Setari Cookie-uri

iubita a"inselat"

Buna,
sunt nou si am o problema legata de dragoste. Am o relatie de 4 ani si 3 luni, eu sunt primul ei barbat , este de la 18 ani cu mine ea are 22 si eu am 25 de ani. Iubita mea acum un an si jumatate a inceput sa aiba fluturasi pt un prieten de-al meu. S-a aflat am iertat ,( ea a fost foarte suparata pe el pt ca el a spus ca a fost doar un joc pt el) ea i-a spus la un moment dat ca este indragostita de el. Din acest motiv am devenit gelos pe ea tot timpul o intrebam cu cine vb ce face . La inceputul anului a inceput sa vb cu el din nou . El si-a cerut iertare s-au impacat , ea a inceput sa aiba din nou sentimente pt el. la inceputl luni aprilie s-a vazut cu el a fost frumos , mi-a spus ca a vrut sa se vada cu el ( aveam certuri dese si reprosuri din partea ei ce mai mare problema este ca sunt gelos si nu comunic foate mult) , pe 30 aprilie cand eu eram in Germania in interes de servici ea s-a vazut cu tipul asta , s-a sarutat cu el de foarte multe ori saruturi pasionale( il lista ei de saruti super eu sunt pe primul loc el este pe locul 2 (aflat de la ea asta)(nu a mai raspuns timp de 5 ore la telefon) a mintit spunand ca s-a vazut cu un coleg. Ea i-a spus lui ca "il adora" si este atrasa de el ! Eu cred ca il iubeste. Ea imi spune ca ma iubeste , ca este dependenda de mine si dragostea pt mine este mai puternica decat sentimente pt el. Eu o Iubesc foarte mult I-am facut toate poftele nu am inselat-o niciodata! I-am spus sa renunte la sentimentele pt el ( a spus ca ii trebuie timp).
Dupa ce am stat cu ea vreo 5 zile ( am aflat pe data de 5 mai), zile in care ne-am certat reprosuri ( eu am vrut sa aflu tot ce s-a intamplat cu el) Acum nu suntem impreuna dar imi vine sa o sun sa vb cu ea , imi spune sa scap de gelozie eu ii zic sa scape de sentimentele pt el . Imi este frica sa continui cu ea sa mai am incredere in ea! Sa ii platesc la fel? sa nu ma mai intereseze persoana ei/ Ce sa fac Va rog sa ma sfatuiti.

Multumesc
vanturache
Postat pe 12 Mai 2009 04:51
A plati la fel, in sensul de a te "indragosti" si tu de o amica de-a ei.... ar fi o copilarie. Dar.. o pauza poti lua. Si una lunga. In care sa n-o cauti, sa nu o vezi. pur si simplu sa astepti. Exista varianta sa te caute ea.. si exista varianta sa dispara definitiv. In ultmul caz, n-ai pierdut nimic.
Poti rezista fara s-o cauti? Esti capabil de indiferenta?

Apropo! Prietenul ala de care spui ca s-a indragostit iubita ta....... iti este INCA prieten?
rashela
Postat pe 12 Mai 2009 05:25
Eu as lasa fata sa-si limpezeasca mintile o perioada , in momentul de fata nici ea nu stie ce-si doreste.
Te iubeste pe tine dar are sentimente pentru prietenul tau ....nu stiu cum de ai aflat acest lucru ( de la ea sau ti-a zis el ...) cert este ca fiind primul ei partener s-ar putea ca de vina sa fie doar curiozitatea de a fi cu altcineva,
Sa te iubeasca dar sa vrea si altceva .

O poti face sa ia o hotarare in acest sens doar daca-i lasi ibertate deplina , ii spui ca o intelegi dar ca nu esti dispus sa fii iubitul ei in timp ce ea si-o trage cu altcineva asa ca e libera sa o faca fara sa mai trebuiasca sa se fereasca de tine

Daca te iubeste ...isi da seama care-s sentimentele ei reale fata de tine daca nu ....asta e .
iris_4_ever
Postat pe 12 Mai 2009 06:00
Hmmm...ea e ft confuza...nu stie ce vrea...las-o sa-si puna in ordine viata..dak te iubeste se va intoarce la tine!

Postat pe 13 Mai 2009 16:32
Noutati, iubita mea draga si scumpa care este logodita cu mine este indragostita de tipul asta. A fost o zi cand ne-am despartit si ea deja si-a facut vise cu el. vise pe care si el le impartaseste ( sa fie iubiti) dar...
Ea spune ca ma iubeste cu mine vrea sa fie.

ce zice despre mine/ea si despre ea/el
eu/ea facem parte din aceiasi lume( suntem amandoi la fel nici urati nici frumosi)
ea/el fac parte din lumi diferite( ea crede ca este mai urata ca el(el este urat fata de mine si fata de ea) si el o sa vrea pe cinema din lumea lui adica la fel de frumos ca el)

eu cred ca ei ii este frica sa se duca cu el pt ca nu are siguranta
eu ii ofer siguratanta ( in capul ei cred ca ea crede ca nu o sa gasesc o fata mai frumoasa ca ea)

ei ii mai este frica si ca va ranii persoanele din jurul ei ( eu , sorsa , parintii ei)
nush este totul cu susul in jos

eu cred ca vrea cu ala si nu cu mine. eu ofer siguranta ( sunt ca un catelus in capul ei? )
vanturache
Postat pe 13 Mai 2009 19:56
nu pot sa cred cat de naivi sunteti uni
scorpyoW
Postat pe 13 Mai 2009 20:54
incearca s'o uiti(stiu ce spun)intradevar ea e confuza,dar nu crezi ca,daca te iubea cu adevatat renunta la sentimentele care le are pentru prietenul tau???(daca ii mai poti spune prieten)
sunt deacord sa'i acorzi un timp pentru a se gandi ce vreadar in acest timp u ce faci?stai si privesti cum ea alege intre tine si el?nu spun sa'i platesti cu aceeasi moneda dar indiferenta o poate trezi la realitate
scorpyoW
Postat pe 13 Mai 2009 21:03
e clar ca nu stie ce vrea, si asta e cam trist ... acuma depinde daca vrei sa gandesti cu creierul sau cu inima.
cu creierul ar insemna sa o lasi , iar cu inima ar ins sa stai pana ce se hotaraste ea ...
fa cum simti ...ca sa nu ai regrete ....si cu siguranta vei invata!
morticia_adams
Postat pe 13 Mai 2009 22:35
De la: joana_rise, la data 2009-05-13 22:35:52e clar ca nu stie ce vrea, si asta e cam trist ... acuma depinde daca vrei sa gandesti cu creierul sau cu inima.
cu creierul ar insemna sa o lasi , iar cu inima ar ins sa stai pana ce se hotaraste ea ...
fa cum simti ...ca sa nu ai regrete ....si cu siguranta vei invata!


scorpyoW
Postat pe 13 Mai 2009 22:38
De la: joana_rise, la data 2009-05-13 22:35:52e clar ca nu stie ce vrea, si asta e cam trist ... acuma depinde daca vrei sa gandesti cu creierul sau cu inima.
cu creierul ar insemna sa o lasi , iar cu inima ar ins sa stai pana ce se hotaraste ea ...
fa cum simti ...ca sa nu ai regrete ....si cu siguranta vei invata!


Problema este ca de cele mai multe ori atunci cand asculti de inima incepe creierul sa se trezeasca si sa puna intrebari
NU-s multi care sa accepte ideea ca iubita/iubitul a avut o scapare si acum sa se bucure de faptul ca pana la urma s-a intors la el/ea.

iris_4_ever
Postat pe 14 Mai 2009 05:21
nu-mi spune ca inca iesi la baute cu tipul si scuipati impreuna seminte la meciuri cu asa prieteni cine mai are nevoie de dusmani?
Peony
Postat pe 15 Mai 2009 16:51
nu te merita fata asta si nici nu cred ca te iubeste...am crezut ca are doar o simpla aventura cu celalalt,dar e clar ca pe el il iubeste si tu ii oferi siguranta si stabilitate financiara.Se va trezi intro zi dar sper ca tu nu vei mai fii langa ea si ca iti vei reface viata...sa ierti la infinit nu poti. Si nici sa o imparti cu altul pana la moarte,asta nu e bine.Si te-ai mai si logodit cu ea?????????? Si te acuza ca esti gelos cand stii de fapt ce face ea cu altul TREZIREA!!!!!!!!!!!!!!!!!1
iulia_0207
Postat pe 15 Iunie 2009 22:26
Daca o ierti, esti sigur ca vei putea trai cu gandul ca ea te`a inselat si a fost gata sa te lase pentru un "alt tip" ?
Situatia asta e cam cu dus si intors.. poti sa uiti ca te`a inselat, la fel de bine cum poti fi macinat toata viatsa de gandul ca ei ii poate fugi din nou gandul la acel tip sau la altul ! (asta in cazul in care decizi sa te impaci cu ea)

Poate ar fi mai bine sa incerci sa te detasezi de situatie o perioada..sa vezi daca poti trai fara ea, daca poti sa accepti situatia in sine si faptul ca ea te`a inselat, si mai ales daca esti dispus sa traiesti toata viatsa cu gandul ca te poate minti oricand .
Gandeste`te bine inainte de a lua o decizie. Pana la urma sunt in joc viatsa si sentimentele tale.
Gandeste`te bine.
Sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
Mult succes!

calypsso
Postat pe 16 Iunie 2009 10:18
De un lucru poti fi sigur: chiar daca va impacati, bine nu o sa mai fie. Consider ca odata terminata o relatie, nu mai are rost sa o reiei. Iti faci mai mult rau. Si eu m-am despartit de prietenul meu de cateva zile si imi vine sa il sun sa ne impacam, dar stiu ca nu are rost pentru ca mai mult rau ne facem. O sa fie greu o perioada, dar o sa treaca :)

Postat pe 16 Iunie 2009 10:25
e cred ca nu merita sa mai ai incredere in ea.....si in plus sa te faca cu un "prieten"...e ceva grav.... In primul rand principalul vinovat e ea.....dar si prietenul....
asa ceva nu se face.....daca esti prieten....
sfatul meu uit-o....chiar daca e greu dupa 4 ani....
cauta pe cineva care sa te merite....
poate o intretii u....de-asta exista dragoste

ai incredere in tine
kudika039026
Postat pe 16 Iunie 2009 10:27
Am si eu o intrebare...oare au disparut toate femeile de pe pamant???
Credeam ca noi fetele suntem mai slabe si fraiere, dar vad ca m-am cam inselat...Tu nu vezi ca fata asta nu stie pe ce lume traieste, pai eu daca eram baiat si aflam ca iubita mea "are sentimente" pt. amicul meu, o trimiteam la naiba in doua secunde...
Treaba ta daca te lasi calcat in picioare...si inca ceva...fii sigur ca ea nu te iubeste, cand iubesti pe cineva, nu ai "sentimente" pt. altcineva.....
Succes si sper sa-ti vina mintea la cap..
deea_elena
Postat pe 16 Iunie 2009 10:31
De la: vanturache, la data 2009-05-12 04:51:23
ea s-a vazut cu tipul asta , s-a sarutat cu el de foarte multe ori saruturi pasionale( il lista ei de saruti super eu sunt pe primul loc el este pe locul 2 (aflat de la ea asta)(nu a mai raspuns timp de 5 ore la telefon) a mintit spunand ca s-a vazut cu un coleg. Ea i-a spus lui ca "il adora" si este atrasa de el !

Stii vorba aceea cu boul si beleaua?Se spune ca intr-o canicie( relatie) sunt doi... un bou si o belea.Nu am spus-o eu ,este vorba veche...
Cum poate o femeie sa-ti spuna ca te iubeste pe tine ,ca este dependenta si in acelas timp ...citeste ce ai scris mai sus
Ma intreb totusi .....Stii multe detalii ...cum s-a sarutat cu "prietenul"(pasional) , de mai multe ori ,ca ii spune ca il adora ,cum naiba o mai vrei ?Nu de gelozie trebuie sa scapi, scapa de ea!
Oare cine e boul si cine e beleaua?Hmmm
ella_c
Postat pe 16 Iunie 2009 10:51
Dar cel mai important lucru este ca el NR.1 saruta mai bine decat amantul. Bravoooooooo!
nocturnalia
Postat pe 16 Iunie 2009 11:25
De la: ella_c, la data 2009-06-16 10:51:26
De la: vanturache, la data 2009-05-12 04:51:23
ea s-a vazut cu tipul asta , s-a sarutat cu el de foarte multe ori saruturi pasionale( il lista ei de saruti super eu sunt pe primul loc el este pe locul 2 (aflat de la ea asta)(nu a mai raspuns timp de 5 ore la telefon) a mintit spunand ca s-a vazut cu un coleg. Ea i-a spus lui ca "il adora" si este atrasa de el !

Stii vorba aceea cu boul si beleaua?Se spune ca intr-o canicie( relatie) sunt doi... un bou si o belea.Nu am spus-o eu ,este vorba veche...
Cum poate o femeie sa-ti spuna ca te iubeste pe tine ,ca este dependenta si in acelas timp ...citeste ce ai scris mai sus
Ma intreb totusi .....Stii multe detalii ...cum s-a sarutat cu "prietenul"(pasional) , de mai multe ori ,ca ii spune ca il adora ,cum naiba o mai vrei ?Nu de gelozie trebuie sa scapi, scapa de ea!
Oare cine e boul si cine e beleaua?Hmmm



Bravos Ella!!!
bl_de
Postat pe 16 Iunie 2009 11:26
De la: bl_de, la data 2009-06-16 11:26:40
Bravos Ella!!!


ella_c
Postat pe 16 Iunie 2009 14:09
Cauta-ti pe altcineva .Nu o mai lasa sa se joace cu tine.Toata lumea merita sa traiasca frumos.mai ales la varsta ta .

Postat pe 30 Iunie 2009 10:37
Nu-i plati la fel.Ignoro!Indiferenta doare mai tare decat scenele de gelozie pe care pretinde ea ca le faci

Postat pe 30 Iunie 2009 10:40
De la: iris_4_ever, la data 2009-05-14 05:21:47
De la: joana_rise, la data 2009-05-13 22:35:52e clar ca nu stie ce vrea, si asta e cam trist ... acuma depinde daca vrei sa gandesti cu creierul sau cu inima.
cu creierul ar insemna sa o lasi , iar cu inima ar ins sa stai pana ce se hotaraste ea ...
fa cum simti ...ca sa nu ai regrete ....si cu siguranta vei invata!


Problema este ca de cele mai multe ori atunci cand asculti de inima incepe creierul sa se trezeasca si sa puna intrebari
NU-s multi care sa accepte ideea ca iubita/iubitul a avut o scapare si acum sa se bucure de faptul ca pana la urma s-a intors la el/ea.





Cand gandesti cu creierul...gandeste-te cat salar ai tu..si cat celalat...ce siguranta oferi tu material acum, dar pentru pentru viitor..
Cet-ti spune inima..? asculta..
lizzy74
Postat pe 30 Iunie 2009 13:09
.....imi dau seama ca o iubesti mult daca ai iertat-o cand te-a inselat....cred ca ai facut o mare greseala ca ai iertat-o...stiu ca sunt dura dar iti zic ceea ce cred.....hai sa ne gandim....daca tu ai iertat-o...acum traiesti cu teama ca iar ar face-o...ca iar ar putea sa te insele cu el......degeaba iti zice ea ca te iubeste...daca iti arata contrariul...te chinui singur....Tu te simti iubit? este tandra cu tine? si eu tin la iubitul meu dar daca m-ar insela nu l-as ierta chiar daca mi s-ar rupe inima....mi-arv fi ft greu sa-l uit, dar mai bine...Daca iubita ta te-ar insela din nou...n-ai suferi iar? stiu ca e greu sa renunti la cineva...sfatul meu este sa fii tare, sa ai putina demnitate..Poate meriti si tu o femeie care sa te faca fericit, una care sa-ti pretuiasca dragostea....
mady_puppy
Postat pe 1 Iulie 2009 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
depistare BTS 3 De la: rodi2s 8 Decembrie 2012 13:28
dragoste sau cinste,as dori un sfat 42 De la: thadoogback 25 Februarie 2011 11:48
sunt la o rascruce....... 5 De la: kudika_28652 9 Iunie 2013 16:44
Sotia ma inselat Casatorit de 10 ani cu 2 copii 9 De la: Editzu 30 Decembrie 2010 22:40
Nevoie de un sfat. 14 De la: anastasia_prodan 17 Aprilie 2011 10:03