Setari Cookie-uri

incertitudine ...

Am o relatie de aproape 6 ani, el a fost primul barbat din viata mea si eu prima din viata lui. Anul acesta la sfarsir o sa ne casatorim, de doua saptamani am aflat ca el in urma cu un an a flirtat cu o fata si a incercat sa o sarute, ea a refuzat, el mi-a spus toate acestea si la intrebarea mea "ce faceai daca ea acecpta, mergeai pana la capat" a spus " nu stiu...poate ca da". Ma bucur ca s-a confesat dar de atucni parca nu mai e la fel, stiu ca nu s-a intamplat nimic intre ei dar imi e foarte greu sa accept ca el, cu mine fiind a incercat sa fie si cu altcineva, poate dor pentu o noapte dar sunt foarte dezamagita. Il iubesc enorm de mul si el pe mine dar cand inchid ochii parca ii vad impreuna, ma doare foarte tare si vreau sa uit, cum sa fac?! A gtrecut mult timp de atunci si el mi-a jurat ca nu a mai facut lucrul acesta niciodata si nici nuil mai afce dar eu ma tot gandesc ca poate, curioitatea de barbat, o sa cedeze ... mai ales cum sunt singura femeie dein viata lui.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa uit ce mi-a spus...sa sterg totul cu buretele si sa merg mai departe fara sa ma mai gandesc...ma multumesc
bubulina2008
Postat pe 20 Martie 2009 14:26
da-i o sansa,doar una.
orice om merita asta,mai ales ca nu mi se poare atat de grav.
tentatzii vor ma exista,sa nu crezi ca vei fi scutita de asa ceva....
acuma insa trece peste asta,mai ales ca il si iubesti asa de mult.......
matracucu
Postat pe 20 Martie 2009 14:28
cu siguranta nu ma voi desparti de el, dar vreau sa stiu cum sa fac sa uit, sa nu ma mai gandesc lace era sa se intample, rocium i-am spus ca daca se intampla ceva intre ei nici nu mai stateam pe ganduri si nu ii mai acordam nici o sansa...dar acum sunt asa trista ca ma gandesc ca viata eatat de incerta si chiar daca ai incredere in cel de langa tine tot poti dintr-o prostie sa primesti "o palma"-o dezamagire. Acum sunt asa tematoare de ceea ce inseamna casnicie, ma gandesc ca o viata intreaba voi trai langa barbatul pe care l-am ales si imi e teama sa nu fiu dezamagita in vreun fel, acum nu s-a intamplat nimic intre ei si sufar ... peste ani de casatorie cum va fi? de asta imi e mie teama ... of ...
bubulina2008
Postat pe 20 Martie 2009 14:44
De la: bubulina2008, la data 2009-03-20 14:44:45cu siguranta nu ma voi desparti de el, dar vreau sa stiu cum sa fac sa uit, sa nu ma mai gandesc lace era sa se intample, rocium i-am spus ca daca se intampla ceva intre ei nici nu mai stateam pe ganduri si nu ii mai acordam nici o sansa...dar acum sunt asa trista ca ma gandesc ca viata eatat de incerta si chiar daca ai incredere in cel de langa tine tot poti dintr-o prostie sa primesti "o palma"-o dezamagire. Acum sunt asa tematoare de ceea ce inseamna casnicie, ma gandesc ca o viata intreaba voi trai langa barbatul pe care l-am ales si imi e teama sa nu fiu dezamagita in vreun fel, acum nu s-a intamplat nimic intre ei si sufar ... peste ani de casatorie cum va fi? de asta imi e mie teama ... of ...


eu una nu mai cred in monogamie, sincer. am fost dezamagita de atatea ori si totusi inca cred ca mai exista si barbati buni pe lumea asta poate insa nu i-am intalnit eu. daca tu zici ca ai fost prima lui femeie parerea mea e ca exista curiozitate, daca exista la barbati care au avut n femei inainte de casatorie crezi ca al tau e altfel mai ales ca el te-a avut doar pe tine. dupa n ani de relatie intervine oarecum un fel de monotonie sau stiu eu cum or numi-o unii si oricat te-ar iubi tot intorc capul si tot se gandesc si parca tot ar incerca. acuma nu zic ca al tau ar face zic in general, despre barbati. ca sa nu mai zic de criza lor de varsta mijlocie cand trebuie sa isi demonstreze ca ei inca mai pot, dar repet nu toti sunt la fel.
eu sincer nu as putea niciodata sa ma marit cu primul barbat in viata mea pentru ca nu as avea termen de comparatie. da ok e iubire dar sunt anumite etape in viata prin care o femeie trebuie sa treaca, parerea mea . viceversa e valabil.
dar pana la urma sa stii ca mai sunt barbati care isi iubesc asa mult partenera incat nu ar ceda, acuma tu stii cum e al tau...
te pup si bafta
lucky_me
Postat pe 20 Martie 2009 15:15
si am si o intrebare...de ce simti sa te mariti la 24 de ani? si mai ales daca exista si teama de care vorbeai.
eu de ex am 23 si mereu am fost genul de femeie care viseaza la familie, copii, dragoste profunda si alte lucruri care pana la urma cred ca majoritatea femeilor si le doresc. lucruri normale. de curand am avut o deceptie super mare si sincer m-a cuprins si pe mine teama asta de care vorbesti tu si chiar m-am gandit ca nu m-as vedea maritata acuma pt nimica in lume. vreau in primul rand sa fiu pe picoarele mele dpdv profesional sa pot eu sa ma intretin singura....apoi cred ca totul vine de la sine....in fine, am deviat putin...scuze...
lucky_me
Postat pe 20 Martie 2009 15:21
si sa dai cu piciorul unei iubiri frumoase doar pentru faptul ca nu m-am mai culcat cu nimeni si el la fel? tocmai ... eu spun ca e ceva foarte frumos si nu va fi niciodata idea ca ala era mai bun si invers ... nu stiu...fiecare gandeste cum crede bineinteles, nu condamn pe nimeni pentru gandurile pe care le au si faptele care le fac, atata timp cat nu ma afecteaza direct
Da, nu sunt 100% convinsa ca viata noastra o sa fie perfecta dar pot sa am 10 barbati in viata mea si sa ma casatoresccu unul, sa il iubesc la nebunie si el pe mine si totusi la un moment dat sa scartaie...viata e f incerta si deasta as merge mai departe cu el ...
bubulina2008
Postat pe 20 Martie 2009 15:53
De la: bubulina2008, la data 2009-03-20 15:53:33si sa dai cu piciorul unei iubiri frumoase doar pentru faptul ca nu m-am mai culcat cu nimeni si el la fel? tocmai ... eu spun ca e ceva foarte frumos si nu va fi niciodata idea ca ala era mai bun si invers ... nu stiu...fiecare gandeste cum crede bineinteles, nu condamn pe nimeni pentru gandurile pe care le au si faptele care le fac, atata timp cat nu ma afecteaza direct
Da, nu sunt 100% convinsa ca viata noastra o sa fie perfecta dar pot sa am 10 barbati in viata mea si sa ma casatoresccu unul, sa il iubesc la nebunie si el pe mine si totusi la un moment dat sa scartaie...viata e f incerta si deasta as merge mai departe cu el ...


ai inteles gresit, nu ti-am zis sa dai cu piciorul ...dar sa stii ca viata e incerta oricum cu oricine. cu el sau cu altu tot va exista un moment in care o sa scartaie....important este sa stiti cum sa treceti peste aceste momente impreuna....
lucky_me
Postat pe 20 Martie 2009 16:20
"important este sa stiti cum sa treceti peste aceste momente impreuna...." asta as vrea, din tot sufletul! el mereu imi spune sa nu ma mai gandesc la nimic ca ma iubeste foarte mult si nu m-ar lasa pt nimic in lume si sunt convinsa de asta dar ... asa cum viata e incerta asa se poate schimba si el, bineinteles ca asta nu o stiu acum si nu o voi sti decat la proba contrara (care sper sa nu fie)
Teama cred ca nu va disparea niciodata, sau poate va disparea dar nu complet si asta poate indiferent pe cine voi avea alaturi ... teama de casatorie cred ca exista la fiecare persoana, sar cel putin sper sa existe ca daca nu m-ar face sa ma gandesc ca e ceva in neregula cu mine...cu noi
ms mult
bubulina2008
Postat pe 20 Martie 2009 16:30
De la: bubulina2008, la data 2009-03-20 16:30:53"important este sa stiti cum sa treceti peste aceste momente impreuna...." asta as vrea, din tot sufletul! el mereu imi spune sa nu ma mai gandesc la nimic ca ma iubeste foarte mult si nu m-ar lasa pt nimic in lume si sunt convinsa de asta dar ... asa cum viata e incerta asa se poate schimba si el, bineinteles ca asta nu o stiu acum si nu o voi sti decat la proba contrara (care sper sa nu fie)
Teama cred ca nu va disparea niciodata, sau poate va disparea dar nu complet si asta poate indiferent pe cine voi avea alaturi ... teama de casatorie cred ca exista la fiecare persoana, sar cel putin sper sa existe ca daca nu m-ar face sa ma gandesc ca e ceva in neregula cu mine...cu noi
ms mult


eu una i-as mai da o sansa pt ca fiecare dintre noi merita o a doua sansa dar nu m-as marita....
te simti pregatita pentru asa ceva?? mai ales ca stai si te gandesti ce ar fi fost daca fata aceea nu l-ar fi refuzat....vrei sa te mariti si sa regreti mai apoi ca aflii ca te insala...multi barbati sustin ca iubesc si insala de nu ai taine....

nu stiu e decizia ta si stiu ca orice ti-am zice noi tu faci cum simti si asa e cel mai bine, dar ai grija....sunt de parare ca stai cu un om o viata si tot nu ajungi sa-l cunosti in totalitate. acuma eu recunosc ca sunt mai sucita uneori si poate nu gandesc cum ar trebui, dar de ce sa te mariti la 24 de ani? cum stai cu cariera?? lucrezi? el lucreaza? o sa va descurcati? sunt atatea intrebari pe care trebuie sa ti le pui tu tie inainte sa faci marele pas....si mai ales ca te tot gandesti la ideea ca te-ar fi putut insela...
lucky_me
Postat pe 20 Martie 2009 16:38
sti la ce ma gandesc?! ca ceea ce s-a intamplat a fost inainte sa ma ceara de sotie, de atunci au trecut 2 ani si cred ca i-a mai venit mintea la cap ... de atunci el mi-a jurat ca nu s-a mai intamplat nimic cu nimnei, acum de un an locuim impreuna, realizati nu pot sa soun ca suntem din punct de vedere financiar sau profesional, dar avem 24 de ani si toata viata inainte .... ma rog la Dumnezeu sa fie bine si sa nu ma chinuie dandu-mi un barbat care sa ma insele ... nici o femeienu merita asta si cu toate astea majoritatea o patesc..te pup si ms din suflet pentru parerile spuse
bubulina2008
Postat pe 20 Martie 2009 16:56
ar fi putut sa minta,dar nu a facut-o.apreciaza-i sinceritatea.
dana_mv
Postat pe 20 Martie 2009 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se transforma dragostea in ura?? 74 De la: Eva32 2 Iulie 2011 02:53
help me 33 De la: Boca 21 Ianuarie 2010 09:27
mesaje care promit... marea cu sarea 8 De la: kabbalist 2 Noiembrie 2010 13:22
copii intr-o relatie 11 De la: eka 19 Iunie 2009 15:32
cadou pentru iubit de craciun. 2 De la: elena_simona07 16 Decembrie 2012 15:59