Setari Cookie-uri

Zodiile si fixatii lor --- Taur

Cum e zodia asta?
Taurul e un semn solid, perseverent si de incredere. Dar se ataseaza atat de tare de lucruri, persoane si idei, incat ajunge, obligatoriu, sa faca fixatii.

Ce “pasarele” are?
Obsedat de stabilitate si siguranta, are impresia ca este la adapost doar daca acumuleaza. De aici vine atat lacomia lui proverbiala, cat si simtul de posesiune exagerat. Majoritatea Taurilor nu gandesc decat in termeni ca bani, case, masini, haine si bijuterii. Atasamentul fata de oameni (familie, partener de cuplu, prieteni, colegi) e la fel de puternic si de obsesiv, si are la baza aceeasi teama de schimbare.
Prejudecatile si ideile fixe au un mecanism putin diferit: Taurul gandeste practic si temeinic, dar cam incet - si odata ce si-a format o parere (fie ea buna sau rea) nimeni nu i-o mai poate schimba. Nu are flexibilitate si nici capacitatea de a nuanta.

Cand face urat?
Taurul poate deveni periculos daca isi canalizeaza forta pe fagasul fanatismului (exemple - Hitler si Marx).

Amora
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:17
'neata
Cassey
Postat pe 19 Mai 2009 10:36
De faza cu fanatismul ... Sunt fan Michael J. si am o gramada de discutii in contradictoriu cu alte pers.Ba k nu le place nuj ce, ba k nuj ce... Si explic explic... Mai e cineva in zodia taur sa ne zica fixatiile lui..
Eu de ex sunt foarte incapatanata.. e ceva specific zodiei..nu-s eu de vina
S0phia
Postat pe 1 Iunie 2009 16:25
Eu sunt taur;
De acord cu ce spune Amora;
Despre "nuantat"
- nu le nuanteaza pentru ca e incapatanat; ( si eu sunt)
Suntem inceti in decizii pentru ca mai intai trebuie "rumegata " fooooarte bine informatia; Odata luata decizia- insa- GATA!
G_I_JOE
Postat pe 15 Iunie 2009 11:32
Hitler era berbec!.. cu ascendent in taur, dar berbec..

si eu sunt taur.. dar eu nu sunt posesiva
aiurita23
Postat pe 15 Iunie 2009 12:42
Normal; Deocamdata esti doar "aiurita"
ve fi si posesiva...crede-ma!
G_I_JOE
Postat pe 16 Iunie 2009 12:14
uhhh....si eu sunt taur. si am cunoscut multe pers in zodia taur. majoritatea au o incapatanare iesita din comun....incapatanare pana n panzele albe. dar cand vine de o pers la care tine(pers ft putine) lasa si incapatanare si egoism....totul lasa de o parte si lasa de la el totul. si desigur k dak este o zodie de pamant vrea stabilitate, siguranta este cea mai importanta ca sa poate sa daruiasca tot. poate e bine poate nu e bine...cam asa stau lucrurile :P
Mel_
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:38
Nici eu nu am fost posesiva ... depinde ft mult de omul de lg tine.
Posesivitatea lui m-a determinat si pe mina la acelasi lucru.
Da taurii sunt incapatanati...fanatici (de orice fel).... se aprind repede... dar sunt prieteni de nadejde.... ofera stabilitate... incredere... si au cateodata un altruism iesit din comun (am impresia cateodata ca m-am nascut pentru probleme altora si pentru a oferi celor de lg mine exact ceea ce mie imi lipseste si nu reusesc sa obtin)
aura_ungurean
Postat pe 4 Noiembrie 2009 20:46
Si eu sunt taur..tot ce pot spune ca e cam adevarat cam tot ce s-a scris in articol, mai putin partea cu fanatismul, obsesia, incapatanarea care se formeaza altcumva pentru fiecare om si care, deasemenea, se pot controla cu putina gandire.
Dar impulsul primar cam asa ar arata :)
mihaib
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:56
De la: aura_ungurean, la data 2009-11-04 20:46:57Nici eu nu am fost posesiva ... depinde ft mult de omul de lg tine.
Posesivitatea lui m-a determinat si pe mina la acelasi lucru.
Da taurii sunt incapatanati...fanatici (de orice fel).... se aprind repede... dar sunt prieteni de nadejde.... ofera stabilitate... incredere... si au cateodata un altruism iesit din comun (am impresia cateodata ca m-am nascut pentru probleme altora si pentru a oferi celor de lg mine exact ceea ce mie imi lipseste si nu reusesc sa obtin)

subscriu si la aura
mihaib
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:58
tauroaice auzi
credeti voi ca vi se cuvine tot, aiurea
o sageata inmuiata in ignoranta si o luati BRAILA
am trait si traiesc aspectul asta

de fiecare data exista si exceptii dar putine
LOPY_71
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am si eu o curiozitate 3 De la: ferero 10 Februarie 2009 05:47
CEL MAI TARE ZODIAC-GEMENI 33 De la: KarasCristina 17 Iunie 2012 18:23
depresia,,, 26 De la: kudika336469 5 Decembrie 2010 17:00
I need help 34 De la: _dulcik_ 30 Aprilie 2009 22:06
ce parere aveti despre:femeia berbec, barbatul pesti? 10 De la: lumimari 29 Iunie 2009 09:47