Setari Cookie-uri

Mutatul impreuna

Buuun, ajunsei si la momentul asta in viata. Un barbat mi-a cerut sa ma mut cu el in vara ce va sa vie. As avea nevoie de un tar de ajutor in ceea ce priveste impartirea cheltuielilor; cum se face? Mi se pare penibil sa vina lumina si sa incepem amandoi sa scoatem din portofele exact jumatate din cat trebuie sa platim.

O alta chestiune - daca el se ofera sa plateasca treburile casei, sa accept sau nu (el castiga cam de 10-11 ori cat mine, daca asta are vreo importanta).

So?
Kathara
Postat pe 18 Aprilie 2009 12:55
si de ce la vara si nu acum??? eu cred ca daca e dragostea mare nu stai sa te gandesti la bani,la contributii...etc,cel putin nu te gandesti asa imediat.
dana_mv
Postat pe 18 Aprilie 2009 13:01
Daca el castiga de 11 ori mai mult decat tine mai mult ca sigur ca va plati majoritatea cheltuielilor. Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, am locuit cu prietenul meu 1 an, la fel el castiga mai mult decat mine si nici nu a vrut sa auda ca platesc intretinere, lumona etc. Mi-a fost greu sa accept la inceput insa peparcurs m-am obisnuit, ca pana la urma avea dreptate...atata timp cat avea de unde sa dea..Si oricum nu puteam sa stau fara sa platesc si eu ceva :D Am decis impreuna cu el sa ma ocup de cablul tv si de net si de asemenea cand aveam nevoie de anumite lucruri prin casa le cumparam eu, nu il luam de manuta sa plateasca totul.

Si sa stii ca da, este penibil sa scoateti amandoi portofelele sa platiti, eventual jumi-juma si fara rotunjiri are sumelor
Vei vedea ca aspectul asta cu cheltuielile se aranjeaza de la sine

Postat pe 18 Aprilie 2009 13:08
La vara pentru ca acum nu e in tara.

Si de mutat impreuna am vorbit de prin ianuarie, doar ca acum a inceput sa se apropie timpul. Cum sa nu te gandesti la bani? Trebuie, pot distruge relatii daca nu sunt gestionati bine.
Kathara
Postat pe 18 Aprilie 2009 13:09
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-18 13:08:46Daca el castiga de 11 ori mai mult decat tine mai mult ca sigur ca va plati majoritatea cheltuielilor. Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, am locuit cu prietenul meu 1 an, la fel el castiga mai mult decat mine si nici nu a vrut sa auda ca platesc intretinere, lumona etc. Mi-a fost greu sa accept la inceput insa peparcurs m-am obisnuit, ca pana la urma avea dreptate...atata timp cat avea de unde sa dea..Si oricum nu puteam sa stau fara sa platesc si eu ceva :D Am decis impreuna cu el sa ma ocup de cablul tv si de net si de asemenea cand aveam nevoie de anumite lucruri prin casa le cumparam eu, nu il luam de manuta sa plateasca totul.

Si sa stii ca da, este penibil sa scoateti amandoi portofelele sa platiti, eventual jumi-juma si fara rotunjiri are sumelor
Vei vedea ca aspectul asta cu cheltuielile se aranjeaza de la sine


Multam fain.
Kathara
Postat pe 18 Aprilie 2009 13:10
eu stau cu prietenul meu din iulie. si tot el aduce mai multi bani in casa. noi ii punem la comun. facturi, chirie, shopping ( care se desfasoara impreuna), motorina, daca e ceva pentru casa etc. in fine. intelegi tu ca e totul la comun. aaa si are fiecare bani de buzunar. nu o suma fixa care ne.o dam unul altuia. pur si simplu. daca unul din noi are nevoie de bani , (pentru o bere cu prietenii, sau o bluzita noua) merge la "rezerva". bafta!
l_diana_c
Postat pe 18 Aprilie 2009 13:10
eu impart apartamentul cu cineva care castiga la fel ca mine si punem fifty-fifty peste tot.
daca el castiga cel mai mult, eu as propune sa stabiliti cine, ce bani da in casa in functie de venit. De exemplu, tu poti sa platesti telefonul, el plateste intretinerea sau ceva de genul asta.
Sper sa te ajute cu ceva
kitty_krieger
Postat pe 18 Aprilie 2009 13:41
Poti accepta, de ce nu?
Oricum...ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca...
Dupa ce te vei invata cu bani multi, nu se poate sa nu urmeze si un "revers" al medaliei...Stii, in viata totul se plateste!
P.S. Si eu sunt femeie, dar nu am profitat niciodata de banii unui barbat! E chestie de orgoliu...zic eu!
brtlsc
Postat pe 13 Mai 2009 10:20
hmmmm...e cam aiurea pana o sa va obisnuiti zic eu, dar nu se pune asa prb cine plateste curentu si cine telefonul, in general in orice relatie de genu' asta banii sunt la comun, ce faceti dak apare si un copil unu ii cumpara pampers si unu lapte?? o sa te obisnuiesti si cu asta nu e chiar asa inspaimantator precum pare...bafta
bruneagra25
Postat pe 13 Mai 2009 10:25
Nu te lega la cap inainte sa te doara o sa vezi ca aspectele astea o sa se rezolve de la sine.Zic eu!
ali_cia101
Postat pe 13 Mai 2009 10:49
De la: Kathara, la data 2009-04-18 13:09:51La vara pentru ca acum nu e in tara.

Si de mutat impreuna am vorbit de prin ianuarie, doar ca acum a inceput sa se apropie timpul. Cum sa nu te gandesti la bani? Trebuie, pot distruge relatii daca nu sunt gestionati bine.

da'cum sa te gandesti sa imaprti jumate jumate...dar ce faci cand iti va veni o factura de telefon imparti jumate cu el?.....sau sa ai si un copil ,la fel ce faci daca cumperi scutece ce imparti jumi juma plata??
ralu_zar
Postat pe 13 Mai 2009 10:54
De la: ralu_zar, la data 2009-05-13 10:54:37
De la: Kathara, la data 2009-04-18 13:09:51La vara pentru ca acum nu e in tara.

Si de mutat impreuna am vorbit de prin ianuarie, doar ca acum a inceput sa se apropie timpul. Cum sa nu te gandesti la bani? Trebuie, pot distruge relatii daca nu sunt gestionati bine.

da'cum sa te gandesti sa imaprti jumate jumate...dar ce faci cand iti va veni o factura de telefon imparti jumate cu el?.....sau sa ai si un copil ,la fel ce faci daca cumperi scutece ce imparti jumi juma plata??

ralu....stai asa ca sa vina el d prin tarile calde....tu deja te gandesti la copii??poate pana la vara omu se razgandeste;))
anca0704
Postat pe 13 Mai 2009 11:01
De la: Kathara, la data 2009-04-18 12:55:29Buuun, ajunsei si la momentul asta in viata. Un barbat mi-a cerut sa ma mut cu el in vara ce va sa vie. As avea nevoie de un tar de ajutor in ceea ce priveste impartirea cheltuielilor; cum se face? Mi se pare penibil sa vina lumina si sa incepem amandoi sa scoatem din portofele exact jumatate din cat trebuie sa platim.

O alta chestiune - daca el se ofera sa plateasca treburile casei, sa accept sau nu (el castiga cam de 10-11 ori cat mine, daca asta are vreo importanta).

So?


........ma bag si eu, pt ca sunt in cauza..........

sa sti ca e chiar aiuria momentul cu portofelele, cel putin la mine....sunt cam in aceeasi situatie.....el castiga mai mult, dar si eu am un venit considerabil, din care pana sa vina el in casa mea (inchiriata dealtfel...) ma descurcam destul de bine.....
au fost discutii, muuulte.....cum ca ar fi bine sa plateasca el o mai mare parte din cheltuielile noastre obligatorii lunare...stai ca deja vb contabilul din mine....
.....nu am acceptat si nu din orgoliu, ci din simplul fapt ca imi pot permite sa paltesc jumate din tot....asa ca.....cum fac eu?....dupa cateva luni de chin si discutii, am hotarat!....eu platesc totul(asa am si control pe situatie)....iar la sfarsit de luna trag linie si impart la 2 fara nici o jena
...restul vine de la sine, cumparaturile in general le facem impreuna, cu alimentarea autovehicolului se descurca.....si uite asa traim fericiti de doi anisori....
.....deci...dont worry, be happy!
dehha1
Postat pe 13 Mai 2009 11:13
Am si eu ceva vechime in ceea ce priveste mutatul impreuna.
cat despre cheltuieli ...depinde si de caracterul lui. Adica daca e un incapatanat (ca al meu ) ...nu va accepta nici macar o secunda sa scoti si tu bani pentru cheltuieli.
Eu insa ...am reusit sa "negociez" cu el. Banii sunt la comun.
Sunt luni in care el castiga f bine...si sunt altele cand eu aduc mai multi bani. Nu are nici o importanta. Atata timp cat aveti in comun patul conjugal...si viata impreuna...inseamna ca si banii sunt cam comuni.
Bine...nu inseamna ca nu poti avea rezerva ta strategica :)...pentru zile "negre".
La noi in casa...eu sunt contabilul pentru ca eu fac si cumparaturile pentru casa...si cam tot eu platesc si cheltuielile.
Important e ca voi sa ajungeti la un compromis :)...si totul va fi ok.
Comunicarea e cheia succesului intr-un cuplu. Daca discutati orice...si clarificati ce va doare ...totul va decurge cat se poate de bine.

E prima mea experienta cea cu mutatul ...insa vreau sa va spun ca nu regret nici o secunda. Ma rasfata ...ma iubeste ...si tot ce vrea de la mine e sa-i zambesc si sa il iubesc. In rest totul va fi bine. Cam astea sunt vorbele lui :).

Va doresc numai bine...si o iubire macar pe jumatate de frumoasa precum e cea pe care o traiesc eu.


A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Mai 2009 12:46
De la: Kathara, la data 2009-04-18 12:55:29Buuun, ajunsei si la momentul asta in viata. Un barbat mi-a cerut sa ma mut cu el in vara ce va sa vie. As avea nevoie de un tar de ajutor in ceea ce priveste impartirea cheltuielilor; cum se face? Mi se pare penibil sa vina lumina si sa incepem amandoi sa scoatem din portofele exact jumatate din cat trebuie sa platim.

O alta chestiune - daca el se ofera sa plateasca treburile casei, sa accept sau nu (el castiga cam de 10-11 ori cat mine, daca asta are vreo importanta).

So?



asta ma intrebam si eu : scoatem din buzunar jumi juma? sau punem si bani deoparte undeva bine amandoi....zic asta ca si eu o sa ma mut cu prietenul....

Postat pe 21 Mai 2009 13:21
Mda, acum alta dilema. Am mana libera la ales apartamentul si nu stiu ce sa fac. Sa fiu mai zgacita si sa inchiriez unul prin Berceni care-i cam 400 de euro, sau sa iau unul in centru care e cam dublu? Unul central ne-ar avantaja pe amandoi, ca lucram pi sentru vorba moldovenilor, dar, pe de alta parte, n-as vrea sa abuzez de banii lui. probleme, probleme.
Kathara
Postat pe 11 Iunie 2009 12:52
daca el ti-a cerut asta cred ca nu e o problema pentru el plata facturilor.stau cu prietenul meu de 2 ani si la speze nu scoatem amandoi portofelele si ne zgarmam la bani pt avem banii la comun.asa ca nu te ingrijora de asta voi sa va iubiti ca toate vin de la sine.bafta
fiammetta
Postat pe 15 Iunie 2009 16:30
De la: ralu_zar, la data 2009-05-13 10:54:37
De la: Kathara, la data 2009-04-18 13:09:51La vara pentru ca acum nu e in tara.

Si de mutat impreuna am vorbit de prin ianuarie, doar ca acum a inceput sa se apropie timpul. Cum sa nu te gandesti la bani? Trebuie, pot distruge relatii daca nu sunt gestionati bine.

da'cum sa te gandesti sa imaprti jumate jumate...dar ce faci cand iti va veni o factura de telefon imparti jumate cu el?.....sau sa ai si un copil ,la fel ce faci daca cumperi scutece ce imparti jumi juma plata??

verifica fiecare convorbirile lui si plateste
Andia
Postat pe 16 Iunie 2009 10:58
De la: Kathara, la data 2009-06-11 12:52:05Mda, acum alta dilema. Am mana libera la ales apartamentul si nu stiu ce sa fac. Sa fiu mai zgacita si sa inchiriez unul prin Berceni care-i cam 400 de euro, sau sa iau unul in centru care e cam dublu? Unul central ne-ar avantaja pe amandoi, ca lucram pi sentru vorba moldovenilor, dar, pe de alta parte, n-as vrea sa abuzez de banii lui. probleme, probleme.


cauta si tu o solutie de compromis
Andia
Postat pe 16 Iunie 2009 11:03
La comun.Si daca ramai fara bani,nu ezita sa-i ceri(de ex coafor,haine º.a.m).Daca e vorba de iubitul tau,clar ca veti incerca o viata impreuna....S-ar putea sa te enerveze sforaitul lui sau ce obiceiuri o fi avand,dar te obisnuiesti.Eu asa as face.
Alege draga un apartament in centru.....daca tot ai mana libera.Asta nu inseamna ca profiti.
kassandry
Postat pe 7 Iulie 2009 00:56
De la: kassandry, la data 2009-07-07 00:56:40La comun.Si daca ramai fara bani,nu ezita sa-i ceri(de ex coafor,haine º.a.m).Daca e vorba de iubitul tau,clar ca veti incerca o viata impreuna....S-ar putea sa te enerveze sforaitul lui sau ce obiceiuri o fi avand,dar te obisnuiesti.Eu asa as face.
Alege draga un apartament in centru.....daca tot ai mana libera.Asta nu inseamna ca profiti.


De fapt m-am uitat peste chirii si nu sunt atat de ridicate in centru. Si nici pretul caselor nu mai e asa de mare. Ia sa fac eu o fina aluzie.
Kathara
Postat pe 7 Iulie 2009 09:40
cat de apropiata este relatia asta....eu cand m-am mutat impreuna cu prietenul meu...nu mi-am pus problema asta....adica era mult prea apropiati incat sa ne mai intrebam cine, ce plateste......

iar referitor la apartament...parerea mea e sa alegi un apartament la care sa-ti poti permite sa platesti partea ta de chirie.....pentru ca niciodata nu se stie

in cazul in care relatia nu-i una foarte apropiata, eu zic sa incepi prin a-ti plati cheltuielile.....nu in ideea de-a lua fiecare factura la periat.....pur si simplu iti faci un calcul, daca plateste el o factura, incearca sa-ti acoperi datoria platind o alta factura...si tot asa, pentru ca vei vedea in momentul in care v-eti fi mai apropiati, o sa dispara problema asta,

acum....cine stie poate in momentul in care se ajunge in acel moment....o sa rezolva-ti cumva problema.....insa eu in general nu accept prea multe, pentru ca uneori de pot intoarca impotriva noastra...mai ales cand nu cunosti foarte bine persoana!

gargaritamica
Postat pe 7 Iulie 2009 09:52
mai KATY..........bine ai venit in rindul lumii! stai calma ca in general barbatul trebuie sa tina casa .evident ca participi si tu pe ici pe colo si asta vine de la sine cum spuneau predecesoarele mele! noi pina sa ne casatorim puneam banii la comun si fiecare lua cit ii trebuia,cumparaturile le faceam impreuna........totul faceam impreuna! acu sa schimbat traba.....;banii sint la nevasta care gestioneaza tot.cu privire la locuinta te sfatuiesc sa nu ti cont neaparat de zona.......trebuie sa alegi ceva care degaja caldura,ceva primitor pentru ca voi sa va simtiti bine acolo.iti urez sa ai parte de tot ce este mai bun pe lume ,sa fi sanatoasa si fericita
FRANNNCE
Postat pe 7 Iulie 2009 10:13
De la: Kathara, la data 2009-07-07 09:40:23
De la: kassandry, la data 2009-07-07 00:56:40La comun.Si daca ramai fara bani,nu ezita sa-i ceri(de ex coafor,haine º.a.m).Daca e vorba de iubitul tau,clar ca veti incerca o viata impreuna....S-ar putea sa te enerveze sforaitul lui sau ce obiceiuri o fi avand,dar te obisnuiesti.Eu asa as face.
Alege draga un apartament in centru.....daca tot ai mana libera.Asta nu inseamna ca profiti.


De fapt m-am uitat peste chirii si nu sunt atat de ridicate in centru. Si nici pretul caselor nu mai e asa de mare. Ia sa fac eu o fina aluzie.


Centru. Iti da multe avantaje. In plus, time is money... daca petreceti cate doua ore juma dus-intors (de la munca) in trafic, nu ati facut nici o scofala. Si sunt multe alte avantaje. Hotarat, centru.

Platile casei - el, nu-ti fa scrupule inutile. Asa trebuie sa fie. Daca vrei sa compensezi, nu e o problema sa cumperi delicatese, sa ii cumperi lui un cadou dragutz (care sa-i si foloseasca) din cand in cand. Asa pui si o tusa de "joy" in viata voastra "casnica"
Dor_a
Postat pe 7 Iulie 2009 10:29
De la: Kathara, la data 2009-07-07 09:40:23
De la: kassandry, la data 2009-07-07 00:56:40La comun.Si daca ramai fara bani,nu ezita sa-i ceri(de ex coafor,haine º.a.m).Daca e vorba de iubitul tau,clar ca veti incerca o viata impreuna....S-ar putea sa te enerveze sforaitul lui sau ce obiceiuri o fi avand,dar te obisnuiesti.Eu asa as face.
Alege draga un apartament in centru.....daca tot ai mana libera.Asta nu inseamna ca profiti.


De fapt m-am uitat peste chirii si nu sunt atat de ridicate in centru. Si nici pretul caselor nu mai e asa de mare. Ia sa fac eu o fina aluzie.

Asa ca.....ia-ti in centru.Eventual inceaarca sa strangi niste bani pentru tine(mai ales ca lucrezi),nu se stie nicodata cum vor decurge lucrurile.Da,si eu sunt de acord cu faptul ca barbatul trebuie sa platesaca in casa.E ceva natural.Si stai linistita, cred ca si lui ii va placea sa fie in postura de sponsor,sa-ti platesca si micile tale placeri.Ar fi fost umilitor daca numai tu il intretineai,daca el nu lucra sau castiga mai putin ca tine.Poate e o prejudecata de-a mea.Dar eu asa consider.Avantajul de afi femeie...na.
kassandry
Postat pe 7 Iulie 2009 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se explica faptul ca atunci cand ne dorim f mult ceva sau pe cineva,lucrurile tind sa se strice? 24 De la: Aesma_Daeva 16 Ianuarie 2009 13:03
Femeia moderna 114 De la: stardancer 9 Noiembrie 2009 16:12
Prima cina cu ai lui. I really need help ! 32 De la: Vipassana 27 Decembrie 2011 17:39
10 motive pentru care esti amanta perfecta! 23 De la: yumalai 17 Noiembrie 2009 09:41
Parasita de Craciun... 26 De la: ferero 6 Mai 2009 04:51