Setari Cookie-uri

Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi?

de cele mai multe ori ma izolez si ascult muzica
honeybrunette
Postat pe 20 Aprilie 2009 00:42
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 00:42:11de cele mai multe ori ma izolez si ascult muzica

Subscriu
cckitty
Postat pe 20 Aprilie 2009 00:47
ma duc sa ma plimb si sa uit de toate ,,,(plimbarea sa fie de cel putin doua luni)
sarutama
Postat pe 20 Aprilie 2009 01:02
Sunt multe metode de a-ti face viata frumoasa...sa asculti muzica , sa dormi pina te trezesti bine dispus , sa sta singur pina i-ti dai seama ca nimeni nu merita sa-ti faca viata amara. Poti sa te uiti la flori , la cer , poti sa mergi pe strada zicindu-ti sunte-ti fraieri . Poti sa te uiti in oglinda si sa-ti spui ,, ce frumoasa sunt !,, poti sa-ti cumperi flori si sa te gindesti ca sunt de la un tip nemaipomenit , care te iubeste numai pe tine. Vezi cite poti face ...se merita atunci sa suferim sa fim tristi NU
taurita61
Postat pe 20 Aprilie 2009 04:57
fetelor uitati de suparari ...mai bine jucam o partida de remmi
ralu_zar
Postat pe 20 Aprilie 2009 09:06
De la: taurita61, la data 2009-04-20 04:57:17 Sunt multe metode de a-ti face viata frumoasa...sa asculti muzica , sa dormi pina te trezesti bine dispus , sa sta singur pina i-ti dai seama ca nimeni nu merita sa-ti faca viata amara. Poti sa te uiti la flori , la cer , poti sa mergi pe strada zicindu-ti sunte-ti fraieri . Poti sa te uiti in oglinda si sa-ti spui ,, ce frumoasa sunt !,, poti sa-ti cumperi flori si sa te gindesti ca sunt de la un tip nemaipomenit , care te iubeste numai pe tine. Vezi cite poti face ...se merita atunci sa suferim sa fim tristi NU


vdaiana
Postat pe 20 Aprilie 2009 17:40
ca sa-mi treaca supararea ma joc cu catelusa mea, care instantaneu ma face sa uit de tristete
ewoyn11
Postat pe 20 Aprilie 2009 21:58
De la: cckitty, la data 2009-04-20 00:47:26
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 00:42:11de cele mai multe ori ma izolez si ascult muzica

Subscriu




ce muzica asculti ? (sunt curioasa)
honeybrunette
Postat pe 20 Aprilie 2009 23:05
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 23:05:13
De la: cckitty, la data 2009-04-20 00:47:26
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 00:42:11de cele mai multe ori ma izolez si ascult muzica

Subscriu




ce muzica asculti ? (sunt curioasa)

Pai...sa-ti dau citeva exemple...probabil ca nu-i stii, Gavin DeGraw, Nickelback, Daughtry, si in general piese care-mi merg la suflet
cckitty
Postat pe 20 Aprilie 2009 23:08
De la: cckitty, la data 2009-04-20 23:08:18
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 23:05:13
De la: cckitty, la data 2009-04-20 00:47:26
De la: cocoyonela, la data 2009-04-20 00:42:11de cele mai multe ori ma izolez si ascult muzica

Subscriu




ce muzica asculti ? (sunt curioasa)

Pai...sa-ti dau citeva exemple...probabil ca nu-i stii, Gavin DeGraw, Nickelback, Daughtry, si in general piese care-mi merg la suflet



recunosc ca nu-i stiu eu ascult celine dion foarte mult!si evanescence melodiile lor imi merg la suflet am uitat de budha bar,toni braxton
honeybrunette
Postat pe 21 Aprilie 2009 22:40
am invercat cate putin din fiecare dar de fiecare data gandurile fug aiurea si iarasi devin trista
paote timpul vinndeca asa um se zice
dolceK
Postat pe 21 Aprilie 2009 23:20
sunt trista pt ca ma gandesc tot timpul la probleme....la stresul de la servici...de parca mi-ar taia cineva capul.... prostii, sotul meu imi spune....nu mai pune totul la suflet, razi mai mult, joaca-te, relaxeaza-te.....mereu incerc sa ma schimb, dar nu reusesc si din pacte nu ma motive sa fiu trista.....asata e cel mai grav!!!!
deci sa radem, sa ne relaxam, sa nu ne mai gandim la probleme.
nicolcris22
Postat pe 22 Aprilie 2009 14:58
cand sunt trista ca sa ma inveselesc merg la shooping cheltuiesc toti bani pe care ii am, mananc ciocolata si imedia mi-a revenit veselia...oricum rare sunt momentele in care sunt trista
_dulcik_
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:15
De la: nicolcris22, la data 2009-04-22 14:58:19sunt trista pt ca ma gandesc tot timpul la probleme....la stresul de la servici...de parca mi-ar taia cineva capul.... prostii, sotul meu imi spune....nu mai pune totul la suflet, razi mai mult, joaca-te, relaxeaza-te.....mereu incerc sa ma schimb, dar nu reusesc si din pacte nu ma motive sa fiu trista.....asata e cel mai grav!!!!
deci sa radem, sa ne relaxam, sa nu ne mai gandim la probleme.


la fel si eu. sunt trista si necajata mai tot timpul, izbitul meu mereu imi spune asta. am pentru ce sa zambesc, dar nush ce dreaq am de am starea asta. adik stiu eu, dar numai am pofta de luptat. am luptat pana acum incat nu mai vreau. si ma nerveaza asta....
cristi_nne
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:08
De la: _dulcik_, la data 2009-04-23 11:15:28cand sunt trista ca sa ma inveselesc merg la shooping cheltuiesc toti bani pe care ii am, mananc ciocolata si imedia mi-a revenit veselia...oricum rare sunt momentele in care sunt trista

e bine daca ai de unde sa cheltui asa.
shopping-ul e o metoda anti-tristete buna pentru cei care-si permit
ziua de salariu din pacate e o singura data pe luna
indicat ar fi sa merg la shopping in ziua precedenta cand mai am doar putini bani in buzunar, altfel nu stiu ce m-as face
pentru mine si shopping-ul e motiv de stristete :( sint atatea chestii pe care le-as vrea, dar pentru ca nu sint vitale, suspin si trec mai departe
vdaiana
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:37
Dragele mele cea mai mare bucurie a mea este nepotelul meu care are 5 luni si care rade non stop.Cand sunt dezamagita si suparata ii dau un tel lui fratemiu doar ca sa-l aud pe bebe(este ff departe de mine)sau ma uit la o poza in care rade,este minunata senzatia,simt k imi ia orce suparare cu zambetul lui!
bebe_Cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:43
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-04-23 14:08:06
De la: nicolcris22, la data 2009-04-22 14:58:19sunt trista pt ca ma gandesc tot timpul la probleme....la stresul de la servici...de parca mi-ar taia cineva capul.... prostii, sotul meu imi spune....nu mai pune totul la suflet, razi mai mult, joaca-te, relaxeaza-te.....mereu incerc sa ma schimb, dar nu reusesc si din pacte nu ma motive sa fiu trista.....asata e cel mai grav!!!!
deci sa radem, sa ne relaxam, sa nu ne mai gandim la probleme.


la fel si eu. sunt trista si necajata mai tot timpul, izbitul meu mereu imi spune asta. am pentru ce sa zambesc, dar nush ce dreaq am de am starea asta. adik stiu eu, dar numai am pofta de luptat. am luptat pana acum incat nu mai vreau. si ma nerveaza asta....

ufff, pacat ca tineri ca noi am ajuns in asa stare :( nu stiu ce-ar trebui sa facem sa ne recapatam pofta de viata si dorinta de a lupta zi de zi
vdaiana
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:43
De la: vdaiana, la data 2009-04-23 18:43:58
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-04-23 14:08:06
De la: nicolcris22, la data 2009-04-22 14:58:19sunt trista pt ca ma gandesc tot timpul la probleme....la stresul de la servici...de parca mi-ar taia cineva capul.... prostii, sotul meu imi spune....nu mai pune totul la suflet, razi mai mult, joaca-te, relaxeaza-te.....mereu incerc sa ma schimb, dar nu reusesc si din pacte nu ma motive sa fiu trista.....asata e cel mai grav!!!!
deci sa radem, sa ne relaxam, sa nu ne mai gandim la probleme.


la fel si eu. sunt trista si necajata mai tot timpul, izbitul meu mereu imi spune asta. am pentru ce sa zambesc, dar nush ce dreaq am de am starea asta. adik stiu eu, dar numai am pofta de luptat. am luptat pana acum incat nu mai vreau. si ma nerveaza asta....

ufff, pacat ca tineri ca noi am ajuns in asa stare :( nu stiu ce-ar trebui sa facem sa ne recapatam pofta de viata si dorinta de a lupta zi de zi


cred ca e vorba si de astenia asta de primavara,a dat de pamant cu mine.... zic eu. nush de ce am starea asta, da-mi trece mie.....
cristi_nne
Postat pe 24 Aprilie 2009 09:06
eu de cand ma stiu am fos o persoana vesela putine momente de tristete am avut dar si cand le-am avut...cu nimic nu imi trecea
_dulcik_
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:28
De ce sintem tristi? De ce sint uneori trista? Pentru ca imi doresc foarte mult sa le fac viata frumoasa persoanelor la care tin, dar prea putin pot io sa fac in privinta asta; pentru ca as vrea sa am realizari cu care sa ma mandresc, dar multe situatii nu depind doar de mine; pentru ca imi doresc sa pot sterge unele momente/perioade din trecut, dar nu se poate; pentru ca sint prea sensibila, pun totul la suflet, dar nu reusesc sa fiu altfel deoarece asa e firea mea; pentru ca parintii mei nu au servici, inca nici pensie si io sint cea care intretine practic familia si astfel nu-mi permit sa am grija de mine chiar asa cum imi doresc;... sa mai zic? nu mai zic

Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi?
Am o metoda care poate vi se pare naiva sau copilaroasa, dar la mine functioneaza de cele mai multe ori.
Odata mai demult cand treceam printr-o perioada groaznica, mi-am imaginat ca am o sticluta*, mica, rotunjoara, cu dop, o sticluta magica. De fiecare data cand m-am simtit fericita, senina, vesela sau multumita mi-am imaginat ca umplu acea sticluta pana la gat cu starea de bine, cu esenta sufletului mei, cu dragoste, cu mireasma fericirii. Sticluta sclipea plina de "licoarea magica". Apoi in momentele in care simteam ca nu mai rezist, ca nimic nu mai are rost, ca nu mai am putere si nu mai vreau sa lupt, ma asezam in camera mea in liniste, inchideam ochii si imi imaginam cum scot dopul sticlutei, inspir mireasma care se degaja si picur un strop de fericire peste sufletul meu sfasiat de tristete, depresie, suferinta sau durere.
Desi am trecut prin experiente care au lasat urme adanci pe care doar Dumnezeu si timpul le mai pot estompa, de cele mai multe ori a functionat metoda asta de vizualizare si asociere cu momente foarte placute din trecut.

*o sticluta de genul asta :) http://i125.photobucket.com/albums/p68/alongway99/Halloween%20Animations/Witch%20Animations/PotionSparkles.gif

vdaiana
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:16
P.S.: cea mai buna metoda este o imbratisare, un zambet, un sarut de la persoana iubita, dar cand asta nu se poate apelez la "sticluta magica".
vdaiana
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:18
Ti-aduci aminte ca viata merge mai departe..si va rasari si soarele...
Artemis25
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:19
De la: just_heaven, la data 2009-03-16 14:18:38
De la: dolceK, la data 2009-03-16 14:16:17de ce suntem tristi cateodata?

ca nu avem de cine rade
SIDONIA69
Postat pe 28 Aprilie 2009 06:05
prefer sa fiu optimista si sa ma gandesc ca viatza merge inainte....
_dulcik_
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:36
Azi e doar azi, maine va fi mai bine, mult mai bine.......dar daca si maine e la fel ca azi!!!!!!!!!!!???????
Si asa trec zilele sperand ca maine va fi mai bine.....si trece viata pe langa noi.......sperand ca intr-o zi o sa zambim , o sa fim fericiti......Pana la urma traim doar cu speranta
dolceK
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:40
shooping si pe moment uit de tristete iar dupa ma supar ca am cheltuit totii banii la cumparaturi si cluburi glumesc ... ma plimb, ascult muzica,ma relaxez cu alte cuvinte
_dulcik_
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:36
asta e cel mai rau cand esti o persoana vesela in general si te superi greu dar si cand te ai suparat..nu stiu cum iti mai revii..asa sunt si eu..si in mom asta sunt f trista..deci remediu cam greu de gasit..
yryna28
Postat pe 18 Mai 2009 09:11
buna seara
Cassey
Postat pe 18 Mai 2009 22:24
Eu sunt trista k nu am un loc de munca asa cum mi-am dorit si din cauza crizei a trebuit sa-l accept pentru ca peste tot e cam acelasi lucru.
lidiutza_lidia
Postat pe 16 Iunie 2009 20:14
De la: vdaiana, la data 2009-04-24 19:16:19De ce sintem tristi? De ce sint uneori trista? Pentru ca imi doresc foarte mult sa le fac viata frumoasa persoanelor la care tin, dar prea putin pot io sa fac in privinta asta; pentru ca as vrea sa am realizari cu care sa ma mandresc, dar multe situatii nu depind doar de mine; pentru ca imi doresc sa pot sterge unele momente/perioade din trecut, dar nu se poate; pentru ca sint prea sensibila, pun totul la suflet, dar nu reusesc sa fiu altfel deoarece asa e firea mea; pentru ca parintii mei nu au servici, inca nici pensie si io sint cea care intretine practic familia si astfel nu-mi permit sa am grija de mine chiar asa cum imi doresc;... sa mai zic? nu mai zic

Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi?
Am o metoda care poate vi se pare naiva sau copilaroasa, dar la mine functioneaza de cele mai multe ori.
Odata mai demult cand treceam printr-o perioada groaznica, mi-am imaginat ca am o sticluta*, mica, rotunjoara, cu dop, o sticluta magica. De fiecare data cand m-am simtit fericita, senina, vesela sau multumita mi-am imaginat ca umplu acea sticluta pana la gat cu starea de bine, cu esenta sufletului mei, cu dragoste, cu mireasma fericirii. Sticluta sclipea plina de "licoarea magica". Apoi in momentele in care simteam ca nu mai rezist, ca nimic nu mai are rost, ca nu mai am putere si nu mai vreau sa lupt, ma asezam in camera mea in liniste, inchideam ochii si imi imaginam cum scot dopul sticlutei, inspir mireasma care se degaja si picur un strop de fericire peste sufletul meu sfasiat de tristete, depresie, suferinta sau durere.
Desi am trecut prin experiente care au lasat urme adanci pe care doar Dumnezeu si timpul le mai pot estompa, de cele mai multe ori a functionat metoda asta de vizualizare si asociere cu momente foarte placute din trecut.

*o sticluta de genul asta :) http://i125.photobucket.com/albums/p68/alongway99/Halloween%20Animations/Witch%20Animations/PotionSparkles.gif


Superb!
Young_Bambi
Postat pe 16 Iunie 2009 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trainingul - dezvolta-ti abilitatile in vanzari 6 De la: dandanaua_reloaded 2 Octombrie 2008 17:07
WORKSHOP FANTEZIA SEXUALA SI MOTIVATIA SEXUALA 12.06.10 1 De la: aquamarin 14 Mai 2010 15:53
filmulet- o parere 6 De la: deea_andrutza 5 August 2010 23:13
astrologie, ezoterism, yoga etc 1 De la: arhanghel 17 Mai 2009 15:30
eu taur el gemeni avem vreo sansa? 7 De la: danutza___ 19 Octombrie 2009 01:40