Setari Cookie-uri

parintii lui sunt prea bagaciosi

sunteti impreuna de 1 an si 8 luni si de 3 luni suntem casatoriti.Locuim cu ai lui deocamdata pt ca nu avem posibilitatea inca sa ne mutam si tocmai asta cred ca e problema.El este dependent de ai lui.De fapt cred ca ei sunt de vina pentru ca sunt prea bagaciosi,intotdeauna vor sa stie unde plecam,cand venim etc.Sa nu mai spun de zecile de telefoane daca li se pare ca intarziem.Pur si simplu sunt prea bagaciosi...nu-i mai suport si noi ajungem sa ne certam de multe ori pe tema asta
Anonima_007
Postat pe 15 Mai 2009 15:02
De la: alexandra_n, la data 2009-05-15 15:02:12sunteti impreuna de 1 an si 8 luni si de 3 luni suntem casatoriti.Locuim cu ai lui deocamdata pt ca nu avem posibilitatea inca sa ne mutam si tocmai asta cred ca e problema.El este dependent de ai lui.De fapt cred ca ei sunt de vina pentru ca sunt prea bagaciosi,intotdeauna vor sa stie unde plecam,cand venim etc.Sa nu mai spun de zecile de telefoane daca li se pare ca intarziem.Pur si simplu sunt prea bagaciosi...nu-i mai suport si noi ajungem sa ne certam de multe ori pe tema asta

Cat timp stati cu iei in casa o sa fie mereu asa......iar in privinta lui ca este dependent de ai lui ar trebui sa intaleaga ca acuma nu mai e baiatu mamei ci e un om insurat............parerea mea e sa ai o discutie serioasa cu el sa ii spui ce te deranjaza bafta
andapui
Postat pe 15 Mai 2009 15:04
Cat timp stati cu iei in casa o sa fie mereu asa......iar in privinta lui ca este dependent de ai lui ar trebui sa intaleaga ca acuma nu mai e baiatu mamei ci e un om insurat............parerea mea e sa ai o discutie serioasa cu el sa ii spui ce te deranjaza bafta

ms pt sfat.Am incercat de multe ori sa vb cu el pe tema asta dar de fiecare ata ajungem la cearta
Anonima_007
Postat pe 16 Mai 2009 15:50
stii ceva? inainte nu ai bagat de seama ca sunt bagacosi? la ce te astepti , sa stai cu parintii in casa si sa ai si intimitate si sa faci ce te taie capul? uite ca nu se poate trebuie sa nu te mariti pana nu aveti locul vostru ca te mariti de pomana daca ajungi sa te desparti din cauza socrilor
Peony
Postat pe 16 Mai 2009 17:17
Unde locuiti? La bloc sau la casa?
charlie
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:14
Buna. Ceva de genul asta a fost si la mine, stateam in casa soacrei (ea statea in alta parte) dar venea oricand dorea, fara sa sune, ma trezeam cu ea acasa, etc. Pe scurt: i-am spus sotului ca daca continuam asa ne vom desparti sigur, i-am spus ca solutia cea mai buna este sa ne mutam cu chirie daca altfel nu putem. El a argumentat ca o sa cheltuim bani si pe chirie iar eu i-am replicat ca daca acesta este costul casniciei noastre atunci nu avem la ce sa ne mai gandim, merita efortul. Acum stam cu chirie, pe soacra o vedem numai cand mergem la ea in vizita (destul de des pentru ca este mama sotului meu totusi si nu vreau sa-i indepartez), ea la noi nu vine (nu i-am lasat portita sa se invite singura si nici sotul nu insista sa vina). Ne intelegem acum f.bine (eu, sotul si soacra care a acceptat situatia si s-a obisnuit). Deci: mutati-va. Asta este cea mai simpla solutie, chiar daca este mai costisitor, merita. Nu poti s-i spui in casa ei ce sa faca, normal ca va veti certa tot timpul, pentru ea asa este normal sa fie. Trebuie sa o intelegi si pe ea, considera ca acum are 2 copii si se poarta ca atare.
Multa bafta!
gociucorina
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:29
Faceti tot posibilul sa cautati sa stati singuri....stiu ca e greu....dar macar sa auda si parintii lui ca ati vrea sa plecati de acolo...sa vedeti cum reactioneaza.....dar sa pareti ff sinceri in asta!!....si apoi nu mai raspundeti o perioada la telefoanele pe care le primiiti de la ei...invocati ca erati cu niste prieteni si nu ati auzit telefonul....sau oriunde unde nu ati auzit telefonul.....parintii isi vor da seama ca mai si mintiti,si se vor simti aiurea...mereu batandu-va la cap...dar trebuie sa aveti rabdare,,,probabil vor mai fi si certuri pe tema asta,ca nu raspundeti la telefon,ca ei sunt ingrijorati,bla bla....insa incet incet trebuie sa ii dezvatati,,,nu sa asteptati sa se skimbe cineva pt ca doriti voi sau aveti dreptate.....provocati-i sa inteleaga ca rolul lor in viata voastra s-a cam redus si tb redus...dar cu rabdare si vointa....o sa va fie din ce in ce mai rau daca le mai dati atata atentie....VA SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA....mult spor si rabdare!
Tangolita
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:31
De la: charlie, la data 2009-09-16 10:14:54Unde locuiti? La bloc sau la casa?


la bloc stateam...dar s-a rezolvat problema
Anonima_007
Postat pe 9 Ianuarie 2010 03:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o Problema in Dragoste 4 De la: SpiK_Alex 26 Ianuarie 2015 20:24
Vreau si eu un sfat... 6 De la: pinguina 7 Ianuarie 2011 14:23
am nevoie sa ma ajutati sa inteleg ceva :) 25 De la: kudika310661 29 Aprilie 2011 20:38
Probleme in cuplu 11 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:55
cadouri speciale. 12 De la: scorpyoW 15 Ianuarie 2011 17:34