Setari Cookie-uri

cersetori

De la: scorpio67, la data 2009-09-09 15:21:14
De la: ana18, la data 2009-09-09 15:12:39
De la: lidiaolteanu, la data 2009-09-09 15:03:39Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea lacrimile vazand batrani cersind. Si am dat... Am dat mancare, am lasat bani... M-a impresionat acum cativa ani o intamplare. Eram in piata Romana, asteptand sa-mi iese fetita de la examen(dadea examen de admitere in ASE). Mi-a venit foame si am mers sa cumpar niste fornetti. Acolo coada mare- erau putine astfel de chioscuri pe atunci- si bineinteles, pe langa cumparatori o mare de cersetori. Tigani, bineinteles. Peste strada, la coltul unei cladiri, sedea un batran zdrentaros si slab. Atat de amarat era ca pur si simplu nu stiu daca mai avea putere sa ridice privirea. Mi-am cumparat mie fornetii si separat am luat si pentru el o punguta. Am trecut strada si i-am dat-o. Nu va puteti inchipui cum a luat bruma aceea de mancare. Aproape ca se temea ca o sa i-o iau inapoi. A strans-o repede la piept s-a ridicat si s-a pitit intr-un loc ferit de priviri sa manance. Nu cred ca i-au trebuit mai mult de 3 minute sa inghita tot. O sa ma urmareasca imaginea asta toata viata. Da, am dat de multe ori cate ceva oamenilor care mi-au cerut. Am dat bani unor amarati care era in stare sa-mi sarute picioarele pentru asta. Si nu exagerez.
Dar tiganilor nu le dau, indiferent cat de amarati par. Nu sunt rasista. Pur si simplu imi fac greata. Le cunosc tertipurile, imi dau seama cine se ascunde in spatele asazisor "amarati". Am vazut si schiopi alergand, cocosati care isi fac vile si debili mintal care invatau sa-si ia carnet de sofer. NU sunt de acord cu astfel de cersetorie!!! Nici copiilor nu sunt de acord sa le dau bani. Stiu ca sunt exploatati si mi se rupe inima de ei. Ma intreb cum functioneaza sistemul asta, de s-au inmultit atat de tare copiii cersetori. Cica exista un numar la care poti suna sa raportezi daca vezi un copil in pericol. Eu am sunat. Nu mi-a raspuns nimeni. Poate ca altii au mai mult noroc. Totusi, se face ceva oare pentru copiii astia? Ma indoiesc... Poate ca unii sunt disparuti, pierduti de parintii lor, care ii mai cauta inca, poate ca unii din ei nici nu au parinti. Care e alternativa pentru ei? Un orfelinat... O alta forma de cersetorie...
Iertare celor care au totusi rabdare sa citeasca postul asta :) . M-am lasat dusa de val..


Ai dreptate, sunt mii de cazuri de cersetorie, unele de ti se face parul maciuca. Totusi, motivul pentru care fenomenul acesta functioneaza, motorul lui, este compasiunea. De cate ori dai, trebuie sa fii constienta ca nu doar persoana careia ii dai, cat si altii din sistem, realizeaza ca se poate. Spui ca tu nu dai catre x si y din nu stiu ce motive... dar daca ii duce capul putin (si pe unii ii duce), isi dau seama ca pur si simplu nu te-au impresionat inca destul, si ca daca incearca mai mult, o sa mearga. Stiu ca suna cinic, dar asta e realitatea


Sonsorizez 3 babutze din cartier saptamanal ca sa-si cumpere de mancare.le-am ales pe criteriul ca nu cer pomana si cum le dau banii pleaca sa-si cumpere mancare si apoi acasa.


E o chestie de principiu. Cazurile particulare ma intereseaza mai putin.
anushkha
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:23
De la: scorpio67, la data 2009-09-09 15:22:24
De la: geo_x, la data 2009-09-09 15:14:04
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


da si mie un baaaan!!
ca-mi mai trebuie 5000 de lei sa-mi termin piscinaaaaa!


cat vrei de-o marmura ?


eeeee, as vrea de ruschita, da' e lume in criza. asa ca ma multumesc si cu piatra de rau .
da-ti-mi un baaaaaaaan!!
imi mai trebuiesc 4990 de lei!


geo_x
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:25
De la: geo_x, la data 2009-09-09 15:25:10
De la: scorpio67, la data 2009-09-09 15:22:24
De la: geo_x, la data 2009-09-09 15:14:04
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-05-22 20:13:34ce parerea aveti de cersetori sau spaltori de parbize? cand ii vedeti la intresecti le dati bani si de ce?


da si mie un baaaan!!
ca-mi mai trebuie 5000 de lei sa-mi termin piscinaaaaa!


cat vrei de-o marmura ?


eeeee, as vrea de ruschita, da' e lume in criza. asa ca ma multumesc si cu piatra de rau .
da-ti-mi un baaaaaaaan!!
imi mai trebuiesc 4990 de lei!




pentru buzele tale...dau toata suma....si spaga ...pe deasupra !!!.........
etta
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:31
multumeeeesc doooaaamnaa etta
o sa te chem la inaugurarea piiscinei. sa vii in costum de baie
geo_x
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:33
Da, in principiu ai dreptate. Unii din ei continua pentru ca vad ca ne pot prosti. Altii doar pentru ca isi duc traiul de azi pe maine. Nu sunt un om care poate fi prostit. Am o memorie fantastica, recunosc omul care trece o singura data pe langa mine, din prima dar pe unul care vrea sa ma prosteasca. Nu spun sa-i incurajam. Nu au nevoie de noi pentru asta, ii incurajeaza destul guvernanti. Spun ca exista si oameni care au nevoie de o mana de ajutor, ca nu putem generaliza. Cinic? Pai ce poate fi mai cinic ca traiul intr-o astfel de societate?
lidiaolteanu
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:18
De la: ana18, la data 2009-09-09 15:23:35
De la: scorpio67, la data 2009-09-09 15:21:14
De la: ana18, la data 2009-09-09 15:12:39
De la: lidiaolteanu, la data 2009-09-09 15:03:39Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea lacrimile vazand batrani cersind. Si am dat... Am dat mancare, am lasat bani... M-a impresionat acum cativa ani o intamplare. Eram in piata Romana, asteptand sa-mi iese fetita de la examen(dadea examen de admitere in ASE). Mi-a venit foame si am mers sa cumpar niste fornetti. Acolo coada mare- erau putine astfel de chioscuri pe atunci- si bineinteles, pe langa cumparatori o mare de cersetori. Tigani, bineinteles. Peste strada, la coltul unei cladiri, sedea un batran zdrentaros si slab. Atat de amarat era ca pur si simplu nu stiu daca mai avea putere sa ridice privirea. Mi-am cumparat mie fornetii si separat am luat si pentru el o punguta. Am trecut strada si i-am dat-o. Nu va puteti inchipui cum a luat bruma aceea de mancare. Aproape ca se temea ca o sa i-o iau inapoi. A strans-o repede la piept s-a ridicat si s-a pitit intr-un loc ferit de priviri sa manance. Nu cred ca i-au trebuit mai mult de 3 minute sa inghita tot. O sa ma urmareasca imaginea asta toata viata. Da, am dat de multe ori cate ceva oamenilor care mi-au cerut. Am dat bani unor amarati care era in stare sa-mi sarute picioarele pentru asta. Si nu exagerez.
Dar tiganilor nu le dau, indiferent cat de amarati par. Nu sunt rasista. Pur si simplu imi fac greata. Le cunosc tertipurile, imi dau seama cine se ascunde in spatele asazisor "amarati". Am vazut si schiopi alergand, cocosati care isi fac vile si debili mintal care invatau sa-si ia carnet de sofer. NU sunt de acord cu astfel de cersetorie!!! Nici copiilor nu sunt de acord sa le dau bani. Stiu ca sunt exploatati si mi se rupe inima de ei. Ma intreb cum functioneaza sistemul asta, de s-au inmultit atat de tare copiii cersetori. Cica exista un numar la care poti suna sa raportezi daca vezi un copil in pericol. Eu am sunat. Nu mi-a raspuns nimeni. Poate ca altii au mai mult noroc. Totusi, se face ceva oare pentru copiii astia? Ma indoiesc... Poate ca unii sunt disparuti, pierduti de parintii lor, care ii mai cauta inca, poate ca unii din ei nici nu au parinti. Care e alternativa pentru ei? Un orfelinat... O alta forma de cersetorie...
Iertare celor care au totusi rabdare sa citeasca postul asta :) . M-am lasat dusa de val..


Ai dreptate, sunt mii de cazuri de cersetorie, unele de ti se face parul maciuca. Totusi, motivul pentru care fenomenul acesta functioneaza, motorul lui, este compasiunea. De cate ori dai, trebuie sa fii constienta ca nu doar persoana careia ii dai, cat si altii din sistem, realizeaza ca se poate. Spui ca tu nu dai catre x si y din nu stiu ce motive... dar daca ii duce capul putin (si pe unii ii duce), isi dau seama ca pur si simplu nu te-au impresionat inca destul, si ca daca incearca mai mult, o sa mearga. Stiu ca suna cinic, dar asta e realitatea


Sonsorizez 3 babutze din cartier saptamanal ca sa-si cumpere de mancare.le-am ales pe criteriul ca nu cer pomana si cum le dau banii pleaca sa-si cumpere mancare si apoi acasa.


E o chestie de principiu. Cazurile particulare ma intereseaza mai putin.


Daca toata lumea s-ar ocupa atat cat poate de cateva cazuri particulare poate n-ar mai trebui sa-ti fie atata mila de ei pentru ca ar fi mai putin amarati.Nu asteptam apalauze ,eu cel putin din putinul meu ma chinui sa fac ceva.Ani de zile am cumparat medicamente unei alte batrane care statea la metrou ca sa n-o mai vad iarna ca ingheata in curentul ala de la usile metroului.

Postat pe 9 Septembrie 2009 17:17
De la: geo_x, la data 2009-09-09 15:33:46multumeeeesc doooaaamnaa etta
o sa te chem la inaugurarea piiscinei. sa vii in costum de baie


o sa-l imprumut pe-al prietenei mele ....Eva.......ca al meu nu stiu pe unde mai e !!.........
etta
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:34
Eu nu incurajez cersetoria. Sunt unii care scot aproape un salariu din munca asta. Daca ai probleme du-te la un post de televiune si cerseste in direct ca sa te vada toti oamenii. poate asa reusesti sa iti rezolvi problemele. sunt unii care cersesc ca sa nu lucreze... in fine, din pacate tara asta a devenit o natie de cersetori, in fiecare an ne milogim de FMI
pmbada_15
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:53
Nu sunt de acord cu cersetoria !! Unii fac copii intentionat ca sa ii trimita la cersit sau sa cerseasca cu ei de gat prin metrou.Totusi recunosc ca daca am bomboane sau fructe la mine le mai dau copiilor !!Cel mai tare ii urasc pe cei care cersesc cu catelusi in brate, bietii puisori sunt lesinati de foame si de somn,n-au nici o sansa sa supravietuiasca !!!
diana1981
Postat pe 10 Decembrie 2009 21:46
m-i s-a intamplat acum ceva timp...eram cu fetele intr-un cantonament si am intrat intr-o biserica.acolo era un batran iar noi i-am dat toate cat am avut si noi (2-3 lei).a inceput sa planga,dar am vazut o chestie zilele astea...eram cu sotul in oras si a venit un cersetor la noi,i-am dat 2 lei apoi am intrat intr-un magazin.la 1 min a intrat dupa noi sa schimbe ''maruntisul''.daca va spun ca a schimbat 70 lei ma credeti?si era la pranz.eu poate ma chinui o sapt pentru 70 lei
Anonima_007
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Din dragoste pentru iubita mea bisesxuala am devenit si eu bisesxual! 2 De la: 26 Decembrie 2017 16:14
viziune a societatii 3 De la: TIGRA 18 Octombrie 2010 17:57
Sex Oral :sml-happy0065: 86 De la: marco918 6 Noiembrie 2011 11:52
Barbatii prefera experimentatele"pt ca stiu ce trebuie sa faca in pat"Virgina nu stie..Oare asa greu e sa inveti sa faci sex? 45 De la: amazonegirl_4reallove 4 Aprilie 2009 00:44
fantezie erotica 10 De la: Exploratorul 2 Iulie 2010 11:56