Setari Cookie-uri

Vreau niste pareri

Buna am avut contact cu prietenul meu azi pe la 1-2 si a alunecat prezervativul ,as lua postinor dar am luat luna trecuta si mie frica sa il iau iar ,am citit ca nu e indicat decat de 2 ori pe an ...totusi ar fi prea devreme ,mentionez ca ultimul ciclu menstrual a fost pe 19 martie si as fi in a 12 zi de la Cm ,oare sa fi fost o zi nefertila ,nu am inteles cum se calculeaza zilele nefertile la ciclul neregulat .La mine cel mai scurt e de 26 si cel mai lung de 38 de zile si ma tine 5 zile .Ma puteti ajuta si pe mine cu niste pareri .Testele de sarcina dupa cate zile de la contact se fac ?Imi pare rau daca pun intrebari stupide dar pls intelegeti-ma tocmai ce mi=am inceput viata sexuala si nah se intelege ca nu atat de multe ca voi .

Postat pe 30 Martie 2009 08:40
Iata cum calculam perioada fertila in cazul unui ciclu menstrual neregulat: se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite. Pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18. Pentru identifica ultima zi a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11 iar din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna.

in cazul tau
prima zi este 26-11=8 adica ziua a 8 a CM-ului
ultima zi este 38-11=27

testul se face la 10-14 zile dupa contactul neprotejat

si mergi la ginecologie...poate te ajuta mai mult
coffeeta
Postat pe 30 Martie 2009 09:39
De la: coffeeta, la data 2009-03-30 09:39:35Iata cum calculam perioada fertila in cazul unui ciclu menstrual neregulat: se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite. Pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18. Pentru identifica ultima zi a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11 iar din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna.

in cazul tau
prima zi este 26-11=8 adica ziua a 8 a CM-ului
ultima zi este 38-11=27

testul se face la 10-14 zile dupa contactul neprotejat

si mergi la ginecologie...poate te ajuta mai mult


Ar fi oare ceva daca as lua din nou postinor?nu as vrea sa il iau ca tocmai ce l-am luat in ianuarie cand a fost celalat ciclu .Nu as vrea fiindca stiu ca numai de 2 ori/an se poate lua plus ca am avut toate reactiile adverse posibile:pota de mancare ,balonare,dureri de cap ,nervozitate si inatarziere de 14 zile a ciclului de am stat ca pe jar pana a venit pls dati-mi i un sfat ca acum nu am timp efectiv sa merg la ginecolog oricat as vrea eu sa merg ,nu pot sa merg decat abia pe joi si atunci ar fi prea tarziu .

Postat pe 30 Martie 2009 11:22
asta este de la postinor

Mod de administrare: 1 tabletã, în decurs de o orã de la contactul sexual. În cazul repetãrii contactului sexual, este recomandatã administrarea unei alte tablete, în interval de 8 ore dupã prima. În general, se recomandã 1-2 tablete lunar, dar nu mai mult de 4 tablete. În cazul în care este necesarã administrarea mai frecventã, este recomandatã aplicarea unei alte metode contraceptive.

coffeeta
Postat pe 30 Martie 2009 11:27
De la: coffeeta, la data 2009-03-30 11:27:42asta este de la postinor

Mod de administrare: 1 tabletã, în decurs de o orã de la contactul sexual. În cazul repetãrii contactului sexual, este recomandatã administrarea unei alte tablete, în interval de 8 ore dupã prima. În general, se recomandã 1-2 tablete lunar, dar nu mai mult de 4 tablete. În cazul în care este necesarã administrarea mai frecventã, este recomandatã aplicarea unei alte metode contraceptive.



Da stiu ca de la postinor tocmai de aia nu as vrea sa il mai iau dar nu stiu ce sa fac mie frica ,nu imi doresc momentan un bebe

Postat pe 30 Martie 2009 11:31
pai chiar nu stiu ce as putea sa iti zic..este alegerea ta... acolo zice ca poti lua pana la 4 pe luna..acum sincera sa fiu postinorul este o bomba cu efect intarziat...adica poate avea efecte negative mai tarziu....
alta variana ar fi sa astepti poate nu azi ramas totusi...dar daca ai ramas..ajungi la chiuretaj...daca nu vrei bebe acum...
este o decizie foarte greu de luat ..si tu esti singura in masura sa o faci...
coffeeta
Postat pe 30 Martie 2009 11:45
De la: coffeeta, la data 2009-03-30 11:45:53pai chiar nu stiu ce as putea sa iti zic..este alegerea ta... acolo zice ca poti lua pana la 4 pe luna..acum sincera sa fiu postinorul este o bomba cu efect intarziat...adica poate avea efecte negative mai tarziu....
alta variana ar fi sa astepti poate nu azi ramas totusi...dar daca ai ramas..ajungi la chiuretaj...daca nu vrei bebe acum...
este o decizie foarte greu de luat ..si tu esti singura in masura sa o faci...


4 pe luna adica intre 2 cicluri poti sa iei de 4 ori potinor?jesus pai daca o iei cum scrie acolo nu mai ai copii in veci .Da tocmai de aia nu vreau sa mai iau inca o data stiu ca e daunatoare si poti face chiar si cancer ovarian dar nu stiu si sa o iau aiurea ,poate era o zi nefertila si nu e nevoie sa o iau .Cu ciclu meu neregulat mai greu de estimat cu siguranta cand e sau nu zi fertila ,bine am inteles din ce mi-ai explicat tu dar am inteles ca uneori nici asa numitele zile fertile nu sunt fertile .
Tu ce ai face in locul meu ai lua sau nu postinor?nu am sa fac chiretaj daca cumva sunt fiindca nu vreau asta si nici prietenul meu mi=a zis ca nu o sa ma lase sa fac asta .Ne dorim un bebe dar nu acum .

Postat pe 30 Martie 2009 12:09
pai eu nu-s in locul tau de asta nu stiu ce as face..sincer
coffeeta
Postat pe 30 Martie 2009 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
da sau nu? 70 De la: wanda_love_you 9 August 2009 20:32
ejaculare rapida 21 De la: valita76 9 Iunie 2009 16:00
prietenie cu beneficii 14 De la: kudika409507 31 Iulie 2011 23:33
Metode de a reaprinde pasiunea in cuplu!!! 4 De la: baiat_anonim 30 Noiembrie 2009 12:40
Orgasm 60 De la: Daisy_amorina 6 Noiembrie 2009 18:47