Setari Cookie-uri

De ce ne dorim sa ne pastram numele dupa casatorie

In urma cu multi ani a trebuit sa iau o hotarare importanta in viata mea , urma sa ma casatoresc pana aici totul ok. La intocmirea actelor viitoarea mea sotie nu a dorit sa-mi preia numele pe motivul ca este urat si nu poate sa o cheme asa, am acceptat sa-si pastreze numele initial , am considerat ca nu un nume poate curma o relatie .

as vrea sa stiu si parerea vostra daca conteaza intr-o viitoare casnicie pastrarea numelui ca fiind o dovada de orgoliu sau pur si simplu un moft.
longy_73
Postat pe 20 Martie 2009 18:33
hmm..si eu am avut o perioada in care as fi dorit sa-mi pastrez numele de fata.motivul?ma obisnuisem cu numele meu si oricare altul mi se parea..mai putin "bun" decat al meu.intre timp insa m-am razgandit..pentru ca il iubesc,il respect si pentru ca am realizat ca o casatorie inseamna o familie noua care poarta un singur nume.peste 3 luni ma marit si astept cu mandrie sa ma numesc d-na Ionascu.dar....acesta este doar punctul meu de vedere.
anndrax
Postat pe 20 Martie 2009 18:46
este deja o lege nescrisa ca femeia sa preia numele barbatului la casatorie.si da,este o chestiune de orgoliu.Barbatul vrea va urmasii lui sa i poarte numele.Eu n as avea nimic impotriva sa mi schimb numele cu cel al sotului,atata timp cat numele nu este ridicol(animale,parti anatomice).Nu cred ca si doreste nimeni sa vada cum cei din jur zambesc sau rad canu aud numele
marinaruxandra
Postat pe 20 Martie 2009 18:46
numele meu nu are nici-o tenta de (animale,parti anatomice).sau ceva de genul .dar se pare ca nu a fost atat de placut. ( zotu )
longy_73
Postat pe 20 Martie 2009 18:57
si eu intentionez sa-mi pastrez numele dupa casatorie. de ce? motivul meu? m-am obisnuit cu el, dar mai ales pentru ca este numele sub care semnez atunci cand public ceva (deoarece eu colaborez cu reviste, ziare, etc.) si uneori poate fi si un moft...
Lulli
Postat pe 8 Aprilie 2009 10:47
NU cred ca este un moft al femeii ci doar faptul ca numele o defineste. Cine o sa o mai cunoasca dupa ce isi schimba numele???? Doar cei anuntati, cei care au fost la nunta (poate).... O data cu trecerea societatii la patriarhat, masculii au considerat femeile ca pe un bun al lor si din momentul in care a aparut nevoia alaturarii unui patronim , ca sa marcheze aceasta apartenenta, au hotarat ca tot ceea ce-i apartine :femeie, copii sa-i poarte numele. DAca si acum considerati ca doar numele va poate asigura fidelitatea femeii, tineti mortis sa isi schimbe numele cu cel al barbatului.
kudika007187
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:27
interesant subiect! sunt una dintre cele care uneori regret ca mi-am schimbat numele deja. Dece?pentru cxa intr-adevar nu ma identific nici acum dupa 4 ani de casatorie cu numele nou .Nu are importanta ca nu e Ionescu , Popescu, Bitanescu. Doar ca numele de fata ma reprezenta si avea o anumita rezonanta, asa consider eu. Problema s-a produs la inscrierea actelor pt casatorie, cand sotul meu a fost de acord ca eu sa-mi pastrez numele meu si sa-l adaug pe al lui. Insa la Primarie nu ne-a explicat nimeni ca nu se poate decat fiecare sa ia si numele celuilalt sau sa-si pastreze numele anterior. Asa ca au scris de la ei direct acelasi nume , ca doar eu eram viitoarea sotie....Deci trebuie sa ma obisnuiesc asa, nu am de ales .Atentie pentru cele/cei care vor trece prin situatii asemanatoare.
azalis
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:40
De la: longy_73, la data 2009-03-20 18:33:51 In urma cu multi ani a trebuit sa iau o hotarare importanta in viata mea , urma sa ma casatoresc pana aici totul ok. La intocmirea actelor viitoarea mea sotie nu a dorit sa-mi preia numele pe motivul ca este urat si nu poate sa o cheme asa, am acceptat sa-si pastreze numele initial , am considerat ca nu un nume poate curma o relatie .

as vrea sa stiu si parerea vostra daca conteaza intr-o viitoare casnicie pastrarea numelui ca fiind o dovada de orgoliu sau pur si simplu un moft.

cred ca e o chestie de orgoliu.asa e obiceiul, dar ce e rau daca a vrut sa isi pastreze numele?uite nu m-am gandit la chestia asta......cu numele....cand m-am casatorit.dar nu vad vreo problema.......poate ea a devenit oarecum cunoscuta sub numele vechi si asta poate fi un motiv.....sau lucreaza in mass-media, in televiziune, etc si este cunoscuta sub numele vechi. sau poate familia ei e mai bogata, mai influenta si de asta doreste sa isi pastreze numele.daca nu e nici una din astea, cred ca e din orgoliu.dar cum ai zis si tu, numele nu poate pune capat unei relatii. ce daca?
mkdisk
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:42
De la: mkdisk, la data 2009-04-08 13:42:28
De la: longy_73, la data 2009-03-20 18:33:51 In urma cu multi ani a trebuit sa iau o hotarare importanta in viata mea , urma sa ma casatoresc pana aici totul ok. La intocmirea actelor viitoarea mea sotie nu a dorit sa-mi preia numele pe motivul ca este urat si nu poate sa o cheme asa, am acceptat sa-si pastreze numele initial , am considerat ca nu un nume poate curma o relatie .

as vrea sa stiu si parerea vostra daca conteaza intr-o viitoare casnicie pastrarea numelui ca fiind o dovada de orgoliu sau pur si simplu un moft.

cred ca e o chestie de orgoliu.asa e obiceiul, dar ce e rau daca a vrut sa isi pastreze numele?uite nu m-am gandit la chestia asta......cu numele....cand m-am casatorit.dar nu vad vreo problema.......poate ea a devenit oarecum cunoscuta sub numele vechi si asta poate fi un motiv.....sau lucreaza in mass-media, in televiziune, etc si este cunoscuta sub numele vechi. sau poate familia ei e mai bogata, mai influenta si de asta doreste sa isi pastreze numele.daca nu e nici una din astea, cred ca e din orgoliu.dar cum ai zis si tu, numele nu poate pune capat unei relatii. ce daca?

eu nu fac parte din niciuna din categoriile amintite d tine...insa pot sa iti spun k nu din orgoliu...ci doar k asa vreau eu...k asa mise pare mie mai frumos...nu as vrea sa renunt la numele meu...Adevarul este ca el are un nume mult mai interesant decat al meu...insa eu tot pe al meu il vreau....Ca sa impacam pe toata lumea o sa facem in asa fel incat sa purtam ambele nume...deoarece am mai auzit cazuri...si totul a fost ok...iat copii...or sa ne poarte la amundoi numele:p... ...ppupici
__XXX__
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:24
pai eu nu am zis nimic de rau, e o chestie prea neinsemnata ca sa fie motiv de cearta intre 2 parteneri.asa zic eu.dar orgoliu exista si din partea unor barbati care vor mortis ca partenera sa poarte numele lor.numele, oricare ar fi el, mi se pare o chestie neinsemnata.
mkdisk
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:19
De la: mkdisk, la data 2009-04-10 10:19:10pai eu nu am zis nimic de rau, e o chestie prea neinsemnata ca sa fie motiv de cearta intre 2 parteneri.asa zic eu.dar orgoliu exista si din partea unor barbati care vor mortis ca partenera sa poarte numele lor.numele, oricare ar fi el, mi se pare o chestie neinsemnata.


sincera sa fiu...al meu crede totusi k o sa ma razgandesc...si o sa-i por numele...numai pe al lui....K si asa tare greu o acceptat ideea de dualitate....totusi inca speranta nu s-o stins in inima lui...
__XXX__
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:11
eu personal cred ca femeia trebuie sa se treaca dupa numele barbatului... eu personal abia astept cand va fi ca sa-mi schimb numele pt k nu-l suport O sa viceti ca sunt nebuna ca nu-mi suport numele..uite si unul din motive ..parinti mei sunt divortati de cand aveam eu 2 ani..si mama s-a recasatorit..iar eu port numele tataului biologic +ca pe tatal meu real nu l-a interesat de mn si imi detest numele de familie si pe langa asta nici nu-mi place
anya016
Postat pe 14 Aprilie 2009 00:01
Eu nu mi-as schimba numele dupa viitoarul sot.Poate ca par deplasata punand raul inainte,dar niciodata nu se stie ce se poate intampla in viata:daca se intampla sa te desparti,atunci ce faci?cu ce nume ramai?eu n-as vrea in niciun caz sa raman cu numele sotului.as simti ca nu ma reprezinta in niciun fel.si atunci,ce faci?te intorci la numele de fata?
Prefer sa raman cu numele meu,in primul rand pentru ca imi place foarte mult,este un nume clar si sonor.Si apoi,l-as pastra ca o dovada de respect pentru parintii mei si in principal pentru tatal meu.
Dar,totul este o chestiune de preferinta si fiecare om este liber sa aleaga.
Toate cele bune!
Alexandruski
Postat pe 5 Iunie 2009 16:32
Eu mi-as pune si numele sotului la numele meu, daca-i cazul. Deja am o cariera stiintifica, am scris articole si o carte si ar fi prea peste mana sa imi schimb numele. Plus ca nici nu vreau, ce, imi schimb stapanul?
Kathara
Postat pe 5 Iunie 2009 16:35
eu vreau sa imi pastrez numele de fata.. imi place prea mult si m-am obisnuit.... scarlat..
ANNYBLONDY
Postat pe 5 Iunie 2009 17:57
De la: Kathara, la data 2009-06-05 16:35:42Eu mi-as pune si numele sotului la numele meu, daca-i cazul. Deja am o cariera stiintifica, am scris articole si o carte si ar fi prea peste mana sa imi schimb numele. Plus ca nici nu vreau, ce, imi schimb stapanul?


F tare!
EUL! Foarte puternic!
Si eu sunt de acord, si al meu imi spune ca sunt eu si ca nu trebuie sa adaug nimic nici macar la numele meu!
kudikaroxi
Postat pe 5 Iunie 2009 18:05
eu regret ca am preluat numele sotului. nici dupa atatia ani de casatorie nu m-am obisnuit cu el.nu am stiut ca se poate sa fim casatoriti dar sa ramanem fiecare cu numele lui.numele meu se potrivea mult mai bine avea o rezonanta aparte...SINGER..
BEATRICE_LEONIE
Postat pe 25 Octombrie 2009 22:17
Doresc sa-mi pastrez numele pt ca are o rezonanta frumoasa,iar cel al viitorului sot-chiar suna ciudat pt mine,deci probabil mi-l voi pastra pe cel de fata , doar nu ne schimbam sentimentele ci doar semanam niste hartii
luyyzz
Postat pe 26 Octombrie 2009 10:39
sunt întru totul de acord cu cele care vor sã-ºi pãstreze numele ºi sã nu mai adauge nimic la el. deºi cel mai probabil cã atunci când va fi cazul eu nu voi proceda aºa... îmi place iniþiala numelui meu, dar nu ºi ce urmeazã dupã ea, aºa cã eu l-aº schimba cu altul mai frumos. în schimb, daca viitorul soþ ar avea un nume urât, nu numai cã nu l-aº prelua, dar l-aº face ºi pe el sã ºi-l schimbe
dar app, copiii ce nume ar purta dacã fiecare din soþi ºi l-ar þine pe-al sãu
blussy
Postat pe 29 Octombrie 2009 19:52
Buna seara!!! Mi-as dori sa vorbim si sa ne cunoastem mai bine....intra pe http://b3st.indo.su Te astept!!! imi doresc prieteni noi...fete si baeti
kudika_13428
Postat pe 1 August 2012 22:49
Buna seara!!! Mi-as dori sa vorbim si sa ne cunoastem mai bine....intra pe http://b3st.indo.su Te astept!!! imi doresc prieteni noi...fete si baeti
kudika_13428
Postat pe 1 August 2012 22:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
telefonul in viata de cuplu 77 De la: kudika029282 12 Ianuarie 2011 12:09
help !!!! 17 De la: Barbie30 3 Septembrie 2010 13:08
ce parere aveti? 21 De la: steffy91 19 Ianuarie 2012 20:56
merita o a doua sansa? 5 De la: lion_heart 19 Martie 2011 16:39
M-a parasit pentru alta! 26 De la: babuinel 9 August 2013 12:43