Setari Cookie-uri

am 29 ani si mi-e teama de mama!

fetele...eu sunt mama de fata care are 25 de ani...si mai sunt si mama paranoica...

ascultati ici sha...incercati sa va lamuriti parintii ca aveti dreptu' la o viata personala...si ca nu trebuie sa cereti voie ca sa luati decizii...

indiferent cum vor fii deciziile alea...bune sau rele...e vorba de viata voastra

si amintit-le parintilor vostri ca si ei au hotarat singuri de la o anumita varsta...si ca nu intotdeauna au fost inspirati in a lua decizii...
prometeus_wife
Postat pe 6 Mai 2009 12:41
sti vb aceea ''pune piciorul in prag'' fata de ai tai,spunele ca ai o varsta si sti si tu ce ai de facut.pana cand au de gand sa te controleze
cat despre copil,cred ca ar fi bn sa-l pastrezi,mai ales daca zici ca si iubitul tau il doreste.
dute cu iubitul tau la parinti si spunele in fata cum sta treaba si sa te mai scuteasca.
eu nu mai sunt controlata de la 18 ani,pt ca atunci am deveni independenta (imi gasisem un job bun,mergeam si la scoala,...) am vrut sa le demonstrez ca sunt in stare sa ma descurc si singura. am ajuns destul de bine si fara ajutorul lor.
ETE_EU
Postat pe 6 Mai 2009 12:42
Tu din cauza mamei tale vrei sa renunti la copil?!Si nici macar nu esti sigura de reactia ei.Tu sigur ai 29 de ani?Sincer gandesti imatur si poate si de aceea se comporta parintii tai cu tine asa.Nu mai ai 20 de ani sa iti fie frica daca afla mama...Ar trebui sa faci cum vrei tu..numai tu sti ce e bine pentru tine si nu te mai lua dupa reactiile altora ca pana la urma tot tu vei regreta.Si mai ales ca-l ai pe iubitul tau care te iubeste si isi doreste copilul si tu la fel ...fa-ti viata !Iti urez succes !
HaveAniceDay
Postat pe 6 Mai 2009 15:46
la varsta ta nu cred ca ar mai tb sa iti fie frica de ea .. nu imi e mie frica care am 20 de ani si inca ma mai intretine.. discuta si gata.. nu are rost sa renunti la copil din cauza mamei
_dulcik_
Postat pe 6 Mai 2009 22:18
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!


draga mea imi pare enorm de rau pt situatia ta....in primul rand ar trebui sa te gandesti la binele tau si al copilului,cred ca cel mai indicat ar fi sa discuti cu el si sa faceti ce e corect,sa discute cu ai tai despre viitorul vostru,ca familie,pt ca ai nevoie sa planuiesti asa ceva,considerand ca esti insarcinata....lucru care te-ar ajuta in fata parintilor ,normal ca daca zici:mama sunt insarcinata,iese cu cearta,cu cine?cum?cand?cine e ala?dar daca voi luati lucrurile asa cum trebuie,ar suna diferit..nu fi speriata,nu esti prima care se casatoreste insarcinata,sau eventual dupa....dar trebuie sa ai siguranta ca nu vei ramane singura cu un copil...
cat despre parintii tai....mama e mama,mereu se va ingrijora pt puii sai,nu ii judeca aspru,dar fa-i sa inteleaga ca ai o varsta la care poti lua decizii singura,mai ales ca locuiesti in alta localitate...ca ai putere sa iei decizii in viata...oricum nu mai esti adolescenta,cred ca poti aranja situatia cat mai bine.

faptul ca esti insarcinata....e un lucru minunat,gandeste-te bine la ce decizii iei,si confrunta viata asa cum e ea.parintii sunt parinti,sunt si care exagereaza,ce-i drept,dar trebuie sa treci peste.

te pup dulce,sper sa aud de bine,sa treci peste necaz...si mai vb
gabby_j
Postat pe 7 Mai 2009 13:07
pacat de tine inspiri mila ai aproape 30 de ani si iti e frik de parinti...ce vei face cand ei nu vor mai fi??? iti va fi frik sa ramai singura sau?? trist...ia-ti viata in maini k nu o sa o faca nimeni in locul tau
bruneagra25
Postat pe 7 Mai 2009 13:09
De la: bruneagra25, la data 2009-05-07 13:09:28pacat de tine inspiri mila ai aproape 30 de ani si iti e frik de parinti...ce vei face cand ei nu vor mai fi??? iti va fi frik sa ramai singura sau?? trist...ia-ti viata in maini k nu o sa o faca nimeni in locul tau


se pare ca ea nu se gandeste la lucrul asta... are deja o varsta destul de mare si ei ii e frica de maicasa.. probabil ca tine prea mult la mama ei si de aia... dar totusi ar cam tb sa se desparta de fusta mamici ca mumasa nu va fi toata viata langa ea .. iar daca acum renunta la copil din frica de mama cu siguranta si el o va parasi pe ea
_dulcik_
Postat pe 7 Mai 2009 22:13
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!

eu spun sa pastrezi copilul!mai ales ca si el il doreste..poti sa-i explici mamei ca si tu ti-l doresti si esti destul de matura ca sa ai grija de un copil..Ai grija sa nu iei decizii pripite si sa avortezi!!!
MadaIry
Postat pe 12 Mai 2009 18:15
De la: _dulcik_, la data 2009-05-07 22:13:13
De la: bruneagra25, la data 2009-05-07 13:09:28pacat de tine inspiri mila ai aproape 30 de ani si iti e frik de parinti...ce vei face cand ei nu vor mai fi??? iti va fi frik sa ramai singura sau?? trist...ia-ti viata in maini k nu o sa o faca nimeni in locul tau


se pare ca ea nu se gandeste la lucrul asta... are deja o varsta destul de mare si ei ii e frica de maicasa.. probabil ca tine prea mult la mama ei si de aia... dar totusi ar cam tb sa se desparta de fusta mamici ca mumasa nu va fi toata viata langa ea .. iar daca acum renunta la copil din frica de mama cu siguranta si el o va parasi pe ea

si nu ca "mumasa"ca nu va trageti de sireturi ,ete la eaaaa
ralu_zar
Postat pe 12 Mai 2009 18:21
asa raluu fiii reaaaaaaa

Diavolyta_
Postat pe 12 Mai 2009 18:31
ralu_zar
Postat pe 12 Mai 2009 18:35
ufff nici nu mai stiu ce melodii sa aleg
Diavolyta_
Postat pe 12 Mai 2009 18:39
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-12 18:39:16ufff nici nu mai stiu ce melodii sa aleg

tot la melodii ai ramas
ralu_zar
Postat pe 12 Mai 2009 18:44
cred ca o incurajare era mai bine primita..... nu toti parinti sunt la fel, probabil precum ai tai...asa ca incearca sa nu faci omul sa se simta prost:)
Julieta5bv
Postat pe 27 Iulie 2009 21:37
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!



Eu am 34 ani si imi este frica de sobolani!!! Stau cat se poate de departe de ei si evit cu orice pret sa nu dau cu ochii de ei!
Poti face la fel?
bl_de
Postat pe 28 Iulie 2009 12:37
Sunt curioasa..oare ce decizie o fi luat..autoarea acestui topic...
Asa ca informatie.....eu am 28 de ani si o fetitza de 8 ani si jumatate..si ca sa fiu sincera...si acum imi e frica de mama....tre sa recunosc ca atunci cand a fost momentul de am facut copilul..nu imi era frica de ea...pentru ca ...da ..s/a ivit ocazia sa imi spuna ca..mai bine ar fi sa nu fac copilul...nu m/am luat dupa ea...
Ideea e ca daca ai frica de parinti...se poate sa traiesti cu frica asta toata viatza...ce vreau eu sa spun e ca desi sunt majora...sunt si mama de copil...si caut sa ma descurc singura din punct de vedere financiar...ca sa nu ajung sa apelez la maica/mea ...pentru ca am spus deja...de ea imi este frica si acum...desi toate astea care le am zis ..nici acum nu am curajul sa o infrunt...asa cum unii se grabesc sa dea sfaturi...ma rog ..imi amintesc ca am infruntat/o odata...cand am stat la ea...cu fii/mea ciu tot...pentru ca a avut curajul sa ii dea o palma fiica/mii cu mine in casa....consecinta...m/a dat afara din casa...la cateva zile diferenta...
....ca orice nash ishi are nashul...sunt de acord...numai ca nu am cum sa fiu eu nasha maica/mii!!!!
andreea_n_x
Postat pe 18 Ianuarie 2010 02:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce dragostea trebuie sa doara? 38 De la: kudika108012 20 Ianuarie 2010 19:15
La multi ani pentru Mihaele si Gabriele! 5 De la: michaela23 18 Noiembrie 2009 23:02
singura... 15 De la: alynav24 27 Ianuarie 2009 14:10
Cadou aniversare, pls :sml-sign0199: 10 De la: mitura 14 Octombrie 2010 22:00
Ce sa fac,ce se intampla,o parerea un sfat a rog 8 De la: kudika_20410 19 Ianuarie 2013 13:28