Setari Cookie-uri

Vacanta in israel

hello girls...este prima data cand scriu pe acest forum....as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate....prietenul meu este din israel iar la vara intentionez sa merg si eu acolo...dar nu stiu ce acte imi trebuie...viza sau doar pasaport?
blue_eyes87
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:02
Iti trebuie viza. Fii atenta ca daca ai viza de Israel nu te mai lasa sa intri in nicio tara araba.
Kathara
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:12
Hehe! Stii ca la asta ma gandeam cand am vazut topicul... Ce fatza ar face astia daca as veni la ei cu viza de Israel pe pasaport... Acum imi dau seama ca nu ar face nici o fatza, mi-ar spune sa-mi iau boccelutza si sa fac U turn de la aeroport
Dor_a
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:10
Da, eu o sa ma duc in Israel cu vreo juma de an inainte sa-mi expire pasaportul.
Kathara
Postat pe 7 Aprilie 2009 00:07

De la: blue_eyes87, la data 2009-04-06 09:02:37hello girls...este prima data cand scriu pe acest forum....as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate....prietenul meu este din israel iar la vara intentionez sa merg si eu acolo...dar nu stiu ce acte imi trebuie...viza sau doar pasaport?


IN VACANTA LA CINE?
LA PRIETYENUL TAU?
EU AM VENIT LA MAMA SI NE-A CAM OPRIT LA AEROPORT.
NU TREBUIE VIZA
TREBUIE SA AI GARANTIA CA TE INTORCI, TREBUIE SA STII LA CINE MERGI, CE FAMILIE, UNDE STA , NR DE TELEFON PT CA O SA-L SUNE, SA-L INTREBE
IN REST SA STII CA E SUPER
EU ACUM SUNT AICI, SI E SUPER

Postat pe 7 Aprilie 2009 00:12
SI APROPO POTI SA STAI MAXIM 3 LUNI
PT DETALII ALTELE DE STABILIRE ACOLO CONTACTEAZA-MA SI ITI SPUN MAI MULTE

Postat pe 7 Aprilie 2009 00:38
CapsLock
Diavolyta_
Postat pe 7 Aprilie 2009 00:40
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-07 00:40:50CapsLock

ma certam cu sotul pe mess si au ramas asa

Postat pe 7 Aprilie 2009 00:49
De la: blue_eyes87, la data 2009-04-06 09:02:37hello girls...este prima data cand scriu pe acest forum....as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate....prietenul meu este din israel iar la vara intentionez sa merg si eu acolo...dar nu stiu ce acte imi trebuie...viza sau doar pasaport?


Ca sa nu ai tot felul de suprize neplacute ar fi mai bine sa te informezi direct la ambasada.

http://bucharest.mfa.gov.il/mfm/web/main/missionhome.asp?MissionID=57&


Ambasada Statului Israel la Bucuresti are placerea sa anunte ca Decizia Ministerului Israelian de Interne din data de 9 ianuarie, 2008, de a anula vizele pentru cetãþenii români care cãlãtoresc în Israel in scopuri turistice, va intra in vigoare incepand cu data de 1 martie, a.c.
Mentionam ca celelalte tipuri de vize (munca, studii, etc) raman valabile.

Pasaportul trebuie sa fie valabil minimum 6 luni de la data la care a fost planicata plecarea.


O persoana care a lucrat in Israel in domeniul constructiilor, agriculturii sau ingrijirii/asistentei, poate efectua o vizita in Israel dupa o perioada de cel putin un an in care a stat in afara Israelului.



Pentru a se evita existenta unui eventual refuz de intrare in Israel urmatoarele categorii de cetateni romani vor trebui sa contacteze Ministerul de Interne Israelian inainte de a calatorii in Israel pentru a se informa cu privire la statutul lor si pentru a a primi permisiunea de a intra in Israel :

- o persoana care a fost expulzata din Israel;

- o persoana careia i-a fost refuzata intrarea in Israel in trecut;
- o persoana care a locuit ilegal in Israel;
- o persoana care doreste sa viziteze un lucrator strain in Israel;

-o persoana care este ruda unui lucrator strain din Israel;

Pentru a contacta Ministerul de Interne Israelian va rugam sa sunati la telefon: 00 972 2 6294726, fax: 00 972 2 6294767 sau sa trimiteti un e-mail la: oc-ashrot@moin.gov.il si info@moin.gov.il.



Pentru mai multe informaþii, va rugãm sã contactaþi Ambasada Statului Israelului la Bucureºti la urmãtorul numãr de telefon:+4 021 318 94 16/17.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:34
De la: Kathara, la data 2009-04-06 09:12:17Iti trebuie viza. Fii atenta ca daca ai viza de Israel nu te mai lasa sa intri in nicio tara araba.

Nu-ti trebuie nicio viza (s-a modificat de acum 4-5 luni). pasaport si sa spui in avion sau pe aeroport la cine te duci si cat ai de gand sa stai.

Sfatul meu intim: Ia-ti casca, vesta si pusca (fa un antrenament de supravietuire in avans).
Daca vrei senzatii si mai tari incearca Afganistan si Irak.

Postat pe 7 Aprilie 2009 13:51
De la: Roco, la data 2009-04-07 13:51:35
De la: Kathara, la data 2009-04-06 09:12:17Iti trebuie viza. Fii atenta ca daca ai viza de Israel nu te mai lasa sa intri in nicio tara araba.

Nu-ti trebuie nicio viza (s-a modificat de acum 4-5 luni). pasaport si sa spui in avion sau pe aeroport la cine te duci si cat ai de gand sa stai.

Sfatul meu intim: Ia-ti casca, vesta si pusca (fa un antrenament de supravietuire in avans).
Daca vrei senzatii si mai tari incearca Afganistan si Irak.

nu e nevoie decat daca te duci aproape de gaza , in rest oriunde intri in mag mari, in disco, cluburi,etc esti controlat...asa ca stai linistit, nu e chiar atat de negru dracu pe cat pare

Postat pe 7 Aprilie 2009 23:08
De la: Roco, la data 2009-04-07 13:51:35
De la: Kathara, la data 2009-04-06 09:12:17Iti trebuie viza. Fii atenta ca daca ai viza de Israel nu te mai lasa sa intri in nicio tara araba.

Nu-ti trebuie nicio viza (s-a modificat de acum 4-5 luni). pasaport si sa spui in avion sau pe aeroport la cine te duci si cat ai de gand sa stai.

Sfatul meu intim: Ia-ti casca, vesta si pusca (fa un antrenament de supravietuire in avans).
Daca vrei senzatii si mai tari incearca Afganistan si Irak.

nu e nevoie decat daca te duci aproape de gaza , in rest oriunde intri in mag mari, in disco, cluburi,etc esti controlat...asa ca stai linistit, nu e chiar atat de negru dracu pe cat pare

Postat pe 7 Aprilie 2009 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help! 2 De la: bestdevilinside 9 Noiembrie 2008 22:12
Deci ce zice-ti de ei ?!?!?! au vre-o sansa sa concureze cu vibefm!??!?!;) 17 De la: blue07scorpion 6 Iulie 2009 23:37
parastas 1 De la: MCMiruna 8 Iulie 2011 15:54
Jurnalul unei visatoare... :) 38 De la: dana_21 11 Septembrie 2012 11:43
cum trebuie sa fi? 34 De la: iza_aradeanca 4 Aprilie 2011 20:16