Setari Cookie-uri

o relatie - diferenta de 10 ani ?

Suntr intr-o dilema si am mare nevoie de ajutor!

Cunosc un barbat cu 10 ani mai mare decat mine. Facem parte din acelasi grup de prieteni, m-a ajutat mult atunci cand am avut nevoie, a fost un adevarat sfetnic pentru mine, stie de fosta mea relatie peste care m-a ajutat sa trec, iar acum realizez ca ma indragostesc de el. Suntem din lumi diferite, el este un spirit liber, plin de viata, simpatic, inteligent, implicat in multe activitati interesante. Eu sunt mai linistita, putin diferita de el. Poate diferenta asta m-a atras la el.
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac... mai ales ca eu urmeza sa plec la studii in strainatate. Si el urmeaza sa vina o perioada de timp in aceeasi tara, dar nu stiu ce va fi pana in toamna. O alta problema delicata at fi aceea ca el ..mi-a fost profesor. Ma gandesc sa nu ma considere mereu fosta lui eleva, pe care a invatat-o anumite lucruri. Chiar daca mi-a fost profesor, ne-am apropiat foarte mult si am fost in acelasi cerc de amici, am iesit impreuna, excursi, discutii, telefoane, etc in ultima vreme, am vazut ca si el ma priveste putin diferit. Chiar a remarcat acest lucru si o prietena :D (poate e un semn, cine stie..)
. Nu stiu ce sa fac, cum sa ii spun (daca ii spun). E o situatie mai delicata, de aceea am nevoie de ajutor. Plus ca nu vreu sa traiesc mereu cu un "SI DACA..?"
am nevoie de ajutorul vostru.

multumesc din suflet !
yael_avni
Postat pe 20 Iunie 2010 00:54
Nu stiu, dar uneori am senzatia ca toate dilemele astea ale noastre s-ar rezolva foarte simplu daca am lua initiativa, daca in loc sa ne punem o mie de intrebari: ce-o sa zica, ce-o sa faca, daca nu vrea.. daca nu ii place, ne-am duce pur si simplu la el / ea, dupa caz si am spune clar: "Imi placi. Faci ceva in privinta asta sau uit?" Daca as mai avea 20 de ani (si mintea de acum ) asa as face. N-am nimic de pierdut. Economisesc timpul si am si raspunsul problemelor mele.
Important este sa fii sigura ca asta iti doresti. Daca vei primi un DA din partea lui, sa fii sigura ca "omul linistit" din tine nu va intra in conflict cu "usuraticul".
In rest, chiar nu te mai gandi. Mai ales ca pleci. Fa-o, spune-i, vorbeste cu el.. nu pierzi nimic.
rashela
Postat pe 20 Iunie 2010 02:19
De la: yael_avni, la data 2010-06-20 00:54:51Nu stiu ce sa fac, cum sa fac... mai ales ca eu urmeza sa plec la studii in strainatate. Si el urmeaza sa vina o perioada de timp in aceeasi tara, dar nu stiu ce va fi pana in toamna.
Nu stiu ce sa fac, cum sa ii spun (daca ii spun). E o situatie mai delicata, de aceea am nevoie de ajutor. Plus ca nu vreu sa traiesc mereu cu un "SI DACA..?"

Pai daca nu vrei sa traiesti cu un ,,SI DACA...?", inseamna ca stii ce ai de facut. Asadar, ai deschis subiectul degeaba.
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 01:23
De la: rashela, la data 2010-06-20 02:19:06Nu stiu, dar uneori am senzatia ca toate dilemele astea ale noastre s-ar rezolva foarte simplu daca am lua initiativa, daca in loc sa ne punem o mie de intrebari: ce-o sa zica, ce-o sa faca, daca nu vrea.. daca nu ii place, ne-am duce pur si simplu la el / ea, dupa caz si am spune clar: "Imi placi. Faci ceva in privinta asta sau uit?" Daca as mai avea 20 de ani (si mintea de acum ) asa as face. N-am nimic de pierdut. Economisesc timpul si am si raspunsul problemelor mele.
Important este sa fii sigura ca asta iti doresti. Daca vei primi un DA din partea lui, sa fii sigura ca "omul linistit" din tine nu va intra in conflict cu "usuraticul".
In rest, chiar nu te mai gandi. Mai ales ca pleci. Fa-o, spune-i, vorbeste cu el.. nu pierzi nimic.


subscriu
sweet_heart
Postat pe 4 Iulie 2010 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
merita barbatii increderea noastra? 39 De la: ella_totdy 24 Iulie 2009 18:10
Angajam domnisoare si cupluri pentru video-chat! 5 De la: Eva32 3 Septembrie 2011 01:46
nu este atent 14 De la: SweetDadyD 29 Iulie 2009 08:58
parintii lui sunt prea bagaciosi 8 De la: Anonima_007 9 Ianuarie 2010 03:07
libertatea barbatilor.... 25 De la: kudika037691 7 Septembrie 2009 13:12