Setari Cookie-uri

bolnav psihic neindreptatit, chinuit si umilit :(


Am un amic care sufera de schizofernie de multi ani. Este un tip linistit, nu a fost niciodata violent fizic, este hipersensibil si sufera foarte mult datorita situatiei sale. Se ingrijeste, munceste la negru si nu deranjeaza pe nimeni. Nu locuieste cu familia lui, dar din cand in cand el mai trece pe akolo pt k este corpropietar. In ultima luna s-a luat la cearta ei, iar ei k sa-l umileasca, desi sunt mult mai violenti verbal decat el, au chemat politia si salvarea si l-au internat. A stat doua saptamani, s-a externat iar dupa 3 zile s-a repetat povestea. Acum este iar in spital la cheie, de data asta. Este o bataie de joc incredibila!!! Pur si simplu procedeaza asa din cauza faptului ca sunt niste oameni fara suflet, fara constiinta, fara Dumnezeu. El nu merita asta! E ca un miel de balnd, credeti-ma! Si ma intreb, oare ce s-ar putea face in situatia asta? Din punct de vedere legal exista vreo cale? Daca stie cineva va rog din suflet sa-mi raspunda!!!! Multumesc.
Symonna
Postat pe 28 Martie 2009 22:44
De la: Symonna, la data 2009-03-28 22:44:08
Am un amic care sufera de schizofernie de multi ani. Este un tip linistit, nu a fost niciodata violent fizic, este hipersensibil si sufera foarte mult datorita situatiei sale. Se ingrijeste, munceste la negru si nu deranjeaza pe nimeni. Nu locuieste cu familia lui, dar din cand in cand el mai trece pe akolo pt k este corpropietar. In ultima luna s-a luat la cearta ei, iar ei k sa-l umileasca, desi sunt mult mai violenti verbal decat el, au chemat politia si salvarea si l-au internat. A stat doua saptamani, s-a externat iar dupa 3 zile s-a repetat povestea. Acum este iar in spital la cheie, de data asta. Este o bataie de joc incredibila!!! Pur si simplu procedeaza asa din cauza faptului ca sunt niste oameni fara suflet, fara constiinta, fara Dumnezeu. El nu merita asta! E ca un miel de balnd, credeti-ma! Si ma intreb, oare ce s-ar putea face in situatia asta? Din punct de vedere legal exista vreo cale? Daca stie cineva va rog din suflet sa-mi raspunda!!!! Multumesc.


SweetHappyButterfly
Postat pe 28 Martie 2009 22:48
Intreaba un avocat
andreea1976
Postat pe 28 Martie 2009 22:57
Daca este sub tratament, n-ar trebui internat cu una cu doua
Daca nu, atunci familia lui poate spune ca devenit violent si este internat imediat, deoarece schizofrenicii pot fi foarte periculosi

Cel mai bine ar fi sa contractezi un avocat pentru el, sa lupte pentru drepturile lui si el sa rupa toate legaturile cu familia lui, daca sunt asa si sa-si ceara drpeturile materiale in instanta
kitty_krieger
Postat pe 28 Martie 2009 23:43
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-28 23:43:56Daca este sub tratament, n-ar trebui internat cu una cu doua
Daca nu, atunci familia lui poate spune ca devenit violent si este internat imediat, deoarece schizofrenicii pot fi foarte periculosi

Cel mai bine ar fi sa contractezi un avocat pentru el, sa lupte pentru drepturile lui si el sa rupa toate legaturile cu familia lui, daca sunt asa si sa-si ceara drpeturile materiale in instanta




M-am gandit la varianta cu avocatul, dar nu stiu daca el are drept de exercitiu, daca poate sa-l angajeze personal.. Mama lui se afla si ea printre aceste rude ( ea fiindu-i tutore? curator?) . El este copilul din prima casatorie a ei, iar pe tatal lui care a decedat intre timp, l-a urat f mult. Probabil ca acum isi revarsa ura acumulata pe el. Ei pot sa declare orice in fata autoritatilor pt ca stiu ca ei sunt cei credibili. Si ma gandesc ca oricum parerea lui e in minoritate fata de a lor, care sunt vreo 5..
Symonna
Postat pe 29 Martie 2009 10:41
Symona, nu e adevarat!
Daca vorbesti cu un avocat, iti poate da cateva solutii. Daca el are martori ca e maltratat de familie (si eu vad ca tu esti interesata in a-l ajuta) atunci se pot face mai multe, stai linistita.
Oricum, ii doresc tot binele.
Dor_a
Postat pe 29 Martie 2009 10:46
De la: Symonna, la data 2009-03-29 10:41:48
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-28 23:43:56Daca este sub tratament, n-ar trebui internat cu una cu doua
Daca nu, atunci familia lui poate spune ca devenit violent si este internat imediat, deoarece schizofrenicii pot fi foarte periculosi

Cel mai bine ar fi sa contractezi un avocat pentru el, sa lupte pentru drepturile lui si el sa rupa toate legaturile cu familia lui, daca sunt asa si sa-si ceara drpeturile materiale in instanta




M-am gandit la varianta cu avocatul, dar nu stiu daca el are drept de exercitiu, daca poate sa-l angajeze personal.. Mama lui se afla si ea printre aceste rude ( ea fiindu-i tutore? curator?) . El este copilul din prima casatorie a ei, iar pe tatal lui care a decedat intre timp, l-a urat f mult. Probabil ca acum isi revarsa ura acumulata pe el. Ei pot sa declare orice in fata autoritatilor pt ca stiu ca ei sunt cei credibili. Si ma gandesc ca oricum parerea lui e in minoritate fata de a lor, care sunt vreo 5..
Profund gresit !si acest lucru il stie orice cadru medical si mai ales orice avocat !nici un pacient , chiar daca are curator , nu poate fi internat fara semnatura si fara accept personal , in afara de cazul in care a fost internat la o sectie speciala , in urma unei hotariri judecatoresti , care atesta faptul ca nu are discernamint , si are la activ fapte antisociale , savirsite in timpul unei crize
twincle
Postat pe 29 Martie 2009 10:56

Ma bucur mult sa inteleg ca exista sanse sa i se faca dreptate acestui suflet chinuit!
Saru'-mana mult pt. rapsunsuri. M-ati incurajat! O sa vb cu el cand iese, o sa iau legatura cu un avocat si cu Dumnezeu inainte!
Symonna
Postat pe 29 Martie 2009 11:18
De la: e_frunza, la data 2009-03-29 10:56:27
De la: Symonna, la data 2009-03-29 10:41:48
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-28 23:43:56Daca este sub tratament, n-ar trebui internat cu una cu doua
Daca nu, atunci familia lui poate spune ca devenit violent si este internat imediat, deoarece schizofrenicii pot fi foarte periculosi

Cel mai bine ar fi sa contractezi un avocat pentru el, sa lupte pentru drepturile lui si el sa rupa toate legaturile cu familia lui, daca sunt asa si sa-si ceara drpeturile materiale in instanta


M-am gandit la varianta cu avocatul, dar nu stiu daca el are drept de exercitiu, daca poate sa-l angajeze personal.. Mama lui se afla si ea printre aceste rude ( ea fiindu-i tutore? curator?) . El este copilul din prima casatorie a ei, iar pe tatal lui care a decedat intre timp, l-a urat f mult. Probabil ca acum isi revarsa ura acumulata pe el. Ei pot sa declare orice in fata autoritatilor pt ca stiu ca ei sunt cei credibili. Si ma gandesc ca oricum parerea lui e in minoritate fata de a lor, care sunt vreo 5..
Profund gresit !si acest lucru il stie orice cadru medical si mai ales orice avocat !nici un pacient , chiar daca are curator , nu poate fi internat fara semnatura si fara accept personal , in afara de cazul in care a fost internat la o sectie speciala , in urma unei hotariri judecatoresti , care atesta faptul ca nu are discernamint , si are la activ fapte antisociale , savirsite in timpul unei crize


Super! Si uite aici si un raspuns calificat!
Ceea ce inseamna ca tu si prietenul tau puteti lua legatura cu un avocat pentru care va fi o formalitate sa il scoata si pe el din spital si sa le zica si vreo doua bine simtite cu belsug de citate din codul civil si doctorilor care l-au internat si familiei ca sa le treaca cheful de-a o mai face si alta data.
Imi pare bine ca se va rezolva. Ideea e ca - acum, cand stii despre ce e vorba - sa plataesti o consultatie la un avocat sa-ti explice totul pe larg si dupa - il mai angajati pentru o zi sa vorbeasca el si cu unii, si cu altii, pentru ca totusi, e mai bine sa vina din partea unui... oficial toata chestia.
Va tin pumnii!
Dor_a
Postat pe 29 Martie 2009 11:19
Din cate stiu eu ...schizofrenicul poate fi internat fara sentinta judecatoreasca. Familia poate invoca agresivitatea iar curatorul poate sa semneze pentru el.
Se poate invoca criza de schizo si poate fi inchis.
Iar pentru a angaja un avocat care sa il reprezinte...well...e foarte greu.
Pentru ca avocatul respectiv are nevoie de o imputernicire pentru a-l putea reprezenta. Motivul e simplu...nu are nici o acuzatie pentru care trebuie sa se prezinte la parchet si pentru care sa aibe nevoie de avocat.
Iar avocatul ce poate sa faca...sa dea in judecata familia pentru rele tratamente aplicate bolnavului...si of course sa ceara despagubiri.
I se va impune amicului tau o restrictie ...va fi internar sub supraveghere medicala ( intr-un ospiciu)i se va administra medicatia corespunzatoare ( problema e ca medicatia e f scumpa si oricum el va trebui sa si-o ia...nush in ce masura spitalul va putea sa ii ofere gratuit tratament in conditiile in care el nu este angajat nicaieri si nu are platit cas).
Nu mai vb de faptul ca mama sa este tutore sau curator ...si CLARnu va semna o imputernicire pentru avocat.
Sugestia mea este sa mearga la un medic specializat ...sa ii faca o foaie de observatie...sa se constate ca urmeaza tratamentul ( atata timp cat ia regulat medicatia prescrisa pentru forma lui de schizo nu exista pericol sa se decompenseze si sa se manifeste inafara normalitatii).
Si dupa o perioada in care medicul specializat isi da aprobarea ca acesta poate sa aleaga un alt reprezentant sau de ce nu...direct un avocat ...sansele lui pentru o reprezentare puternica in justitie sunt destul de scazute.
Am o cunostinta care era aproximativ in aceeasi situatie ca si amicul tau ...si faptele sau derulat cam cum ti-am descris mai sus.
Insa e o lupta grea ...si sfatul meu este sa nu isi complice existenta nici el si nici tu.
Mai bine uita de mama sa si de faptul ca e coproprietar a locatiei.
iar vis a vis de ce spunea cineva ...ca nimeni nu poate fi internat decat sentinta judecatoreasca sau cu semnatura proprie...e discutabil.
Nu de fiecare data cazuri de schizofrenie afecteaza lumea de dinafara.
Nu e neaparat nevoie ca bolnavul sa faca fapte antisociale ca sa fie legat si dus la o sectie de psihiatrie.
Iar in ceea ce priveste semnatura...contrazic acea persoana.
In momentul in care nu ai un certificat medico-legal care sa ateste ca esti in deplinatatea facultatilor mentale NU AI DREPT DE SEMNATURA IAR CURATORUL SAU TUTORELE ESTE DESEMNAT PRIN SENTINTA JUDECATOREASCA asta pana la 18 ani. Apoi ...din cate stiu se poate schimba insa nu stiu exact cum :).
Iar un bolnav decompensat poate sa fie internat fara semnatura din simplul motiv ca reprezinta un pericol social.
Nu suntem in masura sa spunem ca amicul tau e bland ca un mielusel ...pentru ca oricand boala poate recidiva ...si din mielusel sa se transforme intr-un diiiitamai lupul.
Se mai pune problema si despre forma de schizofrenie de care sufera.
poate sa fie o forma usoara ...fara agresivitate si cu alte manifestari decat cele cunoscute de majoritatea oamenilor.
Exista formele pasnice cu niste mici ritualuri si care printr-o medicatie riguroasa pot fi controlate f. bine.
Problema e ca nestiindu-se cauzele acestei boli ( sunt simple supozitii ) este putin probabil ca manifestarile lui sa nu ajunga sa fie antisociale.
Deci...mare grija. Bolile psihice sunt f complexe si mai ales delicate. Ai grija cum pui problema cu el...si ai grija cum discuti cu el.
Numai bine pentru tine...si pentru amicul tau :)
angelofsorrow
Postat pe 31 Martie 2009 08:55
De la: angelofsorrow, la data 2009-03-31 08:55:04Din cate stiu eu ...schizofrenicul poate fi internat fara sentinta judecatoreasca. Familia poate invoca agresivitatea iar curatorul poate sa semneze pentru el.
Se poate invoca criza de schizo si poate fi inchis.
Iar pentru a angaja un avocat care sa il reprezinte...well...e foarte greu.
Pentru ca avocatul respectiv are nevoie de o imputernicire pentru a-l putea reprezenta. Motivul e simplu...nu are nici o acuzatie pentru care trebuie sa se prezinte la parchet si pentru care sa aibe nevoie de avocat.
Iar avocatul ce poate sa faca...sa dea in judecata familia pentru rele tratamente aplicate bolnavului...si of course sa ceara despagubiri.
I se va impune amicului tau o restrictie ...va fi internar sub supraveghere medicala ( intr-un ospiciu)i se va administra medicatia corespunzatoare ( problema e ca medicatia e f scumpa si oricum el va trebui sa si-o ia...nush in ce masura spitalul va putea sa ii ofere gratuit tratament in conditiile in care el nu este angajat nicaieri si nu are platit cas).
Nu mai vb de faptul ca mama sa este tutore sau curator ...si CLARnu va semna o imputernicire pentru avocat.
Sugestia mea este sa mearga la un medic specializat ...sa ii faca o foaie de observatie...sa se constate ca urmeaza tratamentul ( atata timp cat ia regulat medicatia prescrisa pentru forma lui de schizo nu exista pericol sa se decompenseze si sa se manifeste inafara normalitatii).
Si dupa o perioada in care medicul specializat isi da aprobarea ca acesta poate sa aleaga un alt reprezentant sau de ce nu...direct un avocat ...sansele lui pentru o reprezentare puternica in justitie sunt destul de scazute.
Am o cunostinta care era aproximativ in aceeasi situatie ca si amicul tau ...si faptele sau derulat cam cum ti-am descris mai sus.
Insa e o lupta grea ...si sfatul meu este sa nu isi complice existenta nici el si nici tu.
Mai bine uita de mama sa si de faptul ca e coproprietar a locatiei.
iar vis a vis de ce spunea cineva ...ca nimeni nu poate fi internat decat sentinta judecatoreasca sau cu semnatura proprie...e discutabil.
Nu de fiecare data cazuri de schizofrenie afecteaza lumea de dinafara.
Nu e neaparat nevoie ca bolnavul sa faca fapte antisociale ca sa fie legat si dus la o sectie de psihiatrie.
Iar in ceea ce priveste semnatura...contrazic acea persoana.
In momentul in care nu ai un certificat medico-legal care sa ateste ca esti in deplinatatea facultatilor mentale NU AI DREPT DE SEMNATURA IAR CURATORUL SAU TUTORELE ESTE DESEMNAT PRIN SENTINTA JUDECATOREASCA asta pana la 18 ani. Apoi ...din cate stiu se poate schimba insa nu stiu exact cum :).
Iar un bolnav decompensat poate sa fie internat fara semnatura din simplul motiv ca reprezinta un pericol social.
Nu suntem in masura sa spunem ca amicul tau e bland ca un mielusel ...pentru ca oricand boala poate recidiva ...si din mielusel sa se transforme intr-un diiiitamai lupul.
Se mai pune problema si despre forma de schizofrenie de care sufera.
poate sa fie o forma usoara ...fara agresivitate si cu alte manifestari decat cele cunoscute de majoritatea oamenilor.
Exista formele pasnice cu niste mici ritualuri si care printr-o medicatie riguroasa pot fi controlate f. bine.
Problema e ca nestiindu-se cauzele acestei boli ( sunt simple supozitii ) este putin probabil ca manifestarile lui sa nu ajunga sa fie antisociale.
Deci...mare grija. Bolile psihice sunt f complexe si mai ales delicate. Ai grija cum pui problema cu el...si ai grija cum discuti cu el.
Numai bine pentru tine...si pentru amicul tau :)
imi pare rau ca te contrazic dar daca nu crezi ceea ce am scris mai sus iti pot da adresa exacta a unei familii in aceasta situatie , eu am fost implicat direct in situatia respectiva , si desi bolnava era agresiva , am solicitat sprijinul politiei , al ambulantei , dar nu s-a implicat nimeni , ba mai mult mi-au aratat si hirtiile prin care dovedeau ca fara semnatura pacientei respective , ei nu pot face nimic !!! si retine ca este vorba de pacient schizofrenic , cu numeroase internari la psihiatrie , si mai ales nu face tratamentul prescris , si este copropietara pe apt. in care locuieste , alaturi de sot , care de altfel nu locuieste in apt. din cauza sotiei !doar vine de trei ori pe saptamina , ii aduce mincare , dar nu intra in casa , daca bolnava este in locuinta !!!
twincle
Postat pe 31 Martie 2009 16:25
De la: e_frunza, la data 2009-03-31 16:25:05
De la: angelofsorrow, la data 2009-03-31 08:55:04Din cate stiu eu ...schizofrenicul poate fi internat fara sentinta judecatoreasca. Familia poate invoca agresivitatea iar curatorul poate sa semneze pentru el.
Se poate invoca criza de schizo si poate fi inchis.
Iar pentru a angaja un avocat care sa il reprezinte...well...e foarte greu.
Pentru ca avocatul respectiv are nevoie de o imputernicire pentru a-l putea reprezenta. Motivul e simplu...nu are nici o acuzatie pentru care trebuie sa se prezinte la parchet si pentru care sa aibe nevoie de avocat.
Iar avocatul ce poate sa faca...sa dea in judecata familia pentru rele tratamente aplicate bolnavului...si of course sa ceara despagubiri.
I se va impune amicului tau o restrictie ...va fi internar sub supraveghere medicala ( intr-un ospiciu)i se va administra medicatia corespunzatoare ( problema e ca medicatia e f scumpa si oricum el va trebui sa si-o ia...nush in ce masura spitalul va putea sa ii ofere gratuit tratament in conditiile in care el nu este angajat nicaieri si nu are platit cas).
Nu mai vb de faptul ca mama sa este tutore sau curator ...si CLARnu va semna o imputernicire pentru avocat.
Sugestia mea este sa mearga la un medic specializat ...sa ii faca o foaie de observatie...sa se constate ca urmeaza tratamentul ( atata timp cat ia regulat medicatia prescrisa pentru forma lui de schizo nu exista pericol sa se decompenseze si sa se manifeste inafara normalitatii).
Si dupa o perioada in care medicul specializat isi da aprobarea ca acesta poate sa aleaga un alt reprezentant sau de ce nu...direct un avocat ...sansele lui pentru o reprezentare puternica in justitie sunt destul de scazute.
Am o cunostinta care era aproximativ in aceeasi situatie ca si amicul tau ...si faptele sau derulat cam cum ti-am descris mai sus.
Insa e o lupta grea ...si sfatul meu este sa nu isi complice existenta nici el si nici tu.
Mai bine uita de mama sa si de faptul ca e coproprietar a locatiei.
iar vis a vis de ce spunea cineva ...ca nimeni nu poate fi internat decat sentinta judecatoreasca sau cu semnatura proprie...e discutabil.
Nu de fiecare data cazuri de schizofrenie afecteaza lumea de dinafara.
Nu e neaparat nevoie ca bolnavul sa faca fapte antisociale ca sa fie legat si dus la o sectie de psihiatrie.
Iar in ceea ce priveste semnatura...contrazic acea persoana.
In momentul in care nu ai un certificat medico-legal care sa ateste ca esti in deplinatatea facultatilor mentale NU AI DREPT DE SEMNATURA IAR CURATORUL SAU TUTORELE ESTE DESEMNAT PRIN SENTINTA JUDECATOREASCA asta pana la 18 ani. Apoi ...din cate stiu se poate schimba insa nu stiu exact cum :).
Iar un bolnav decompensat poate sa fie internat fara semnatura din simplul motiv ca reprezinta un pericol social.
Nu suntem in masura sa spunem ca amicul tau e bland ca un mielusel ...pentru ca oricand boala poate recidiva ...si din mielusel sa se transforme intr-un diiiitamai lupul.
Se mai pune problema si despre forma de schizofrenie de care sufera.
poate sa fie o forma usoara ...fara agresivitate si cu alte manifestari decat cele cunoscute de majoritatea oamenilor.
Exista formele pasnice cu niste mici ritualuri si care printr-o medicatie riguroasa pot fi controlate f. bine.
Problema e ca nestiindu-se cauzele acestei boli ( sunt simple supozitii ) este putin probabil ca manifestarile lui sa nu ajunga sa fie antisociale.
Deci...mare grija. Bolile psihice sunt f complexe si mai ales delicate. Ai grija cum pui problema cu el...si ai grija cum discuti cu el.
Numai bine pentru tine...si pentru amicul tau :)
imi pare rau ca te contrazic dar daca nu crezi ceea ce am scris mai sus iti pot da adresa exacta a unei familii in aceasta situatie , eu am fost implicat direct in situatia respectiva , si desi bolnava era agresiva , am solicitat sprijinul politiei , al ambulantei , dar nu s-a implicat nimeni , ba mai mult mi-au aratat si hirtiile prin care dovedeau ca fara semnatura pacientei respective , ei nu pot face nimic !!! si retine ca este vorba de pacient schizofrenic , cu numeroase internari la psihiatrie , si mai ales nu face tratamentul prescris , si este copropietara pe apt. in care locuieste , alaturi de sot , care de altfel nu locuieste in apt. din cauza sotiei !doar vine de trei ori pe saptamina , ii aduce mincare , dar nu intra in casa , daca bolnava este in locuinta !!!
Cind intervine politia si cheama ambulanta .............poate sa ajunga si in camasa de forta ca nu are nimeni ce sa faca........nu este nevoie de nici o semnatura! fratele meu a facut o depresie puternica ca a ramas fara munca si la gasit poilitia dormind la scara blocului..............el sa speriat si a fugit ..............astfel incit politaii au chemat salvarea si la dus direct la psihiatrie in camasa de forta deoarece se opunea internarii! mama mea nu a putut sa faca nimic pina nu a facut tratamentul........................IDEEA este ca se poate interna un bolnav fara vointa lui!
FRANNNCE
Postat pe 31 Martie 2009 19:00

Amicului meu i s-a facut externarea ieri si i-am sugerat ca prim pas sa mearga sa faca o plangere la politie. Mi-a spus k mama lui i-a spus k medicul ar fi trimis politia si salvarea akolo !!!!!! Zice ca efectiv statea in pat linistit knd au venit ei. Faptul ca rudele au procedat asa, arata clar ca au un scop. Acum am banuiala ca ele vor sa vanda casa si probabil le-a fost recomandat sa aduca niste astfel de iesiri din spital, k sa il scoata din schema. Stiu k boala are manifesari neprevazute, dar pe el il cunosc de multi ani si efectiv asa este.. bland. Trebuie neaparat schimbat curatorul, iar el sa intre in posesia partii lui din proprietate. E pacat ..dupa ce ca e asa cum e.. sa ramana si fara putinul pe care il are..
Symonna
Postat pe 1 Aprilie 2009 00:14
De la: Symonna, la data 2009-03-28 22:44:08
Am un amic care sufera de schizofernie de multi ani. Este un tip linistit, nu a fost niciodata violent fizic, este hipersensibil si sufera foarte mult datorita situatiei sale. Se ingrijeste, munceste la negru si nu deranjeaza pe nimeni. Nu locuieste cu familia lui, dar din cand in cand el mai trece pe akolo pt k este corpropietar. In ultima luna s-a luat la cearta ei, iar ei k sa-l umileasca, desi sunt mult mai violenti verbal decat el, au chemat politia si salvarea si l-au internat. A stat doua saptamani, s-a externat iar dupa 3 zile s-a repetat povestea. Acum este iar in spital la cheie, de data asta. Este o bataie de joc incredibila!!! Pur si simplu procedeaza asa din cauza faptului ca sunt niste oameni fara suflet, fara constiinta, fara Dumnezeu. El nu merita asta! E ca un miel de balnd, credeti-ma! Si ma intreb, oare ce s-ar putea face in situatia asta? Din punct de vedere legal exista vreo cale? Daca stie cineva va rog din suflet sa-mi raspunda!!!! Multumesc.



uite eu sunt studenta in anul 2 la psihologie si cam stiu cu ce se mananca, dupa ce il externeaza incearca sa il duci la un psiholog bun si el va demonstra ca nu e violent si are dreptul sa dea o dovada pt acest lucru astfel nu va mai fii internat in acel spital si cei din fam lui nu vor mai avea ce face, avand in vedere ca e coproprietar, incearca sa il ajuti si sa ii dovedesti nevinovatia
natasha69
Postat pe 15 Aprilie 2009 23:46
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-31 19:00:18
De la: e_frunza, la data 2009-03-31 16:25:05
De la: angelofsorrow, la data 2009-03-31 08:55:04Din cate stiu eu ...schizofrenicul poate fi internat fara sentinta judecatoreasca. Familia poate invoca agresivitatea iar curatorul poate sa semneze pentru el.
Se poate invoca criza de schizo si poate fi inchis.
Iar pentru a angaja un avocat care sa il reprezinte...well...e foarte greu.
Pentru ca avocatul respectiv are nevoie de o imputernicire pentru a-l putea reprezenta. Motivul e simplu...nu are nici o acuzatie pentru care trebuie sa se prezinte la parchet si pentru care sa aibe nevoie de avocat.
Iar avocatul ce poate sa faca...sa dea in judecata familia pentru rele tratamente aplicate bolnavului...si of course sa ceara despagubiri.
I se va impune amicului tau o restrictie ...va fi internar sub supraveghere medicala ( intr-un ospiciu)i se va administra medicatia corespunzatoare ( problema e ca medicatia e f scumpa si oricum el va trebui sa si-o ia...nush in ce masura spitalul va putea sa ii ofere gratuit tratament in conditiile in care el nu este angajat nicaieri si nu are platit cas).
Nu mai vb de faptul ca mama sa este tutore sau curator ...si CLARnu va semna o imputernicire pentru avocat.
Sugestia mea este sa mearga la un medic specializat ...sa ii faca o foaie de observatie...sa se constate ca urmeaza tratamentul ( atata timp cat ia regulat medicatia prescrisa pentru forma lui de schizo nu exista pericol sa se decompenseze si sa se manifeste inafara normalitatii).
Si dupa o perioada in care medicul specializat isi da aprobarea ca acesta poate sa aleaga un alt reprezentant sau de ce nu...direct un avocat ...sansele lui pentru o reprezentare puternica in justitie sunt destul de scazute.
Am o cunostinta care era aproximativ in aceeasi situatie ca si amicul tau ...si faptele sau derulat cam cum ti-am descris mai sus.
Insa e o lupta grea ...si sfatul meu este sa nu isi complice existenta nici el si nici tu.
Mai bine uita de mama sa si de faptul ca e coproprietar a locatiei.
iar vis a vis de ce spunea cineva ...ca nimeni nu poate fi internat decat sentinta judecatoreasca sau cu semnatura proprie...e discutabil.
Nu de fiecare data cazuri de schizofrenie afecteaza lumea de dinafara.
Nu e neaparat nevoie ca bolnavul sa faca fapte antisociale ca sa fie legat si dus la o sectie de psihiatrie.
Iar in ceea ce priveste semnatura...contrazic acea persoana.
In momentul in care nu ai un certificat medico-legal care sa ateste ca esti in deplinatatea facultatilor mentale NU AI DREPT DE SEMNATURA IAR CURATORUL SAU TUTORELE ESTE DESEMNAT PRIN SENTINTA JUDECATOREASCA asta pana la 18 ani. Apoi ...din cate stiu se poate schimba insa nu stiu exact cum :).
Iar un bolnav decompensat poate sa fie internat fara semnatura din simplul motiv ca reprezinta un pericol social.
Nu suntem in masura sa spunem ca amicul tau e bland ca un mielusel ...pentru ca oricand boala poate recidiva ...si din mielusel sa se transforme intr-un diiiitamai lupul.
Se mai pune problema si despre forma de schizofrenie de care sufera.
poate sa fie o forma usoara ...fara agresivitate si cu alte manifestari decat cele cunoscute de majoritatea oamenilor.
Exista formele pasnice cu niste mici ritualuri si care printr-o medicatie riguroasa pot fi controlate f. bine.
Problema e ca nestiindu-se cauzele acestei boli ( sunt simple supozitii ) este putin probabil ca manifestarile lui sa nu ajunga sa fie antisociale.
Deci...mare grija. Bolile psihice sunt f complexe si mai ales delicate. Ai grija cum pui problema cu el...si ai grija cum discuti cu el.
Numai bine pentru tine...si pentru amicul tau :)
imi pare rau ca te contrazic dar daca nu crezi ceea ce am scris mai sus iti pot da adresa exacta a unei familii in aceasta situatie , eu am fost implicat direct in situatia respectiva , si desi bolnava era agresiva , am solicitat sprijinul politiei , al ambulantei , dar nu s-a implicat nimeni , ba mai mult mi-au aratat si hirtiile prin care dovedeau ca fara semnatura pacientei respective , ei nu pot face nimic !!! si retine ca este vorba de pacient schizofrenic , cu numeroase internari la psihiatrie , si mai ales nu face tratamentul prescris , si este copropietara pe apt. in care locuieste , alaturi de sot , care de altfel nu locuieste in apt. din cauza sotiei !doar vine de trei ori pe saptamina , ii aduce mincare , dar nu intra in casa , daca bolnava este in locuinta !!!
Cind intervine politia si cheama ambulanta .............poate sa ajunga si in camasa de forta ca nu are nimeni ce sa faca........nu este nevoie de nici o semnatura! fratele meu a facut o depresie puternica ca a ramas fara munca si la gasit poilitia dormind la scara blocului..............el sa speriat si a fugit ..............astfel incit politaii au chemat salvarea si la dus direct la psihiatrie in camasa de forta deoarece se opunea internarii! mama mea nu a putut sa faca nimic pina nu a facut tratamentul........................IDEEA este ca se poate interna un bolnav fara vointa lui!

De la: e_frunza, la data 2009-03-29 10:56:27
De la: Symonna, la data 2009-03-29 10:41:48
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-28 23:43:56Daca este sub tratament, n-ar trebui internat cu una cu doua
Daca nu, atunci familia lui poate spune ca devenit violent si este internat imediat, deoarece schizofrenicii pot fi foarte periculosi

Cel mai bine ar fi sa contractezi un avocat pentru el, sa lupte pentru drepturile lui si el sa rupa toate legaturile cu familia lui, daca sunt asa si sa-si ceara drpeturile materiale in instanta




M-am gandit la varianta cu avocatul, dar nu stiu daca el are drept de exercitiu, daca poate sa-l angajeze personal.. Mama lui se afla si ea printre aceste rude ( ea fiindu-i tutore? curator?) . El este copilul din prima casatorie a ei, iar pe tatal lui care a decedat intre timp, l-a urat f mult. Probabil ca acum isi revarsa ura acumulata pe el. Ei pot sa declare orice in fata autoritatilor pt ca stiu ca ei sunt cei credibili. Si ma gandesc ca oricum parerea lui e in minoritate fata de a lor, care sunt vreo 5..
Profund gresit !si acest lucru il stie orice cadru medical si mai ales orice avocat !nici un pacient , chiar daca are curator , nu poate fi internat fara semnatura si fara accept personal , in afara de cazul in care a fost internat la o sectie speciala , in urma unei hotariri judecatoresti , care atesta faptul ca nu are discernamint , si are la activ fapte antisociale , savirsite in timpul unei crize


Exact. Se numeste "involuntary commitment " si pentru asta nu ai nevoie nici de semnatura bolnavului...si nici de accordul lui....
Full_Metal_Jacket
Postat pe 16 Aprilie 2009 00:26
Buna,uite ,eu lucrez de 20 de ani la psihiatrie,intr-o sectie pe care romanul o numeste ,,fara clanta" si unde primim frecvent pacienti de felul celui descris de tine.Sunt adusi de cele mai multe ori de catre politie,fara acordul lor,evident,pentru ca de cele mai multe ori,desi noi ii stim foarte linistiti,atunci cand urmeaza tratamentul,in mediul familial ,situatia se schimba.In momentul unei eventuale decompensari,pot deveni violenti,pot auzi frecvent voci care sa-i determine sa faca dezastre in jurul lor,sau sa aiba halucinatii ingrozitoare,din cauza carora pot avea tentative suicidare sau raptusuri de heteroagresivitate extrema.Si mai intervine si inversiunea afectiva,care face parte din simptomatologia bolii si care implica o ura atroce fata de cei apropiati,din familie ,pe care ar trebui sa-i iubeasc,in special,rude de gradul unu(mama,tata)si pe care-i invinovatesc de toate ratarile vietii lor.Ca exemplu,iti pot spune despre unul dintre pacientii mei,care vine de peste 15 ani si e asemeni celui descris de tine,cu tendinta la izolare,putin comunicativ si retras,care acasa devine rabic si despre care spunea mama lui ca a demolat un perete din hebel,ca si cum nu ar fi fost nimik.Eu nu zic sa nu ai o atitudie pozitiva fata de persoana descrisa de tine,poti fi cat vrei de empatica,dar grija mare pt ca schizofrenii pot fi foarte imprevizibili si pot sa-ti faca rau fara sa fie prea constienti de chestia asta,doar pt ca asa le-a ordonat cine stie ce voce din mintea sau din urechile lor.In rest ii doresc sa i se amelioreze starea cat de repede,dar neaparat sa-si urmeze tratamentul,care se distribuie gratuit prin reteaua teritoriala( LSM).Familia sau pacientul nu trebuie sa cheltuie nimik,dar e greu sa-i convingi pe pacienti sa accepte la domiciliu medicatia,pt ca exista efecte adverse neplacute:ingrasare rapida,scaderea libidoului si impotenta la barbati,de cele mai multe ori,fapt care pt un om tanar,in mod special ,poate fi traumatizant.Multa sanatate si numai bine va urez si dak omul e compensat si linistit,nu uita poate urma tratament luat de la Laboratorul de Sanatate Mintala,fara sa fie neaparat internat,decat poate o zi -doua,pana primeste aprobarea pt medicatie.
lumimari
Postat pe 11 Iunie 2009 21:01
dna lumimari , care spuneti ca lucrati in psihiatrie de 20 ani , vi se pare corect ca familia celui bolnav sa il marginalizeze si sa ii ia dreptul asupra casei lui ? si eu sunt schizofrenica dupa cum vad ca utilizati acest termen mereu , daca un schizofrenic este agresiv , nu inseamna ca sunt toti , sa va dau un exemplu familia mea ma demoralizeaza mereu spunandu mi ca sunt nebuna , este bine sa traim langa asa persoane care se numesc familie a celui bolnav? este corect asa ? si mie vor sa imi ia garsoniera care este a mea personala eu am muncit pt ea , nimeni altcineva . oare au dreptul asta ? pe motiv ca sora mea are cancer si sa o salvez cu banii respectivi . de ce? pt ca ea mia spus la ultimul episod ca tata a murit din cauza mea ? el avea cancer , ce vina am io ? si sa imi spuna sora mea ca sunt nebuna si ca ea o sa moara din cauza mea si mama la fel . ce vina am io ca sunt bolnava ?si sa auzi pe ele cum zic ca sau saturat sa aibe grija de mine , ca eu sunt o povara , cum vati simti dna luminari? va zic io respinsa ....unde sunt drepturile bolnavului , vreau sa stiu si eu ? cat despre tratament se stie ca nu ati fost in stare nici unul dintre voi marii savanti sa gasiti un medicament cu adevarat bun , asta este adevarul
toate medicamentele au un rol la inceput , dar dupa aia organismul se obisnuieste si nu mai da rezultate , din contra face doar rau de exemplu nu poti sa te mai ingrijesti singura din toate pct de vedere , ti se dau ochii peste cap , devii o leguma asta este adevarul , dar nimanui nu ii pasa ......imi cer scuze nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar sunt satula si de boala si de oamenii care ne marginalizeaza in loc sa ne dea un sfat bun sau un gand frumos . la multi ani si sa fiti fericiti toti si Domnul sa va binecuvanteze
kudika487009
Postat pe 19 Decembrie 2011 11:48
Bunã ziua,
Sora mea este diagnosticatã de peste 30 de ani de schizofrenie paranoidã.Ia medicamente, boala fiind sub control. Cât de cât.

Citind despre simptomele acestei boli, am dat de anumite contradicþii. Sora mea umblã în haine curate, se îngrijeºte singurã, igiena corporalã este impecabilã. Are trei diplome, predã limbi strãine, socializeazã. Într-adevãr, dacã se îmrieteneºte cu cineva, aceastã pseudoprietenie þine foarte puþin, sãturându-se de acea persoanã foarte repede, fãcându-ºi alþi prieteni.

Comportamentul ei faþã de noi, familia, este foarte ciudatã. Trãieºte în altã þarã. Atunci, când vine acasã, îi oferim tot ce este mai bun, încercãm sã-i fim pe plac. Cu toate acestea, nu îi convine nimic. Aproape tot timpul este supãratã.

Cu toate cã este bolnavã, cu o ocazie, întorcându-se în þara în care trãieºte, având acolo o ieºire violentã, a fost internatã într-un spital de psihiatrie. Desigur, acolo i se cunoºtea istoricul. Cu toate cã se ºtia cã este bolnavã, acolo, în spital, sora mea ne-a ocãrât atât personalului medical cât ºi pacienþilor.
Deoarece a plecat de aici fãrã a ne anunþa, noi, mama mea ºi eu, neºtiind unde este sora mea, ce se întâmplã cu ea, am dat telefoane la mai multe spitale din acea þarã. Pânã la urmã am gãsit-o într-un spital. M-am prezentat, spunând cã sunt sora numitei. Acea persoanã cu care am vorbit la telefon, a început sã urle la mine, reproºându-mi cã atât mine, cât ºi mama mea ne-am fi comportat urât cu sora mea bolnavã. Aceasta, din urã, zic eu, faþã de noi, acolo, la spital a spus cã nu i-am fi permis sã intre în casã, ea fiind obligatã sã doarmã în curte, sub cerul liber !!! ªi multe alte aberaþii. Dureros este cã a fost crezutã !

Mã întreb: De ce oare, un cadru medical, care ºtie de boala unei persoane, în cazul de faþã fiind vorba de schizofrenie, poate da crezare minciunii unei minþi bolnave ?

Se întâmplã foarte des ca sora mea sã vinã acasã. Întotdeauna este primitã cu dragoste, atât mama cât ºi mine, încercând sã ne comportãm bine cu ea. Dupã ce pleacã, îmi trimite e-mailuri lungi, fãrã nicio noimã, scrisori pline de urã ºi venin, acuzându-ne încontinuu de niºte lucruri ireale. Nu mai ºtiu ce aº putea face sã fie bine ! Cu toate acestea, predã limbi strãine, având mulþi elevi, printre care elevi care erau corijenþi, dar ajutându-i sora mea, au trecut clasa cu brio ! Totodatã, desigur, scriind impecabil în limbile pe care le cunoaºte. Schizofrenicã fiind, singurã, a învãþat, de exemplu, limba germanã.
Mie îmi spune cã sunt analfabetã, totodatã, atunci când dialogãm, atrãgându-mi atenþia cã nu vorbesc literar !

În comportamentul ei sunt niºte contradicþii de nu ºtiu ce sã mai cred !

Dacã are vreo ocazie ne ocãrãºte, ne denigreazã. Atât pe mine cât ºi pe mama mea.




kudika_25207
Postat pe 9 Octombrie 2014 16:27
Bunã ziua,
Sora mea este diagnosticatã de peste 30 de ani de schizofrenie paranoidã.Ia medicamente, boala fiind sub control. Cât de cât.

Citind despre simptomele acestei boli, am dat de anumite contradicþii. Sora mea umblã în haine curate, se îngrijeºte singurã, igiena corporalã este impecabilã. Are trei diplome, predã limbi strãine, socializeazã. Într-adevãr, dacã se îmrieteneºte cu cineva, aceastã pseudoprietenie þine foarte puþin, sãturându-se de acea persoanã foarte repede, fãcându-ºi alþi prieteni.

Comportamentul ei faþã de noi, familia, este foarte ciudatã. Trãieºte în altã þarã. Atunci, când vine acasã, îi oferim tot ce este mai bun, încercãm sã-i fim pe plac. Cu toate acestea, nu îi convine nimic. Aproape tot timpul este supãratã.

Cu toate cã este bolnavã, cu o ocazie, întorcându-se în þara în care trãieºte, având acolo o ieºire violentã, a fost internatã într-un spital de psihiatrie. Desigur, acolo i se cunoºtea istoricul. Cu toate cã se ºtia cã este bolnavã, acolo, în spital, sora mea ne-a ocãrât atât personalului medical cât ºi pacienþilor.
Deoarece a plecat de aici fãrã a ne anunþa, noi, mama mea ºi eu, neºtiind unde este sora mea, ce se întâmplã cu ea, am dat telefoane la mai multe spitale din acea þarã. Pânã la urmã am gãsit-o într-un spital. M-am prezentat, spunând cã sunt sora numitei. Acea persoanã cu care am vorbit la telefon, a început sã urle la mine, reproºându-mi cã atât mine, cât ºi mama mea ne-am fi comportat urât cu sora mea bolnavã. Aceasta, din urã, zic eu, faþã de noi, acolo, la spital a spus cã nu i-am fi permis sã intre în casã, ea fiind obligatã sã doarmã în curte, sub cerul liber !!! ªi multe alte aberaþii. Dureros este cã a fost crezutã !

Mã întreb: De ce oare, un cadru medical, care ºtie de boala unei persoane, în cazul de faþã fiind vorba de schizofrenie, poate da crezare minciunii unei minþi bolnave ?

Se întâmplã foarte des ca sora mea sã vinã acasã. Întotdeauna este primitã cu dragoste, atât mama cât ºi mine, încercând sã ne comportãm bine cu ea. Dupã ce pleacã, îmi trimite e-mailuri lungi, fãrã nicio noimã, scrisori pline de urã ºi venin, acuzându-ne încontinuu de niºte lucruri ireale. Nu mai ºtiu ce aº putea face sã fie bine ! Cu toate acestea, predã limbi strãine, având mulþi elevi, printre care elevi care erau corijenþi, dar ajutându-i sora mea, au trecut clasa cu brio ! Totodatã, desigur, scriind impecabil în limbile pe care le cunoaºte. Schizofrenicã fiind, singurã, a învãþat, de exemplu, limba germanã.
Mie îmi spune cã sunt analfabetã, totodatã, atunci când dialogãm, atrãgându-mi atenþia cã nu vorbesc literar !

În comportamentul ei sunt niºte contradicþii de nu ºtiu ce sã mai cred !

Dacã are vreo ocazie ne ocãrãºte, ne denigreazã. Atât pe mine cât ºi pe mama mea.




kudika_25207
Postat pe 9 Octombrie 2014 16:27
Buna ziua,

Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar, imtorcandu-ma la comportamentul surorii mele, as mai dori sa fac o remarca: anul acesta a murit un unchi de al nostru. Neavand copii, mostenitorii suntem noi, eu, sora mea si inca doi veri de ai nostri.
Trebuia sa se dezbatã succesiunea. Fiindcã niºte acte nu erau în regulã, dezbaterea s-a amânat pentru o datã ulterioarã, adicã 20 oct. a.c.

Sora mea a venit din Ungaria, totodatã întorcându-se, spunând cã se va prezenta ºi în data de 20. Prin telefon mi-a spus cã nu mai vrea sã vinã în data de 20. I-am spus cã îi trimit niºte acte pentru a-mi face o împuternicire pentru a o reprezenta. A spus cã nu face acest lucru, fiindcã eu vreau sã-i iau moºtenirea ! Atunci i-am spus sã vinã acasã pentru a fi aici în data de 20. Nici acest lucru nu vrea ! Tot timpul spunând cã vreau sã-i iau moºtenirea !

Pe de altã parte spune cã ea nu are niciun drept la moºtenire, fiindcã ea nu a contribuit cu nimic la bunurile defunctului, totodatã sunându-l pe notar, întrebându-l, cât ºi ce ar trebui sã moºteneascã ! Este ceva de groazã !

Zilnic ne dã multe telefoane, vorbind ori cu mama ori cu mine, ocãrându-ne, acuzându-ne cã vrem sã o dezmoºtenim, acuzându-ne de niºte lucruri inexistente! ªtiu cã este bolnavã, dar, credeþi-mã, ne-a înnebunit ! Din cauza ei mã cert ºi cu mama mea, creându-se o atmosferã deosebit de încordatã din cauza surorii mele bolnave.
kudika_25207
Postat pe 9 Octombrie 2014 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE AI VREA SA SCHIMBI IN FAMILIA TA? 30 De la: TIGRA 28 Octombrie 2010 15:19
Care dintre voi s-ar culca cu seful pt avantaje? 10 De la: kudika226898 11 Iulie 2010 17:34
CONFLICT INTRE GENERATII LA JOB ??? 7 De la: sadora 27 August 2009 23:28
Depilatorul Wizzit 4 De la: kudika138995 7 Martie 2010 14:54
ADMIN KUDIKA 15 De la: alexia30 9 August 2009 14:22