Setari Cookie-uri

despartire=o viata noua si frumoasa

de cele mai multe ori credem k o despatire duce la esecul; nostru.ei bine eu una nu mai sunt de aceeasi parere...am avut o relatie frumoasa din anumite pct de vedere si urata din altele timp de 3 ani.3 ani in care am aflat k respectivul mai fusese insurat si k avea si un baietel.ei bine iubire te face sa treci peste multe te face sa iti calci pe orgoliu si asa am facut si eu,numai k 1 an a fost povestea cu alba ca zapada povestea cu zana buna pov cu ce e mai frmumos,dupa care chiar am inceput sa pun multe intrebari dc pt ect ect raspunsul era ferm...te vreau pe tine de ei nu-mi pasa(fosta sotie si copilul)cei drept ea era o tipa ff bogata avea un statut ok iar pensia lui nu-i ajungea nici pt o haina copilului in fine asta e o alta pov......la un mon dat s-a hotarat k vrea sa ne casatorim si am acceptat asta pt k eram indragostitata si credeam asta dar nu era chiar asa.ne-am mutat impreuma 1 si 8 luni tp in care am fost menajera femeia care calca spala facea curat ,noaptea eram fericita pt k ma iubea dar la un moment dat totul ia o intorsatura de 360 de grade.venea tarziu asksa nu avea tp de mine nici 5 nimute era rece distant si fff agresif cei drept am cam luat 2 palme de la el asta de idioata ce am fost numai k totul se rez usor ,,pe tine am sa te am toata viata nu o sa tepierd pt k atunci ceilalti se vor bucura de eu,eu sunt sg care trebuie sa te am .,, numai k fara sa-mi dau seama in 2 luni de zile am vazut cu propii mei ochi k ma inseala cu sefa lui maimare si k el.....problema care m-a durut mai mult este k eu am fost devina pt k i-am prins dak nu-i prindeam era ok.asta s-a intamplat cu 11 luni inainte de nunta noastra....ei bine am suferit emorm in 5 zile am slabit 8 kg a fost crut credeam k sunt un nimeni deoarece la despartire el mia spus k fara el sunt un nimemi k fara el nu dau la master k o s am un boschetar care sa ma satissfaca k nu am curas sa afc nimic fata EL.ei bine fara el am dat la master fara el mi-am schimbat jobul(eram manager la un magazin de bijuterii (cei drept tot in mag la vanzare eram dar aveam grija de alte lucruri)acum asistent mamager la o firma de constructii)fara el mi_am mobilat singura camera mea (ai mei s-au mutat la casa iar camera mea nu era cump) fara el mi-am recapatat prieteni pt k imi interzicea sa-i mai vad pt k toti imi spuneau ceea ce nu vedeam eu la el adik parteqa rea,fara el am ajuns sa fac miii de lucruri pe care le faci si cu ajutorul altcuiva si fara el am ajuns sa iubesc ....acum dupa 8 luni fara el sunt cea mai fericita pt k am reusit sa-mi demonstrez k viata e frumoasa si fara EL si k sunt alte lucruri imp care iti aduc fericirea.
pov asta am zis-o pt k eu am suferit mult si acum sunt de 10000000 de ori mai fericita fara el si trebuie sa ai curaj putere orgoliu sa treci peste si am si acum pt k ma cauta sa ne impacam dar dc sa ma impac cu cineva care nu m-a respectat atunci knd trebuia?asa k in viata trebuie sa te iubesti pe tine insati apoi pe cel de langa u suna egosim dar iubirea fata de u trebuie sa aibe o limita asta o stabilesti tot u dar nu o depasiii.....in viata nu poti trai fara iubire dar dc s aqtraieste cu iubire care nu-ti face bine?
voi ce parere aveti sunt egosita sau nuh....astept raspunsuri
alina_860102
Postat pe 23 Martie 2009 16:44
Dragutzo, daca esti egoista sau nu, nu stiu, eu cred ca e ok... Si daca bine te simti, bine este!

Da' ce-ai facut, ai scris pe intuneric, ca mi s-au incrucisat ochii incercand sa te citesc... De cand sunt pe kudika m-am mai obisnuit cu agramatismele... dar frate! Cand faci o poveste lunga, da-ti osteneala sa o faci si coerenta, daca vrei sa fie citita.
Dor_a
Postat pe 24 Martie 2009 12:24
da stiu ce greseli am facut.....numai k am scris-o la munk prin sedinte ,contracte etc...nu-i o scuza mai ales ca tst la pc 8 ore din 8....asta e chiar ai dreptate si nu ma supar
alina_860102
Postat pe 24 Martie 2009 14:41
De la: kudika003005, la data 2009-03-24 14:41:47da stiu ce greseli am facut.....numai k am scris-o la munk prin sedinte ,contracte etc...nu-i o scuza mai ales ca tst la pc 8 ore din 8....asta e chiar ai dreptate si nu ma supar


Pai n-ai de ce.
In rest, foarte bine ai facut! Bine-nteles ca nu tre' sa iti fie frica sa o iei d'a capo si bine-nteles ca viata ta nu trebuie sa depinda de absolut nimeni! Daca nu iti esti de ajuns tie, daca nu iti esti tu insati cea mai buna companie, n-o sa le fii nici altora.
Asa ca
Dor_a
Postat pe 24 Martie 2009 14:46
good job, alina!
poate povestea asta ar trebui sa fie citita si de cele de pe-aici care se tot plang ca-s inselate, exploatate de barbati si care se intreaba ce sa faca ele in situatii de-astea?
uite, asta ar trebui sa faca!
x_tina90
Postat pe 3 Iunie 2009 13:48
360 de grade inseamna sa te intorci in punctul din care ai plecat lasand la o parte gerselile gramaticale poate ca ai vrut sa spui 180 de grade. in rest e ok. nu trebuie sa stai si sa suferi. viata chiar poate fi frumoasa.
doar_kudika
Postat pe 3 Iunie 2009 14:42
De la: alina_860102, la data 2009-03-23 16:44:58de cele mai multe ori credem k o despatire duce la esecul; nostru.ei bine eu una nu mai sunt de aceeasi parere...am avut o relatie frumoasa din anumite pct de vedere si urata din altele timp de 3 ani.3 ani in care am aflat k respectivul mai fusese insurat si k avea si un baietel.ei bine iubire te face sa treci peste multe te face sa iti calci pe orgoliu si asa am facut si eu,numai k 1 an a fost povestea cu alba ca zapada povestea cu zana buna pov cu ce e mai frmumos,dupa care chiar am inceput sa pun multe intrebari dc pt ect ect raspunsul era ferm...te vreau pe tine de ei nu-mi pasa(fosta sotie si copilul)cei drept ea era o tipa ff bogata avea un statut ok iar pensia lui nu-i ajungea nici pt o haina copilului in fine asta e o alta pov......la un mon dat s-a hotarat k vrea sa ne casatorim si am acceptat asta pt k eram indragostitata si credeam asta dar nu era chiar asa.ne-am mutat impreuma 1 si 8 luni tp in care am fost menajera femeia care calca spala facea curat ,noaptea eram fericita pt k ma iubea dar la un moment dat totul ia o intorsatura de 360 de grade.venea tarziu asksa nu avea tp de mine nici 5 nimute era rece distant si fff agresif cei drept am cam luat 2 palme de la el asta de idioata ce am fost numai k totul se rez usor ,,pe tine am sa te am toata viata nu o sa tepierd pt k atunci ceilalti se vor bucura de eu,eu sunt sg care trebuie sa te am .,, numai k fara sa-mi dau seama in 2 luni de zile am vazut cu propii mei ochi k ma inseala cu sefa lui maimare si k el.....problema care m-a durut mai mult este k eu am fost devina pt k i-am prins dak nu-i prindeam era ok.asta s-a intamplat cu 11 luni inainte de nunta noastra....ei bine am suferit emorm in 5 zile am slabit 8 kg a fost crut credeam k sunt un nimeni deoarece la despartire el mia spus k fara el sunt un nimemi k fara el nu dau la master k o s am un boschetar care sa ma satissfaca k nu am curas sa afc nimic fata EL.ei bine fara el am dat la master fara el mi-am schimbat jobul(eram manager la un magazin de bijuterii (cei drept tot in mag la vanzare eram dar aveam grija de alte lucruri)acum asistent mamager la o firma de constructii)fara el mi_am mobilat singura camera mea (ai mei s-au mutat la casa iar camera mea nu era cump) fara el mi-am recapatat prieteni pt k imi interzicea sa-i mai vad pt k toti imi spuneau ceea ce nu vedeam eu la el adik parteqa rea,fara el am ajuns sa fac miii de lucruri pe care le faci si cu ajutorul altcuiva si fara el am ajuns sa iubesc ....acum dupa 8 luni fara el sunt cea mai fericita pt k am reusit sa-mi demonstrez k viata e frumoasa si fara EL si k sunt alte lucruri imp care iti aduc fericirea.
pov asta am zis-o pt k eu am suferit mult si acum sunt de 10000000 de ori mai fericita fara el si trebuie sa ai curaj putere orgoliu sa treci peste si am si acum pt k ma cauta sa ne impacam dar dc sa ma impac cu cineva care nu m-a respectat atunci knd trebuia?asa k in viata trebuie sa te iubesti pe tine insati apoi pe cel de langa u suna egosim dar iubirea fata de u trebuie sa aibe o limita asta o stabilesti tot u dar nu o depasiii.....in viata nu poti trai fara iubire dar dc s aqtraieste cu iubire care nu-ti face bine?
voi ce parere aveti sunt egosita sau nuh....astept raspunsuri



Iubirea implica si respect, iar tu numai de respect nu ai avut parte. Trebuia sa termini cu el de cand te-a mintit in legatura cu trecutul lui. Orice rel cladita in felul asta nu poate avea viitor.
De inselat, ce sa mai zic! Dupa toate bubele ,pune capac cu fapta asta care mie mi se pare ,cel putin, de neiertat.
Ca sa nu mai zic de faptul ca il loc sa te sustina are impresia( probabil a simtit asta) ca e centrul Universului tau si ca fara el nu poti.Faptul asta nu poate fi folosit impotriva ta decat de un om josnic.
Esti un om puternic si ai demonstrat prin faptul ca ai mers mai departe.
Trebuie sa mai faci mici eforturi sa vindeci ranile pe care ti le-a facut pt ca din mesaj asa reiese. Si-a pus amprenta puternic negativ. Nu merita nici macar mesajul pe care l-ai postat!
Uite, ca sa te simti mai bine!
http://www.youtube.com/watch?v=Sov5zw4rC-w
kudikaroxi
Postat pe 3 Iunie 2009 15:09
salut...am postat mesajul asta pt k am vazut multe topuri in care fetele spuneau k viata fara el nu e frumoasa...eu insa am vazut si am trait k este mai frumoasa fara un om care nu ma merita....si am suferit cumplit acum sunt linistita...chiar am ramas un pic surprinsa pt k zilele trecute eram la o cafea cu o prietena i-ar ei ( fostul meu si actuala lui ) au trecut pe langa mine...eu radeam de fericire ei se certau eu zambeam ei nuh si culmea mu am simtit nimic nici un fior nici o teamna doar siguranta in mine in ceea ce sunt...am invatat sa ma iubesc pe mine sa devin egosita nu exagerat dar dc sa sufar?pt ce sa fac asta....viata e plina de momente frumoase si trebuiesc savurate la maxim....multumesc pt mesaj
alina_860102
Postat pe 3 Iunie 2009 16:46
cred k femeile nu au invatat sa se iubeasca...pare o prostie asta dar atata timp kt tii la tine...nu merita sa te sacrifici pt cine nu merita.....multumesc pt mesaj
alina_860102
Postat pe 3 Iunie 2009 16:49
Nu neaparat femeile, ci oamenii , in general, trebuie sa invete sa iubeasca! Mai intai pe ei, si apoi si pe ceilalti...
Partea cea mai grea este ce intelege fiecare prin IUBIRE...
kudikaroxi
Postat pe 3 Iunie 2009 17:12
legat de cele scrise de alina_860102..am trait si eu o parte din ce-a trait alina,si alte altele,doar ca n-am avut curajul ei,ma kinui sa-l adun,cu atat mai mult cu cat am si un baietzel de 1 an si 9 luni si ma intreb daca peste ani ma va condamna sau ma va intelege.Daca ma intrebati "Bea?"-nu,"Fumeaza?"-nu,"Se drogheaza?"-nu,"Are vreo patima care goleste buzunarele de bani?"-nu,"Te-a inselat?"-nu, "Te bate?"-nu,"Nu merge la pat?"-merge chiar foarte bine, veti zice: "Da' ce-ai draga cu el?ca-i barbatul ideal",nu??El este un om fara pasiuni,fara initiativa,fara dorinte,fara ambitie,fara 7 ani de-acasa,fara nik.Departe de a fi inteligent,fara umor,nu se pricepe sa bata un cui (la propriu),nu are cunostinte acumulate pt ca nu poate invata,studii legate de gard,in ultimele 3 luni a skimbat 3 locuri de munca,in ultimii 3 ani (de cand suntem casatoriti),cu indulgenta a muncit 12 luni(si alea de nevoie ca eram pe meleaguri straine si kiria-i maae)iar in cei 5 ani dinainte de mine avea vreo 3 luni muncite pe CM (motivul invocat de fosta nevasta la divort),minte de rupe,nu apreciaza pe nimeni,nu respecta pe nimeni,mi-a alungat toti prietenii(ai lui?n-au existat) prin comportamentul lui antisocial.Ce sa mai zic?Copilul e ca si transparent pt el (daca s-ar putea sa-l creasca bunicii,ce bine ar fi),nu inteaba de el,nu se joaca,habar n-are ce mananca sau cand doarme(cand s-a internat maica-mea,io am stat toata ziua pe la spital lasand copilul cu el;seara,cand am ajuns acasa,mi-am gasit copilul de 1 an,flamand,plans,cu rana la funduletz de neskimbat,plin de voma pe el,arata mai rau ca un caine haituit,iar taica'su dormea dupa ce-l tinuse toata ziua numa cu lapte-la 1 an!(de foame,micutzu a mancat o banana cu tot cu coaja lasata la nimereala de taica'su,pe care-a vomat-o).Si eu inca stau pe ganduri,sper ca se va skimba sau poate iubesc imaginea a ceea ce credeam ca e el si cel mai mult ma doare de copil (mi-as dori,asa,printr-o putere,baiatul sa inteleaga ce se intampla si sa-mi spuna ce ar vrea el sa fac si eu as face-o,pt el)
kudika019285
Postat pe 4 Iunie 2009 02:08
De la: kudika019285, la data 2009-06-04 02:08:31legat de cele scrise de alina_860102..am trait si eu o parte din ce-a trait alina,si alte altele,doar ca n-am avut curajul ei,ma kinui sa-l adun,cu atat mai mult cu cat am si un baietzel de 1 an si 9 luni si ma intreb daca peste ani ma va condamna sau ma va intelege.Daca ma intrebati "Bea?"-nu,"Fumeaza?"-nu,"Se drogheaza?"-nu,"Are vreo patima care goleste buzunarele de bani?"-nu,"Te-a inselat?"-nu, "Te bate?"-nu,"Nu merge la pat?"-merge chiar foarte bine, veti zice: "Da' ce-ai draga cu el?ca-i barbatul ideal",nu??El este un om fara pasiuni,fara initiativa,fara dorinte,fara ambitie,fara 7 ani de-acasa,fara nik.Departe de a fi inteligent,fara umor,nu se pricepe sa bata un cui (la propriu),nu are cunostinte acumulate pt ca nu poate invata,studii legate de gard,in ultimele 3 luni a skimbat 3 locuri de munca,in ultimii 3 ani (de cand suntem casatoriti),cu indulgenta a muncit 12 luni(si alea de nevoie ca eram pe meleaguri straine si kiria-i maae)iar in cei 5 ani dinainte de mine avea vreo 3 luni muncite pe CM (motivul invocat de fosta nevasta la divort),minte de rupe,nu apreciaza pe nimeni,nu respecta pe nimeni,mi-a alungat toti prietenii(ai lui?n-au existat) prin comportamentul lui antisocial.Ce sa mai zic?Copilul e ca si transparent pt el (daca s-ar putea sa-l creasca bunicii,ce bine ar fi),nu inteaba de el,nu se joaca,habar n-are ce mananca sau cand doarme(cand s-a internat maica-mea,io am stat toata ziua pe la spital lasand copilul cu el;seara,cand am ajuns acasa,mi-am gasit copilul de 1 an,flamand,plans,cu rana la funduletz de neskimbat,plin de voma pe el,arata mai rau ca un caine haituit,iar taica'su dormea dupa ce-l tinuse toata ziua numa cu lapte-la 1 an!(de foame,micutzu a mancat o banana cu tot cu coaja lasata la nimereala de taica'su,pe care-a vomat-o).Si eu inca stau pe ganduri,sper ca se va skimba sau poate iubesc imaginea a ceea ce credeam ca e el si cel mai mult ma doare de copil (mi-as dori,asa,printr-o putere,baiatul sa inteleaga ce se intampla si sa-mi spuna ce ar vrea el sa fac si eu as face-o,pt el)



Ce sa inteleaga copilul ???.. ii bagati la inaintare pe copii pentru lipsa voastra de curaj !
Pai daca tie iti e rau in relatia asta, in familia voastra ce crezi ca ti-ar spune copilul ? Da , stai asa, inghite in continuare ???

Treci peste, ia-o de la capat, un copil ca si un parinte e fericit cand celalalt e fericit ...cauta-ti fericirea acolo unde ai sanse sa o gasesti !
___LL___
Postat pe 4 Iunie 2009 02:21
e adevarat ca iubirea implica si respect,iar daca nu esti respectata trebuia sa termini mai demult cu el,si mai ales ca te-a mintiti in legatura cu trecutul lui iar o relatie cladita in acest fel nu are nici un viitor ,si atunci de ce te mai miri ca te mai si insala , mi se pare o fapta de neiertat,mai ales atunci cand o femeie are si mandrie in ea,iar asemenea barbatii se numesc josnici si nu merita iertati,pentru ca cine insala odata va mai insela si a doua si a treia oara asa ca deschideti bine ochii cu cine va pierdeti timpul.
kudika029282
Postat pe 4 Iunie 2009 09:41
Ma bucur ca exista acest topic! Sunt si eu in aceeasi situatie. Dupa 20 de ani de fericire a ajuns la conluzia ca doreste sa fie liber si m-a jignit intr-un an cat pentru toti 20 . Pentru moment m-am gandit ca fara el viata nu-si are nici un rost si ca nu ma voi descurca cu fata mea adolescenta .
Am descoperit ca pot realiza singura foarte multe, ca pot descurca orice problema care a aparut pe parcurs, si am timp sa ma gandesc si la mine si la sufletul meu. Am facut o excursie superba in Grecia. Excursie in care m-am bucurat de fiecare clipa. Sunt inca singura, dar ma descurc bine fata mea e minunata asa ca nu ma mai consider eu cea care a pierdut.

speranta1
Postat pe 4 Iunie 2009 10:41
Va felicit pe cele care aveti curajul sa o luati de la capat.
Si cred ca niciodata nu e prea tarziu.
Dar sa nu asteptati pana la limita rabdarii. Nu merita.
Cred ca cele mai pretioase lucruri in viata sunt copiii si libertatea.
Va doresc numai bine.
Delo
Postat pe 4 Iunie 2009 11:57
Santajul emotional si distrugerea psihica sunt mult mai periculoase decat violenta fizica, zic eu. Si de ele e mult mai greu de scapat. Bravo tie pt hotararea pe care ai luat-o si iti doresc o viata fericita in continuare!
kudika013041
Postat pe 4 Iunie 2009 15:18
De la: speranta1, la data 2009-06-04 10:41:51Ma bucur ca exista acest topic! Sunt si eu in aceeasi situatie. Dupa 20 de ani de fericire a ajuns la conluzia ca doreste sa fie liber si m-a jignit intr-un an cat pentru toti 20 . Pentru moment m-am gandit ca fara el viata nu-si are nici un rost si ca nu ma voi descurca cu fata mea adolescenta .
Am descoperit ca pot realiza singura foarte multe, ca pot descurca orice problema care a aparut pe parcurs, si am timp sa ma gandesc si la mine si la sufletul meu. Am facut o excursie superba in Grecia. Excursie in care m-am bucurat de fiecare clipa. Sunt inca singura, dar ma descurc bine fata mea e minunata asa ca nu ma mai consider eu cea care a pierdut.



Minunat sfat! O lectie de viata! O doamna care nu s-a refugiat in nimic de dorul ”marii pierderi ”, cum suntem majoritatea tentati.
kudikaroxi
Postat pe 5 Iunie 2009 17:47
o despartire nu inseamna niciodata o bucurie si asta nu poate insemna in nici un caz o viata noua si frumoasa,despartirea e oricum foarte greu de suportat,mai ales atunci cand te desparti de omul pe care l-ai iubit multi ani si nu il mai poti uita,mereu revine imginea lui in fata mea mereu imi amintesc de toate clipele frumoase petrecute cu el si ma doare ca s-a terminat ata de repede
kudika029282
Postat pe 6 Iunie 2009 15:26
..pt .kudika019285...nu sunt atat de curajoasa precum ziceti...cred k am facut tot ce am gandit atunci iar dak ar trebuii s-o fac....la fel aas proceda fara regrete fara nimic.....u ai trebuii sa incerci sa rezolvi situatia cu sorul si copilul tau...ek va intelege cand e mai mare....fericirea ta nu inseamna sa te sacrifici pt nimeni.....copili va creste cu o educatie buna si va intelege pt k vei stii cum sa-i spui
alina_860102
Postat pe 6 Iunie 2009 23:26
E adevarat. Despartirea nu inseamna bucurie, dar aduce liniste si poate libertate. Depinde de varsta la care te afli. Dupa 27 de ani de casnicie , m-am despartit de un om minunat dar care cazand in patima alcoolului si-a pierdut toate calitatile.Am avut puterea sa o fac tocmai pentru a-mi regasi linistea, Copiii m-au indemnat s-o fac si-mi sunt alaturi, dar viata nu-i totusi chiar atat de frumoasa in singuratate. Cand esti tanar , poti spune asa =viata noua si frumoasa, dar mai tarziu......Desi depasesc 50 de ani simt tot mai mult nevoia cuiva aproape de sufletul meu . Sunt linistita intradevar, dar o liniste care ma apasa. Oare pentru mine viata ar mai putea fi frumoasa?(daca ma refer la acea frumusete care tine de iubire, de suflet . de o viata in doi.) Poate se vor gasi persoane sa spuna ca da , dar e f greu sa poti sa ai incredere in cineva la aceasta varsta , sa se plieze pe personalitatea ta , pe pretentiile si tabieturile tale , pe stilul tau de viata. La varsta mea , pot spune , da o viata noua ....sa speram si intr-o viata frumoasa ... dar cu sanse minime.
pena
Postat pe 29 Iunie 2009 09:17
DA LA 23 DE ANI AI MEI DESPATIREA ESTE BINE VENITA ...DAR LA 50 ASTA NU MAI STIU....NUMAI K NU TPTI AU CURAJ SA DEPASEASCA CEVA DE GENUL...SI ACUM MA DOARE SUFLETUL K EL A FACUT CE A FACUT DAR SUNT FERICITA K NU MAI SIMT NIMIC PT EL SI K EU AM REALIZAT CEVA SI FARA EL
alina_860102
Postat pe 30 Iunie 2009 11:03
ai facut foarte bine, sunt de acord cu tine, am avut o casnicie de 10 ani, din care pana la urma am reusit sa ma rup, sa imi iauviata de la capat, am invatat din nou sa ma iubesc pe mine, si nu cred ca este vorba despre egoism, dar in momentul in care te iubesti pe tine, si pui persoana ta pe un plan principal, si cei din jurul tau te privesc altfel, eu de cand m-am despartit am simtit ca traiesc, m-am nascut pt a 2a oara, imi este mult mai bine, am avansat si din punct de vedere profesional (ceea ce el imi spunea ca nu o sa se intampla absolut niciodata, in schimb el a decazut....) am intalnit pe cineva care mi-a aratat ce frumos este sa fi iubita, sa iubesti. Pt fostul nu eram decat o persoana care -i oferea confortul de care avea nevoie, in schimb el nu dorea sa ofere absolut nimic, doar persoana lui era importata, credea , ca, relatia va durea pana la sfarsitul vietii, daca am legalizat-o la primarie. Asa decat sa traiesti intr-o relatie unde nu esti apreciata, respectata si iubita... mai bine pleci...., suntem mult mai puternice, si putem sa realizam ceva in viata si fara ei....
kristinaristea
Postat pe 2 Decembrie 2009 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daca o persoana a inselat cum poti afla 168 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:37
help 62 De la: franziska_eu 23 Decembrie 2011 13:30
Make-up .•Frumusetea este promisiunea fericirii 2 De la: kudika_nikole 10 Ianuarie 2012 19:33
iubire cu nabadai 11 De la: MotherNorth 13 Februarie 2011 14:00
ajutatima va rog cu un sfat 117 De la: cherry30 11 Iunie 2011 08:25