Setari Cookie-uri

Cine ma lamureste si pe mine cu ceva ??

Buna tuturor,am si eu o nedumerire...deci ..am inceput sa iau marvelon 21 din ziua 5 a ciclului(asa mi sa recomandat),le-am luat cum trebuie la ora stabilita...intrebarea mea e incep urmatorul blist din prima zi a cicului sau cum ?trebuie sa fac pauza de 7 zile sau nu ?din cate am inteles eu (daca am inteles bine)ar trebui sa le iau acum din prima zi .Soory ca va intreb dar tocmai ce am inceput sa iau anticonceptionale si nu stiu daca am inteles bine tot ,stiu ca ar trebui sa intreb un doctor sau o persoana calificata in asemenea probleme dar am un program extrem de incarcat incat mie imposibil sa ajung la unul .Va multumesc
ale_xandra
Postat pe 15 Mai 2009 13:19
buna.

shi eu am luat marvelon. acum sunt in pauza :D ma rog o pauza prelungita ... nu contesaza.
eu stiu k se ia din prima zi de ciclu ... dar dc tie ti a zis k din a 5 a ... ma rog,.... dupa ce termini folia... faci o pauza de 7 zile shi dupa 7 zile incepi alta folie. simplu k buna ziua :D daca mai ai nelamuri sa mi spui....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Mai 2009 13:23
OK dar trebuie sa imi vina in cele 7 zile de pauza nu ?deci nu conteaza in ce zi imi vine eu fac pauza 7 zile ?nu stiu mi se pare ciudat ..deci daca am inteles bine din ce spui ar fi cam asa ..ar trebui sa le iau tot incepand in ziua 5 asta ca sa respect alea 7 zile de pauza .Nu stiu ar fi totusi ceva daca acum le-as lua din prima zi?stiu ca nu ar mai fi 7 zile de pauza ...nu cred ca s-ar intampla ceva ,poate data cand imi vine s-ar schimba dar nu ma deranjeaza asta ,altceva nu cred sau da?
ale_xandra
Postat pe 15 Mai 2009 13:36
De la: ale_xandra, la data 2009-05-15 13:36:20OK dar trebuie sa imi vina in cele 7 zile de pauza nu ?deci nu conteaza in ce zi imi vine eu fac pauza 7 zile ?nu stiu mi se pare ciudat ..deci daca am inteles bine din ce spui ar fi cam asa ..ar trebui sa le iau tot incepand in ziua 5 asta ca sa respect alea 7 zile de pauza .Nu stiu ar fi totusi ceva daca acum le-as lua din prima zi?stiu ca nu ar mai fi 7 zile de pauza ...nu cred ca s-ar intampla ceva ,poate data cand imi vine s-ar schimba dar nu ma deranjeaza asta ,altceva nu cred sau da?


deci.... ia le asha cum a zis doctorul. dar fa pauza aia de 7 zile.... shi le incepi iar dupa sapte zile. deci dc de exemplu le ai inceput intr o zi de samb.... o vei lua pe ultima intr o vineri.
stai fara pastile sambata - duminica - luni - marti - miercuri - joi - vineri shi sambata care urmeaza iar le incepi.

daca mai ai nelamuriri sa mi spui.

uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Mai 2009 15:31
sfat: anticonceptionalele se iau doar la sfatul medicului!!
daca totusi ai inceput si nu te descurci cu evidenta celor 7 zile pauza exista pastile care au 28 pe folie si le iei fara pauza (ultimele 7 contin doar vitamine sau ceva de genu)! cere la farmacie
Blue_eyes84
Postat pe 15 Mai 2009 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virginitate 9 De la: just_laura 1 August 2009 13:31
hi 19 De la: sirghea 26 August 2010 18:19
jocuri de cuplu 5 De la: Alexandru_Cirnaru_1 20 Martie 2012 00:17
Sex-frica sau nepregatire? 9 De la: simonycik 17 Februarie 2009 19:15
o fata pentru sex in 3. 241 De la: diana_alberta 1 Martie 2015 08:27