Setari Cookie-uri

Mentinerea bijuteriile placate cu aur

Salut! stiti cumva vreo metoda anume sau daca exista asa ceva pt mentinerea si pastrarea bijuteriilor placate cu aur? daca stiti nu tineti doar pt voi o seara frumoasa!
mardusha
Postat pe 6 Mai 2009 17:56
Nu le purta tot timpul pentru ca se oxideaza.
Nu dormi cu ele ori nu le purta prin casa cand faci menajul pentru ca se distrug usor.
Daca le porti numai cand iesi in oras, ai toate sansele sa se mentina frumoase pentru o perioada lunga.

Numai bine!
CASSANDRA
Postat pe 12 Iunie 2009 10:54
da stiu k se mentin mai greu :) cica o noua idee ar fi lacul de unghii incolor! un strat subtire sh se mentin mai mult!

Ms frumos pt informatii!
mardusha
Postat pe 12 Iunie 2009 19:23
decat bijuterii placate mai bine din aur pt ca nu se deterioreaza asa repede
yumy
Postat pe 12 Iunie 2009 19:24
Da adevarat ce zici tu...cele de aur pur e sh normal sa apara k o bijuterie de calitate! :) faza e k le am primit pe cele placate cu aur...desh folosesc mai mult argint
dar bijuteriile acestea imi plac mult sh mi e teama sa le si port!
mardusha
Postat pe 13 Iunie 2009 17:14
mergi la un mag cu produse din aur si placate cu aur,vezi poate este ceva care sa le mentina mai mult:)
iar aurul se mentine,poti sa dormi,sa faci baie,etc..e un metal pretios si nu se deterioreaza.
ca sfat,poti sa zic sa investesti banii in aur,niciodata nu-si va pierde valoarea si e o bijuterie care o poti purta o viata;)
eu am un medalion de la bunica,care are 84 de ani,si il avea de cand era ea mica..deci se mentine:)
pup
rox_gabrielle
Postat pe 15 Iunie 2009 17:32
Bineinteles k se mentine! stiu sh eu valoarea aurului pur...eu doar vb de acele bijuterii placate pe care le am primit cadou,imi plac mult sh mi e mila sa le port k sa nu se innegreasca! va multumesc pt sfaturi
mardusha
Postat pe 16 Iunie 2009 20:25
ai grija sa nu intre in contact cu :
-parfum
-crema
-apa

asta inseamna sa le porti cat de rar, k doar parfumul ajunge la cercei, crema la colier etc, ..., dc te speli pe maine, poate atinge bratara....
e mai greu, si eu am unele de 4 ani, dar le port la ocazii speciale

spor!
shurubici
Postat pe 17 Iunie 2009 13:44
Va multumesc tuturor pt idei sh sfaturi!
mardusha
Postat pe 19 Iunie 2009 01:11
Eu am incercat odata cu lac de unghii incolor, dar arata f f f f urat. si dacal lacul se intarestedupa ce il dai pe lant de ex, atunci nu se sfarma? tot se desprinde. eventual pe o brosa...dar nu arata nicidecum bine nici pe aia. Eu am o prietena, a fost in Italia sa lucreze, si acolo femeia pt care lucra avea f multe bijuterii, cu tot felul de pietre, si trebuia sa le curete lunar.Stiti cu ce le curata? cu detergent de vase. Le baga intr-o oala cu apa calduta, punea detergentul, lasa cateva minute sa se inmoaie "jegul", si le peria cu o perie mica, sau o perie de dinti nefolosita. Zicea ca asa lucea, de numa, parca erau noi. Incearca si solutia asta. Eu nu port aur defel, doar argint pe care il spal cu pasta de dinti, si arata ca si nou. foarte simplu.
amalushh
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:38
De la: mardusha, la data 2009-06-13 17:14:24Da adevarat ce zici tu...cele de aur pur e sh normal sa apara k o bijuterie de calitate! :) faza e k le am primit pe cele placate cu aur...desh folosesc mai mult argint
dar bijuteriile acestea imi plac mult sh mi e teama sa le si port!


poarta-le si gata. nu-ti mai face atatea griji. in fond sunt niste bijuterii si nu sanatatea ta. :)
franziska_eu
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:08
Da! ai dreptate...asa i knd esti innebunit dupa bijuterii si tot felul de kestii tipice feminine..
mardusha
Postat pe 4 Octombrie 2009 14:28
Eu stiu ca atat bijuteriile din aur cat si cele placate, daca le pui in apa cu detergent de vase,preferabil Fairy adica un detergent mai bun, isi recapata luciul, eventual daca nu au pietre sa le speli cu o periuta, dar una moale sa nu se zgarie, bafta
oana84onutza
Postat pe 15 Decembrie 2009 18:31
De la: mardusha, la data 2009-05-06 17:56:36Salut! stiti cumva vreo metoda anume sau daca exista asa ceva pt mentinerea si pastrarea bijuteriilor placate cu aur? daca stiti nu tineti doar pt voi o seara frumoasa!
maruscka08
Postat pe 14 Ianuarie 2010 10:12
De la: maruscka08, la data 2010-01-14 10:12:33
De la: mardusha, la data 2009-05-06 17:56:36Salut! stiti cumva vreo metoda anume sau daca exista asa ceva pt mentinerea si pastrarea bijuteriilor placate cu aur? daca stiti nu tineti doar pt voi o seara frumoasa!


Poarta-le linistita! Chiar daca se va "lua" pe alocuri aurul de pe ele, le poti duce la bijutier si ti le face ca noi. Nu costa prea mult, caci este vorba doar de refacerea stratului de aur.
In plus, se mai poate intampla sa te plictisesti de ele si sa iti doresti altele, pe masura ce va trece timpul.
Asa ca poarta-le, daca iti plac si daca te pun in valoare!

Nu fa ca in bancul ala cu chiloteii de dantela si matase:

Sotul cauta in scrin si se intoarce cu o pereche de chilotei noi, nepurtati, cu eticheta nedezlipita, din dantela si matase, extrem de pretiosi, de superfirma si zice:
- Sotia mea mereu a asteptat o ocazie speciala ca sa ii imbrace. Mereu se gandea ca o sa vina o petrecere mai speciala decat cele la care mergeam, sau o sa mergem intr-un concediu mai special si o sa ii poarte atunci... Mereu a asteptat o ocazie speciala. Acum chiar ca este o ocazie speciala.
(era la inmormantarea sotiei)
kudika062566
Postat pe 14 Ianuarie 2010 10:29
http://ipremii.com/index.php?r=L9yp
ionydolce20
Postat pe 24 Februarie 2010 11:57
www.Ducashop.ro - o larga gama de bijuterii placate cu aur 18k, bijuterii argint 925, bijuterii handmade cu pietre semipretioase si multe altele. Arunca o privire, merita!
www_DucaShop_ro
Postat pe 9 Aprilie 2010 01:29


www.bijuteriiplacateaur.ro

La cele mai mici preturi, ochelari de soare modele 2010 VIEW OPTICS, M-LOOK, CITY VISION, ochelari de soare cu lentila polarizata POLAR VIEW recomandati soferilor, pescarilor, lentila fiind fabricata in USA, bijuterii placate cu aur de 18 K, parfum vrac, peste 160 de arome.
Produsele sunt in stoc propriu.

Transport gratuit!

Discount-uri, de 10% la comenzile de peste 100 RON si negociabile la cele de peste 200 RON, destinate in special celor care doresc sa revanda produsele.
www_bijuteriiplacateaur_ro
Postat pe 30 Aprilie 2010 10:03
asculta nu vrei doua seturi pahare aur suflat
Garofita_Lucia_Varga_1
Postat pe 24 Mai 2013 21:58
sant noua leam primit si vreau sale vand
Garofita_Lucia_Varga_1
Postat pe 24 Mai 2013 22:02
bijuteriile placate cu aur, inseamna bijuterii acoperite cu aur in grosime de cativa microni(deci foarte subtire,orice ai face tot se uzeaza)ele se pot purta doar la ocazii speciale, daca sunt placate cum trebuie nu au voia sa se inverzeasca sau sa inegreasca,iar in caz ca se uzeaza se poate replaca si sa arate ca noi.
Reconditionari_Metalice_1
Postat pe 30 Decembrie 2013 21:09
Am vazut ca se poarta, mai nou, bijuteriile din argint placate cu aur rose. Sunt dragute ce sa spun, dar de cand am citit ca bijuteriile placate cu aur sunt mai mult tepe, nu prea ma mai incanta ideea unei astfel de bijuterii. Mai bine bijuterii din aur pe bune, decat suflate cu aur, parerea mea.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:03
Exista si bijuterii placate cu aur de 18 k sau 14k in strat dublu rezistent, deci mai rezistente, pe langa faptul ca sunt si foarte frumoase, nu se deosebesc deloc de cele din aur, iar daca ai grija de ele, te poti bucura de ele timp indelungat: http://bijouri.blogspot.ro/
Camelia_Ionescu_2
Postat pe 25 Septembrie 2014 06:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gentile XXL 12 De la: marian123 14 Iunie 2010 18:10
un sfat? 32 De la: kudika057068 12 Mai 2011 11:53
trista 15 De la: kudika128932 11 Noiembrie 2010 11:04
Astrolife... 6 De la: leli_x 22 Iunie 2011 16:07
niste idei pls...:((( 34 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 26 Februarie 2010 23:31