Setari Cookie-uri

sarcina si concediu

am si eu o intrebare: daca sunt insarcinata si inca nu am anuntat decat p directoare (pe cei din conducerea mare ink nu) , exista vreo posibilitate ca ea sa imi caute "nod in papura" si sa ma dea afara?
si inca ceva......dupa cei 2 ani de concediu de maternitate, sunt obligati sa ma primeasca inapoi?
in ce conditii?daca stiti va rog sa ma ajutati.....
adina_f
Postat pe 12 Martie 2009 12:32
in cite luni esti?
miha_973
Postat pe 12 Martie 2009 12:45
hmmm din cate stiu eu dak ai un an de zile in acelasi loc nu au ce sa-ti faca...si dupa cei 2 ani de stat acas sunt obligati sa-ti redea locul de munk pt ink o perioada nu stiu exact cat...doar dak firma va fi declarata falimentara nu mai au aceste obligatii...
bruneagra25
Postat pe 12 Martie 2009 12:45
De la: adina_f, la data 2009-03-12 12:32:41am si eu o intrebare: daca sunt insarcinata si inca nu am anuntat decat p directoare (pe cei din conducerea mare ink nu) , exista vreo posibilitate ca ea sa imi caute "nod in papura" si sa ma dea afara?
si inca ceva......dupa cei 2 ani de concediu de maternitate, sunt obligati sa ma primeasca inapoi?
in ce conditii?daca stiti va rog sa ma ajutati.....



ti-ai anuntzat directoare este perfect nu au voie sa te dea afara atata timp cat stiu acest lucru ca sa fi perfect acoperita adu si de la medicul ginecolog(sau de familie) ceva ca sa sustina acest lucru

da sunt obligati sa te primeasca pe acelasi post acelasi salariu si functzie
donttouch
Postat pe 12 Martie 2009 12:45
nu au voie sa te dea afara daca esti gravida,dar normal este sa anunti conducerea,si dupa 2 ani de zile nu stiu ce sa iti spun daca te mai primesc inapoi,asta depinde de ei daca mai au nevoie de tine...
miha_973
Postat pe 12 Martie 2009 12:47
De la: adina_f, la data 2009-03-12 12:32:41am si eu o intrebare: daca sunt insarcinata si inca nu am anuntat decat p directoare (pe cei din conducerea mare ink nu) , exista vreo posibilitate ca ea sa imi caute "nod in papura" si sa ma dea afara?
si inca ceva......dupa cei 2 ani de concediu de maternitate, sunt obligati sa ma primeasca inapoi?
in ce conditii?daca stiti va rog sa ma ajutati.....


in primul rand k sa iei indemnizatzia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, trebuie sa ai 12 luni continuue in cartea de munca, in momentul plecarii tale in acest concediu, persoana care itzi tzine locul este angajata temporar pe o perioada de 24 luni(maxim), apoi sunt obligatzi dupa lege sa o angajeze de tot. dar ideea este k locul este asigurat.

in cazul in care sefa te da afara, judecata, nu are dreptul, si este interzis prin codul muncii sa te dea afara. oricum ai da-o daca te da afara, te judeci, castigi si indemnizatzia tot o iei.k?
si da sunt obligatzi, se suspenda contractul, nu se incheie.
cristi_nne
Postat pe 12 Martie 2009 13:38
atunci este trimis ctr de munca la primarie, firma fiind obligata in continuare sa plateasca celelalte contributzii catre stat. asa k oricum ai da-o stai relaxata. si sa ai bebe sanatos si sarcina usoara
cristi_nne
Postat pe 12 Martie 2009 13:40
multumesc tuturor de raspuns....sunt in 9 saptamani ( doua luni si un pic) ....la locul de munca am deja 10 luni lucrate, deci as mai avea 2 pana la 1 an...de nascut e prognozat in octombrie...
am facut rost intre timp de adeverinta de la medicul de familie cum ca sunt insarcinata.....
firma nu o sa dea faliment(cel putin asa zic eu) intrucat lucrez in domeniu bancar.
stiam ca au obligatia de a ma primi inapoi...dar dir mi-a zis ca daca ma intorc intr-un an voi reveni pe acelasi post ....iar daca nu......pe unul care va fi liber(sper sa nu fie casieria:))))
adina_f
Postat pe 13 Martie 2009 18:43
ce s-a mai intamplat? n-ai avut surprize la locul de munca?
banuiesc ca ai nascut deja...
addiissor
Postat pe 9 Noiembrie 2009 22:13
De la: adina_f, la data 2009-03-12 12:32:41am si eu o intrebare: daca sunt insarcinata si inca nu am anuntat decat p directoare (pe cei din conducerea mare ink nu) , exista vreo posibilitate ca ea sa imi caute "nod in papura" si sa ma dea afara?
si inca ceva......dupa cei 2 ani de concediu de maternitate, sunt obligati sa ma primeasca inapoi?
in ce conditii?daca stiti va rog sa ma ajutati.....

Daca aduci un certificat de la medic.......nu te pot da afara!Nimeni nu se risca sa faca asa ceva....
Dupa 2 ani sunt obligati sa te primeasca...si nu au voie sa te dea afara timp de 6 luni!
Sarcina usoara!
Nuovamente_Robertina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 22:30
De la: donttouch, la data 2009-03-12 12:45:44
De la: adina_f, la data 2009-03-12 12:32:41am si eu o intrebare: daca sunt insarcinata si inca nu am anuntat decat p directoare (pe cei din conducerea mare ink nu) , exista vreo posibilitate ca ea sa imi caute "nod in papura" si sa ma dea afara?
si inca ceva......dupa cei 2 ani de concediu de maternitate, sunt obligati sa ma primeasca inapoi?
in ce conditii?daca stiti va rog sa ma ajutati.....



ti-ai anuntzat directoare este perfect nu au voie sa te dea afara atata timp cat stiu acest lucru ca sa fi perfect acoperita adu si de la medicul ginecolog(sau de familie) ceva ca sa sustina acest lucru

da sunt obligati sa te primeasca pe acelasi post acelasi salariu si functzie


Sunt obligati s-o primeasca inapoi pe acelasi post , corespunzator studiilor dar nu sunt obligati sa-i pastreze si functia ( in general functiile de conducere se pierd in aceasta perioada). Sa-ti traiasca bebe sa fie sanatos, cred ca ai si nascut.
valitaxx
Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare...:D 43 De la: Simply_The_Best 20 Noiembrie 2009 14:11
p.s 47 De la: lumimari 6 Iulie 2009 06:00
Am o oaresce problema 60 De la: cream_alexis 25 August 2014 14:02
ola 2 De la: softexia 21 Ianuarie 2009 17:05
Urgent 5 De la: Dianafatarea 8 Martie 2014 15:41