Setari Cookie-uri

De la o sotie inselata...

Buna tuturor! De mult timp intru pe forum si citesc toate postarile de aici, asa ca mi-am facut curaj sa scriu si eu...De cateva luni traiesc cu nedumerirea in suflet. Sunt casatorita de 14 ani si avem o fetita superba de 12 ani. Sotul meu lucreaza ca sofer pe o ruta diferita de orasul in care locuim, motiv pentru care ne vedem o saptamana da si una nu. De curand m-am uitat in tel lui si am vazut apeluri nenumarate de la un nr. Profesia mea m-a facut sa am multe cunostinte si asa, ca sa scurtez povestea, am aflat ca sotul meu ma inseala cu o fata de 22 ani, o clienta care circula pe acea ruta. Fata este singura, din familie buna si suficient de inteligenta din cate am auzit. El se comporta rece si distant....simt ca ceea ce nu mai am eu (tinerete, mister, prospetimea specifica varstei, etc ) gaseste la ea...Tin sa precizez ca nu m-a inselat niciodata pana acum, dar de aceasta data chiar simt ca investeste sentimente. Respectiva e decenta, nu il cauta acasa, nu il suna, nimic...Dar se vede ca el ii duce dorul si ii lipseste, cade pe ganduri, etc. Astept sfaturi din partea tuturor, sa abordez problema, sa ma fac ca nu stiu...
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:47
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 18:47:48Buna tuturor! De mult timp intru pe forum si citesc toate postarile de aici, asa ca mi-am facut curaj sa scriu si eu...De cateva luni traiesc cu nedumerirea in suflet. Sunt casatorita de 14 ani si avem o fetita superba de 12 ani. Sotul meu lucreaza ca sofer pe o ruta diferita de orasul in care locuim, motiv pentru care ne vedem o saptamana da si una nu. De curand m-am uitat in tel lui si am vazut apeluri nenumarate de la un nr. Profesia mea m-a facut sa am multe cunostinte si asa, ca sa scurtez povestea, am aflat ca sotul meu ma inseala cu o fata de 22 ani, o clienta care circula pe acea ruta. Fata este singura, din familie buna si suficient de inteligenta din cate am auzit. El se comporta rece si distant....simt ca ceea ce nu mai am eu (tinerete, mister, prospetimea specifica varstei, etc ) gaseste la ea...Tin sa precizez ca nu m-a inselat niciodata pana acum, dar de aceasta data chiar simt ca investeste sentimente. Respectiva e decenta, nu il cauta acasa, nu il suna, nimic...Dar se vede ca el ii duce dorul si ii lipseste, cade pe ganduri, etc. Astept sfaturi din partea tuturor, sa abordez problema, sa ma fac ca nu stiu...
Buna,poate ai sa ma consideri prea tanara pentru a-ti raspunde,am 23 de ani,nu sunt maritata inca insa urmeaza sa ma marit.Esti sigura ca te insala adica tot ce ai aflat este sigur adevarat?In cazul in care este adevarat consider ca nu merita pentru nimic in lume sa te lasi umilita si sa lasi un barbat,oricat ti-ar fi de drag sa-si bata joc de tine,de sufletul tau,de anii pe care i-ai daruit lui..................
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:01
.

Postat pe 9 Aprilie 2009 19:17
De la: dya_05, la data 2009-04-09 19:17:28Da, stiu sigur ca ma inseala. Am simtit ceva in neregula cu el, cum se comporta cu mine. Stiu ca atunci cand nu e acasa, se vede cu ea de cateva ori pe saptamana, timp in care mie imi raspunde la telefon, dar rece si distant. Am inteles ca e draguta si inteligenta, fapt care ma intriga si mai mult...adica nu e o simpla fata...si simt ca el depaseste acel prag de implicare, simt ca sentimentele lui se indreapta tot mai mult catre ea. Nu stiu ce atitudine sa adopt, chiar daca sunt suficient de matura.



Eu nu stiu cu cine vb?Ai 2 conturi?
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:19
Da, am doua conturi, pe adrese diferite, pentru ca el mai controleaza mailurile mele. Scuze daca te-am indus in eroare.
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:25
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:25:22Da, am doua conturi, pe adrese diferite, pentru ca el mai controleaza mailurile mele. Scuze daca te-am indus in eroare.

Nu-i problema,bine ca m-ai lamurit.Eu ti-am spus parerea mea,infrunta-l,spune-i ca esti mult mai desteapta decat el si ca ai aflat.Eu una i-am spus logodnicului meu:Dragule daca ma inseli si aflu,te parasesc nu pentru ca m-ai inselat,in fon si la urma urmei femei ai avut si inaintea mea,te parasesc pentru ca ai fost atat de prost incat am aflat,iar eu cu un prost nu stau!Da-mi un motiv pentru care ai indura toate astea.
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:32
Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:41
E cam delicata situatia ..am o intrebare ...stii cumva daca amanta lui stie ca el este casatorit ???
__LL__
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:44
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:41:50Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.


Poate dupa 14 ani de casnicie o femeie gandeste cu totul altfel.Ramane la aprecierea ta daca il ierti pur si simplu dar eu te intreb,oare ai sa poti traii cu gandul ca te-a inselat sau poate inca te mai insala(in viitor vb)?Eu una n-as putea sa-i ascund,i-as spune direct si cred ca asa am reusi sa luam o decizie impreuna.
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:47
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:47:25
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:41:50Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.


Poate dupa 14 ani de casnicie o femeie gandeste cu totul altfel.Ramane la aprecierea ta daca il ierti pur si simplu dar eu te intreb,oare ai sa poti traii cu gandul ca te-a inselat sau poate inca te mai insala(in viitor vb)?Eu una n-as putea sa-i ascund,i-as spune direct si cred ca asa am reusi sa luam o decizie impreuna.


Ma gandesc tot mai mult sa abordez problema, insa nu vreau ca prin atitudinea mea sa afectez copilul. Stiu ca orice barbat calca stramb macar odata in viata, insa depinde CUM o face! Tind sa cred ca e doar o iesire a lui si nu ceva de durata. Sau poate doar ma amagesc singura, in incercarea de a ma consola...
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:50
De la: __LL__, la data 2009-04-09 19:44:27E cam delicata situatia ..am o intrebare ...stii cumva daca amanta lui stie ca el este casatorit ???


Presupun ca ea habar nu are, stiu ca e singura, nu are o relatie. Sau daca stie, poate crede ca e divortat. Ma mai interesez eu si aflu.
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:52
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:50:52
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:47:25
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:41:50Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.


Poate dupa 14 ani de casnicie o femeie gandeste cu totul altfel.Ramane la aprecierea ta daca il ierti pur si simplu dar eu te intreb,oare ai sa poti traii cu gandul ca te-a inselat sau poate inca te mai insala(in viitor vb)?Eu una n-as putea sa-i ascund,i-as spune direct si cred ca asa am reusi sa luam o decizie impreuna.


Ma gandesc tot mai mult sa abordez problema, insa nu vreau ca prin atitudinea mea sa afectez copilul. Stiu ca orice barbat calca stramb macar odata in viata, insa depinde CUM o face! Tind sa cred ca e doar o iesire a lui si nu ceva de durata. Sau poate doar ma amagesc singura, in incercarea de a ma consola...


Nu vreau sa te dezamagesc insa de unde stii ca este o iesre,doar o iesire?Cu privire la fetita,cred ca si el va sti sa fie un pic mai diplomat,cu privire la tine sunt sigura ca vei stii sa abordezi problema in asa fel incat fata sa nu simta nimic.
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:57
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:52:33
De la: __LL__, la data 2009-04-09 19:44:27E cam delicata situatia ..am o intrebare ...stii cumva daca amanta lui stie ca el este casatorit ???


Presupun ca ea habar nu are, stiu ca e singura, nu are o relatie. Sau daca stie, poate crede ca e divortat. Ma mai interesez eu si aflu.


Cred ca banuiesti de ce te intreb, esti totusi o femeie cu ceva experientza de viatza ...aici e vorba de tine, de el si de ea, amanta, de copil nu mai zic nimic ca am alergie cand sunt implicati si au de suferit copii de pe urma'' nazbaticiilor ''parintzilor....Daca ea stie de tine, ca sunteti in relatii bune si vrea sa va faca rau ...familiei voastre, cu buna stiintza atunci trebuie sa abordezi problema pasnic ..pentru ca tu risti sa-i sari in cap sa i faci scandal si el sa gaseasca liniste si intelegere in bratele ei ( genul asta de persoane sunt rele si nu au scrupule si va incerca sa-l ademeneasca ), daca fata nu stie poate fi si ea la randul ei o'' victima'' pentru ca el a mintzit-o, eu una nu m-as incurca niciodata cu un barbat insurat, si cand zic NICIODATA chiar vorbesc serios si cred ca l-as face de boala copiilor daca as afla;))) ...!
Asadar, pana sa treci la fapte afla chestia asta ...si apoi vezi ce faci mai departe ...
__LL__
Postat pe 9 Aprilie 2009 20:02
De la: __LL__, la data 2009-04-09 20:02:03
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:52:33
De la: __LL__, la data 2009-04-09 19:44:27E cam delicata situatia ..am o intrebare ...stii cumva daca amanta lui stie ca el este casatorit ???


Presupun ca ea habar nu are, stiu ca e singura, nu are o relatie. Sau daca stie, poate crede ca e divortat. Ma mai interesez eu si aflu.


Cred ca banuiesti de ce te intreb, esti totusi o femeie cu ceva experientza de viatza ...aici e vorba de tine, de el si de ea, amanta, de copil nu mai zic nimic ca am alergie cand sunt implicati si au de suferit copii de pe urma'' nazbaticiilor ''parintzilor....Daca ea stie de tine, ca sunteti in relatii bune si vrea sa va faca rau ...familiei voastre, cu buna stiintza atunci trebuie sa abordezi problema pasnic ..pentru ca tu risti sa-i sari in cap sa i faci scandal si el sa gaseasca liniste si intelegere in bratele ei ( genul asta de persoane sunt rele si nu au scrupule si va incerca sa-l ademeneasca ), daca fata nu stie poate fi si ea la randul ei o'' victima'' pentru ca el a mintzit-o, eu una nu m-as incurca niciodata cu un barbat insurat, si cand zic NICIODATA chiar vorbesc serios si cred ca l-as face de boala copiilor daca as afla;))) ...!
Asadar, pana sa treci la fapte afla chestia asta ...si apoi vezi ce faci mai departe ...


Mersi pentru sfaturi ! Ma mai interesez si vad ce hotarare iau. Saptamana asta el este acasa, dar sta mai mult la tara. Oricum dupa ce aflu, cred ca o sa stau de vorba si cu ea...nu de alta, dar sa inteleg de ce trebuia sa se opreasca asupra barbatului meu!
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 20:06
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:57:47
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:50:52
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:47:25
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:41:50Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.


Poate dupa 14 ani de casnicie o femeie gandeste cu totul altfel.Ramane la aprecierea ta daca il ierti pur si simplu dar eu te intreb,oare ai sa poti traii cu gandul ca te-a inselat sau poate inca te mai insala(in viitor vb)?Eu una n-as putea sa-i ascund,i-as spune direct si cred ca asa am reusi sa luam o decizie impreuna.


Ma gandesc tot mai mult sa abordez problema, insa nu vreau ca prin atitudinea mea sa afectez copilul. Stiu ca orice barbat calca stramb macar odata in viata, insa depinde CUM o face! Tind sa cred ca e doar o iesire a lui si nu ceva de durata. Sau poate doar ma amagesc singura, in incercarea de a ma consola...


Nu vreau sa te dezamagesc insa de unde stii ca este o iesre,doar o iesire?Cu privire la fetita,cred ca si el va sti sa fie un pic mai diplomat,cu privire la tine sunt sigura ca vei stii sa abordezi problema in asa fel incat fata sa nu simta nimic.


Vreau sa cred ca e doar o iesire, pt ca in 14 ani nu m-a inselat niciodata! Cat despre copil, se poarta exemplar si nu ar fi capabil sa il raneasca. Nu pot sa spun ca relatia noastra e perfecta, deoarece intervine monotonia si rutina, insa respectul si iubirea din duflet raman. Poate sunt eu de vina ca nu am stiut cum sa tin aprinsa flacara dintre noi.
simina_simi
Postat pe 9 Aprilie 2009 20:11
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 20:11:41
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:57:47
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:50:52
De la: yo_angel, la data 2009-04-09 19:47:25
De la: simina_simi, la data 2009-04-09 19:41:50Stiu ca niciun barbat nu poate fi disculpat atunci cand inseala, nu i-am dat niciun motiv sa ma insele, sa isi indrepte atentia catre alta femeie. Principalul motiv pentru care as putea sa il iert este iubirea si respectul, dar si faptul ca a fost un sot si un tata exemplar pana acum. Si in prezent se poarta bine cu mine si copilul, insa e mai rece si mai abatut. Stiu ca tot cu mine ramane, dar nu vreau sa il impart cu o pustoaica dupa atatia ani de bune si rele.


Poate dupa 14 ani de casnicie o femeie gandeste cu totul altfel.Ramane la aprecierea ta daca il ierti pur si simplu dar eu te intreb,oare ai sa poti traii cu gandul ca te-a inselat sau poate inca te mai insala(in viitor vb)?Eu una n-as putea sa-i ascund,i-as spune direct si cred ca asa am reusi sa luam o decizie impreuna.


Ma gandesc tot mai mult sa abordez problema, insa nu vreau ca prin atitudinea mea sa afectez copilul. Stiu ca orice barbat calca stramb macar odata in viata, insa depinde CUM o face! Tind sa cred ca e doar o iesire a lui si nu ceva de durata. Sau poate doar ma amagesc singura, in incercarea de a ma consola...


Nu vreau sa te dezamagesc insa de unde stii ca este o iesre,doar o iesire?Cu privire la fetita,cred ca si el va sti sa fie un pic mai diplomat,cu privire la tine sunt sigura ca vei stii sa abordezi problema in asa fel incat fata sa nu simta nimic.


Vreau sa cred ca e doar o iesire, pt ca in 14 ani nu m-a inselat niciodata! Cat despre copil, se poarta exemplar si nu ar fi capabil sa il raneasca. Nu pot sa spun ca relatia noastra e perfecta, deoarece intervine monotonia si rutina, insa respectul si iubirea din duflet raman. Poate sunt eu de vina ca nu am stiut cum sa tin aprinsa flacara dintre noi.

Parerea mea este ca intradevar intr-o problema de cuplu sunt amandoi de vina intr-o mica sau mare masura,isa tot amandoi trebuie s-o rezolvati
yo_angel
Postat pe 9 Aprilie 2009 20:13
Nu foloseste nimanui sa discuti cu ea. Sotul tau se face raspunzator de situatie, deoarece el este cel angajat intr-o casnicie.Il iubesti, si iti este greu sa-i accepti vina, dar asta e .
Ia taurul de coarne cu muuuult curaj, indiferent de modul in care se termina. "Boala lunga, moarte sigura"Ai dreptul la viata, la adevar, la sinceritate...
veta_13
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:39
Imi place cum vb de amanta (e o scorpie...stai linistita)...Eu cred ca iti lipseste increderea in fortele proprii...Ai un copil si ar trebui sa lupti pentru sotul tau...Du-te la un salon de infrumusetare,fa sport...asta o sa te ajute sa ai din nou incredere in tine...Parerea mea e ca sotul tau e indragostit de aia ("mititelul" de el)dar nu stie ce sa faca...Vorbeste cu el incearca sa-l faci sa inteleaga ce are de pierdut daca pleaca de langa tine si copilul lui...Fa-l sa vada in tine o femeie inteligenta care poate sa-i ofere mai multe decat o imatura...Sunt sigura ca ai sa reusesti dar iti trebuie multa rabdare.Ai ani intregi alaturi de el...gandeste tot timpul pozitiv si fii mereu vesela si plina de viata...faceti o vacanta impreuna...fa-i o cina romantica(trimite copilul la bunici),fa ceva care sa-l surprinda...poate are nevoie de o clipa sa iasa din monotonie si sa-si dea seama ca de fapt pe tine te vrea...Nu sta si te gandi ca nu ai nici o sansa in fata celeilalte...ai mult mai multe atuuri decat cealalta...trebuie doar sa le folosesti...Tu ai o experienta de viata in spate...ea nu are asa ceva....
camelusha83
Postat pe 10 Aprilie 2009 11:49
De la: camelusha83, la data 2009-04-10 11:49:41Imi place cum vb de amanta (e o scorpie...stai linistita)...Eu cred ca iti lipseste increderea in fortele proprii...Ai un copil si ar trebui sa lupti pentru sotul tau...Du-te la un salon de infrumusetare,fa sport...asta o sa te ajute sa ai din nou incredere in tine...Parerea mea e ca sotul tau e indragostit de aia ("mititelul" de el)dar nu stie ce sa faca...Vorbeste cu el incearca sa-l faci sa inteleaga ce are de pierdut daca pleaca de langa tine si copilul lui...Fa-l sa vada in tine o femeie inteligenta care poate sa-i ofere mai multe decat o imatura...Sunt sigura ca ai sa reusesti dar iti trebuie multa rabdare.Ai ani intregi alaturi de el...gandeste tot timpul pozitiv si fii mereu vesela si plina de viata...faceti o vacanta impreuna...fa-i o cina romantica(trimite copilul la bunici),fa ceva care sa-l surprinda...poate are nevoie de o clipa sa iasa din monotonie si sa-si dea seama ca de fapt pe tine te vrea...Nu sta si te gandi ca nu ai nici o sansa in fata celeilalte...ai mult mai multe atuuri decat cealalta...trebuie doar sa le folosesti...Tu ai o experienta de viata in spate...ea nu are asa ceva....



Postat pe 10 Aprilie 2009 14:58
De la: dya_05, la data 2009-04-10 14:58:24
De la: camelusha83, la data 2009-04-10 11:49:41Imi place cum vb de amanta (e o scorpie...stai linistita)...Eu cred ca iti lipseste increderea in fortele proprii...Ai un copil si ar trebui sa lupti pentru sotul tau...Du-te la un salon de infrumusetare,fa sport...asta o sa te ajute sa ai din nou incredere in tine...Parerea mea e ca sotul tau e indragostit de aia ("mititelul" de el)dar nu stie ce sa faca...Vorbeste cu el incearca sa-l faci sa inteleaga ce are de pierdut daca pleaca de langa tine si copilul lui...Fa-l sa vada in tine o femeie inteligenta care poate sa-i ofere mai multe decat o imatura...Sunt sigura ca ai sa reusesti dar iti trebuie multa rabdare.Ai ani intregi alaturi de el...gandeste tot timpul pozitiv si fii mereu vesela si plina de viata...faceti o vacanta impreuna...fa-i o cina romantica(trimite copilul la bunici),fa ceva care sa-l surprinda...poate are nevoie de o clipa sa iasa din monotonie si sa-si dea seama ca de fapt pe tine te vrea...Nu sta si te gandi ca nu ai nici o sansa in fata celeilalte...ai mult mai multe atuuri decat cealalta...trebuie doar sa le folosesti...Tu ai o experienta de viata in spate...ea nu are asa ceva....




Multumesc fetelor pentru sfaturi! Chiar aseara am inceput sa vobim despre aceasta problema, am abordat totul cu suficient de mult calm si tact, in asa fel incat sa nu il imping si mai mult catre ea, EA care nu stie ca e casatorit, in schimb stie de copil si ca e divortat. A recunoscut faptul ca se vede cu o alta persoana, care, spune el, l-a atras prin inteligenta si sinceritate! (aspectul fizic nu l-a mentionat, de parca eu as crede ca e urata). Mi-a cerut sa ii acord timp sa se desprinda de ea, caci pe mine ma iubeste, vrea sa ne salvam casnicia, dar ii este greu sa se desprinda de ea dintr-o data. Azi-noapte nu prea am dormit, tot gandindu-ma la cat timp o avea nevoie si de ce a facut acest pas gresit...El se scuza, spunandu-mi ca i-a intrat sub piele fara sa isi dea seama...acu sa vedem...
simina_simi
Postat pe 10 Aprilie 2009 15:08
Stau si ma gandesc, tu ce vei face in timpul in care el traieste cu amandoua??!! Acum poate e mai impacat cu el, nu mai are de ce sa-i fie teama, tu deja stii si tacit il accepti asa. Cealalta este inteligenta si sincera, daca este sincera cu siguranta il va refuza pe viitor pentru ca el a inceput relatia cu o minciuna. Daca ai cunostinte si relatii , poate ar fi mai bine sa faci in asa fel incat cealalta sa afle ca este insurat, nu de la tine, de la altcineva. Asa cred eu.
valita76
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:02
trebuie sa discutzi cu sotzul tau.
poate o iubeste...si daca da,are tot dreptul sa fie cu ea,la fel cum ai si tu dreptul la adevar.
sa nu crezi ca e sfarsitul lumii,pt ca nu e,viitorul tau poate fi mult mai bun.
in ceea ce priveste copilul,la fel va fi si el ok,daca vetzi stii sa ramanetzi parintzi.
nu mai sta cu atata nesigurantza in suflet si inceteaza sa te mai invinuiesti cu ceva.
cel care va pierde va fi el.
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:17
Multumesc fetelor pentru sfaturi! Chiar aseara am inceput sa vobim despre aceasta problema, am abordat totul cu suficient de mult calm si tact, in asa fel incat sa nu il imping si mai mult catre ea, EA care nu stie ca e casatorit, in schimb stie de copil si ca e divortat. A recunoscut faptul ca se vede cu o alta persoana, care, spune el, l-a atras prin inteligenta si sinceritate! (aspectul fizic nu l-a mentionat, de parca eu as crede ca e urata). Mi-a cerut sa ii acord timp sa se desprinda de ea, caci pe mine ma iubeste, vrea sa ne salvam casnicia, dar ii este greu sa se desprinda de ea dintr-o data. Azi-noapte nu prea am dormit, tot gandindu-ma la cat timp o avea nevoie si de ce a facut acest pas gresit...El se scuza, spunandu-mi ca i-a intrat sub piele fara sa isi dea seama...acu sa vedem...


ufff, foarte urata situatia. parerea mea este ca este grav ca i-a spus ca este divortat.k? si mai ales ca spune ca i-a intrat pe sub piele si sa-i dai timp sa se "desprinda"???? asta cum vine???
doamna mea eu zic asa, spune-i sa-si faca bagajele si sa statzi o perioada despartiti, sa "rumegati" situatia si apoi sa vedeti ce e de facut, daca mai este de facut ceva. din asta cu greu vei iesi.
aprob pe just din suflet, dar eu zic sa incerci si asa. o perioada departe unul de celalalt va va face bine,zic io. si itzi doresc toate cele bune.
cristi_nne
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:11
De la: valita76, la data 2009-04-14 13:02:11 Stau si ma gandesc, tu ce vei face in timpul in care el traieste cu amandoua??!! Acum poate e mai impacat cu el, nu mai are de ce sa-i fie teama, tu deja stii si tacit il accepti asa. Cealalta este inteligenta si sincera, daca este sincera cu siguranta il va refuza pe viitor pentru ca el a inceput relatia cu o minciuna. Daca ai cunostinte si relatii , poate ar fi mai bine sa faci in asa fel incat cealalta sa afle ca este insurat, nu de la tine, de la altcineva. Asa cred eu.



Mare dreptate ai valita! Acum sotul tau e cel mai linistit om de pe Pamant draga mea. Stie ca ai aflat si ce-i mai important stie ca i-ai dat ragazul acela (mare greseala din punctul meu de vedere) de a "se desprinde" de ea. Un om prins cu mata in sac, ca in cazul lui, daca are ceva in zauca aia de o poarta pe umeri, nu cerea asa ceva tocmai de la cea care i-a fost alaturi la bine si la greu. Eu sunt cam extremista, recunosc, n-as fi porcedat asa...si poate as fi pierdut, dar mai bine sa pierd cu capul sus decat sa ii dau omului timp sa se poata rupa de cealalta, timp in care tu sincer nu poti fi sigura ca vei avea castig de cauza. Barbatii de peste 40 de ani sunt cretinoizi rau cand apare o tinerica care le canta in coarne. Nu-ti spun toate astea ca sa te supar sau sa te mahnesc in vreun fel, ci ca tu sa te gandesti bine ce ai de facut de aici inainte, tu fiind singura care-l cunoaste pe el cel mai bine si stiind cum sa procedezi. Uneori diplomatia si calmul face minuni. Dar nu intotdeauna. Ai grija de tine si sper sa iasa bine.
Inca o data imi cer scuze daca am zis ceva ce nu trebuia. Vis-a-vis de o intrevedere cu ea, eu zic ca nu-i o idee rea. Bunica-miu se ducea la piata si se vaita in stanga si-n dreapta ca e vaduv saracu' de nu stiu cati ani de zile...pana a aflat mamaie...si i-a tras o bataie sora cu moartea si bine i-a facut ca de atunci s-a lecuit. Du-te si vorbeste cu ea, spune-i ca cel pe care ea l-a gasit e om insurat la casa lui, cu ceva obligatii. Daca ea e o persoana sincera, acum se va produce prima ruptura: faptul ca a mintit-o. Gandeste-te la ce ti-am zis eu si fa cum crezi tu ca e mai bine.
koph
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:44
salut tuturor..
Strazile sunt pline cu femei inselate...durere si lacrimi...copii distrusi traumatizati...am crezut ca sunt singura in aceasta situatie..:D...fiecare cu durerea ei..lui..ce putem face??habar nu am..sunt in asemenea situatie..sotie inselata..dar!!!! cu una care e de aceasi varsta..ca mine..aprox..o femeie vicleana, smechera si pot sa spun rea...dupa discutia cu ea cred ca e sociopata.Sotul plecat in occident sa lucreze..ea vicleana pune mana pe castig..folosind o psihologie extraordinara..corespoindeau, si trimitea poze cu ea in vana, in casa..in posturi sexi...sau chiar cu un copil mic care nu el ai ei creand senzatia de familie...i!!! fara sa arate prea mult...dar destul...iar un barbat prost, singur...departe de familie, si bani castigati...nu putini..lucru pe care pot dovedi..iar acum sta acasa..fara bani..sufletele noastre distruse..o fetita de 15 ani distrusa, chiar inainte de examene, acum vrea sa fie cu noi..ci ca..iar eu (ca proasta) am incercat sa vorbesc si cu amanta lui..dar a iesit totul in asa fel de parca eu as fi k***a!!!. Ne a distrus viata, moral..material..cu o viclenie calculata..a da..e sotie de politist...vrea bani..ma gandesc sa postez toate pozele compromitatoare si corespondenta lor pe net..sa vada toata lume cine e ea..si cine e el..iar eu nu am unde sa ma mut..asta e..
lizzy74
Postat pe 17 Aprilie 2009 13:20
De la: simina_simi, la data 2009-04-10 15:08:40
Multumesc fetelor pentru sfaturi! Chiar aseara am inceput sa vobim despre aceasta problema, am abordat totul cu suficient de mult calm si tact, in asa fel incat sa nu il imping si mai mult catre ea, EA care nu stie ca e casatorit, in schimb stie de copil si ca e divortat. A recunoscut faptul ca se vede cu o alta persoana, care, spune el, l-a atras prin inteligenta si sinceritate! (aspectul fizic nu l-a mentionat, de parca eu as crede ca e urata). Mi-a cerut sa ii acord timp sa se desprinda de ea, caci pe mine ma iubeste, vrea sa ne salvam casnicia, dar ii este greu sa se desprinda de ea dintr-o data. Azi-noapte nu prea am dormit, tot gandindu-ma la cat timp o avea nevoie si de ce a facut acest pas gresit...El se scuza, spunandu-mi ca i-a intrat sub piele fara sa isi dea seama...acu sa vedem...


draga simi, eu am trecut prin asa ceva, tot la 14 ani de la casnicie , tot cu un copil de 12-13 ani .... tot cu o femeie mai tanara ( dar care era divortata si cu un copil) , tot care stia ca el e deja divortat... tot datorita telefonului am aflat ... siii, idem : "mi-a cerut sa ii acord timp sa se desprinda de ea, caci pe mine ma iubeste, vrea sa ne salvam casnicia, dar ii este greu sa se desprinda de ea dintr-o data."...
nu ignora sfaturile de a sta o perioada despartiti (cu toate ca eu atunci nu stiam ca va functiona,nu am avut cu cine sa ma sfatuiesc ...).... la mine a functionat ... ne-a luat 6 luni ... timp in care m-am dedicat aspectului meu si recastigarii increderii in mine ... in momentul in care m-a simtit stapana pe situatie si a realizat ca pot trai si fara el .... s-a intors ... si ne-am reluat casnicia .... dar de la alt nivel ...
iti doresc mult succes in suportarea deciziilor pe care le veti lua !
sandraescu
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:21
si inca ceva : nu ignora nici sfatul de nu lua legatura cu cealalta! nici n-ai idee ce satisfactie iti poate aduce indiferenta fata de ea !!! eu si-acum ma simt extraordinar cand ma gandesc ce nervi avea cealalta ca nu vreau sa vorbesc cu ea!!! si au trecut ceva ani ....
sandraescu
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:25
Salutare tuturor! UItandu-ma peste sfaturile celor care ati scris aici, mi-am dat seama ca aveti maaaaaaaaaaaarrreeee dreptate! Acum 2 zile, sotul meu s-a mutat in orasul de provenienta pentru ceva timp, in asa fel incat sa ne dam seama ce trebuie facut. Recunosc ca aceasta despartire doare, dar si mai mult doare faptul ca m-a inselat...Cealalta a aflat ca e casatorit, chiar el i-a spus, si se pare ca de atunci nu prea ii mai da atentie. Insa el pare legat inca, sufleteste, de ea. Sper ca aceasta despartire sa il faca sa se gandeasca la mine si copil si sa isi dea seama ce poate pierde. Oricum, daca totul se va sfarsi cu un divort, el este cel care pierde, nu eu! Multumesc tuturor pentru sfaturi! UN PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI! Apropo de aceste sarbatori, el vrea sa le petreaca cu noi, insa nu stiu ce sa spun...mi-e frica sa nu imi fac sperante si sa fiu dezamagita din nou.
simina_simi
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:34
De la: simina_simi, la data 2009-04-17 17:34:22Salutare tuturor! UItandu-ma peste sfaturile celor care ati scris aici, mi-am dat seama ca aveti maaaaaaaaaaaarrreeee dreptate! Acum 2 zile, sotul meu s-a mutat in orasul de provenienta pentru ceva timp, in asa fel incat sa ne dam seama ce trebuie facut. Recunosc ca aceasta despartire doare, dar si mai mult doare faptul ca m-a inselat...Cealalta a aflat ca e casatorit, chiar el i-a spus, si se pare ca de atunci nu prea ii mai da atentie. Insa el pare legat inca, sufleteste, de ea. Sper ca aceasta despartire sa il faca sa se gandeasca la mine si copil si sa isi dea seama ce poate pierde. Oricum, daca totul se va sfarsi cu un divort, el este cel care pierde, nu eu! Multumesc tuturor pentru sfaturi! UN PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI! Apropo de aceste sarbatori, el vrea sa le petreaca cu noi, insa nu stiu ce sa spun...mi-e frica sa nu imi fac sperante si sa fiu dezamagita din nou.


Ce s-a mai intamplat de atunci si pana acum? Cum au mai decurs lucrurile?
tematoare
Postat pe 12 Mai 2009 09:26
urata situatie...si totusi ce ai mai facut? a revenit acasa,a trecut peste criza varstei de mijloc?? sper k totul e bine multa bafta
bruneagra25
Postat pe 12 Mai 2009 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dilema 10 De la: Valy90 28 Mai 2011 16:50
De ce nu ne dam seama cand partenerul are 2 relatii? 58 De la: razz 22 Aprilie 2010 01:05
JOCUL TREI 144 De la: kudika_10590 6 Iulie 2012 22:34
Am si eu o problema psobil infantila 3 De la: miss_darine 2 Noiembrie 2009 21:45
Cumpar rochie de mireasa! 1 De la: chivutza 22 Ianuarie 2011 18:07