Setari Cookie-uri

exista anticonceptionale fara reteta ...??!!!

sunt curioasa daca exista anticonceptionale fara reteta ...??!!! cateva nume.... ceva .....reactii .... YASMINE SE POT LUA SI FARA RETETA...k am auzit d astea k se pot luasi fara nush....?!!!???
pretziossa
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:05
eu nu mi-am luat niciodata anticonceptionale cu reteta
ideea e ca trebuiesc recomandate de doctor, deoarece organismul tau nu este la fel cu al prieteni tale sau mamei tale si exista posibilitatea de a avea afectiuni sau predispozitii incompatibile cu pastilele contraceptive (sau cu anumtie tipuri de pastile).

Sper sa te gandesti serios inainte de a lua contraceptive dupa ureche, caci nu e de glumit

kitty_krieger
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:14
in Ro nu stiu cum e, dar aici, pana acum cateva luni, se puteau lua anticonceptionale de la farmacie, fara reteta. Dar de curand, este nevoie de prescriptia medicului.Mie mi s-a dat prescriptie pe 4 luni (foarte ciudat) si noroc ca am avut un drum in afara sa-mi pot lua altele fara reteta. Deci,depinde de tara, si de noile reguli.
mrskattousa
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:14
De la: mrskattousa, la data 2009-04-05 21:14:46Mie mi s-a dat prescriptie pe 4 luni

pai probabil ca a dat numai pe 4 luni in caz ca ai reactii adverse la ele.... sau ca sa te mai duci o data (in caz ca platesti consultatia)

si in tara unde am fost eu (prin Caraibe), tot cu reteta era si, cel mai naspa, si contraceptia de urgenta era cu reteta, deci e clar ca o luai cu ceva intarziere
kitty_krieger
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:28
da, se plateste consultatia...dar ciudat e ca eu luam deja pastilele de 2 ani. Faza cu reteta pt contraceptia de urgenta deja e...prea de tot.
mrskattousa
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:36
parerea mea este sa nu le iei fara recomandarea mediculu pt k te poti deforma groaznic de mult..............exista totusi planning familial si poti merge acolo singura daca esti majora........nu se plateste pt eleve si studente si daca mergi intr-o anumita perioada a lunii ti se pot da si gratuit chiar...........
Lavishor11
Postat pe 10 Aprilie 2009 18:03
parca ai mai deschis un topic de genu` asta...
Diavolyta_
Postat pe 10 Aprilie 2009 18:05
De la: pretziossa, la data 2009-04-05 21:05:58sunt curioasa daca exista anticonceptionale fara reteta ...??!!! cateva nume.... ceva .....reactii .... YASMINE SE POT LUA SI FARA RETETA...k am auzit d astea k se pot luasi fara nush....?!!!???

Reteta ? la noi, adica in Romania ?
Eu am luat pana si Dianne fara reteta care poate ar cam "cere" reteta...
Ei hai daca iti faci niste analize si primesti niste pastile pentru prima data atunci ai si reteta dar apoi...de unde reteta ? si pana la urma de ce ? mai ales daca iei acelasi tip de pastile de cativa ani si te simti bine...
Mi se pare normal sa le poti lua si fara reteta...e alegerea ta ce faci cu propriul corp.
ocs
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:47
Mai intai fa-ti niste analize si consulta un doctor. Fiecare dintre noi e diferit si ni se potriveste altceva. Eu iau Diane 35 prescrise de doctor.

Poti sa-ti iei anticonceptionale fara reteta, eu asa fac de ceva timp pentru ca dupa ce am vazut ca nu am probleme cu ele nu am mai trecut pe la doctor sa-mi mai scrie reteta. Farmacistele nici macar nu te intreaba de reteta.
gazutza
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:06
Orice tip de anticonceptionale ai vrea sa cumperi, nu-ti va cere nimeni reteta. Iti spun di proprie experienta. Si nu lua yasmine dak vrei sa ai fata curata. Mai bn ia diane 35.
amr2009
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stiti franceza? 6 De la: hystria1 14 Noiembrie 2010 12:33
o afacere 1 De la: fetita_cu_fitze 24 Septembrie 2009 20:43
Job'uri de vara 3 De la: AdRy4n4 4 Iulie 2010 21:01
bani europeni 1 De la: ladyflower 23 Aprilie 2009 13:25
CEL MAI FRUMOS DAR PRIMIT SAU OFERIT! 5 De la: icy_heart 10 Septembrie 2009 18:22