Setari Cookie-uri

Dieta Anti-Candida!

Va rog din suflet cine stie ce este permis si ce nu este permis in alimentatia unei persoane care are candidoza sistemica sa posteze aici.multumesc
Amaruie
Postat pe 25 Martie 2009 17:43
Era un subiect interesant si cred ca multe dintre noi l-am citit cu interes si ne-am confruntat cu aceasta problema. De ce s-a inchis subiectul? Nu se poatereveni asura lui?
alinastefan
Postat pe 31 Martie 2009 12:16
In candidoza nu sunt permise dulciurile si lactatele. Cele mai bune tratamente sunt cele homeopate. Eu asa am scapat ! In cele alopate sunt recomandate antibiotice care slabesc si mai mult sistemul imunitar. De fapt candidoza apare pe fondul unui sistem imunitar slab (tratament cu antibiotice, gripa etc.). Un doctor homeopat bun va intareste mai intai sistemul imunitar si concomitent va da si tratament ptr. candida. Multa sanatate!
Dumitrescu_Mihaela_2
Postat pe 20 Octombrie 2013 09:54
Din cate stiu eu lactatele sunt cele mai recomandate...
ralukutza16
Postat pe 20 Octombrie 2013 10:43
in cazul infectiei cu candida nu se recomanda ca si tratament alopat antibiotice ci antifungice (ex.Nizoral),de la antibiotice se inmulteste candida sau din cauza lor poti face.Candida se inmulteste intr-un mediu acid,pt exterior spalaturi cu ceai de musetel amestecat cu bicarbonat de sodiu(2 lingurite bicarbonat la o cana de ceai)se poate face chiar si gargara cu acest ceai in cazul in care candida se afla in cavitatea bucala.
angelalb
Postat pe 20 Octombrie 2013 10:57
In candidoza trebuie sa tineti cont de mai multi factori;
-alimentatie(dieta)
-imbracaminte
-consumul de antibiotice ...etc!
Tratamentul se stabileste in functie de problemele persoanei!
Ivanescu_Stefan_1
Postat pe 20 Octombrie 2013 14:38
Cand am avut candida am urmarit si o alimentatie potrivita pe langa tratamentul recomandat de medic, care spre surprinderea mea nu mi-a zis nimic de alimentatie si eu continuam cu lactate intr-o veselie.

Am incercat sa adopt o alimentatia bazica, ceea ce inseamna excluderea dulciurilor, lactatelor, prajelii sau combinatiilor nepotrivite de alimente care creeaza aciditate in organism. Am cautat sa beau apa cu un ph cat mai mare, apa cu lamaie si ceaiuri. Gasesti pe net liste cu alimentele bazice sau alcaline. E foarte important ce mananci cand ai candida. Mult succes!
kudika_937101
Postat pe 20 Octombrie 2013 23:11
De la: kudika_937101, la data 2013-10-20 23:11:53Cand am avut candida am urmarit si o alimentatie potrivita pe langa tratamentul recomandat de medic, care spre surprinderea mea nu mi-a zis nimic de alimentatie si eu continuam cu lactate intr-o veselie.

Am incercat sa adopt o alimentatia bazica, ceea ce inseamna excluderea dulciurilor, lactatelor, prajelii sau combinatiilor nepotrivite de alimente care creeaza aciditate in organism. Am cautat sa beau apa cu un ph cat mai mare, apa cu lamaie si ceaiuri. Gasesti pe net liste cu alimentele bazice sau alcaline. E foarte important ce mananci cand ai candida. Mult succes!
angelalb
Postat pe 21 Octombrie 2013 08:39
Candida se dezvolta in mediul basic!
kudika023000
Postat pe 21 Octombrie 2013 12:13
lactatele fermentate, nicidecum cele dulci, cum este laptele dulce si toate derivatele lui, orez cu lapte, gris cu lapte, etc.scapa de painea alba si toate derivatele fainii albe, produse de patiserie si tot ce tine de faina alba, si fara dulciuri pe cat posibil, la farmacie este gama MultiGyn, extraordinar de buna, spuma de curatere si gelul intim pentru prevenirea uscarii vaginale, spalat (inainte si dupa actul sexual) tot timpul cu altceva, bicarbonat, ceai de galbenele, marul lupului, tantum rosa, septovag, alte ceaiuri, cu cat e mai diversificat cu atat e mai bine, dupa fiecare act sexual partenerul sau partenerii trebuie sa se unga cu crema Canesten, Lomexin, etc. pe cat posibil variat pt ca nici la el sa nu se obisnuiasca ciuperca cu tratamentul, cu multa rabdare si comunicare scapati, eu asa am scapat, orice tratament am luat nu am scapat, numai asa, cu rabdare si insistenta, sanatate fetelor!
julia007
Postat pe 23 Octombrie 2013 19:28
Saraca de tine. Daca nu stii, de ce te crezi a-tot-stiutoare si induci lumea in eroare?
ioana_9
Postat pe 27 Octombrie 2013 02:52
De la: ioana_9, la data 2013-10-27 02:52:03Saraca de tine. Daca nu stii, de ce te crezi a-tot-stiutoare si induci lumea in eroare?
Mesajul acesta este adresat celei care afirma ca se dezvolta in mediul bazic!
ioana_9
Postat pe 27 Octombrie 2013 02:54
Uite aici un articol complet despre ce poti manca si ce e interzis sa mananci in timpul dietei anti candida.
http://voislabi.blogspot.ro/2013/10/dieta-anti-candida-vindeca-intoleranta.html

rezultatele de vindecare sunt garantate dar iti trebuie multa rabdare..
hannahmiriam_kudika082170
Postat pe 27 Octombrie 2013 21:35
ceaiul de musetel nu este deloc recomandat, ba chiar e contraindicat, ci cel de pelin
ionelushh
Postat pe 8 Februarie 2014 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jogging 6 De la: RebeccaJgs 6 Noiembrie 2014 12:03
cum scap de droguri? 1 De la: petree 30 Ianuarie 2011 14:02
DEXA-ajutorul nutritionistilor 1 De la: kudika_7869 1 Noiembrie 2012 10:30
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
dintr-o problema...in altele 9 De la: Lexy87 3 Martie 2009 12:15