Setari Cookie-uri

pasaportul si un concediu reusit

Buna ziua la toata lumea!

Va rog frumos pe cei care ati fost deja in concediu in Egipt in regim all inclusiv sa ne dati si noua cateva sfaturi.

Intrucat ne-am "lamurit" ce inseamna o vacanta aici cu all inclusiv, de data asta, am rugat niste cunostinte sa ne rezerve biletele de la o agentie din Germania.

Mergem cu masina personala pana in Germania, o lasam acolo, de acolo luam avionul spre Egipt (si evident retur acasa).

1) - Pasapoartele ne sunt valabile inca 2 ani. Oare vor fi valabile si in Egipt, sau totusi ar trebui sa ne facem pasapoarte dintr-astea noi?

Vrem sa ducem "cadou" cunostintei de ale noastre ( carnat, branza, tuica, etc).
2) - Ce interdictii sunt la vamele europene?

Stim ca nu-s voie mezeluri si carnuri si doar 1 cartus de tigari (nici un pachet in plus) de persoana. Si ca ungurii te amendeaza daca ai ghiocei...Atat stim.

3) - Ce este interzis in Egipt, vestimentatie, atitudine europeana, tinuta europeana (mai mult decat am gasit pe net si nu-i prea edificator) si ce n-avem voie de adus amintire?


Ajutati-ne va rugam, doar daca ati patit sau stiti, cu un plus de informatii.
90701
Postat pe 25 Martie 2009 18:54
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 18:20
Am fost deja in Egipt.
Acum nu mai exista vama decat intre romani si unguri.
Ne-au verificat buletinele si actele masinii.
Asigurari medicale ne-am luat si pt Europa si pt zona mediteraneana, dar nimeni nu ni le-a cerut (oricum nu sunt valabile nicaieri, in caz de boala, platesti totul din buzunar).
Dupa 5 km in Ungaria am fost opriti, ne-au vazut portbagajul plin de bagaje, dar n-au deschis nici un bagaj, le-am spus ca avem cate un cartus de tigari de persoana si ne-au lasat sa plecam.
Intre Nadlac si Szeged traficul e ca la noi si cu dese restrictii mici de viteza. Apoi pe autostrada e perfect. Benzina se cumpara in forinti si e scumpa.
Vigneta pt unguri am platit-o in lei. La austrieci e mai bine s-o iei imediat ce treci de fosta vama, la benzinarie e 10E, iar la tonete in jur de 7E. La austrieci benzina e mai ieftina decat la nemti!!!
Nemtii n-au vigneta, doar drumuri foarte bune si autostrazi perfect construite si legate intre ele, cu putine limite de viteza.
In Egipt am folosit pasaportul. Noi am avut viza inclusa in bilet, cine n-a avut-o a platit-o direct la vama din aeroport, e scumpa, in jur de 30E.
In Egipt e perfect sa ai euro in fise, caci poti totul cumpara si plati. Chiar si in dolari.
Alcool nu se prea gaseste de vanzare, am gasit doar in Aswan si Hurghada, 2,5E sticla de bere Stela (berea lor nationala dar destul de buna) si 3E paharul de vin (rosu, rose sau alb).
Apa nu este minerala doar plata si costa 2x1,5 l cu 1 E.
Marlboro in schimb e doar 10E cartusul dar sunt de o calitate mult inferioara.
Cea mai vorbita limba in Egipt e germana, apoi engleza, apoi rusa si in fine franceza.

90701
Postat pe 15 Mai 2009 12:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aventura in Valea Cernei pe urmele lui Hercules 1 De la: kudika066735 7 Septembrie 2009 16:58
CE PARERE AVETI DESPRE AGENTIA EUROPA TRAVEL Bucuresti??? Daca ati calatorit cu ei, cum vi s-au parut? 26 De la: kudika_931985 25 August 2013 16:59
ecumenism - ce parere aveti? 30 De la: HannaH_RaluK 24 Mai 2009 00:22
eu geamana ; el rac; 11 De la: iri_serban 8 Octombrie 2009 12:16
Locuri de vizitat in Roma 10 De la: just_laura 13 Mai 2009 18:22