Setari Cookie-uri

Imi pare rau ca divortez sau sunt masochista?

Imi este foarte greu sa povestesc si parca nici nu-mi gasesc cuvintele.
Sunt casatorita de un an si jumatate cu un barbat care la inceput am crezut ca este intr-adevar alesul vietii mele.Ne-am casotorit foarte repede dupa ce ne-am cunoscut si cred ca asta a fost greseala principala.Insa ne-am casatorit din dragoste, chiar ne-am iubit foarte mult la inceput.Apoi au inceput sa apara foarte multe probleme din cauza banilor si a faptului ca nu ne gaseam locul ( a banilor pt ca mama lui mi-a dat "teapa de vreo 8 mii de Euro pe care i-am investit in casa ei si apoi ne-a dat afara...si du-te cu chirie unde poti si daca mai ai bani de chirie).Din cauza asta am plecat in Spania pt ca nu mai gseam nici o solutie aici in tara, nu aveam unde sa stam etc.
La 2 luni mama lui a vandut casa si sotul meu i-a cerut banii, sau sa ii cumpere si lui un apartament cat de mic(pentru ca fratelui mai mare ii cumparasera cand s-a casatorit casa si i-a dat-o si pe numele lui)...iar maica-sa a zis ca atata timp cat va fii cu nenorocita de mine(care i-am bagat 8 mii de euro fara sa am ceva pe numele sotului macar, nu al meu, ca nu sunt nebuna sa am astfel de pretentii...), nu va vedea nimic, decat ce vrea ea...si a cumparat o casa la tara, spunandu-ne ca daca vrem putem sa mergem acolo...bataie de joc...cum sa traiesti la tara...ce sa muncesti...mai ales ca amandoi am crescut in oras si am lucrat ani de zile in Bucuresti.Cum era sa ma duc la tara...ce sa fac acolo, am 25 de ani!!!!!!
Sotul meu a vrut neaparat sa ne intoarcem in tara si sa incercam sa ne descurcam.Dupa 8 luni de Spania, ne-am intors...am uitat sa va spun ca din cele 8 luni , eu am lucrat tot timpul iar sotul meu, 1 luna...nu a vrut, nu ca nu a putut , ci nu a vrut, nu l-a interesat, ma acuza incontinuu ca din cauza mea el o sa-si piarda averea...
Asadar, m-am intors in Romania. Bineinteles ca nu am gasit nimic aici - la tara - si am plecat in Bucuresti.Am gasit serviciu amandoi , dar eu castigam mai bine decat el...si dupa o luna a plecat la mama acasa , cu mare scandal si cu batai..altele..
Nu va pot spune prin ce situatii jenante am trecut cu acest om...isi facea bagajul o data la 1 saptamana sa plece la mamica....din cauza mea nu putea sa beneficieze de bani si avere de la mamica...imi aducea atatea injurii si el si mamica lui deopotriva , de ea nu mai vorbesc...pana la urma , de vreo 2 luni am ajuns sa ne si batem (eu mai putin, el mai mult)
Aceasta relatie a devenit un cosmar, dar tot acest timp mi-am dorit foarte mult sa mearga..nu stiu de ce el nu si-a putut lua gandul de la casele mamicii...nu stiu ce nu am facut bine, l-am iubit, i-am dat tot ce aveam mai bun din mine...au fost momente cand ne-am iubit foarte mult...acum vrem amandoi sa ne despartim..eu vreau sa divortez dar imi pare rau ca am ajuns aici...in acelasi timp nu pot sa traiesc cu o persoana care nu ma apreciaza, nu ma respecta, nu stie ca acum are o familie...ci alearga numai dupa fusta mamei sa-i dea bani, iar eu sunt monstrul care vrea sa facem noi impreuna totul..cu credite , ne chinuim , cum o fi...dar suntem impreuna si nu trebuie sa le dau la altii socoteala de viata si hotararile mele.Si am uitat sa va spun ca tatal meu are foarte multi bani, dar refuza sa-mi mai dea ceva din cauza comportamentului sotului meu fata de mine.Pe mine oricum nu ma intereseaza acest aspect, tot ce mi-am dorit a fost linistea si caldura unei familii, eu de la 18 ani am fost independenta financiar... Va rog sa-mi dati un sfat, daca voi considerati ca eu am gresit cu ceva.

Postat pe 19 Martie 2009 17:37
cred ca ai gresit doar ca te-ai maritat cu el inainte de a vedea cum va puteti descurca doar voi doi, cum gestioneaza banii si alte lucruri de felul acesta importante intr-o familie

in rest, capul sus; ia-o ca pe o experienta din care inveti si vei stii sa nu mai faci aceeasi greseala. Ceea ce-ti doreai tu de la relatia voastra nu este deloc deplasat, doar persoana este nepotrivita.

kitty_krieger
Postat pe 19 Martie 2009 17:49
Divorteaza,da-o in judecata pe masa,recupereaza-ti banii si traieste-ti viata linistita.
Capul sus,te vei descurca foarte bine si sigura.
Iti vei gasii un altul mai bun,doar fi atenta pe viitor.
Nu merita sa te stresezi de pe acum cu un om ca el.Mult succes!
andreea1976
Postat pe 19 Martie 2009 17:56
faci alegerea corecta......daca consideri ca nu mai e nimic de salvat !!!!.......gaseste omul care sa te vrea pe tine pentru ceea ce esti...pentru valoarea ta !!!!.......si totul va merge apoi de la sine !!!.......
etta
Postat pe 19 Martie 2009 18:16
As vrea sa-mi pot recupera banii, dar nu stiu cum pt ca in istanta cred ca as cheltui foarte multi bani pentru proces.Daca este cineva avocat pe aici, dati-mi si mie un sfat daca este o idee buna sa o chem pe mama lui in judecata. Vreau sa precizez ca cei 8 mii de euro sunt dintr-un imprumut facut de mine la banca inainte sa ma casatoresc cu o luna, pentru ca daca l-as fi facut dupa casatorie nu puteam sa mai iau bani , intrucat sotul meu nu avea serviciu la vremea respectiva.Va multumesc si astept un sfat.

Postat pe 20 Martie 2009 09:19
masochista erai daca voiai sa mai ramai cu el...si apoi da-l dreaq de om nu merita sa se duca la ma-sa...da da-i si un ajutor un sut in fund..
lasa ca barbati nu sunt?o sa vezi ca ai sa gasesti pe cineva care s te aprecieze mult mai mult
coffeeta
Postat pe 20 Martie 2009 09:23
Din pacate.....
1. lipseste o hartie, fie ea si de mana, dar data in prezenta martorilor din care sa rezulte ca banii au fost dati cu imprumut. de catre tine.
1. din pacate lipseste casa in care s-au investit acei bani... (si unde s-ar fi putut face o expertiza, tot cu martori a ceea ce a fost si ceea ce a devenit)... si numai daca ar fi existat hartiuta respectiva.

Mi-e teama ca fara pctul 1. iti va fi imposibil sa recuperezi banii. As fi vrut sa spun "aproape imposibil"... In fine.. un asemenea proces.. te-ar costa enorm ca timp, bani si nervi...
Scapa de amandoi, incearca sa uiti.. si multumeste-te cu gandul ca Cineva de sus le va plati.
rashela
Postat pe 20 Martie 2009 09:27
Am sa-ti dau un exemplu.. oarecum paralel.. dar care inseamna cam acelasi lucru si am sa-ti spun in final raspunul politiei (absolut firesc).

Traiau el si ea.. bine mersi. El pierde-vara, fara nici un leu in buzunar venit din Banat in capitala. Ea . serviciu si "fata tatii".. El permis, ea bani. II da intr-o zi 500 dolari (la vremea aceea erau bani) si ii spune sa cumpere o masina. Neavand permis si avand incredere il lasa doar pe el sa o faca. Ea il asteapta acasa cu surpriza. Totul ok. inca un an de zile cand relatia se termina oribil. Fata ii da ultimatum sa paraseasca casa .... in lipsa ei. El o face, dar pleaca si cu masina.
Fuga la politie.
- doamna, pe numele cui e masina?
- a lui.. dar banii erau ai mei
- macar i-ati dat banii in fata vanzatorului?
- nu.. eu am ramas acasa
- La revedere, doamna!!
rashela
Postat pe 20 Martie 2009 09:36
de salvat nu ai ce sa salvezi ..... atata timp cat el alearga dupa bani ...iar ca sa-ti poti recupera banii ai nevoie de dovezi , hartie la mana , daca nu ai uita si incearca sa-ti refaci viata ...totul merge inainte si in bine


Banii vor cumpara un caine bun dar numai iubirea va face ca el sa dea din coada!


succes in viata si sa ai parte de fericire si iubire NU profit ...
mafia_nrr1
Postat pe 20 Martie 2009 09:41
Multumesc mult.Si eu m-am gandit de la inceput ca nu are rost, am martori, am si niste chitante, dar nu este destul....si apoi , vreau sa se termine mai repede tot acest cosmar si sa merg mai departe...exista un Dumnezue pentru toata lumea...

Postat pe 20 Martie 2009 16:16
fugi cat vezi cu ochii!!!
e un nemernic...si eu incerc sa scap de unu

Postat pe 3 Aprilie 2009 22:57
Fugi cit mai departe de el, ca nu te merita. Odata ce esti de sine statatoare de la 18 ani, pot spune ca si acum vei gasi cum sa te descurci singura. Chiar iti va fi mult mai usor decit sa-l intretii si pe el. Si sa nu mai faci alegeri pe negindite... daca iti gasesti un barbat care crezi ca vrei sa fii cu el... mai intii lasa-l sa si mai treaca prin foc. Mai punel la incercari sa vezi ce e in stare sa faca pentru tine. Daca totul o sa fie ok... sa stii ca ai gasit barbatul care il meriti!
Iar referitor la bani... consulta-te si tu cu un avocat, lasa-l sa vada el daca hirtiile care le ai sunt necesare. Si daca nu... Dumnezeu nu bate cu batul... si pentru toate in viata trebuie sa platesti
Succes si multe, multe, multe bucurii!!!!!
crynel
Postat pe 4 Aprilie 2009 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma,va rog. 13 De la: roscatika23 20 Octombrie 2013 16:46
ce gatim azi? 46 De la: _dulcik_ 24 Februarie 2009 18:22
INCIZIE GANGLION 5 De la: mikela_my 6 Decembrie 2013 15:56
mofturi 74 De la: fresh_minty 9 Iunie 2013 23:26
sefa 6 De la: scorpyow10 11 Mai 2009 21:39