Setari Cookie-uri

Cum isi poate salva un barbat o casnicie,dupa o relatie extraconjugala descoperita....

Haide-ti sa le dam cateva sfaturi celor distrusi sufleteste de o astfel de greseala,unii dintre ei chiar merita o noua sansa....
Li s-a parut ca gaina din curtea vecinului e mai buna....
Dupa o perioada,au constatat ca au pus prea mult suflet in noua relatie si le pare rau ( asta dupa ce totul intre cei doi s-a terminat )
Insa....sotia a descoperit,si nu-l iarta
Ce pasi ar trebui urmati de sotul infidel pt refacerea relatiei cu sotia si recapatarea girului de incredere ????
Din pacate astazi timpul nu imi permite sa incep chiar eu cu descrierea primiilor pasi,insa maine promit ca o voi face !!!

Sper sa fie mai atenti pe viitor,si sa se gandeasca ca " ce tie nu-ti place,altuia nu-i face "
Floare_de_castan
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:02
parca era vorba de indrumari spre inima sotiei, nu scoateri de ochi!!

Postat pe 25 Aprilie 2009 14:07
De la: Floare_de_castan, la data 2009-04-25 14:02:30Haide-ti sa le dam cateva sfaturi celor distrusi sufleteste de o astfel de greseala,unii dintre ei chiar merita o noua sansa....
Li s-a parut ca gaina din curtea vecinului e mai buna....
Dupa o perioada,au constatat ca au pus prea mult suflet in noua relatie si le pare rau ( asta dupa ce totul intre cei doi s-a terminat )
Insa....sotia a descoperit,si nu-l iarta
Ce pasi ar trebui urmati de sotul infidel pt refacerea relatiei cu sotia si recapatarea girului de incredere ????
Din pacate astazi timpul nu imi permite sa incep chiar eu cu descrierea primiilor pasi,insa maine promit ca o voi face !!!

Sper sa fie mai atenti pe viitor,si sa se gandeasca ca " ce tie nu-ti place,altuia nu-i face "

Esti cumva cu musca pe caciula sau doar patit/a?
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:08
si de ce nu ai deschis topicul knd ai mai mult timp k sa intelegem si noi ce vrei de fapt k nu prea a m inteles
bestiutza_relouded
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:08

Nu,nu sunt cu musca pe caciula !!!!
Crede-ti ca i-as mai da sfaturi daca asi fi patita???? uuuuuuuuaaaaaauuuuuuuuuuuu
Din punct de vedere psihologic,se poate rezolva si situatia in cauza,pe care ei o vad fara iesire...
Imi cer scuze,dar ma pregatesc sa plec la munca !!!!
Va promit,ca maine vin cu amanunte,pt o discutie deschisa si sincera !!!!!
Floare_de_castan
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:17
te asteptam maine.
sa vii cu profilu' pisologic dupa tine!

Postat pe 25 Aprilie 2009 14:18
De la: Floare_de_castan, la data 2009-04-25 14:17:36
Nu,nu sunt cu musca pe caciula !!!!
Crede-ti ca i-as mai da sfaturi daca asi fi patita???? uuuuuuuuaaaaaauuuuuuuuuuuu
Din punct de vedere psihologic,se poate rezolva si situatia in cauza,pe care ei o vad fara iesire...
Imi cer scuze,dar ma pregatesc sa plec la munca !!!!
Va promit,ca maine vin cu amanunte,pt o discutie deschisa si sincera !!!!!

Am intrebat si io... Nu tre sa ma impusti...
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:22
De la: geo_sh, la data 2009-04-25 14:18:43te asteptam maine.
sa vii cu profilu' pisologic dupa tine!
Floare_de_castan
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:22
Trebuie sa fii constient de faptul ca nu sunteti singurii care va confruntati cu aceasta situatie.
Principalul motiv al aparitiei problemei in cauza ar putea fi lipsa de prioritate acordata relatiei,comunicarea....
- In primul rand, trebuie sa incepeti prin a accepta sa aveti o discutie despre relatia voastra de cuplu,depistarea cauzei care a condus la infidelitate....
Trebuie sa fiti constienti de greselile voastre, sa ascultati si sa fiti dispusi sa faceti lucrurile sa mearga.
- Romantismul este o decizie. Trebuie sa preiei initiativa pentru a incepe sa faci schimbari
Ca barbat trebuie sa admiti ca nu ai acordat suficient timp relatiei si sa ii ceri partenerei o sansa de a schimba lucrurile.
Acordati-va timp sa vorbiti dar petreceti mai mult timp ascultandu-va unul pe celalalt.
- Fa-o sa stie ca nu sunteti colegi de camera, si ca nici nu vrei sa deveniti. ca regreti pasul facut
Uita-te in ochii ei atunci cand iti vorbeste-imbratiseaz-o cu privirea..... Razi alaturi de ea, complimenteaza-o si nu uita,un simplu multumesc ca raspuns la un lucru obisnuit poate face o diferenta uriasa. Dureaza doar cateva secunde sa rostesti acest cuvant, dar impactul lui poate fi simtit o perioada indelungata.
- Cucereste-o din nou. Aranjeaza cine speciale, si lasa biletele in locuri unde stii sigur ca ea le va vedea,cand v-a venii acasa..
_Spune-i "Mi-a fost enorm de dor de tine" in mod frecvent, suna-o din cand in cand, trimite-i mesaje in care sa ii spui cat de mult iti lipseste,si ca regreti gestul facut,ca nu vrei sa o pierzi....
- Surpinde-o cu gesturi la care sigur nu se va astepta.Adu-i in fiecare zi o floare,si aseaz-o in glastra din camera ei...

Floare_de_castan
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:18
Hei,geo_sh , ziceai ca ma astepti.... ( la cotitura.... )
Floare_de_castan
Postat pe 26 Aprilie 2009 15:18
Pe sotul meu il cauta foarte insistent o "fosta" iar el nu vrea sa ii spuna clar si raspicat sa nu-l mai deranjeze, asa cum cred eu ca este normal, ci vrea sa rezolve in felul lui "diplomatic" si doar o amana. Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca, prin aceasta amanare tipa va intelege ca mai are sanse si, din contra, va insista si mai mult. Cum sa abordez problema?
kudika024587
Postat pe 14 Mai 2009 09:39
De la: Floare_de_castan, la data 2009-04-26 13:18:55Trebuie sa fii constient de faptul ca nu sunteti singurii care va confruntati cu aceasta situatie.
Principalul motiv al aparitiei problemei in cauza ar putea fi lipsa de prioritate acordata relatiei,comunicarea....
- In primul rand, trebuie sa incepeti prin a accepta sa aveti o discutie despre relatia voastra de cuplu,depistarea cauzei care a condus la infidelitate....
Trebuie sa fiti constienti de greselile voastre, sa ascultati si sa fiti dispusi sa faceti lucrurile sa mearga.
- Romantismul este o decizie. Trebuie sa preiei initiativa pentru a incepe sa faci schimbari
Ca barbat trebuie sa admiti ca nu ai acordat suficient timp relatiei si sa ii ceri partenerei o sansa de a schimba lucrurile.
Acordati-va timp sa vorbiti dar petreceti mai mult timp ascultandu-va unul pe celalalt.
- Fa-o sa stie ca nu sunteti colegi de camera, si ca nici nu vrei sa deveniti. ca regreti pasul facut
Uita-te in ochii ei atunci cand iti vorbeste-imbratiseaz-o cu privirea..... Razi alaturi de ea, complimenteaza-o si nu uita,un simplu multumesc ca raspuns la un lucru obisnuit poate face o diferenta uriasa. Dureaza doar cateva secunde sa rostesti acest cuvant, dar impactul lui poate fi simtit o perioada indelungata.
- Cucereste-o din nou. Aranjeaza cine speciale, si lasa biletele in locuri unde stii sigur ca ea le va vedea,cand v-a venii acasa..
_Spune-i "Mi-a fost enorm de dor de tine" in mod frecvent, suna-o din cand in cand, trimite-i mesaje in care sa ii spui cat de mult iti lipseste,si ca regreti gestul facut,ca nu vrei sa o pierzi....
- Surpinde-o cu gesturi la care sigur nu se va astepta.Adu-i in fiecare zi o floare,si aseaz-o in glastra din camera ei...


Bine..bine..aste e pentru barbati...dar noi sotiile...cum sa trecem peste?cum sa acceptam situatia..?pa cine sa stringem de gat?pe el?pe amanta??sa iertam??cum???
lizzy74
Postat pe 14 Mai 2009 09:48
De la: kudika024587, la data 2009-05-14 09:39:34Pe sotul meu il cauta foarte insistent o "fosta" iar el nu vrea sa ii spuna clar si raspicat sa nu-l mai deranjeze, asa cum cred eu ca este normal, ci vrea sa rezolve in felul lui "diplomatic" si doar o amana. Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca, prin aceasta amanare tipa va intelege ca mai are sanse si, din contra, va insista si mai mult. Cum sa abordez problema?


Draga mea,tind sa cred ca prin a rezolva in"felul lui diplomatic" inseamna a o pastra si pe ea ca manta de vreme rea, ,din dorinta de a te simti mai barbat,lucru ce mental ii este confirmat prin faptul ca mai poate fi dorit si de alta persoana .....
Pt el nu conteaza daca atractia tine doar de latura financiara (cum se intampla in cele mai multe cazuri), de postura care o ocupa in societate ( s-au vazut si astfel de cazuri )
Cu regret sincer,si sper si doresc sa ma insel,nu va fi nici prima si nici ultima relatie de acest gen a lui !!!!!
Abia i s-a deschis apetitul,si are cod verde - asa considera el - motivat prin gestul de a nu rupe definitiv relatia !!!
Eu ce pot sa spun.... ,vorbeste deschis cu el,spunei ce te framanta,ce iti doresti de la el !!!
Incearca sa fi cat se poate de calma,nu-i raspunde ca si cum te-ai certa cu el !!!
Roaga-l sa se puna in situatia ta,si sa-ti spuna ce simte,si cum ar proceda...
In final daca nu merge si nu merge,instiinteaza-l,nu pe ton de repros,ci ca si cum i-ai spune ca te duci la o prietena,sau ii vei pregati mancarea preferata, "Ca daca el considera asa,atunci sa nu ii fie cu mirare ca atunci cand ti se va oferii ocazia,asta nu inseamna ca o vei cauta cu tot dinadinsul,dar daca cineva te va dorii pe tine,ca OM,nu pt banii si relatiile tale,vei proceda intocmai ca el,fara sa privesti in urma,fara remuscare !!! "
Nici unui barbat nu ii va cadea bine acest lucru !
El vrea ca ce este acasa,sa fie numai patrimoniul lui,iar daca accepta inseamna ca nu mai e nimik de facut - nu te merita !!!!!
Floare_de_castan
Postat pe 20 Mai 2009 13:19
De la: Floare_de_castan, la data 2009-05-20 13:19:52
De la: kudika024587, la data 2009-05-14 09:39:34Pe sotul meu il cauta foarte insistent o "fosta" iar el nu vrea sa ii spuna clar si raspicat sa nu-l mai deranjeze, asa cum cred eu ca este normal, ci vrea sa rezolve in felul lui "diplomatic" si doar o amana. Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca, prin aceasta amanare tipa va intelege ca mai are sanse si, din contra, va insista si mai mult. Cum sa abordez problema?


Draga mea,tind sa cred ca prin a rezolva in"felul lui diplomatic" inseamna a o pastra si pe ea ca manta de vreme rea, ,din dorinta de a te simti mai barbat,lucru ce mental ii este confirmat prin faptul ca mai poate fi dorit si de alta persoana .....
Pt el nu conteaza daca atractia tine doar de latura financiara (cum se intampla in cele mai multe cazuri), de postura care o ocupa in societate ( s-au vazut si astfel de cazuri )
Cu regret sincer,si sper si doresc sa ma insel,nu va fi nici prima si nici ultima relatie de acest gen a lui !!!!!
Abia i s-a deschis apetitul,si are cod verde - asa considera el - motivat prin gestul de a nu rupe definitiv relatia !!!
Eu ce pot sa spun.... ,vorbeste deschis cu el,spunei ce te framanta,ce iti doresti de la el !!!
Incearca sa fi cat se poate de calma,nu-i raspunde ca si cum te-ai certa cu el !!!
Roaga-l sa se puna in situatia ta,si sa-ti spuna ce simte,si cum ar proceda...
In final daca nu merge si nu merge,instiinteaza-l,nu pe ton de repros,ci ca si cum i-ai spune ca te duci la o prietena,sau ii vei pregati mancarea preferata, "Ca daca el considera asa,atunci sa nu ii fie cu mirare ca atunci cand ti se va oferii ocazia,asta nu inseamna ca o vei cauta cu tot dinadinsul,dar daca cineva te va dorii pe tine,ca OM,nu pt banii si relatiile tale,vei proceda intocmai ca el,fara sa privesti in urma,fara remuscare !!! "
Nici unui barbat nu ii va cadea bine acest lucru !
El vrea ca ce este acasa,sa fie numai patrimoniul lui,iar daca accepta inseamna ca nu mai e nimik de facut - nu te merita !!!!!


deci tu zici ca trebuie femeia sa se poarte incontinuu cu manusi cu barbatu , dar tu crezi ca ea saraca mai poate , atata teatru si voie buna si inauntru plsneste de nervi , se imbolnavesc fetele astea mai
Peony
Postat pe 21 Mai 2009 15:32
De la: Floare_de_castan, la data 2009-04-26 13:18:55Trebuie sa fii constient de faptul ca nu sunteti singurii care va confruntati cu aceasta situatie.
Principalul motiv al aparitiei problemei in cauza ar putea fi lipsa de prioritate acordata relatiei,comunicarea....
- In primul rand, trebuie sa incepeti prin a accepta sa aveti o discutie despre relatia voastra de cuplu,depistarea cauzei care a condus la infidelitate....
Trebuie sa fiti constienti de greselile voastre, sa ascultati si sa fiti dispusi sa faceti lucrurile sa mearga.
- Romantismul este o decizie. Trebuie sa preiei initiativa pentru a incepe sa faci schimbari
Ca barbat trebuie sa admiti ca nu ai acordat suficient timp relatiei si sa ii ceri partenerei o sansa de a schimba lucrurile.
Acordati-va timp sa vorbiti dar petreceti mai mult timp ascultandu-va unul pe celalalt.
- Fa-o sa stie ca nu sunteti colegi de camera, si ca nici nu vrei sa deveniti. ca regreti pasul facut
Uita-te in ochii ei atunci cand iti vorbeste-imbratiseaz-o cu privirea..... Razi alaturi de ea, complimenteaza-o si nu uita,un simplu multumesc ca raspuns la un lucru obisnuit poate face o diferenta uriasa. Dureaza doar cateva secunde sa rostesti acest cuvant, dar impactul lui poate fi simtit o perioada indelungata.
- Cucereste-o din nou. Aranjeaza cine speciale, si lasa biletele in locuri unde stii sigur ca ea le va vedea,cand v-a venii acasa..
_Spune-i "Mi-a fost enorm de dor de tine" in mod frecvent, suna-o din cand in cand, trimite-i mesaje in care sa ii spui cat de mult iti lipseste,si ca regreti gestul facut,ca nu vrei sa o pierzi....
- Surpinde-o cu gesturi la care sigur nu se va astepta.Adu-i in fiecare zi o floare,si aseaz-o in glastra din camera ei...



Fain.... .offf......Nu vrei sa-ti dau adresa de email a lu' prietenu' meu? Poate daca ii trimiti ceva de genu asta isi mai aduce aminte si de mine.....
amr2009
Postat pe 21 Mai 2009 15:37
Buna seara,imi cer scuze pentru intarziere,insa am avut unele probleme cu tastatura... ( pe care in final am inlocuit-o )

Bun,o voi lua pe rand si voi incerca sa-i raspund intai tinerei noastre prietene Xoxo GG,care spune...
" tu zici ca trebuie femeia sa se poarte incontinuu cu manusi cu barbatu , dar tu crezi ca ea saraca mai poate , atata teatru si voie buna si inauntru plsneste de nervi , se imbolnavesc fetele astea mai "
Nu trebuie sa joci teatru in viata doar decat daca asta iti este meseria !!!!
Consider un lucru josnic sa minti,sa furi,sa injosesti pe cineva,sa joci teatru...
A avea o discutie deschisa,sincera ti se pare ca este acelasi lucru cu a juca teatru ??
Nu sunt de acord niciunul sa se poarte cu manusi,pt ca inseamna ca evita adevarul si acest lucru nu face bine unei relatii,a evita sa spui adevarul este ca o mincina mascata
Sau poate crezi ca vei avea de castigat daca tipi,reprosezi,ameninti,te dai cu capul de pereti,iti smulgi parul din cap....
NU,dimpotriva,relatia se va raci si mai rau pt ca nimeni nu-si doreste alaturi un om care sa-i faca astfel de scene !!!
Deci fi mai explicita,prin ce si cum am indrumat-o sa joace femeia teatru si sa poarte cu manusi???

Draga Amr2009,nu vreau adresa de email " a lu' prietenu' " tau,nu cred ca este nevoie sa-i scriu eu sa isi aduca aminte de tine...
Cred ca mai de graba ar trebui sa-i scrii tu,sa lamuriti problema ce o aveti...
Deci sustin tu - nu el, pentru ca vad ca tu esti nemultumita (...isi mai aduce aminte si de mine..... )
A vorbi sincer,nu inseamna sa te injosesti,sa te porti cu manusi dar nici sa joci teatru !!!
Incercati sa abordati o discutie delicata de familie cu calm,fara ton ridicat si tot tacamul,pt ca procedand astfel totul va degenera intr-un scandal care se poate lasa cu urme chiar(vanatai) daca este un temperament mai coleric ...

In final,tind sa cred ca am putina experienta de viata,pt ca uitandu-ma la profilurile voastre am constat ca ani de casnicie am cati ani tu ca varsta Xoxo,iar varsta pe care o are Amr2009 - reprezinta anii mei de pregatire profesionala....
Asa ca va mai trece apa pe Dunare - ani ....
Va urez o viata de cuplu linistita !
Floare_de_castan
Postat pe 22 Mai 2009 18:32
Daca unul din soti inseala, nu cred ca mai exista cale de intoarcere. Motivele pentru care s-ar putea impaca ar fi ca au copii, ca nu au unde sa se duca, etc.; dar in nici un caz acest lucru nu se poate ierta, mai ales uita. Relatia nu va mai fi niciodata la fel, increderea va disparea si in orice moment celalalt se va gandi ca o poate face din nou. Si de obicei asa se intampla, putine sunt cazurile in care acest lucru se intampla doar odata. Parerea mea e ca acesti oameni care inseala nu ar trebui iertati, asta in cazul in care relatia e bazata pe iubire, nu pe interes (cum sunt multe cazuri).
criss003
Postat pe 22 Mai 2009 18:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
xxx 21 De la: kudika_6235 30 Aprilie 2012 11:02
..eu peste,el...LEU !!! 22 De la: n_nimenialtul 2 Februarie 2009 10:53
sunt pe cale de a face o intrerupere de sarcina 19 De la: marco918 26 Noiembrie 2011 01:15
A fii sau a nu fii... 156 De la: l_diana_c 2 Iunie 2009 12:04
Intre dragoste si cariera?Ce ati alege? 25 De la: kudika_969431 11 Septembrie 2014 18:30