Setari Cookie-uri

SIENA...ORASUL IN CARE MA SIMT SINGURA...!

SIENA ..ORASUL IN CARE LOCUIESC ACUM.....CU CE SA INCEP?....DE 8 LUNI MA AFLU AICI ALTURI DE LOGODNICUL MEU . Doar pe el il am alaturi ..in schimb nu cunosc pe absolut nimeni. m-am apucat sa fac cursuri de limba italiana din ianuarie , e singurul loc in care ma duc sa am de unde veni ..in afara de faptul am nevoie sa invat limba pentru a sustine un examen aici . sunt asistenta si astept sa-mi iasa actele insa in acest timp nu am cunoscut pe nimeni, nu lucrez, mi-am cautat ceva de munca pana ies actele insa e greu si nu am gasit, mai ies si fac plimbari in centru, dar tot singura. si ce ma doare cel mai tare e ca acasa aveam foarte multe prietene cu care iesesm, cu are aveam ce discuta . e ciudat cum viata poate lua brusc o alta cale....chiar vb cu "bubu" meu ca acasa aveam 3 servici si multe prietene , nu aveam timp nici sa dorm , doar ca fiind o tipa activa imi faceam timp pentru toti si toate ,,,,,iaR acum.!....e singurul cu care vorbesc ....CATEODATA SIMT CA INEBUNESC......nu am crezut niciodata ca voi fi in situatia de nu a avea nici o prietena ......de a avea langa mine in sfarsit persoana iubita cu care sa rad , sa ne iubim si in acelasi timp sa ma simt singura ....le simt lipsa tuturor prietenelor mele.....am avut mereu prietene cu ADEVARAT PRIETENE si inca LE MAI AM insa DEPARTE! baniesc ca sunt printre voi persoane care au trecut prin momente asemanatoare . abia astept sa se finalizeze actele sa ma angazej in domeniu si sa cunosc multe persoane, sa scap de " SINGURATATE " .Sunt sigura ca cine locuieste in Italia a auzit de Siena ....as fi bucuroasa sa stiu ca mai sunt Romance in acest oras si mare mi-ar fi placerea chiar sa ne si cunoastem. VA pup pe toate oriunde va aflati !
ferero
Postat pe 7 Mai 2009 06:43
MEREU AM APRECIAT O PRIETENIE.....cu toti avem nevoie de prieteni.....oricand e binevenit un suflet aproape de alt suflet .....IMI ESTE atat de urat singura ....Sunt o tipa care ma acomodez repede cu o schimbare , sunt activa, intotdeauna comunicativa , plina de viata. Sunt din Constanta un oras care are inima si pulseaza ,care clocoteste si e plin de viata in perioada primaverii, nu duc lipsa in mod special a locului ...pentru ca EVOLUTIA inseamna sa cunostem , sa exploram, sa ne aflam si in alte locuri in afara de cele pe care le cunoastem......SIENA e un oras linistit °batranesc* si cu multi oameni Xenofobi...din cest motiv duc lipsa de oamnei calzi , prietenosi cu care sa poti scimba o vorba....duc lipsa prietenelor mele pe care nu le voi putea inlocui NICIODATA ....insa in sufletul meu este loc si pentru alti prieteni ! PUP pe cei ce au avut rabdare sa-mi asculte OFFF'UL si va astept sa sporovaim ..CA INTRE PRIETENI.
ferero
Postat pe 7 Mai 2009 07:04
Ai scris ca mergi la cursuri sa inveti limba italiana. Imposibil sa fii tu singura acolo. Nu ai incercat sa intri in discutii cu alte persoane din curs? Sa iesiti dupa cursuri la o plimbare? Sa invatati impreuna?
Eu stiu ca la cursuri ai cea mai buna posibilitate sa-ti faci cunostinte noi, avand o baza comuna.
In rest incearca sa savurezi timpul liber, sa citesti o carte intr-un parc...
Nu ai povestit nimica despre logodnicul tau.El nu are prieteni pe care sa-i invite acasa? Nu are colegi cu care puteti iesi?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Mai 2009 10:56
Full.....nu e ca la noi cand ii cunosti pe toti cei de la curs ...noi suntem 5 persoane....2 sirieni , un spaniol si un tunisian... toti barbati ....vin si 2 tipe, insa rar cand pot ajunge si care nestiind prea bine sa vorbeasca.. nu se arunca nimeni la amicitii, altii mai si lucreaza ,la curs suntem sociabili unii cu ceilalti insa atat, eu stau chiar in oras , altii prin comune apropiate..daca ziua ei merg la munca, seara e cursul si dupa toti vor acasa ..offff si crede-ma ca de 8 luni m-am tot plimbat stiu orasul ca in palma , toate strazile si toate magazinele.....cum am mai zis italienii sunt foarte rasisti , cand aud RO.....deja intorc spatele , din acest motiv nu am gasit ceva provizoriu de munca , pe noi ne cauta doar ca asitente in ultima vreme...ma rog....si de citit ....citesc o gramada in limba lor , am legi de invatat si multe altele pentru examen pentru ca si aici sunt foarte pretentiosi. logodnicul meu ...e un scump pentru ca el intelege toate astea si incearca sa ma scoata din dispozitia proasta mereu , insa cand e acasa dupa ora 6 seara si in weekend,el e singurul roman la munca , cu colegii are o relatie de servici buna si atat, colegi care dupa munca fug toti acasa , are 2 amici romani ,dar din nou unul e in Firenze si celalat in alta localitate care au si ei timp liber putin si ne vedem fooooarte rar. ce sa zic e greu insa sunt optimista......sper sa-mi fac niste cunostinte printre romani in primul rand si apoi cand voi lucra .....va fi altfel . cei din Siena sunt oameni inchisi , prea putini prietenosi iar eu daca nu am contact direct intr-un colectiv sau ceva de genu........e greu sa-mi fac cunostinte . Merci ca ai avut rabdare sa-mi citesti tot ce am scris si te pup.
ferero
Postat pe 9 Mai 2009 04:47
."............sa citesti tot ce am scris". SCUZE . PE TOTI
ferero
Postat pe 9 Mai 2009 04:52
Inteleg perfect prin ce treci. Si eu am crezut ca Spania inseamna muzica, dans, voie buna si, implicit... socializare. Da de unde! Nu e vorba ca esti roman (parca aici nu e atata rasism cum am auzit ca ar fi in Italia). E vorba de ei... Ma uitam vara la terase.. nimeni, in parcuri.. nimeni, pe strazi plimbandu-se.. nimeni. Singurii pe care ii poti gasi sunt arabii, chinezii si.... orice alta natie cu statut de emigrant. Si eu am fost la niste cursuri similare... care se terminau in jurul orelor 22.00. Era firesc sa fuga toti spre casa. In pauza de tigara.. fiecare cu ale lui. Cat despre romanii de aici, ii intalnesc f rar si absolut din intamplare. In general programul de munca e - cel putin - aiurea.. (incepe la 9.00, pauza de la 14.00 la 17.00 si din nou munca pana pe la 20.00 - 21.00) si nu-ti permite mare lucru. Chiar ma intrebam la venirea mea aici... ce fac oamenii astia in week-end? Ca nu-i vezi nicaieri... Este adevarat ca au acea "fiesta", inventata parca pentru orice motiv, sfant.. sau mai stiu eu ce persoana importanta. Atunci ies cu mic cu mare si danseaza de la un capat la altul al orasului.
Dar in rest.. atat de pustiu!!
rashela
Postat pe 9 Mai 2009 05:19
draga mea......;;ai nevoie de multa rabdare! ai sa vezi ca timpul le va aseza pe toate! inteleg prin ce treci deoarece eu locuiesc in LYON si lyonezii sint renumiti pentru raceala lor! in primul an am trait ca si tine singura cu barbatul si copilul incercind sa socializez cu oricine lucru care esua mereu din cauza barierei de limba! prietenii lui francezi care veneau in vizita la noi erau destul de putini si rari iar eu eram cam muta......vorbeam prin semne.....cetatenii romani existenti aci nu mai vorbeau romaneste(vorba vine)si ii intilneam la biserica dar nu erau dispusi sa lege prietenii! Cautind pe internet am gasit un forum al romanilor din franta unde am dat un anunt in care cautam prieteni pentru copil macar.....dar am gasit ostilitatea unora care au uitat de unde au plecat!in timp am invatat limba si m-am inscris la scoala unde am intilnit actualele mele prietene de alte origini! pe acelasi forum unde am fost luata la misto am gasit in timp perseverind familii mixte franco -romane ,un cuplu de o virsta cu noi .....;oameni pe care i-am cunoscut real si am incepût sa iesim impreuna la gratare......etc! totul a venit in timp iar sfatul meu este sa nu te mai gindesti la tot ce a fost romania deoarece nu te vei putea integra ! lupta cu tine isuti si constientizeaza ca acum viata ta este alta si depinde de tine sa iti gasesti linistea! sfatul meu sa te inscrii la facultate (eu asa am facut)chiar daca nu vorbesti bine .....este mai eficient ca esti in contact cu limba permanent! vorbeste acasa o perioada in italiana cu sotul tau ca el sa te poata corecta deoarece este esential sa pronunti corect si evident sa te exprimi! mult succes si nu deprima ca o sa fie bine! toti am trecut la inceput prin momente grele! bafta multa !
FRANNNCE
Postat pe 9 Mai 2009 15:07
Rashela..ai inteles perfect ce zic....stiam ca nu sunt singura care trece prin asta......dar ma consoleaza faptul ca sunt oameni care chiar ma inteleg si care isi exprima experienta lor....cu toti avem ceva de invatat unii de la altii. te pup.. Frannnce ....merci pentru sfaturi , insa planul meu pentru aici nu e sa fac scoli, intelegi?....am facut acasa , acum am venit sa stau cativa ani sa terminam ce am inceput, eu sunt asistenta cum am scris mai sus si problema mea e ca nu sunt actele gata ca de munca in domeniu am gasi,t insa astept dosarul de la roma. cum ai zis tu , stiu exact ca in momentul in care o sa lucrez voi putea socializa intr-un colectiv si atunci va fi altceva, rabdarea de care ziceai o sa o am ca si pana acum ...ca asta e { cu rabdarea treci marea} esenta mesajului meu e sa-mi gasesc prieteni reali , aici in acest loc, asa cum si tu ai simtit nevoia la un moment dat sa-ti cauti prieteni prin intermediul internetului, si sa sti ca-mi face mare placere sa schimb cateva pareri cu voi si experiente traite de fiecare , chiar si aici pe internet . va pup pe toti oriunde va aflati.
ferero
Postat pe 11 Mai 2009 01:52
De la: ferero, la data 2009-05-11 01:52:27 esenta mesajului meu e sa-mi gasesc prieteni reali , aici in acest loc, asa cum si tu ai simtit nevoia la un moment dat sa-ti cauti prieteni prin intermediul internetului, si sa sti ca-mi face mare placere sa schimb cateva pareri cu voi si experiente traite de fiecare , chiar si aici pe internet . va pup pe toti oriunde va aflati.


Draga mea , france a fost destul de la obiect cu sfaturile pe care ti le-a dat, acum ma scuzi ca intervin in discutie dar mi se pare cam ciudata dorinta ta ....la ce mai ai nevoie de prieteni pe internet cand ai deja prietenii de acasa cu care poti comunica ?


Logic mi se pare sa incerci sa-ti faci prieteni reali de acolo de langa tine nu sa legi prietenii virtuale pe net

Din experienta iti spun ca nu se compara o cafea virtuala bauta cu jde persoane care frecventeaza internetul cu una bauta cu o persoana reala ....crede-ma ca stiu ce vorbesc pentru ca beau la cafele virtuale aici pana mi se face rau si o dau pe bere


Eu sunt in State , sunt doar de o luna si vreo 2 zile aici dar incep sa cred ca vreau acasa ....nu pot spune ca ma plictisesc pentru ca efectiv nu am avut timp sa ma plictisesc pana acum .

Locuiesc la curte asa ca am doi catelusi zburdalnici si jucausi , colegii sotului meu vin destul de des pe la noi sa guste din mancarea pe care nu ma lasa al meu sa o arunc la gunoi ca el crede ca e buna ......invat pentru permis ,cautat masina,cumparat haine ca 99 % din hainele mele le-am donat prietenelor cand am plecat si cu toate astea .....simt ca ceva lipseste .

Ma uit la vecinii mei ( defapt nu prea uit ca nu ii vad ) au ditamai curtea si 3 copilasi ....o singura data i-am vazut in curte si atat , in rest vin de la scoala / munca si stau inchisi in casa desi afara de cald si frumos ...cand ai sansa sa vezi un vecin pe afara o sa observi ca toata lumea face cu mana , zambeste frumos si atat

Nu tu stat la o tigara , la o barfa cu vecina ....nici macar nu am pe cine injura aici ca nimeni nu da muzica tare , nimeni nu ma calca pe nervi cu nimic

Din fericire eu stiam ce ma asteapta cand am venit aici plus ca prietenii sotului meu vin destul de des asa ca nu pot spune ca ma plictisesc , in afara de faptul ca-mi lipsesc zilele cand stateam ore in sir la telefon cu diverse prietene sau cand la ora 11 sunam un prieten si ieseam la bere ....chestii pe care acasa nu le apreciezi ca de , nu iti dai seama de ele .....

Sfatul meu este sa incerci sa legi prietenii reale , internetul pastreza-l pentru momentele cand nu ai altceva de facut dar nu te refugia aici ca e pacat.

Have fun si sa auzim de bine
iris_4_ever
Postat pe 11 Mai 2009 06:47
ferrero............faptul ca nu vrei sa faci scoli acolo unde esti este alegerea ta........;;;pe mine ma ajutat in problema de limba pentru ca nu cunosteam franceza! tot scoala ma ajutat sa leg relatii de amicitie cu etrangeri ca si mine dindu-ne suturi in fund unii altora,cautind locuri de gratare etc! oricum cu o diploma obtinuta in tara respectiva va fi mult mai usor sa razbati printre ei,vei observa ca pina si retributia financiara este alta!poti sa lucrezi si sa mergi la scoala impartind timpul!asa nu vei mai avea timp sa te gindesti la ce ai lasat acasa! ceea ce spune iris este perfect adevarat in legatura cu prietenii si nu este imposibil sa gasesti doar ca trebuie sa perseverezi.nimeni nu va venii la usa ta sa -ti ceara prietenia!......................apropo de scoala sa stii ca face parte din procesul de integrare (daca vrei sa ramai ),te ajuta la procesul de naturalizare (cetatenie) deoarece vor vedea ca vrei sa faci ceva acolo pe tarimul lor! nicaieri nu este tara fagaduintei si cine zice ca este usor minte cu nerusinare.........;ajunsesem sa ma melancolizez si la auzul unei manele(in conditiile in care nu le sufeream)................depinde de noi insine cum ne facem integrarea mai usoara schimbind propriile noastre reguli si invatind sa facem mici compromisuri!..............;conteaza mult sa stii ce vrei .......si sa faci ceea ce trebuie!iti urez mult succes si daca te lupti vei reusii!
FRANNNCE
Postat pe 11 Mai 2009 19:30
irris............;pune naibii telefonul ala fix ca te satur eu de sunat sa nu mai duci dorul! de la tine am pretentii ca nu vrei acasa! stiai ca nu va fi usor ,inteleg esenta prieteniei dar in timp vei vedea ca vei avea si acolo prietene ca si in romanica noastra! eu am casa plina acum ca in vremurile apuse.........;desii mi-au trebuit ceva ani! tu esti o persoana care stie ce vrea de la viata si care constientizeaza ca trebuie sa reuseasca sa-si atinga obiectivele! tot timpul sa te gindesti:unde va fi mai bine pentru viitorul copilului meu?????????pune in balanta si vei gasii singura raspunsul! te pupic cu dor si nu uita ca eu sint alaturi de tine chiar daca ne depart atitea mii de km!
FRANNNCE
Postat pe 11 Mai 2009 19:37
Mda, sunt de acord cu Iris si cu Frannce dar stiu si despre ce vorbesti tu... E ciudat, dar nu toate natiunile/locurile sunt la fel...
Si eu am fost singura in tara straina doar cu "el" (tara lui i-adevarat, dar totusi... nu aveam prieteni) .... Si tot scoala m-a ajutat si pe mine... De fapt acolo mi-am facut o prietena de care acum ma despart mii de km si cu care abia am vorbit la tel. (viata celor care nu stau locului e plina de oameni care vin si pleaca... )
Dar... Uite, cred ca ar trebui sa realizezi ce ai, nu sa plangi ceea ce nu ai. Si daca tu simti acum ca ti-e greu, sa dea Dumnezeu sa fie asta CEA mai grea incercare a ta. Pentru ca il ai pe "Bubu"....
Uite, ipotetic: Daca intr-o zi ar disparea? Nu, nu ar fugi cu o artista, ci uite asa: nu ar mai fi (Stiu, posibiltatile ca oamenii tineri sa moara sunt foarte mici, totusi accidente se intampla) Eh, abia atunci ai putea intelege ce inseamna SINGURATATEA. Cand vine din senin, si matura toate sperantele si planurile pe care le facusei pana EXACT ieri.
Asa ca... Nu uita! Ai toate ingredientele sa fii fericita. Ramai in contact cu prietenele de acasa. Suna-le. Chat-uieste cu ele. Si incearca sa vezi jumatatea plina. Pentru ca jumatatea aia EXISTA.
Cu timpul o sa cunosti si oameni noi, nu-ti fa probleme... Dar daca totusi nu... atunci sunt doar cativa ani... Or sa treaca si o sa te intorci la barfa cu fetele mai curand decat iti imaginezi....
Dor_a
Postat pe 11 Mai 2009 19:58
PS Stii ce e haios? Tara aceea - care la inceput ma enerva - a "crescut in mine", cum zic americanii si acum mi-e la fel de draga ca Romania... Dealtfel... Ma gandesc chiar sa ma intorc acolo....
Parerea mea: nu subestima nici un loc. Toate au si parti bune. Adapteaza-te!

Uite, o sa-ti spun o poveste. Eram o data intr-un loc in care nu intelegeam de ce oamenii (cei saraci, care aveau case, dar nu suficienti bani sa cumpere totul de la super-market) nu aveau nici un animal pe langa casa. Bai, ce ma enerva faza, nu-ti inchipui... Ziceam ca sunt lenesi si merita sa fie saraci.
Si... ma rog, nimeni nu mi-a spus nimic, pana cand am ascultat o poveste despre un olandez... Care - alt cazut din luna - era uimit de cat pamant vedea (Olanda - cum stim cu totii - e de marimea unei monede). Si asta, super-incantat, intreba daca poate cumpara asheaa... muuult teren... ca era ieftin... Astia i-au zis: Da, poti. Doar ca NU ARE APA. ( Piatra seaca... )
Si uite asa, mi-a cazut si fisa la faza cu animalele: amaratii aia isi cumparau apa de baut, cea de spalat... Apa care venea zilnic in cisterne... Pai cum naiba sa cresti vaci si cai si porci cand trebuie sa le cumperi apa...
Si ia uite cum am invatat, ca nu poti sa vii tu din afara si sa judeci comportamentul nativilor... Intodeauna e un motiv in spatele a ceea ce fac sau nu fac.... Incearca sa intelegi, inainte de toate, incearca sa-I intelegi...


Dor_a
Postat pe 11 Mai 2009 20:14
este greu,te inteleg perfect.printr-o astfel de ''criza''am trecut si eu cand am venit in Heilbronn(Germania) la sotul meu.mi-a fost foarte greu chiar daca el era cu mine,dar simteam lipsa nebunelor mele de acasa .asta pana cand mi-am gasit de lucru si acolo si am dat peste romani.mi-am facut cateva amice,bn nus ca cele de acasa dar e ok.si acum imi este mai bn,mai am cu cine sa vb atunci cand sunt libera,sa mai ies prin oras,la plimbari...atunci cand sotul este la servici,si asa mai trece timpul.
sper sa iti gasesti cateva amice si iti vei mai reveni
ETE_EU
Postat pe 11 Mai 2009 20:15
offffff iris...am precizat clar ca vreau sa-mi fac prieteni reali, citeste exact citatul care l-ai pus tu , am mai adaugat faptul ca imi face placere sa am si aici cu cine vb , pentru ca este loc pentru toata lumea ...nu ai citit chiar tot ce am scris? tu nu ai prietene pe aici? ma indoiesc ...eu cred ca ai nu vreau sa ma repet ...insa cred ca o sa gasesti raspuns la ce ai spus tu ,chiar la inceputul discutiei. iar eu am spus clar ca nu sunt in italia pentru a face scoli, nu intentionez nici sa raman foarte multi ani......apreciez sfaturile tuturor si va multumesc ..nu vreau sa fiu inteleasa gresit ....EU nu am cerut ideei de genul ce as putea face sa nu ma plictisesc ......am ce face cum am mai zis invat ...nu ma plang, in sensul asta NU ma plictisesc , MA astept doar sa mai fie si alte persoane in SIENA care doresc sa sa isi faca prieteni REALI ca si mine........IRIS cum ai zis si tu si mie imi lipsesc plimbarile si iesirile cu prietenel mele la cafele , in cluburi , si alte activitati care le aveam impreuna insa nu mi-a fost frica niciodata de schimbari , ma adaptez bine, si stiam ca nu voi gasi aici ceva ca in povesti doar ca nu ma asteptam sa dureze atat de mult actele mele , alte persoane au asteptat doar 4 luni nu 8 ca mine......asta e problema. SI bineteles ca prietenele mele vor ramane mereu prietenele mele , vb in fiecare seara , nu asta e poblema ........apropo de vecini ,,,,,eu stau" la bloc" am doar deasupra vecini atat , vecini pe care ii aud cand umbla ea incaltata in casa , cand isi scapa rufe in fata geamului meu si cand ii scartaie patul o data pe saptamana asa ca nu am cu cine fuma ,dar slava domnului ca eu m-am lasat de fumat acum 1 an insa tu ai animale , mi-as dori foarte mult si eu insa momentan nu am unde sa le tin asa ca ......deocamdata ma multumesc cu internetul dar NU DISPER doamne fereste , si cu siguranta voi cunostea multe persoane cand voi lucrac ...tu zici ca esti de 1, 2 luni acolo .....sper sa-ti faci prieteni cu care sa ai contact real , altfel dupa 8 luni ca ale mele, ....nu-ti va fi usor, mai ales ca deja simti lipsa preitenelor tale nu?. te pup si va pup pe toti ca de obicei... oriunde va aflati.

ete _eu exact despre asta vorbesc .....ai inteles foarte bine ce vreau eu. te pup
ferero
Postat pe 12 Mai 2009 00:52
Dor_a....tu ai dreptate , m-am gandit si eu la asta ...doamne fereste!......ca drept dovada de cate ori pleca mai departe cu servicul sau afara din tara { si nu numai } ma rog la dumnezeu sa mi-l aduca intreg si sanatos inapoi acasa . stiu ca pe de-o parte castigi ceva si pe cealalta parte pierzi altceva ...nu le poti avea pe toate ..si pentru mine el e cel mai pretios , eu sper doar fie pe aici pe KUDIKA SI SA CITEASCA PERSOANE CARE LOCUIESC IN SIENA CA SI MINE, SI CARE SA VREA SA NE CUNOASTEM SI SA SCHIMBE O VB ROMANEASCA.. Pupici Dor_a


P.S_ dor_a parca ai fost in gandurile mele ...am crezut ca doar pe mine ma duce gandu la asa ceva ....te pup
ferero
Postat pe 12 Mai 2009 01:16
De la: FRANNNCE, la data 2009-05-11 19:37:52irris............;pune naibii telefonul ala fix ca te satur eu de sunat sa nu mai duci dorul! de la tine am pretentii ca nu vrei acasa! stiai ca nu va fi usor ,inteleg esenta prieteniei dar in timp vei vedea ca vei avea si acolo prietene ca si in romanica noastra! eu am casa plina acum ca in vremurile apuse.........;desii mi-au trebuit ceva ani! tu esti o persoana care stie ce vrea de la viata si care constientizeaza ca trebuie sa reuseasca sa-si atinga obiectivele! tot timpul sa te gindesti:unde va fi mai bine pentru viitorul copilului meu?????????pune in balanta si vei gasii singura raspunsul! te pupic cu dor si nu uita ca eu sint alaturi de tine chiar daca ne depart atitea mii de km!



Fraaannceee , ti-am lasat mesaj pe mess in care iti spuneam ca nu pun telefon fix
M-am interesat la 2 companii si decat sa pui fix aici mai bine iti bagi un bat in fund pentru ca nu au nimic cu Europa
Singura optiune ca sa vorbesc la preturi rezonabile este sa cumpar cartele prepay si sa introdc nush ce cod inainte sa formez numarul de mobil/fix dorit in rest .....nici o sansa

In privinta pretentiilor nu-ti face probleme , nu te voi dezamagi
Norocul meu este ca eu stiam cum este aici de data trecuta asa ca surpriza a fost egala cu zero in privinta comunicarii cu alte persoane aici.

ORicum , nu se compara romanii cu americanii nici cat negru sub unghie .....eu sunt o persoana foarte comunicativa , niciodata nu am avut probleme in a lega noi prietenii iar aici nimic

iris_4_ever
Postat pe 12 Mai 2009 05:32
De la: ferero, la data 2009-05-12 00:52:58offffff iris...am precizat clar ca vreau sa-mi fac prieteni reali, citeste exact citatul care l-ai pus tu , am mai adaugat faptul ca imi face placere sa am si aici cu cine vb , pentru ca este loc pentru toata lumea ...nu ai citit chiar tot ce am scris? tu nu ai prietene pe aici? ma indoiesc ...eu cred ca ai nu vreau sa ma repet ...insa cred ca o sa gasesti raspuns la ce ai spus tu ,chiar la inceputul discutiei. iar eu am spus clar ca nu sunt in italia pentru a face scoli, nu intentionez nici sa raman foarte multi ani......apreciez sfaturile tuturor si va multumesc ..nu vreau sa fiu inteleasa gresit ....EU nu am cerut ideei de genul ce as putea face sa nu ma plictisesc ......am ce face cum am mai zis invat ...nu ma plang, in sensul asta NU ma plictisesc , MA astept doar sa mai fie si alte persoane in SIENA care doresc sa sa isi faca prieteni REALI ca si mine........IRIS cum ai zis si tu si mie imi lipsesc plimbarile si iesirile cu prietenel mele la cafele , in cluburi , si alte activitati care le aveam impreuna insa nu mi-a fost frica niciodata de schimbari , ma adaptez bine, si stiam ca nu voi gasi aici ceva ca in povesti doar ca nu ma asteptam sa dureze atat de mult actele mele , alte persoane au asteptat doar 4 luni nu 8 ca mine......asta e problema. SI bineteles ca prietenele mele vor ramane mereu prietenele mele , vb in fiecare seara , nu asta e poblema ........apropo de vecini ,,,,,eu stau" la bloc" am doar deasupra vecini atat , vecini pe care ii aud cand umbla ea incaltata in casa , cand isi scapa rufe in fata geamului meu si cand ii scartaie patul o data pe saptamana asa ca nu am cu cine fuma ,dar slava domnului ca eu m-am lasat de fumat acum 1 an insa tu ai animale , mi-as dori foarte mult si eu insa momentan nu am unde sa le tin asa ca ......deocamdata ma multumesc cu internetul dar NU DISPER doamne fereste , si cu siguranta voi cunostea multe persoane cand voi lucrac ...tu zici ca esti de 1, 2 luni acolo .....sper sa-ti faci prieteni cu care sa ai contact real , altfel dupa 8 luni ca ale mele, ....nu-ti va fi usor, mai ales ca deja simti lipsa preitenelor tale nu?. te pup si va pup pe toti ca de obicei... oriunde va aflati.

ete _eu exact despre asta vorbesc .....ai inteles foarte bine ce vreau eu. te pup


Ai dreptate , am inteles gresit ...prieteni reali , aici in acest loc ....eu am presupus ca te referi la kudika si asta mi s-a parut ciudat ...combinat cu ceea ce i-ai spui lui france ca tu esti deja scolita si ca nu mai ai nevoie sa inveti ....am inteles ce am inteles

Eu am prieteni aici ,prieteni cu care am mancat , dormit , distrat,vorbit la telefon .....doar ca eu cand am aterizat pe acest site nu cautam prieteni !

Sunt de fix o luna si 3 zile aici si mi-e dor sa frec menta cu fetele mele dar cand am plecat de acasa stiam unde vin si peste ce greutati voi da aici asa ca ar trebui sa nu ma plang de asta.
Ma deranjeaza ca e o diferenta de 7 ore , ca daca o prietena ma suna si plange de suparare ca s-a certat cu al ei nu ma pot urca in taxi si sa ma duc la ea sa o imbratisez , ca daca e ziua cuiva din familia mea tre sa ma limitez doar la dat un telefon si dat noroc pe web cam in loc sa stam impreuna sa ciocnim sticlele de bere.....chestii minore peste care poti trece usor daca stii ce vrei.

Si eu sper sa-mi fac prieteni si cat mai rapid pentru ca incep sa ma sperii de modul de faptul ca s-ar putea sa ma obinuiesc cu modul asta de viata .
Americanii sunt obisnuiti sa lucreze 8 ore , vin acasa , isi beau berea sau vodka dupa preferinta in fata tv-ului si dorm iar a doua zi procedeaza la fel.

ICand am stat in arizona acum 2 ani m-am speriat de povestea unei mame tinere ( 34 ani ) cu 3 copii colega a sotului meu .
AM intrebat-o cum isi petrece timpul in general si cum se distreza : vine de la munca , ia copii de pe unde sunt , sotul gateste in timp ce ea SE RELAXEAZA cu un pahar de vodka cu suc de portocale ,mananca si la somn ......in fiecare zi din saptamana.

Cand am intrebat-o ce fac in weekend ....nimic deosebit , in afara de faptul ca nu se duc la munca viata se deruleaza la fel

Sora ei statea la 2 case departare dar nu se vazusera de vreo 2 luni ca nu au avut timp
Sper din tot sufletul sa nu ajung sa ,,ma relaxez'' cu un pahar de ceva dupa ce vin de la munca si asta sa fie toata distractia
iris_4_ever
Postat pe 12 Mai 2009 05:52
si astia fac cam la fel dupa munca.......... te pup si sa auzim de bine....... siiii ai dreptate legat de "berea la tv,. sau de vodka " sa ne fereasca dumnezeu sa ne plafonam in asa hal, dar nu cred ca vom ajunge asa ....tinand cont ca suntem altfel.....
spre exemplu eu am o buna prietena aici in italia doar ca ea e in Brescia in alt oras, si ea lucreaza ca asistenta si are multe colege romance cu care se intelneste sambata ,duminica la un gratar sau la o pizza , deci nu cred ca e chiar asa de negru ....ala.
ferero
Postat pe 12 Mai 2009 21:29
si acum?ti-au iesit actele...
e foarte aiurea sitautia...chiar imi pare rau!
I_feel_sexy___
Postat pe 29 Octombrie 2010 01:42
Buna seara,chiar daca iti raspund cu intarziere,vroiam sa iti spun ca te inteleg perfect.E u stau in alt oras ,dar tot in Itaia,eu vorbesc bn italiana,traiesc cu un italian ,dar din pacate ca si tine sunt singura ,imi lipsesc prietenele mele,aveam multe prietene adevarate ,iar acum numai am pe nimeni.Viata ne-a trimis pe fiecare pe alt drum,iar mie imi lipsesc mult.In ziua de astazi numai sunt amicitiile cum erau odata, din pacate,oricum nu inteleg de ce ''prietenele'' pe care ti-le faci la varsta asta nu sunt sincere,nu iti spun adevarul..........Oricum viata e asa de scurta asa ca hai sa profitam de ea cu bune siiiiiii cu rele.
Te salut.
serena_33
Postat pe 11 Decembrie 2010 20:58
Buna.Ma numesc Veronica si am 20 de ani.Studiez medicina in Bucuresti,sunt in primul an.Eu as vrea sa vin sa studiez medicina in Siena pentru ca prietenul meu e acolo.E o decizie grea si nustiu ce sa fac.Nustiu daca se merita sa vin acolo.Tu ce parere ai?Unde crezi k e mai bine sa-mi continui studiile?mersi
vero_nika
Postat pe 21 Februarie 2012 09:18
as avea vreo sansa sa mi gasesc de munca in acest oras Siena?peste o luna jumate ajung in siena la prietenul meu
kudika_932732
Postat pe 30 August 2013 21:50
ferero, inteleg prin ce treci dar nu ai decat 2 solutii: ori gasesti pe cineva cu care sa vorbesti, sa legi o prietenie, ori te intorci acasa.
E greu sa incepi viata de la zero dar nu e obligatoriu, daca nu iti gasesti locul inseamna ca nu te afli unde trebuie.
Dory-Ana
Postat pe 24 Octombrie 2013 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Urgenta avort! 46 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
trebuie sa fac avort... 39 De la: kudika516853 22 Aprilie 2012 00:55
avort spontan 6 De la: kudika069458 13 Ianuarie 2014 14:29
ce e mai bine...avort sau abandonul copilului 314 De la: kudika403171 18 Mai 2011 15:37
HELP!!!! 14 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:26