Setari Cookie-uri

cersetori

ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?
roz5blue6lila7
Postat pe 22 Mai 2009 20:13
ca sa ajunga milionari!
coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 20:17
nu dau bani la cersetori
yumy
Postat pe 22 Mai 2009 20:20
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori


vai ce rea esti! asa suflet ai? nici eu nu le dau nimic..poate un pumn in ochi

coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 20:23
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:23:38
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori


vai ce rea esti! asa suflet ai? nici eu nu le dau nimic..poate un pumn in ochi


uuuu da tu esti mai rea decat mn
yumy
Postat pe 22 Mai 2009 20:25
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:25:32
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:23:38
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori


vai ce rea esti! asa suflet ai? nici eu nu le dau nimic..poate un pumn in ochi


uuuu da tu esti mai rea decat mn

nu-i adevarat
coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 20:26
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:26:58
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:25:32
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:23:38
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori


vai ce rea esti! asa suflet ai? nici eu nu le dau nimic..poate un pumn in ochi


uuuu da tu esti mai rea decat mn

nu-i adevarat

te si vad paruindu-te cu o cersetoare
yumy
Postat pe 22 Mai 2009 20:28
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:28:43
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:26:58
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:25:32
De la: coffeeta, la data 2009-05-22 20:23:38
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori


vai ce rea esti! asa suflet ai? nici eu nu le dau nimic..poate un pumn in ochi


uuuu da tu esti mai rea decat mn

nu-i adevarat

te si vad paruindu-te cu o cersetoare


era unu cand lucram la mc'donalds canta in metrou si apoi venea cu prietena sa manance...lasa 50 ron pe putin...avea bani nu gluma si asta acum vreo 7 ani
coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 20:31
De la: yumalai, la data 2009-05-22 20:20:43nu dau bani la cersetori

nici eu nu dau bani la cersetori ...sau la cei care spala parbrize...
in spatele fiecarui copil e o poveste...dar ca sa ii ajutam nu trebuie sa le dam bani ci din contra sa nu le mai dam

roz5blue6lila7
Postat pe 22 Mai 2009 20:32
la munca maica, nu la cersit!!!
deelisha
Postat pe 22 Mai 2009 23:17
Nu dau bani cersetorilor pt ca in spatele lor e o intreaga industrie si altii profita de pe urma lor!Imi aduc aminte o faza pe care am vazut-o undeva :o masina luxoasa opreste la un colt si in ea se inghesuie chicotind si aratandu-si castigurile ,cativa cersetori,probabil se terminase o alta zi prolifica pt ei!
Noua cine ne da bani cand nu avem?Mergem la cersit nu?Formele de castig facile,descurajeaza simtul raspunderii si puterea de mobilizare a cuiva,pt a face lucruri constructive.Mi-a placut un citat al cuiva de p forum care spunea ceva de genul..."dk cineva iti cere de mancare,nu-i da peste,ci mai bine invata-l sa pescuiasca,altfel vei fi nevoit sa-i dai de mancare toata viatza".
Spun nu cersetoriei si trec absolut fara remuscari pe langa cei care incearca sa ne impresioneze prin "povesti siropoase".Nu neg insa ca as ajuta cu ce pot ,pe cineva aflat intr-o stare de sanatate precara si care din motive de sanatate,nu-si poate castiga existentza!
luyyzz
Postat pe 22 Mai 2009 23:41
De la: luyyzz, la data 2009-05-22 23:41:32Nu dau bani cersetorilor pt ca in spatele lor e o intreaga industrie si altii profita de pe urma lor!Imi aduc aminte o faza pe care am vazut-o undeva :o masina luxoasa opreste la un colt si in ea se inghesuie chicotind si aratandu-si castigurile ,cativa cersetori,probabil se terminase o alta zi prolifica pt ei!
Noua cine ne da bani cand nu avem?Mergem la cersit nu?Formele de castig facile,descurajeaza simtul raspunderii si puterea de mobilizare a cuiva,pt a face lucruri constructive.Mi-a placut un citat al cuiva de p forum care spunea ceva de genul..."dk cineva iti cere de mancare,nu-i da peste,ci mai bine invata-l sa pescuiasca,altfel vei fi nevoit sa-i dai de mancare toata viatza".
Spun nu cersetoriei si trec absolut fara remuscari pe langa cei care incearca sa ne impresioneze prin "povesti siropoase".Nu neg insa ca as ajuta cu ce pot ,pe cineva aflat intr-o stare de sanatate precara si care din motive de sanatate,nu-si poate castiga existentza!


roz5blue6lila7
Postat pe 23 Mai 2009 11:46
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


E le mai dau....dar cand ii aud pe unii ca urla in gura mare ca ei sunt din romania si au nevoie de ajutor....imi vine sa-i dau
Aaaaa si o faza tare....sora mea sta in italia de ani buni si mergand la piata cu cumnata ei,au dat peste un cersetor....cumnata surorii mele l-a trimis la munca.....la care tipul a inceput s-o injure in limba romana
Nenorociti de genul asta strica reputatia romanilor.
andreea1976
Postat pe 23 Mai 2009 11:56
eu le dau intotdeauna,dar evit pe cat pot sa le dau bani,mai bine le iau o paine
Anonima_007
Postat pe 28 Mai 2009 15:00
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?

raspunsul meu e NU !!
anca0704
Postat pe 28 Mai 2009 15:02
eu "le umplu frigiderele". if u know what i mean...
l_diana_c
Postat pe 28 Mai 2009 15:32
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


Le dau pentru ca asa simt eu

Postat pe 23 Iunie 2009 11:20
unii cersetori saraci chiar nu au nici o vina in lumea asta rea....sunt abandonati si nu au ce sa faca....insa exista multi tigani cersetori care nu ai sufar nu ai inghit....si never nu dau banii.....astia merita
sincer....
pamela_1
Postat pe 23 Iunie 2009 12:49
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


eu le dau pt ca ma induioseaza..si imi este tare mila de ei, poate k sunt eu mai naiva..chiar am o bunicuta care vine in fiecare luni pe birou sa ii dau banutzii..
rahella
Postat pe 23 Iunie 2009 13:03
da...dar te-ai intrebata bunicuta unde o sta...poate are mai mult ca tine....nu mai fi asa miloasa....
pamela_1
Postat pe 23 Iunie 2009 13:12
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?
Sincara sa fiu la unii le dau ca sa nu-mi mai dea cu "dero" pe geamurile de la masina, nu de bani ar fi problema ci de ce au in sticlele acelea infecte (vorbind de asa-zisi spalatori de parbrize)
valivieru96
Postat pe 23 Iunie 2009 13:15
De la: pamela_1, la data 2009-06-23 13:12:07da...dar te-ai intrebata bunicuta unde o sta...poate are mai mult ca tine....nu mai fi asa miloasa....


baa..ca am fost curioasa si eu..si mi-a zis ca ia murit baiatul d cancer si ca fata are 3 copii si are probleme cu capul..:-( si bunicuta vine cu perini de vanzare..dar io nu i-au perina,doar ii dau banutzii
rahella
Postat pe 23 Iunie 2009 13:17
De la: rahella, la data 2009-06-23 13:17:48
De la: pamela_1, la data 2009-06-23 13:12:07da...dar te-ai intrebata bunicuta unde o sta...poate are mai mult ca tine....nu mai fi asa miloasa....


baa..ca am fost curioasa si eu..si mi-a zis ca ia murit baiatul d cancer si ca fata are 3 copii si are probleme cu capul..:-( si bunicuta vine cu perinute de vanzare..dar io nu i-au perina,doar ii dau banutzii
rahella
Postat pe 23 Iunie 2009 13:18
NU PREA .....sunt putine persoanele care imi inspira cu adevarat MILA si mizez pe ce simt.......
Spre exemplu ........ in orasul unde satu eu -IT- in fiecare miercuri este mercato ,targ....... este nelipsita o anume cersetoare ...... prima oara cand am vazut-o m-am gandit ca e din -RO- si merge cocosata ca o batrana bolnava , sprijinindu-se intr- un baston si imbracata saracacios ,poarta un batic.......de li se rupe inima italiencelor ,sincer , primind bani mereu de la ele ....... culmea ,acum o saptamana am vazut-o in parcul de langa targ, cu o alta tiganca mai tanara ,care vrbea la telefonul mobil , in limba romana , iar "BATRANA AMANARATA" FUMA CU POFTA O TIGARE ,CE O TINEA PRECUM UNII BARBATI ... IN PALMA...... nu mare mi-a fost mirarea sa le aud vb in romaneste......

........ iar alte 2 care stau mereu in fata garii unde e si un moll.....seara intra fara rusine in supermarchet si cumpara BERE LA CUTIE , multe la nr ca sunt cam 4 , 5 insi , salam care nu e chiar ieftin pentru ei ....... DECI de ce sa le dam ceva????

IN schimb e un om care vine cu un scaunel , numai in perioada rece l-am vazut, se aseaza la un colt si nu zice nimic niciodata ........ nu cere niciodata ...... si lumea ii da mereu un banut ........ tot cersit e si asta ,doar ca acest OM ARE O FIGURA BLANDA , INDURERATA { priveste doar in jos , ridica privirea si multumeste cand ii da cineva ceva } EU NU trec niciodata pe langa el fara sa ii dau ceva banuit SI DE MULTE ORI I-AM FACUT PACHET cu mancare calda si i-am dus........ FIIND PUTINE EXECPTIILE .....NU SUNT DE ACORD CU CERSITUL.
ferero
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:45
Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea lacrimile vazand batrani cersind. Si am dat... Am dat mancare, am lasat bani... M-a impresionat acum cativa ani o intamplare. Eram in piata Romana, asteptand sa-mi iese fetita de la examen(dadea examen de admitere in ASE). Mi-a venit foame si am mers sa cumpar niste fornetti. Acolo coada mare- erau putine astfel de chioscuri pe atunci- si bineinteles, pe langa cumparatori o mare de cersetori. Tigani, bineinteles. Peste strada, la coltul unei cladiri, sedea un batran zdrentaros si slab. Atat de amarat era ca pur si simplu nu stiu daca mai avea putere sa ridice privirea. Mi-am cumparat mie fornetii si separat am luat si pentru el o punguta. Am trecut strada si i-am dat-o. Nu va puteti inchipui cum a luat bruma aceea de mancare. Aproape ca se temea ca o sa i-o iau inapoi. A strans-o repede la piept s-a ridicat si s-a pitit intr-un loc ferit de priviri sa manance. Nu cred ca i-au trebuit mai mult de 3 minute sa inghita tot. O sa ma urmareasca imaginea asta toata viata. Da, am dat de multe ori cate ceva oamenilor care mi-au cerut. Am dat bani unor amarati care era in stare sa-mi sarute picioarele pentru asta. Si nu exagerez.
Dar tiganilor nu le dau, indiferent cat de amarati par. Nu sunt rasista. Pur si simplu imi fac greata. Le cunosc tertipurile, imi dau seama cine se ascunde in spatele asazisor "amarati". Am vazut si schiopi alergand, cocosati care isi fac vile si debili mintal care invatau sa-si ia carnet de sofer. NU sunt de acord cu astfel de cersetorie!!! Nici copiilor nu sunt de acord sa le dau bani. Stiu ca sunt exploatati si mi se rupe inima de ei. Ma intreb cum functioneaza sistemul asta, de s-au inmultit atat de tare copiii cersetori. Cica exista un numar la care poti suna sa raportezi daca vezi un copil in pericol. Eu am sunat. Nu mi-a raspuns nimeni. Poate ca altii au mai mult noroc. Totusi, se face ceva oare pentru copiii astia? Ma indoiesc... Poate ca unii sunt disparuti, pierduti de parintii lor, care ii mai cauta inca, poate ca unii din ei nici nu au parinti. Care e alternativa pentru ei? Un orfelinat... O alta forma de cersetorie...
Iertare celor care au totusi rabdare sa citeasca postul asta :) . M-am lasat dusa de val..
lidiaolteanu
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:03
De la: pamela_1, la data 2009-06-23 12:49:04unii cersetori saraci chiar nu au nici o vina in lumea asta rea....sunt abandonati si nu au ce sa faca....insa exista multi tigani cersetori care nu ai sufar nu ai inghit....si never nu dau banii.....astia merita
sincer....
cersetori saraci? nu exista! am fost la Paris si am refuzat sa-i dau bani unui cersetor ......(roman-rom)! asta tare nervos ma intreaba :dar o tigara nu ai? eu ii zic : iti dau o tigara daca imi spui cit cistigi pe zi! el ce raspunde fratilor...........pe zi nu stiu dar pe luna cistig asa vreo 4000 de euro. ce sa fac conita vremuri grele ca pe timpuri cistigam dublu! nu mai este de trait in Franta asta
FRANNNCE
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:11
De la: lidiaolteanu, la data 2009-09-09 15:03:39Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea lacrimile vazand batrani cersind. Si am dat... Am dat mancare, am lasat bani... M-a impresionat acum cativa ani o intamplare. Eram in piata Romana, asteptand sa-mi iese fetita de la examen(dadea examen de admitere in ASE). Mi-a venit foame si am mers sa cumpar niste fornetti. Acolo coada mare- erau putine astfel de chioscuri pe atunci- si bineinteles, pe langa cumparatori o mare de cersetori. Tigani, bineinteles. Peste strada, la coltul unei cladiri, sedea un batran zdrentaros si slab. Atat de amarat era ca pur si simplu nu stiu daca mai avea putere sa ridice privirea. Mi-am cumparat mie fornetii si separat am luat si pentru el o punguta. Am trecut strada si i-am dat-o. Nu va puteti inchipui cum a luat bruma aceea de mancare. Aproape ca se temea ca o sa i-o iau inapoi. A strans-o repede la piept s-a ridicat si s-a pitit intr-un loc ferit de priviri sa manance. Nu cred ca i-au trebuit mai mult de 3 minute sa inghita tot. O sa ma urmareasca imaginea asta toata viata. Da, am dat de multe ori cate ceva oamenilor care mi-au cerut. Am dat bani unor amarati care era in stare sa-mi sarute picioarele pentru asta. Si nu exagerez.
Dar tiganilor nu le dau, indiferent cat de amarati par. Nu sunt rasista. Pur si simplu imi fac greata. Le cunosc tertipurile, imi dau seama cine se ascunde in spatele asazisor "amarati". Am vazut si schiopi alergand, cocosati care isi fac vile si debili mintal care invatau sa-si ia carnet de sofer. NU sunt de acord cu astfel de cersetorie!!! Nici copiilor nu sunt de acord sa le dau bani. Stiu ca sunt exploatati si mi se rupe inima de ei. Ma intreb cum functioneaza sistemul asta, de s-au inmultit atat de tare copiii cersetori. Cica exista un numar la care poti suna sa raportezi daca vezi un copil in pericol. Eu am sunat. Nu mi-a raspuns nimeni. Poate ca altii au mai mult noroc. Totusi, se face ceva oare pentru copiii astia? Ma indoiesc... Poate ca unii sunt disparuti, pierduti de parintii lor, care ii mai cauta inca, poate ca unii din ei nici nu au parinti. Care e alternativa pentru ei? Un orfelinat... O alta forma de cersetorie...
Iertare celor care au totusi rabdare sa citeasca postul asta :) . M-am lasat dusa de val..


Ai dreptate, sunt mii de cazuri de cersetorie, unele de ti se face parul maciuca. Totusi, motivul pentru care fenomenul acesta functioneaza, motorul lui, este compasiunea. De cate ori dai, trebuie sa fii constienta ca nu doar persoana careia ii dai, cat si altii din sistem, realizeaza ca se poate. Spui ca tu nu dai catre x si y din nu stiu ce motive... dar daca ii duce capul putin (si pe unii ii duce), isi dau seama ca pur si simplu nu te-au impresionat inca destul, si ca daca incearca mai mult, o sa mearga. Stiu ca suna cinic, dar asta e realitatea
anushkha
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:12
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


da si mie un baaaan!!
ca-mi mai trebuie 5000 de lei sa-mi termin piscinaaaaa!
geo_x
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:14
De la: ana18, la data 2009-09-09 15:12:39
De la: lidiaolteanu, la data 2009-09-09 15:03:39Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea lacrimile vazand batrani cersind. Si am dat... Am dat mancare, am lasat bani... M-a impresionat acum cativa ani o intamplare. Eram in piata Romana, asteptand sa-mi iese fetita de la examen(dadea examen de admitere in ASE). Mi-a venit foame si am mers sa cumpar niste fornetti. Acolo coada mare- erau putine astfel de chioscuri pe atunci- si bineinteles, pe langa cumparatori o mare de cersetori. Tigani, bineinteles. Peste strada, la coltul unei cladiri, sedea un batran zdrentaros si slab. Atat de amarat era ca pur si simplu nu stiu daca mai avea putere sa ridice privirea. Mi-am cumparat mie fornetii si separat am luat si pentru el o punguta. Am trecut strada si i-am dat-o. Nu va puteti inchipui cum a luat bruma aceea de mancare. Aproape ca se temea ca o sa i-o iau inapoi. A strans-o repede la piept s-a ridicat si s-a pitit intr-un loc ferit de priviri sa manance. Nu cred ca i-au trebuit mai mult de 3 minute sa inghita tot. O sa ma urmareasca imaginea asta toata viata. Da, am dat de multe ori cate ceva oamenilor care mi-au cerut. Am dat bani unor amarati care era in stare sa-mi sarute picioarele pentru asta. Si nu exagerez.
Dar tiganilor nu le dau, indiferent cat de amarati par. Nu sunt rasista. Pur si simplu imi fac greata. Le cunosc tertipurile, imi dau seama cine se ascunde in spatele asazisor "amarati". Am vazut si schiopi alergand, cocosati care isi fac vile si debili mintal care invatau sa-si ia carnet de sofer. NU sunt de acord cu astfel de cersetorie!!! Nici copiilor nu sunt de acord sa le dau bani. Stiu ca sunt exploatati si mi se rupe inima de ei. Ma intreb cum functioneaza sistemul asta, de s-au inmultit atat de tare copiii cersetori. Cica exista un numar la care poti suna sa raportezi daca vezi un copil in pericol. Eu am sunat. Nu mi-a raspuns nimeni. Poate ca altii au mai mult noroc. Totusi, se face ceva oare pentru copiii astia? Ma indoiesc... Poate ca unii sunt disparuti, pierduti de parintii lor, care ii mai cauta inca, poate ca unii din ei nici nu au parinti. Care e alternativa pentru ei? Un orfelinat... O alta forma de cersetorie...
Iertare celor care au totusi rabdare sa citeasca postul asta :) . M-am lasat dusa de val..


Ai dreptate, sunt mii de cazuri de cersetorie, unele de ti se face parul maciuca. Totusi, motivul pentru care fenomenul acesta functioneaza, motorul lui, este compasiunea. De cate ori dai, trebuie sa fii constienta ca nu doar persoana careia ii dai, cat si altii din sistem, realizeaza ca se poate. Spui ca tu nu dai catre x si y din nu stiu ce motive... dar daca ii duce capul putin (si pe unii ii duce), isi dau seama ca pur si simplu nu te-au impresionat inca destul, si ca daca incearca mai mult, o sa mearga. Stiu ca suna cinic, dar asta e realitatea


Sonsorizez 3 babutze din cartier saptamanal ca sa-si cumpere de mancare.le-am ales pe criteriul ca nu cer pomana si cum le dau banii pleaca sa-si cumpere mancare si apoi acasa.

Postat pe 9 Septembrie 2009 15:21
De la: geo_x, la data 2009-09-09 15:14:04
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


da si mie un baaaan!!
ca-mi mai trebuie 5000 de lei sa-mi termin piscinaaaaa!


cat vrei de-o marmura ?

Postat pe 9 Septembrie 2009 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Squirt 2 De la: doxa 20 Martie 2012 12:45
Sexul o necesitate? 63 De la: camelusha83 19 Mai 2009 10:37
Care este limita intre TABU si FANTEZIE EROTICA pe un forum numit "SEX" 356 De la: roxana_marius 14 August 2009 02:06
femeile dornice 110 De la: DiavolytaTa 30 Aprilie 2009 22:36
Marele turnator e din ce in ce mai mic... 23 De la: felixcat 31 Iulie 2010 10:54