in mai mai e.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:28
De la: priest, la data 2009-04-01 16:23:09nu stiu daca ati vazut cazul acela cu sirianul care in tara era un sot model, chirurg celebru, cand au plecat in Siria mari batai ce-si lua tipa si viata ei s-a transformat intrun cosmar, pare-mi-se ca la "dansez pentru tine" am vazut cazul asta, deci mare grija !


stai ca inca am dubii.pana in mai mai e.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:33
daca este iubire adevarata nici religia nu cred ca poate fi un obstacol
razz
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:26
daca ai dubii de ce ofaci?
kudika023104
Postat pe 22 Mai 2009 09:52
Draga meaa,

mare atentie, incep sa ti povestesc cceva supar adevarat din viata mea nu a altcuiva:

in anul 1994 am cunoscut un barbat superb din Liban exact in biroul in care lucram la vremea respectiva. Eram despartita cu 2 copii. Avea si el 2 copii, fete toate. Diferenta era ca ale lui erau in Liban si ale mele cu mine, Sotul meu ma ameninta inf iecare zi ca mi ia fetele , asa ca el mi a angajat o firma de protectie ca sa stau linistita. Darfericirea a durat foarte putin pat ca in cateva luni mama lui a venit cu fetele lui "la pachet" si i le a pus in brate, desi el nu avea nici casa , nici un birou al lui(lucra la comision pt altii). Barfele au ajuns pana in Liban si li s a spus parintilorcca el avea grija de copiii alteia si ai lui sunt la mama lui....pt ca nu erau nici cu mama lor. Mai pe scurt, copiii nu au mai vrut sa se intoarca cu bunicii inapoi si am fost nevoita sa raman in Bucuresti sa am grija de ele eu, in conditiile in care copiii mei erau la parintiii mei...Asta mi s a intamplat, si nu am avut ce sa fac pentru ca l iubeam pe el foarte mult, avea grija de fetele mele financiar , dar sentimental fetele mele si eu eram la pamant...departe de ele si ele de mine implicit , pentru ca parintiii mei nu erau din Bucuresti. ne vedeam o data la 2 saptamani, in conditiile in care mergeam eu sau veneau ele cu mama la Bucuresti...A fost teribil, m am imbolnavit sufleteste , iar ele au suferit ani de zile ca erau departe de mama lor...El platea oricat ca sa stie ca au de toate, dar nu putea sa faca nimic in privinta asta. De cate ori aduceam in discutie posibilitatea aducerii lor la Bucuresti imi spunea ca locuim cu chirie si proprietarii vor face urat la ideea ca vom avea 4copii. Mentionez, ca in 1998 am dat nasterea unei fetite, deci aveam 5 copii , chiar daca doar 3 erau cu noi. Fa,ilia lui ma "diviniza" de la distanta...pt ca le cresteam copiiii, care erau de 6 si 7 ani cand auu venit in Romania , dar cand au crescut si nu au mai avut nevoie de mine, situatia s a schimbat... In anul 2006, a trebuit sa ne mutam in Liban, adica eu si el. Fetele mele au ramas in strada aproape ...pentru ca a trebuit sa le gasesc o garsoniera, ceva mic doar pt ele...Am plecat cu inima fripta si asa va ramane pana cand o sa inchid ochii...Lor nu le pasa de capitolul sentimente intre tine si familia ta...conteaza doar ce simt ei vis a vis de familia lor si daca nu esti in asentimentul lor, cu atat mai rau pentru tine. Eu sunt o tipa care nu poate juca teatru si e i s a parut nedrept...nu e timp si nici loc aicii, i am zis in fata tot ce m a deranjat la maica sa sau la cele 4 surori ale lui...si n a fost bine. Am incercat sa vin in tara si sa raman acolo dar, a facut orice a fost posibil si m am dus inapoi....Il iubesc si ma iubeste dar, familia lu e pe primul loc intotdeauna. Sa nu uiti asta...iti spune toate astea o persoana care a fost fripta complet pe inima si care prea multe nici nu mai simte...Nu s a pus problema celei de a doua sotii...sunt foarte convinsi ca demult nu mai practica asta...de pe vremea bunicilor, nici sa mi pun hijab,da...am trecut la musulmanism de cand am venit prima oara aici in Liban, pt copiii lui ca sa nuu i dea instanta mamei pt ca i a cerut spunand ca el traieste in pacat cu o crestina...deci iata...alt sacrificiu pe care l am facut fara sa constientizez la acea vreme...Familia lor nu da 2 bani pe noi, europencele, iar eu am fostcasatorita si divortata nu "domnisoara"...deci m au"respectat" ca sa zic sasa....tatal lui, adica socrul meu, un om extraordinar, s a stins in 2005. Era singurul care m a apreciat la adevarata mea valoare, lucru pt care toate fiicele lui m au invidiat...DACA VREI SA MAI STII ALTE LUCRURI, SCRIE MI ORICAND PE /HANTASNICOLETA@YAHOO.COM....sUNT MULTE.....F MULTE DE PUS LA PUNCT , DE ANALIZAT...DAR STII, PANA L AURMA DECIZIA ITI APARTINE....eU ITI DORESC DIN SUFLET CA DZEU SA TI CALAUZESCA PASII CU MULTA INTELEP[[CIUNE SI ROAGA TE SA FIE BINE PT TINE...
hantasnicoleta
Postat pe 22 Mai 2009 15:22
Ciao.Eu am avut o vecina,care s-a casatorit cu un turc si a plecat in Turcia la el.Dar nu am auzit sa aiba probleme.Mama ei fiind prietena cu mama mea,chiar isi spun mai multe si nu au probleme.Am vazut-o chiar eu ca a venit in vizita cu copilul ei mic la mama ei,deci a lasat-o singura,nu i-a impus sa-si schimbe religia,nici sa poarte val,ori haine de ale lor!Chiar a povestit ca sunt moderni,turcii,etc.Poate turcii sunt mai buni,mai in asentiment cu noi,nu stiu...de arabi am auzit mai mult lucruri rele...Norocul fiecaruia..cine stie..dar daca il iubesti,si el te iubeste,merita sa lupti! Numai bine!
xena_a
Postat pe 22 Mai 2009 16:06

dragostea e oarba....de fapt, indragostirea. e o chestie chimica, trecatoare.

adevarata dragoste inseamna respect reciproc, prietenie, sa poti zice ca te bazezi pe acea persoana.
vorbesc din experienta personala, o experienta cruda...dar, totul a fost din vina mea, in sensul ca am fost naiva sa ma implic intr-o relatie de genul...

n-am ascultat din experienta altora, de fapt nici nu prea am avut timp sa primesc avertismentele prietenilor, ca...f curand, mi s-au indepartat toti prietenii, din telefon, din mail, din oras, de peste tot...nu cumva sa ma influenteze negativ cu povestile lor...posesivitate exagerata,etc, etc...m-am trezit tarziu, am vazut semne de la inceput, dar le-am ignorat, in numele iubirii...cica.

am intrat intr-un val...tornada, uragan...si nici in ziua de azi nu-mi vine sa cred ca am scapat...cu greu, cu f multa suferinta si pierderi ..

sfatul meu, gasiti-va un partener demn de respect in tara voastra, in religia voastra.

concluzia personala, cu mari regrete. nu pot da timpul inapoi, ca sa iau deciziile bune acum. dar, timpul e scurt, o viata avem, mai bine sa avem grija de ea, si sa o traim frumos. ispita necunoscutului misterios e mare, dar nu merita incercata...in nici un caz!!

mai bine invatati din experienta altora, ca nu avem timp sa facem toate greselile altora...io am avut noroc, ca am scapat.........puteam sa nu. as fi innebunit, cu siguranta.

Postat pe 22 Mai 2009 18:15
Da cred ca depinde,,nu sunt toti la fel,,,Din pacate eu cunosc decat un turc si e sotul unei prietene,,,,,si ea a fost virgina cand s-au casatorit,,acum au doi copii iar asta a inebunit de tot,,cheltuie bani prin cazinouri,,bea de stinge,,si o ameninta ca daca se gandeste la divort o omoara si pe ea si pe copii,,,A fost in turcia o perioada si acolo era tratata ca o sclava,chiar daca e inteligenta si frumusika in acelasi timp,,,,Eu cand aud de turci Dar tie iti urez numai bine,,cum ai spus si tu "nu putem critica o tara pentru o persoana"...
cris007
Postat pe 22 Mai 2009 19:33
Eu stat ceva vreme la Espania. Anul este 2004. Acolo nevasta mea cunoscut fata romanca care are situatie monetar rau. Aceasta fata romanca ajunge ospatar restaurant la marocan. Dupa 5-6 luni zile era foc indragosti. Fata plecat cu patron restaurant, plecat la Rabat (undeva la Marocco).

2 saptamnai trec + nevasta mea primeste mesaj disperat sa scape pe Felicia din Marocco.

Am plecat eu cu pasaport aprox. expirat de Franta, fratel ei + doi veri ai mei, la Marocco la insistentele sotiei sa luam fata de acolo.

Vreau sa spun: nu e bine plecat musulmani tara acasa... risc mare ! ! !
Gitano_Rumano
Postat pe 24 Mai 2009 18:44
De la: krisstyn, la data 2009-03-08 07:19:21ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????




Daca tu crezi ca ai sa poti trai ca si o sotie a lui ....? Stii ca au mai multe femei , stii cum se imbraca , ce viata de mizerie duc ? Multe femei dupa ce s-au maritat cu siroposul musulman ,au constatat ca dupa ...a devenit un monstru
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 18:49
De la: krisstyn, la data 2009-03-08 07:19:21ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????



nush...la mine a fo scurta.vo 5 luni. but the sex was eeeerrr!!! hot!
l_diana_c
Postat pe 24 Mai 2009 19:01
buna !........sunt diferite cazuri si diferiti barbati
pt cei care nu stiu ,barbatul musulman ,are dreptul de a si lua de sotie o catolik ,ortodoxa etc ,nu conteaza asta ,dar daca se vor casatori ,nu ii este impus sa si schimbe religia decat daca ea vrea ,in schimb daca vor avea copii ei vor fi musulmanii.
judecam f mult poporul arab
ar fi bine sa fi bine informati inainte de a deschide gura
este usor sa spui ceea ce auzi sau ceea ce crezi ,sau ceea ce ne da media sa vedem
este posibila o relatie de aceste gen cum spune topic ul
si ,de ce sa u recunosc ,vb din experienta
sunt cu un barbat musulman de 5 ani
sirian m ai precis
adica pur arab
si sunt fff mandra de el
nu exista un alt barbat pe acest pamant sa fie ca el
in 5 anu ,nici o cearta ,rasfata ,iubita ,protejata ,plimbata ,i mi ofera protectie ,i mi arata iubirea lui ,ma respecta si l respect ,esteceva cu totul unic ,este un barbat educat ,rafinat ,prezentabil ,sociabil ,inteligent ,frumos ,si cu banii ca sa pot spune totul
la ei in fam ,barbatl trebuie sa si respecte sotie indiferent de religia ei
si se casatoresc doar cu una din respect pt ea
daca nu se inteleg sau alte motive divorteaza fara probleme asigurandui fostei tot ce are nevoie
este adevarat ca sunt multe cazuri in care fetele sunt manipulate ,prostite sau cum vre ti voi sa spune ti
dar sunt arabi si arabi ,ca si romani si romani ,ca si orice alta natie
sunt oameni si oameni
depinde f multa de educatia primita
si cum inteleg ei CORAN UL
pt ca f multi arabii se iau mult mai mult dupa traditii decat religia
nu i au apararea nimanui dar nici nu arunc piatra
si tot din experienta vb ca femeile lor nu sunt maltratate asa cum se spune ,exista o diferenta intre tarile arabe .in arabia saudita ,nu ai voie sa iesi fara voal ,sunt legile f stricte ,pe cand in siria liban ,iran ,chiar si irak ,femeile u mai multa libertate chiar de a se imbraca cum vor ee ,
nu ete o obligatie sa portii rochii lungi si voalul,este decizia ta ,nimeni nu te va obliga ....
nu m ai arunca ti voi piatra ,spunand doar ceea ce vede ti la tele
avem un creier cu totii folositil inainte sa spune ti ceva ,..........ca sa revin la topic ,cum am spus da ,exista ,si inca una fff frumoasa ,bazata pe incredere ,respect ,iubire,fidelitatea ,cand iubesti iubeste cu toata inima ,asa este dat .pup .

Brunna
Postat pe 25 Mai 2009 16:17
intra si tu...meritaaaa!!! http://nyna.kuz.su
kudika_13428
Postat pe 1 August 2012 22:16
de ce ai scris asta aici?poate pentru ca nu il iubesti sau ti-e teama?ce importanta are religia cand doi se iubesc?Dumnezeu e unul,indiferent ca ii spui Dumnezeu sau Allah.Sunt doar doua denumiri pentru aceiasi divinitate.iar felul in care el se va comporta cu tine tzine doar de caracterul lui,nu de ce religie are.
kudika_8653
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:38
De la: kudika_8653, la data 2012-09-02 21:38:28de ce ai scris asta aici?poate pentru ca nu il iubesti sau ti-e teama?ce importanta are religia cand doi se iubesc?Dumnezeu e unul,indiferent ca ii spui Dumnezeu sau Allah.Sunt doar doua denumiri pentru aceiasi divinitate.iar felul in care el se va comporta cu tine tzine doar de caracterul lui,nu de ce religie are.




Ce vorbesti,dom'le????????????Gandesti simplist,ai cunostinta de caracteristicile celor doua religii???? Nu este chiar asa cum gandesti sau presupui ca ar fi!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:41
De la: krisstyn, la data 2009-03-08 07:19:21ce spuneti? e posibila o relatie de lunga durata si finalizata printr-o casatorie in cazul din subiect????



Dumnezeu este iubire! Este normal sa ajungeti la un comun acord - asta ar fi si LOGIC! De exemplu tu ai putea ramane la religia ta si el la al lui - faceti starea civila si cu asta basta!!! Nu vad de ce atata stres - lucrurile trebuie facute cu grija si calm. Cu timpul iti vei da seama care religie ti se pare a fi cea pe care te indeamna pe tine inima ca trebuie sa o urmezi si la fel se poate intampla si in cazul dansului! Din start daca nu puteti ajunge la un astfel de compromis inseamna ca nu va potriviti - nu va puteti obliga unul pe celalalt sa aderati la o religie pentru ca fiecare o considera buna pe a lui! Asadar, doar ajungand la acordul de a va respecta religile si de a rezolva acest lucru in timp - doar asa veti reusi sa va intelegeti. Bafta !!!
kudika_nikole
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:53
De la: kudika_13106, la data 2012-09-02 21:52:30esti atat de ,inteligenta,.incat si sti ce gandeste el sau presupune ca ar fi,bai curcubeaico esti penibila rau


Wowww - tu esti acela original - de unde ai copiat cuvantul,, inteligenta'' - ma faci sa rad!
kudika_nikole
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:55
De la: kudika_13106, la data 2012-09-02 21:52:30esti atat de ,inteligenta,.incat si sti ce gandeste el sau presupune ca ar fi,bai curcubeaico esti penibila rau


asa nevasta ti-ar trebui ba sa te inveti minte!
cred ca ti-ai lua campii sau te-ai spazura de lustra!
picard-jean-luc
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:56
De la: kudika_nikole, la data 2012-09-02 21:55:48
De la: kudika_13106, la data 2012-09-02 21:52:30esti atat de ,inteligenta,.incat si sti ce gandeste el sau presupune ca ar fi,bai curcubeaico esti penibila rau


Wowww - tu esti acela original - de unde ai copiat cuvantul,, inteligenta'' - ma faci sa rad!


hai ca si tie iti place sa te gadile madogu nicoleto!
picard-jean-luc
Postat pe 2 Septembrie 2012 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OARE CHIAR IL VA PUNE SA ALEAGA DIN NOU????? 9 De la: kudika010134 17 Mai 2009 23:13
curiozitate...:-s 8 De la: alyn27 5 August 2010 23:15
curiozitate 10 De la: eu_ovidiu 25 Septembrie 2011 01:24
allah zeul lunii 2 De la: kudika_982635 22 Iunie 2015 20:51
Un sfat ! 63 De la: Monyk44- 6 Februarie 2014 14:48