Setari Cookie-uri

Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi?

De la: Young_Bambi, la data 2009-06-16 20:20:05
De la: vdaiana, la data 2009-04-24 19:16:19De ce sintem tristi? De ce sint uneori trista? Pentru ca imi doresc foarte mult sa le fac viata frumoasa persoanelor la care tin, dar prea putin pot io sa fac in privinta asta; pentru ca as vrea sa am realizari cu care sa ma mandresc, dar multe situatii nu depind doar de mine; pentru ca imi doresc sa pot sterge unele momente/perioade din trecut, dar nu se poate; pentru ca sint prea sensibila, pun totul la suflet, dar nu reusesc sa fiu altfel deoarece asa e firea mea; pentru ca parintii mei nu au servici, inca nici pensie si io sint cea care intretine practic familia si astfel nu-mi permit sa am grija de mine chiar asa cum imi doresc;... sa mai zic? nu mai zic

Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi?
Am o metoda care poate vi se pare naiva sau copilaroasa, dar la mine functioneaza de cele mai multe ori.
Odata mai demult cand treceam printr-o perioada groaznica, mi-am imaginat ca am o sticluta*, mica, rotunjoara, cu dop, o sticluta magica. De fiecare data cand m-am simtit fericita, senina, vesela sau multumita mi-am imaginat ca umplu acea sticluta pana la gat cu starea de bine, cu esenta sufletului mei, cu dragoste, cu mireasma fericirii. Sticluta sclipea plina de "licoarea magica". Apoi in momentele in care simteam ca nu mai rezist, ca nimic nu mai are rost, ca nu mai am putere si nu mai vreau sa lupt, ma asezam in camera mea in liniste, inchideam ochii si imi imaginam cum scot dopul sticlutei, inspir mireasma care se degaja si picur un strop de fericire peste sufletul meu sfasiat de tristete, depresie, suferinta sau durere.
Desi am trecut prin experiente care au lasat urme adanci pe care doar Dumnezeu si timpul le mai pot estompa, de cele mai multe ori a functionat metoda asta de vizualizare si asociere cu momente foarte placute din trecut.

*o sticluta de genul asta :) http://i125.photobucket.com/albums/p68/alongway99/Halloween%20Animations/Witch%20Animations/PotionSparkles.gif


Superb!
Musca_Tze_Tze
Postat pe 16 Iunie 2009 20:23
Unele dintre voi nu sunteti triste, sunteti depresive, iar asta se poate trata... pana nu ajunge a fi ceva mai grav. Ca sa nu fiu offtopic, cand sunt trista reactionez in diverse moduri... depinde de gradul de intensitate Uneori, ma bag in pat, cu popcornul langa mine, ma uit la un film sau citesc o carte care cu siguranta ma captiveaza. Alte dati ascult muzica si dansez ca nebuna ( sau fac curat prin casa si ascult muzica si dansez ). Si nu in cele din urma sa nu uitam de prieteni care trebuie sa fie aproape la bine si mai ales la greu, nu?
Young_Bambi
Postat pe 16 Iunie 2009 20:24
HM.............. NU POT SA ZIC DECAT CA M-AI LASAT MUT PT CA SUNT CAM IN ACEASHI SITUATIE CA SI TINE MAI PUTIN IN CEEA CE PRIVESTE FAMILIA.E GREU SI DOARE AL DRACULUI DE TARE SA FII TRIST SINGUR SI DESCURAJAT SI CREDE-MA CA STIU CE SPUN SI NU VB AIUREA IN VANT SAU SA MA AFLU IN TREABA
DACA TE AJUTA CU CEVA SA STII CA EU UNUL ,DESI NU NE CUNOASTEM, SUNT ALATURI DE TINE.TE SARUT DULCE SI AI GRIJA DE TINE SI DE SUFLETUL TAU
Musca_Tze_Tze
Postat pe 16 Iunie 2009 20:26
Cand sunt trista, infulec dulciuri(ca toate celelalte fete cred ), mai scriu cateva pagini in jurnalul meu care ma ajuta de foarte multe ori sa trec de starile nasoale, iar cand le citesc mai tarziu ma amuza foarte tare. Alte metode de a ne face viata mai frumoasa ar fi o baie foarte relaxanta, muzica buna, prieteni si mult somn
Samatha04
Postat pe 16 Iunie 2009 20:28
pey knd sunt trista plang apoi rad citesc bancuri ma uit la tv, ma uit pe net in special pe kudika:D ca aici gasesc perle de care sa rad angro mai vb cu prieteni mai ies prin parc cumparaturi si ascult muzica din belsug si dansez(ma descarc:))=)) )apoi somn(ma incarc )
yumy
Postat pe 16 Iunie 2009 20:31
cand sunt trista- dau muzica la maxim ,mananc inghetata si imi trece
cand sunt vesela-ma comport ca un copil
R_F
Postat pe 17 Iunie 2009 21:22
Fac ceea ce de obicei nu imi sta in fire cand totul merge bine.Dansez pe muzica data la maxim, pana pic de oboseala, ma apuc sa scot tot din dulapuri si sa sortez imbracamintea, iar ce nu imi mai place scot din garderoba, iar mai apoi, dau o raita prin magazine, poate gasesc ceva frumos.Si de obicei, chiar gasesc!
andra83
Postat pe 6 August 2009 12:12
Trebuie sa fie persoana potrivta laga tine...sa te inveseleasca si sa te faca sa uiti de suparare.
anuta18
Postat pe 12 Februarie 2010 17:22
De la: yumalai, la data 2009-06-16 20:31:19pey knd sunt trista plang apoi rad citesc bancuri ma uit la tv, ma uit pe net in special pe kudika:D ca aici gasesc perle de care sa rad angro mai vb cu prieteni mai ies prin parc cumparaturi si ascult muzica din belsug si dansez(ma descarc:))=)) )apoi somn(ma incarc )

Lucia38
Postat pe 12 Februarie 2010 17:25
De la: Lucia38, la data 2010-02-12 17:25:05
De la: yumalai, la data 2009-06-16 20:31:19pey knd sunt trista plang apoi rad citesc bancuri ma uit la tv, ma uit pe net in special pe kudika:D ca aici gasesc perle de care sa rad angro mai vb cu prieteni mai ies prin parc cumparaturi si ascult muzica din belsug si dansez(ma descarc:))=)) )apoi somn(ma incarc )


nu vreau sa credeti ca ma pling aici...
timp de 2ani si jumatate am trecut printr-o "pasa"...proasta ca sa nu zi foarte proasta...(adica am constatat ulterior ca poate fi si mai prost)
in aceasta perioada ...am pierdut persoanele cele mai dragi...
nu a fost nimic....atunci...
abia dupa la citeva luniam "clacat".
m-am trzit plingind fara motiv cind am venit de la servici acasa...
nu cred ca va imaginati cum poate fi....ma pregatem sa plec in oras...si deodata mi-am dat seama ca nu aveam unde pleca...nu pot sa va spun ca oricum as fi luat de,,,,
ma-m dezbracat de hainele cu care eram imbracat..mi-am luat costumul de sport...si am plecat in parc...
se intimpla pe la ora 10.00 dimineata...m-am intors acsa pe la 23.00 noaptea....nu stiu pe unde am umblat. dupa mine ...am fost "mort"citeva zile...
mi-au facut bine discutiile cu prietenii "necunoscuti" si mai asles cunoscuti...si plimbarile in aer liber...
am oroare la muzica...cu o anumita tema ...ma scoate din circuit...
NU DORESC LA NIMENI SA TREACA PRIN CE AM TRECUT SI TREC EU.
nu ma plig...nu vreau nimic...nici macar sa fiu consolat...
v-am spus doar asa pentru amuzamentul vostru. nhu voi mai aminti in veci de asta pe aici...
dar sa stiti ca ...sa ai cui te destainui si sa primesti un sfat...bun la timp face foarte mul...nici nu stiti cit DE MULT BINE POATE FACE.
Sa fiti iubiti cu bune si cu rele....
RUY_BLAS
Postat pe 13 Februarie 2010 20:14
cand sunt trista ies q prietenii si fac ceva ce nu am facut niciodata...nu conteaza ce, orice imi trece mie prin cap...

...TRAIASCA BEREA!!!!!!!!!
freakbabe
Postat pe 13 Februarie 2010 20:29
mda.... cand sunt trista incerc sa gandesc pozitiv, ma amagesc singura, ma joc cu baietelul....
Shhh
Postat pe 13 Februarie 2010 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Training 13 De la: danyuly 17 Octombrie 2008 12:24
fundatia rubin timisoara 1 De la: kudika067504 22 Februarie 2010 15:39
CURS DE FORMARE CONTINUA: 9-10 IULIE 2010 1 De la: aquamarin 4 Iunie 2010 12:16
Formare de baza in psihoterapie integrativa: Oct. 2010 1 De la: kudika310794 31 Iulie 2010 10:10
as dori sa invat limba germana free 10 De la: kudika079719 5 Noiembrie 2009 14:09