Setari Cookie-uri

Am nevoia de opinia voastra


mah imparate, din tot ce am citit si eu ( adica ce ai descris tu in relatia asta ), mie mi se pare ca tu in continuare esti indragostit de ea, chiar daca nu recunosti nici macar fatzta de tine
si-tzi spun asta din proprie experientza ptr ca si eu am trecut printr-o faza din asta
faceam orice doar ca sa fiu cu ea, vezi doamne ca sa o ajut, dar eu in sufletul meu tanjeam dupa dragostea ei ( de fapt dupa care mai tanjesc si acum )

si ea ti-a interpretat foarte bine mesajele, si deasta se si comporta asa
sfatul meu : incearca sa nu mai fii asa disperat ( ti-a zis bine cineva mai sus ) dupa prietenia ei
nu o mai suna asa des, nu mai face tot posibilul sa va intalnitzi,las-o pe ea sa se lamureasca ca intradevar nu mai ai decat sentimente de prietenie ptr ea

bafta !!!
_fantoma_
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:37
De la: vas25, la data 2009-04-14 13:37:20
mah imparate, din tot ce am citit si eu ( adica ce ai descris tu in relatia asta ), mie mi se pare ca tu in continuare esti indragostit de ea, chiar daca nu recunosti nici macar fatzta de tine
si-tzi spun asta din proprie experientza ptr ca si eu am trecut printr-o faza din asta
faceam orice doar ca sa fiu cu ea, vezi doamne ca sa o ajut, dar eu in sufletul meu tanjeam dupa dragostea ei ( de fapt dupa care mai tanjesc si acum )

si ea ti-a interpretat foarte bine mesajele, si deasta se si comporta asa
sfatul meu : incearca sa nu mai fii asa disperat ( ti-a zis bine cineva mai sus ) dupa prietenia ei
nu o mai suna asa des, nu mai face tot posibilul sa va intalnitzi,las-o pe ea sa se lamureasca ca intradevar nu mai ai decat sentimente de prietenie ptr ea

bafta !!!


Subscriu!
Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:38
De la: vas25, la data 2009-04-14 13:37:20
mah imparate, din tot ce am citit si eu ( adica ce ai descris tu in relatia asta ), mie mi se pare ca tu in continuare esti indragostit de ea, chiar daca nu recunosti nici macar fatzta de tine
si-tzi spun asta din proprie experientza ptr ca si eu am trecut printr-o faza din asta
faceam orice doar ca sa fiu cu ea, vezi doamne ca sa o ajut, dar eu in sufletul meu tanjeam dupa dragostea ei ( de fapt dupa care mai tanjesc si acum )

si ea ti-a interpretat foarte bine mesajele, si deasta se si comporta asa
sfatul meu : incearca sa nu mai fii asa disperat ( ti-a zis bine cineva mai sus ) dupa prietenia ei
nu o mai suna asa des, nu mai face tot posibilul sa va intalnitzi,las-o pe ea sa se lamureasca ca intradevar nu mai ai decat sentimente de prietenie ptr ea

bafta !!!


Nici nu mai stiu ce sa-ti zic...Daca eu in sinea mea stiu ca nu voi obtine niciodata dragostea ei si am renuntat la ideea asta de mult cum as putea sa dau impresia ca sunt indragostit? Si a doua intrebare: spuneai ca ai trecut prin asa ceva....si ai aplicat metoda menþiionata...in cazul tau a dat rezultate?

Vreau sa ascult mai multe pareri legate de conduita pe care trebuie sa o adopt pe viitor...ca sa fiu sigur ca nu gresesc...

Va multumesc pentru timpul acordat!
EmperorNerva
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:08
Ave Caesar
priest
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:09
De la: priest, la data 2009-04-14 15:09:05Ave Caesar


Morituri te salutant

Dor_a
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:11
De la: Dor_a, la data 2009-04-14 15:11:27
De la: priest, la data 2009-04-14 15:09:05Ave Caesar


Morituri te salutant

priest
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:16

chiar daca tu ai renuntat la ideea de a fi cu ea, ptr ca nu mai vrea ea, subconstientul nu-ti da pace, si reactioneaza ca atare, adica gesturile, cuvintele si tot ceea ce faci denota ca inca esti indragostit de ea

da, metoda mea a dat rezultate la mine, dar s-a intamplat in timp ( circa 3 ani )
daca vei continua sa fortezi, nu vei castiga nimic, decat indiferenta ei

_fantoma_
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:20
De la: EmperorNerva, la data 2009-04-14 10:00:21A fost o situatie foarte ciudata. Ne-am intalnit mi-a spus doar un "buna" printre dinti iar in spate venea un coleg de-al ei pe care-l intreaba ce face, pe unde a ajuns la etajul respectiv...semn clar ca vrea sa ma evite....culmea este ca ea m-a salutat prima....nici nu stiu cum sa procedez....ea probabil are impresia in continuare ca sunt indragostit de ea....nu stiu cine i-a bagat in cap aceste aberatii....e ciudat in Saptamna Mare ca un om sa fie suparat pe tine...chiar daca nu va mai fi relatia de colegialitate dintre noi vreau sa stiu ca m-a iertat...daca i-am gresit in vreun fel....ea a interpretat mesajele mele ca fiind unele care se trimit unei iubite....mie mi-a picat fata si cand ma gandesc cat de cuminte si politicos/elegant am fost in relatiile cu ea...

ce ma sfatuiti sa fac? sa o las in pace pana vine ea la mine? am sa o sun de Paste....sau sa-i cer sa ne vedem pt 3 minute si sa-i urez toate cele bune ca sa vada ca eu nu-i port pica...poate va intrebati de ce aceste framantari din partea mea...fiindca nu vreau sa o vad trista, suparata si sa fiu eu cauza acestor suparari...

ce credeti? astept sfaturi de la voi....

multumesc




Mai omule, fata aceasta este clar indragostita de tine. Si eu as proceda la fel ca si ea, mai ales daca as sti ca cealalta persoana ar fi indragostita de altcineva. Fo ochii mari ce dumnezeu!!!!!!!!! Inca te iubeste, dar nu vrea sa-ti spuna, sa-ti recunoasca tocmai pentru a nu te face sa suferi. Si atunci prefera sa sufere ea in tacere pentru sentimentele ce le nutreste pentru tine.
unyk_v
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:47
Ea are pe altcineva si eu am o relatie stabila de cateva luni. Altfel spus varianta ta pica din start...Pur si simplu se poarta foarte urat...Nu stie ce inseamna colegialitate...
EmperorNerva
Postat pe 14 Aprilie 2009 18:37
pur si simplu ignoro, dar nu o zi-doua, ignor mult timp. da-i un neatza si atat.
cristi_nne
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:37
Am aplicat strategia asta cu "ignore". Nu am mai vorbit deloc saptamana asta. Am calatorit impreuna si nici nu m-am uitat la ea, m-am facut ca nu o vad. Mie unul mi se pare foarte aiurea avnd in vedere ca ne cunoastem de atata timp...Nu pot sa cred ca s-a ajuns in situatia asta penibila...Dar nu vreu sa dau inapoi desi o parte din sufletul meu imi spune sa nu ma mai port in halul asta.

Ce credeti?
EmperorNerva
Postat pe 24 Aprilie 2009 17:26
Dupa o perioada de ignorare si indiferenta vine la mine sa o ajut intr-o problema. Normal ca am ajutat-o dar m-am purtat cat se poate de rece. In plus de asta acum ma trezesc si cu o cerere de prietenie pe hi5 de la ea. Asta-i buna. smile.gif))) Sincer nici nu am de gand sa o mai adaug nici pe hi5 nici pe mess.
Eu zic ca procedez bine astfel desi mai am indoieli. In fine...astept si parerile voastre....

Multumesc!
EmperorNerva
Postat pe 5 Mai 2009 14:15
Vreau s avorbesc cu ea sa reiinodam legaturile amicale. Mie nu-mi place sa ma port asa urat si indiferent. Nu e frumos din partea mea. Am sa o intreb ce mai face si cea mai facut in ultima vreme. Asa este normal intre doi oameni. Sper ca i-a trecut supararea in ultima vreme tot incercand sa intre in vorba cu mine....Dar eu m-am purtat indiferent...

Ce credeti? Sper ca-mi veti raspunde
EmperorNerva
Postat pe 19 Mai 2009 08:19
De la: EmperorNerva, la data 2009-05-05 14:15:44Dupa o perioada de ignorare si indiferenta vine la mine sa o ajut intr-o problema. Normal ca am ajutat-o dar m-am purtat cat se poate de rece. In plus de asta acum ma trezesc si cu o cerere de prietenie pe hi5 de la ea. Asta-i buna. smile.gif))) Sincer nici nu am de gand sa o mai adaug nici pe hi5 nici pe mess.
Eu zic ca procedez bine astfel desi mai am indoieli. In fine...astept si parerile voastre....

Multumesc!


Of Of Of Emperor... Prea mult te consumi. Pe 2 pagini ne povestesti de o "amica", desi tu ai o iubita! Pe care din ele o vrei cu adevarat? Hotaraste te! Daca asa de sufletist esti tu de obicei cu amicele, vei fi mereu dezamagit. Se pare ca fosta ta colega de liceu nu este la fel. E rece, distanta, te minte, se ascunde de tine, dar cand are nevoie de tine, apare. Poate tu nu ti mai dai seama, pt ca esti prea implicat, dar din afara e f clar.Nu ii pasa! Ea nu si doreste aceasta prietenie apropiata. Din ce motive, numai ea stie. Dar e evident ca nu te apreciaza. Ai o iubita, fii cu ea catelus credincios si cum vrei tu. Nu ti irosi sentimente frumoase pe o persoana care nu le apreciaza.
P.S. O invitatie pe hi5 nu inseamna NIMIC. Eu am zeci de "prieteni" pe hi5, oameni cu care nici n am vb vreodata. Ba chiar am primit o invitatie si de la o profa sau de la prietenii prietenilor prietenilor
inamina
Postat pe 29 Mai 2009 20:34
@Inamina

Mare dreptate ai in ceea ce spui. In ultima vreme am acordat atentie persoanelor pe care le-am neglijat in trecut. Si aici ma refer la prieteni si colegi care stiu sa aprecize sinceritatea si adevaratele sentimente de prietenie. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Apreciez efortul si atentia acordate de voi.
EmperorNerva
Postat pe 10 Iunie 2009 21:12
De la: EmperorNerva, la data 2009-03-12 20:17:52De ceva vreme m-am imprietenit cu o fosta colega de liceu. Viata ne-a despartit si apoi ne-a apropiat din nou. Asta conteaza mai putin...Eu m-am atasat de aceasta persoana dar nu in sensul sa-i propun sa fim impreuna ca iubiti. Pur si simplu o vad ca pe o persoana in care am incredere, cu ea pot discuta multe lucruri i-am spus multe lucruri, nestiute de altii, despre mine. amandoi avem relatii stabile...

Problema intervine in momentul in care ea nu are incredere in mine in unele lucruri absolut banale. Si ma surprinde lipsa aceasta de incredere fata de un om care-i vrea binele, care a ajutat-o de nenumarate ori...E cel putin ciudat...Ma gandeam sa o intreb care este procentul de incredere pe care mi-l acorda...Este ca si cum mi-ar infige un pumnal in inima...Aduce vorba despre ceva dar la un moment dat spune ca nu vrea sa-mi dea mai multe detalii...Sunt lucruri banale, sa nu credeti ca vorbesc deapre cine stie ce...E o situatie aiurea...Cateodata ma minte...Spune ca e plecata din oras, nu ne putem vedea si ea de fapt se intalneste cu o prietena comuna...

Daca m-ar injura as fi in stare sa o iert a doua zi, dar pentru aceasta lipsa de incredere...nu stiu ce sa mai zic...Ma simt umilit, dezamagit de o persoana la care tin foarte mult...


Se vede ca tii mult la ea. Si daca e asa, eu zic sa discuti foarte deschis si sa ii explici ce simti si ce te deranjeaza. Daca te va intelege si te va crede, relatia voastra se va imbunatati, insa daca tot nu ajungi la niciun rezultat, inseamna pur si simplu ca nu te vrea ca prieten atat de apropiat si ca poate nu are incredere in tine atat cat ti-ai dori.
the_she_devil
Postat pe 12 Iunie 2009 00:01
fetele isi dau imediat seama cand un baiat le place sau este indragostit...cel mai vechi prieten al meu care stia fiecare detaliu din viata mea, s'a indragostit de mine si am observat...era schimbat, prea stresant, vroia sa stie el tot, sa ii zic lui tot, devenise gelos, agitat...si tu semeni perfect cu el la cum descrii situatia...:( eu m'am departat mult de baiatul ala pentru ca nu o sa pot niciodata sa'l vad ca pe un iubit, nici macar sa incerc, dar nici sa sufere nu vreau...
las'o mai moale cu ea pana n'o indepartezi de tot, fii mai rece...fii cum erai la inceput ! si da'i libertate :)
inna_1688
Postat pe 13 Iunie 2009 00:16
De la: inna_1688, la data 2009-06-13 00:16:02fetele isi dau imediat seama cand un baiat le place sau este indragostit...cel mai vechi prieten al meu care stia fiecare detaliu din viata mea, s'a indragostit de mine si am observat...era schimbat, prea stresant, vroia sa stie el tot, sa ii zic lui tot, devenise gelos, agitat...si tu semeni perfect cu el la cum descrii situatia...:( eu m'am departat mult de baiatul ala pentru ca nu o sa pot niciodata sa'l vad ca pe un iubit, nici macar sa incerc, dar nici sa sufere nu vreau...
las'o mai moale cu ea pana n'o indepartezi de tot, fii mai rece...fii cum erai la inceput ! si da'i libertate :)


Eu nu cred ca e indragostit de ea. Nu ai vazut ca a zis ca ambii au relatii stabile?
the_she_devil
Postat pe 13 Iunie 2009 18:03
Pentru a nu lasa subiectul in suspensie...

Nu mai lucram impreuna eu schimbadu-mi job-ul si ne-am despartit in conditii amiabile...Oricum in ultima vreme am ignorat-o si s-a intamplat ceea ce spuneati voi adica ea a fost cea care ma cauta...In fine sa spunem ca s-a terminat cu bine...O experienta adaugata la "cv-ul" meu de relatii ca sa zic asa...

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat si poate si altii vor invata din experienta mea...
EmperorNerva
Postat pe 20 Iulie 2009 21:20
Buna EmperorNerva !

Am citi au atentie si pasiune aproape adolescentina povestea ta demna de atentie - aaproape ca a oricarui om , caci toti suntem importanti-, care ma fascinat inca de la primul mesaj.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a oferit aceasta sansa , caci am invatat multe din ppovestea aceasta ivita la un moment dat in viata ta de om.... oricine , poate chiar si eu am trecut prin ssituatii aproximativ asemanatoare, care ne-au pus pe ganduri ... eu personal am meditat singura ccand am avut o intamplare asemanatoare...
Pot sa zic ca ai facut mult in ce priveste rezolvarea problemei tale sentimentale ... sincer cred ca merita sa faci aceasta , mai ales daca ti-a placut de ea si chiar si reciproca era adevarata...
nu cred ca nu ai observat ca daca ea te refuza si ca amic si ca prieten in timp , nu te gandeai la ea atat de profund... Dar sincer , de ce nu ne-ai spus o vezi des , sau doar privesti la o fotofgrafie ce o ai cu ea ? Vezi , cateodata " ochii care nu se vad se uita ..."... !!!!
Dar , daca ai reusit sa castigi tupeul de a o aborda fara a mai face pe baiatul cel rasfatat " de bani gata "- cum se zice-, cred ca nu ai decat de castigat... te vei mandri oricum ... caci barbatii de obicei asa fac ... !!!! sau doresti doar o relatie de un anumit fel cu ea ...??? Asta e altceva, prea greu e drept de rezolvat fara un sfat care sa te duca la reusita la fix... asa sunteti voi barbatii in general ?!
Acum , chiar daca nu gasesti potrivit ca tocmai o persoana de sex feminin sa-ti acrie asa cceva , nu mai poti ... Eu am avut ocazia aceasta si ma bucur ca am avut timp sa-ti impartasesc din eexperienta mea de viata parerea care cred ca se potriveste mai bine tie... Am facut-o din ccompasiune umana ... asa sper sa te ajut sa treci peste greutatea de care ne-ai povestit. Fii tare ssi fa cum crezi tu , ca e cel mai bine !

ElainaD
Postat pe 26 Iulie 2009 22:08
De la: alicedydy, la data 2009-04-06 22:43:41buna...am o problema si am nevoie de sfaturi de la voi....miam facut acum o luna un prieten pe net si am inceput sa tin la el dar nu asa mult cat sustine el ca tine la mine...am stat vreo 5 zile impreuna zi de zi..am fost la el.pentru ca eu n-as fi avut unde sa fiu numai eu cu el. am stat impreuna la el in apartamentin braila ...eu fiind din vaslui....acum eu vreau sa o rup pentru ca mia zis intrun sfarsit ca are 32 de ani luna asta desi nu pare sa aiba mai mult de 25 e bine intretinut....eu am 20 aproape.si nu prea ma simt in apele mele cand ma gandesc cati ani are.eu m-am gandit sa o rup cu el ca el vrea deja sa aiba o familie cu mine.ma iubeste foarte mult.......asa zice el......ma suna mereu.imi trimite mesaje foarte lungi...vorbim pana tarziu pe mess, si imi ddeclara mereu dragostea lui dar eu iam zis ca vreau sa ne despartim pt ca vreaui sa plecin spania si sa vin numai la examene. vreau sa ma des[art de el dar el plange dupa mine, imi cere sa ma mut cu el la braila sau sa mergem amandoi in spania etc etc.. nu stiu ce sa fac si cum s amai procedez ca sa il conving sa ma inteleaga.. sunt multe chestii care nu prea imi plac la el........dar el ca om ca barbat e perfect.insa as vrea sa fie mai inalt, mai frumos, mai bogat etc..dar cred ca visez aiurea.. nu stiu ce sa fac fetelor....... ajutati-ma va rooooog!!!!


Ceva frumos.De ce vrei sa renunti?Poate la un moment dat in viata ai sa realizezi ce ai facut si va fi prea tarziu,el nu va mai fi acolo pentru tine...daca tot ai planuri pentru viitorul tau de ce nu il incluzi si pe el in ele?daca el are cu tine...pe tine ce te costa?nu tii la el?te crezi prea tanara?varsta sa stii ca nu conteaza niciodata daca iubesti...sa auzim de bine!
omidutu
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amalia 6 De la: Lucia1971 8 Martie 2009 19:54
poate veniti cu un sfat! 22 De la: _oktober_ 30 Decembrie 2009 21:52
Femeile, cand considera, justificat sau nu, ca sunt dezamagite de un barbat, incearca sa-l" pedepseasca"? 57 De la: dandanaua_reloaded 2 Decembrie 2009 02:52
Ce solutie exista at cand nu te mai poti atasa de niciun baiat? 12 De la: a_adinadaniela 16 Februarie 2010 20:31
iubire 2 De la: _oktober_ 11 Martie 2009 23:03