Setari Cookie-uri

locuitul cu iubitul in casa parintilor lui

buna.dak ati avea 20 de ani si ati avea o relatie cu un baiat de 23 de ani cu care va iubiti si cu care sunteti impreuna de 9 luni,v-ati muta in casa parintilor lui?luati in considerare si urmatoarele aspecte:
-ma inteleg bine cu el,cu exceptia unor certuri la care nu rezistam mai mult de 30 min pana sa ne impacam
-ma inteleg super bine cu parintii lui
-el se gandeste mereu la casatorie,de fapt ajungem sa ne gandim la viitor,ne facem planuri
-weekendurile le petrec la el aksa,eu fiind din alt oras si stand la camin
-el o pers destul de posesiva,care vrea sa ii dedic tot timpul liber
as dori sa aflu parerile voastre!merci
Onutza_bby
Postat pe 20 Octombrie 2008 15:38
De la: Onutza_bby, la data 2008-10-20 15:38:36 buna.dak ati avea 20 de ani si ati avea o relatie cu un baiat de 23 de ani cu care va iubiti si cu care sunteti impreuna de 9 luni,v-ati muta in casa parintilor lui?luati in considerare si urmatoarele aspecte:
-ma inteleg bine cu el,cu exceptia unor certuri la care nu rezistam mai mult de 30 min pana sa ne impacam
-ma inteleg super bine cu parintii lui
-el se gandeste mereu la casatorie,de fapt ajungem sa ne gandim la viitor,ne facem planuri
-weekendurile le petrec la el aksa,eu fiind din alt oras si stand la camin
-el o pers destul de posesiva,care vrea sa ii dedic tot timpul liber
as dori sa aflu parerile voastre!merci

....................................................................
cred ca e mai bine sa locuiti doar voi doi...
StrangerInAStrangeLand
Postat pe 21 Octombrie 2008 23:56
Daca asta este singura posibilitate, si tu o deoresti, încearca si vezi daca tie îti va place, si o sa te simti in ziua cotidiana la fel de bine ca în weekend

Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Octombrie 2008 00:11
Mai eu...sincer...In fine,poate te intelegi bine cu ailui,ce sa zic,nu ma bag,dar sincer,parerea mea-
sweetpink
Postat pe 22 Octombrie 2008 01:51
si eu am zis la fel sa nu ma mut la el cat sunt si ai lui,adik mai bine ne-am muta singuri.nu stiu de ce dar am sentimentul k dak ne-am muta cu ai lui vor incepe certurile intre noi.problema e k ma bate aproape zilnic la cap si nu mai stiu ce argumente sa ii aduc ptr al convige.
Onutza_bby
Postat pe 22 Octombrie 2008 10:29
fugi cat mai poti daka aveti posibilitatea sa va mutati singuri e mai mult dekat recomandat!
razz
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:59
Buna la inceput totul e ok apoi se pot ivi ceva discutii, indiferent cat de bine te impaci cu ai lui, dar e ok ai putea sa faci pasul asta, sa vezi si tu , cum e, poate va fi ok..mult succes indiferent de alegerea pe care o vei lua.
jordan83
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:53
Desi ar fi ok sa stati doar voi 2...
jordan83
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:55
Daca as avea 20 de ani nu as avea nici o relatie stabila. Ai timp de maritat toata viata , nu te lega prea devreme ...

Postat pe 3 Noiembrie 2008 00:10
De la: Onutza_bby, la data 2008-10-20 15:38:36

buna.dak ati avea 20 de ani si ati avea o relatie cu un baiat de 23 de ani cu care va iubiti si cu care sunteti impreuna de 9 luni,v-ati muta in casa parintilor lui?luati in considerare si urmatoarele aspecte:
-ma inteleg bine cu el,cu exceptia unor certuri la care nu rezistam mai mult de 30 min pana sa ne impacam
-ma inteleg super bine cu parintii lui
-el se gandeste mereu la casatorie,de fapt ajungem sa ne gandim la viitor,ne facem planuri
-weekendurile le petrec la el aksa,eu fiind din alt oras si stand la camin
-el o pers destul de posesiva,care vrea sa ii dedic tot timpul liber
as dori sa aflu parerile voastre!merci


Mai bine nu face pasul acesta....si eu l-am facut si acum regret. Mai bine mai asteapta pana cand o sa va puteti muta impreuna...numai voi doi.
anao
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:38
trebuie sa fii foarte sigura d pasul p care urmeaza sa il faci pt ca nu e prea usor sa dai inapoi.nu e acelasi lucru ca statul in weekend,e mult mai diferit si uneori mult mai dificil.gandeste-te bn.succes
sweet_heart
Postat pe 6 Noiembrie 2008 23:00
De la: Un_Domn, la data 2008-11-03 00:10:15Daca as avea 20 de ani nu as avea nici o relatie stabila. Ai timp de maritat toata viata , nu te lega prea devreme ...

dar nu vreau sa ma marit.nici nu sunt pregatita pentru acest pas.stiu k din moment ce te muti cu iubitul se complica treburile si inseamna k treaba e serioasa si urmeaza casatoria,dar e prea devreme ptr mine sa ma gandesc la maritish.
Onutza_bby
Postat pe 7 Noiembrie 2008 17:13
De la: Onutza_bby, la data 2008-10-20 15:38:36 buna.dak ati avea 20 de ani si ati avea o relatie cu un baiat de 23 de ani cu care va iubiti si cu care sunteti impreuna de 9 luni,v-ati muta in casa parintilor lui?luati in considerare si urmatoarele aspecte:
-ma inteleg bine cu el,cu exceptia unor certuri la care nu rezistam mai mult de 30 min pana sa ne impacam
-ma inteleg super bine cu parintii lui
-el se gandeste mereu la casatorie,de fapt ajungem sa ne gandim la viitor,ne facem planuri
-weekendurile le petrec la el aksa,eu fiind din alt oras si stand la camin


Pana aici as zice sa nu te muti cu ai lui, ci eventual doar cu el.

De la: Onutza_bby, la data 2008-10-20 15:38:36
-el o pers destul de posesiva,care vrea sa ii dedic tot timpul liber
as dori sa aflu parerile voastre!merci


In final, eu zic ca n-ar strica sa te desparti tu fain frumos de el si sa-ti cauti pe altul mai de treaba. Sa fii fericita si sa ne anunti ce ai hotarat!
tematoare
Postat pe 8 Noiembrie 2008 11:06
nu am motive sa ma despart de el ptr k e o pers deosebita.adica chiar e super ok.fiecare avem defecte din care multe dintre ele sunt remediabile.primesc dragoste,respect,incredere,ajutor in tot...de ce as renuntza la el?doar ptr k e gelos si putin mai posesiv?asta incepe sa se schimbe incetul cu incetul.ii e frica sa ma piarda,iar gelozia inseamna k ii pasa de mine,k ma iubeste.binenteles k dusa la extrem duce la despatire si la esecul relatiei,dar la mine nu este cazul.oricum merci de sfat.si tu sa fi fericita!!!
Onutza_bby
Postat pe 8 Noiembrie 2008 16:50
eu zic sa incerci o perioada...daca nu merge ai grija sa pleci inainte sa va stricati relatia...o perioada de proba ca sa-i zic asa...pana la urma poate sunt oameni ok si nu o sa va afecteze frumoasa relatie...daca nu risti nu castigi
diana_md
Postat pe 10 Noiembrie 2008 15:19
nu mai scrie nimeni?nu mai aveti pareri?
Onutza_bby
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:15
Ai o varsta frageda.Mai ai multe de invatat.Si multa lume de cunoscut.Sunt si cazuri in care relatia a mers bine indiferent de conjunctura(inceputa la varste mici,locuit cu parintii,casatorie devreme),insa la 20 de ani eu sunt de parere ca e de ajuns sa ai un iubit cu care sa imparti timpul liber,cu care sa te simti bine...e frumoasa dragostea.Insa ai nevoie de intimitate(toti avem).Stand cu ai lui...adio intimitate.Plus ca vei avea niste responsabilitati in casa aceea,oricat de bine te-ai intelege cu parintii sai.Faci facultate?Tine-te de ea ca sa nu te intretina altii.Gandeste pentru tine si stabileste prioritatile pentru aceasta varsta:)
Succes si sa ne spui ce hotarasti!

Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:04
pot sa-ti spun ca si eu am fost aproape in aceeasi situatie.
am stat o vreme cu iubitul la parintii mei (nu la ai lui... e drept) si ma certam cu ei pt el din orice motiv.
ne-am mutat apoi singuri, crezand ca asa e mai bine. dupa 3 luni de stat impreuna am renuntat si m-am mutat la mama acasa (SINGURA).
un om posesiv nu se schimba niciodata si sa stii ca de la putin se ajunge la extreme.
si eu aveam 20 de ani cand s-a mutat el la mine si in vara urmatoare (iunie) ne-am mutat singuri. in septembrie deja stateam inapoi la mama.
eram la facultate si am renuntat ca sa am timp de el si de casa. NU FA ACEEASI GRESEALA.
am inceput inapoi, iar acum termin facultatea si am alta relatie, putin mai distanta e drept dar sa stii ca nu as mai face a 2 a oara aceeasi greseala de a ma muta cu parintii. (nici ai mei nici ai lui).
ai grija de viata ta pt ca daca nu ai tu nu are nimeni.
nimeni nu o sa se gandeasca mai intai la tine si apoi la el. asa e firea omului.
distreaza-te nu-ti pierde tineretea pt ca o sa regreti.
ai grija cum decizi ca s-ar putea sa te coste.
te pup si sa ne raspunzi
diana_princessa
Postat pe 11 Noiembrie 2008 19:13
poi momentan am hotarat sa fac"naveta"de la locul unde stau la el.adica ziua stau aici,imi vad de facultate si seara si in weekend stau la el.eu sunt constienta de "consecintele" e ar urma din momentul in care m-as muta la el.va multumesc mult ptr sfaturi!take care &good luck!kiss!
Onutza_bby
Postat pe 12 Noiembrie 2008 11:05
am si eu o intrebare: de ce asa de multe fete sunt contra mutatului cu iubitul la unul dintre parinti? fie ai lui sau ai tai.


hai s-o luam putin logic.....castigati pe luna cam 30 de mil sau 40....vreti sa stati impreuna....cautati chirie....300 euro garsoniera peste 400 euro 2 camere.

sa luam varianta cea mai ieftina garsoniera: dati 300 euro chirie la care se mai adauga inca 100 euro intretinerea la care mai vine 100 euro lumina+telefon (mobil si fix). Deja aici s-a dus salariul la unul dintre voi 2.

Mai vreti sa iesiti mai trebuie sa va luati de mancare mai trebuie sa va luati si ceva de imbracat si hopa se cam duc bani.

Si inca o chestie hai sa zicem ca va permiteti financiar sa stati singuri...cum o sa intretineti casa: ma refer la timp pt curat, pt spalat+calcat, pt facut mancare.


Adevarul este ca daca ai un job hai sa zicem normal program de 8 ore de la 9 la 6. Pleci acasa de la 8 faci o ora pe drum te intorci la 7 max 7.30 ca de traficul asta. Ajungeti acasa faceti un dush ceva rapid de mancare, mai butonati putin televizorul si cam s-a dus timpul vostru de relaxare.

Eu sunt de parere ca pana la o anumita varsta hai sa zicem 27-28 de ani locuitul cu parinti nu este un lucru chiar atat de rau....stiu toata lumea vrea independenta dar draku, daca ai niste parinti care sunt dispusi sa te ajute de ce sa nu accepti ajutorul lor.
anderson
Postat pe 12 Noiembrie 2008 12:04
da sunt de-acord cu treaba asta k e greu sa te intretii si ai nevoie de sustinere financiara,dar aici problema e cum vor decurge lucrurile dak te muti cu el la parintii lui.daca ajungi sa iti strici relatia?omul e dificil in general ptr k fiecare are tabieturile lui,e obisnuit intr-un anumit fel si inafra de asta pot aparea discutii,certuri pe motiv financiar(fiecare cat cotribuie).e destul de dificil sa convietuiesti si cu oameni care fac parte dintr-o alta generatie,fiind mereu conflictul dintre generatii.dar tu ce ai face,punand in balantza si lucrurile bune si lucrurile rele?!
Onutza_bby
Postat pe 12 Noiembrie 2008 17:46
eu zic ca certuri pot aparea si daca stai doar tu cu el.
adevarul e ca la inceput o sa va cam spargeti capetele fiecare cu tabieturile lui, va fi mai greu pana va acomodati unul cu celalalt.

eu si prietena mea stam la ai mei...tot asa ai mei si inteleg foarte bine cu EA si invers dar crede-ma mai sunt momente cand vrem sa stam singuri dar pana la urma acele momente trec.

la ai mei avem 4 camere dintre care 2 sunt ale noastre+baia noastra propie.

deci n-o ducem chiar asa de rau.
anderson
Postat pe 12 Noiembrie 2008 17:55
''Si inca o chestie hai sa zicem ca va permiteti financiar sa stati singuri...cum o sa intretineti casa: ma refer la timp pt curat, pt spalat+calcat, pt facut mancare.''
ce gratios esti...asta sa fie problema...
sau consideri ca daca stam cu parintii nu mai gatim, nu mai facem curat? ei cum se descurca ? evident totul se face intre doi...si barbatii trebuie sa gateasca, sa faca curat...
nici eu nu sunt de acord cu statul la parinti, nu am nimic impotriva celor care fac asta...sunt unele situatii in care nu exista alternativa...dar daca se poate evita ..mai bine...
crina_metal
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:19
mda...sunt si aspecte bune si aspecte rele,dar ma speriati cu aceste sfaturi de a nu ma muta la el...imi e foarte bine acu si nu vreau sa se strice asta!d c majoritatea relatiilor se strica din moment ce se muta unii cu altii si eventual in casa parintilor?
Onutza_bby
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:38
dupa cum am zis si mai sus,o poti face pentru o perioada...daca tu simti ca va merge nu da inapoi...risca putin si daca nu merge pleci...bineinteles inainte sa se strice relatia...sunt convinsa ca vei simtii la timp...stiu cazuri in care parintii chiar i-au ajutat sa treaca peste anumite perioade dificile...sora mea locuieste cu prietenul la ai mei si crede-ma sunt foarte bine.uite sa-ti dau un exemplu:tata nu manaca fara el la masa,ii e foarte mare drag si de foarte multe ori au reusit sa aplaneze anumite conflicte intre cei 2 indragostiti...nu ai de unde sa stii cum va fi la tine daca nu incerci...o sa-ti tin pumnii si cand vei lua o decizie sa ne tii si pe noi la curent.te pup
diana_md
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:50
diana_md
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:53
in sfarsit incep sa scrie si cei care sunt ceva mai optimisti cu privire la aceasta situatie oricum deocamdata raman la stadiu de "naveta"de la mine la el.sa vedem cum evolueaza treburile in contiuare.nu vreau sa ma grabesc desi simt k relatia asta evolueaza cam repede si ma cam sperie intr-un fel.
Onutza_bby
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:59
pt anderson !!!
pe ce lume traiesti? sau in ce oras locuiesti?
revino cu picioarele pe pamant.
diana_princessa
Postat pe 12 Noiembrie 2008 19:33
De la: diana_princessa, la data 2008-11-12 19:33:44pt anderson !!!
pe ce lume traiesti? sau in ce oras locuiesti?
revino cu picioarele pe pamant.


de unde ai scos-o si pe asta.

si nu inteleg ce vrei sa zici ....detaliza si tu ce nu ti-a convenit la ce am scris eu, poate asa ma ajuti sa ma trezesc
anderson
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:46
totusi va spun eu nu e bine sa traiesti intr-o casa cu parintii ca am facut eu asta si ne certam intr-una din cauza asta ca parintii de fiecare data gasesc motiv de a zice ceva sau de a contrazice
kissa_20
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea mea! 3 De la: kudika168330 2 Mai 2010 16:26
POATE CINEVA SA MA LAMUREASCA SI PE MINE DC UNELE FEMEI AU O MARE PLACERE IN A RANI BARBATII CARE NU AU NICI O VINA? 68 De la: nonelusa 27 Noiembrie 2009 08:18
Putin ajutor? 12 De la: simonycik 24 Septembrie 2009 14:20
pff.. 38 De la: cristiana_gontea 27 Ianuarie 2010 10:07
Am renuntat la o relatie minunata ! 9 De la: alexutzab 24 Septembrie 2008 11:32