Setari Cookie-uri

Unde imi pot duce odorul sa invete limba franceza in Bucuresti?

Doamnelor, am nevoie de ceva sfaturi. Odorul din dotare [9 ani] da dovada unor abilitati lingvistice promitatoare si as vrea sa faca niste cursuri de franceza....... Problema e ca nu as putea sa-i platesc meditatii saptamanale - criza financiara si situatia financiara din ultima perioada..., iar eu nu dispun de metoda si de timp. Ce-mi propuneti? Stiti de vreun curs bun, vreo institutie care ofera si diplome de nivel sau ceva de genul acesta? Multumesc mult de ajutor.
Gabrielle_2009
Postat pe 23 Mai 2009 23:05
Ce vrei sa'l casatoresti cu vreo frantuzoaica??
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 23:07
la sc centrala de pe langa gradina icoanei statia de metrou romana...au clase de la 1 la a 12a si se invata bine...adica sunt profesori buni
deelisha
Postat pe 23 Mai 2009 23:14
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-23 23:07:33Ce vrei sa'l casatoresti cu vreo frantuzoaica??


scorpyoW
Postat pe 23 Mai 2009 23:17
De la: scorpyow10, la data 2009-05-23 23:17:21
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-23 23:07:33Ce vrei sa'l casatoresti cu vreo frantuzoaica??




Buna scorpyow'ule

Bye scorpyow'ule

E frate'miu acasa.. MAi Vorbim
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 23:19
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-23 23:19:51
De la: scorpyow10, la data 2009-05-23 23:17:21
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-23 23:07:33Ce vrei sa'l casatoresti cu vreo frantuzoaica??




Buna scorpyow'ule

Bye scorpyow'ule

E frate'miu acasa.. MAi Vorbim


o seara placuta
somnic pufos
scorpyoW
Postat pe 23 Mai 2009 23:23
Buna, Gabrielle. Tot pe langa Gradina Icoanei e Institutul Francez, care are o biblioteca pentru copii foarte misto, cu animalute si scaunele si pernute . Acu' un an inscrierea la ea era gratuita pentru copiii mai mici de 12 ani, probabil inca mai este. Da-i un google si verifica. Am intrat in ea pentru niste benzi desenate care nu se gaseau in biblioteca mare si mi-a placut, sunt tot felul de carti, de la cele mai simple la documentare cu animale si chiar romane gen Harry Potter. Bibliotecara e cool, m-a ajutat sa gasesc ce-mi trebuia si mi-a mai recomandat niste audiobookuri, sigur te poate ajuta sa iei carti pentru "odor". Du-te cu tot cu el, sa vada si sa-si aleaga, va invata mai multa franceza din benzile desenate decat din conjugari stupide.

bafta ;)
iridriel
Postat pe 23 Mai 2009 23:36
cred ca alianta franceza trebuie sa dea cursuri gratuite! sint scoli care fac schimb intre copii .cel mai bine invata limba acolo unde se vorbeste. daca are inclinatii cauta desene animate in franceza sa asculte cit mai mult!
FRANNNCE
Postat pe 24 Mai 2009 00:28
France , nu da nimeni cursuri gratuite iar schimburile de experienta au loc numai daca o scoala de la noi e infratita cu una de la ei si fac schimb de studenti o saptamana pe timpul vacantei de vara, ceea ce inseamna ca trebuie sa ii cazezi pe francezi la tine acasica si viceversa. Eu am dat examenele D.A.L.F (Diplôme approfondi de langue française) la Centrul Cultural Francez. Sfatul meu e sa iti duci copilul acolo , cursurile de pregatire se fac cu profesori francezi iar examenele se sutin tot cu o comisie formata din francezi , in general sunt 4 module pe care trebuie sa le parcurgi si si sa le treci.Exista mai mult programe D.E.L.F. Junior (si banuiesc ca aici se incadreaza copilul tau daca e la gimnaziu) , D.E.L.F (intermediar) si D.A.L.F.(avansat) , parca mai erau si alte dar nu mai stiu , oricum astea sunt principalele. Sunt singurele diplome de limba franceza care sunt emise de Ministerul Educatiei din Franta si sunt recunoscute pe teritoriul lor , e ca un fel de Cambridge pentru UK sau Toefel pentru US. Ai zis ca nu prea ai cum sa investesti bani multi , partea proasta e ca nu sunt chiar ieftine cursurile si examenele astea , dar decat sa dai banii pe alte diplome si la cine stie ce fel de centre de limbi straine nerecunoscute , mai bine mergi la Centrul Cultural Francez si in timp, copilul tau, daca e incepator , poate sa parcurga toate programele astea.
Kittynelle
Postat pe 24 Mai 2009 17:18
scoala centrala face schimb de experienta cu elevi francezi in fiecare an...
deelisha
Postat pe 25 Mai 2009 22:08
De la: _Jolie_, la data 2009-05-24 17:18:25France , nu da nimeni cursuri gratuite iar schimburile de experienta au loc numai daca o scoala de la noi e infratita cu una de la ei si fac schimb de studenti o saptamana pe timpul vacantei de vara, ceea ce inseamna ca trebuie sa ii cazezi pe francezi la tine acasica si viceversa. Eu am dat examenele D.A.L.F (Diplôme approfondi de langue française) la Centrul Cultural Francez. Sfatul meu e sa iti duci copilul acolo , cursurile de pregatire se fac cu profesori francezi iar examenele se sutin tot cu o comisie formata din francezi , in general sunt 4 module pe care trebuie sa le parcurgi si si sa le treci.Exista mai mult programe D.E.L.F. Junior (si banuiesc ca aici se incadreaza copilul tau daca e la gimnaziu) , D.E.L.F (intermediar) si D.A.L.F.(avansat) , parca mai erau si alte dar nu mai stiu , oricum astea sunt principalele. Sunt singurele diplome de limba franceza care sunt emise de Ministerul Educatiei din Franta si sunt recunoscute pe teritoriul lor , e ca un fel de Cambridge pentru UK sau Toefel pentru US. Ai zis ca nu prea ai cum sa investesti bani multi , partea proasta e ca nu sunt chiar ieftine cursurile si examenele astea , dar decat sa dai banii pe alte diplome si la cine stie ce fel de centre de limbi straine nerecunoscute , mai bine mergi la Centrul Cultural Francez si in timp, copilul tau, daca e incepator , poate sa parcurga toate programele astea.
dubios ca nu se face gratuit..........iar scolile cu schimbul de experienta au existat de pe vremea mea . am vazut o lista pe net cu scolile ce fac schimbul de copii!..........in rest sa nu-mi spui ca se plateste DILF,DALF,DELF...............ca exista o lege pentru eurpeni care prevede gratuitatea cursurilor in cauza!ma rog acu vb despre Romania si totul este posibil!.......poate sa sune la ministerul invatamintului sa intrebe............ pupici pufi
FRANNNCE
Postat pe 26 Mai 2009 09:52
De la: Gabrielle_2009, la data 2009-05-23 23:05:32Doamnelor, am nevoie de ceva sfaturi. Odorul din dotare [9 ani] da dovada unor abilitati lingvistice promitatoare si as vrea sa faca niste cursuri de franceza....... Problema e ca nu as putea sa-i platesc meditatii saptamanale - criza financiara si situatia financiara din ultima perioada..., iar eu nu dispun de metoda si de timp. Ce-mi propuneti? Stiti de vreun curs bun, vreo institutie care ofera si diplome de nivel sau ceva de genul acesta? Multumesc mult de ajutor.


Eu mi-am luat de la Sala Dalles un pachet de 3CD-uri, incepator, mediu si avansat.
Mai de mult, nu stiu ce pret are acum.
Avantajul este ca se poate invata acasa, se poate repeta, iar modalitatea de invatare este placuta si gradata.
In plus invata si calculator.
Iar tu investeti o singura data.
Sau de 2-3 ori, daca ii iei mai tarziu si alte limbi.
Succes!
90701
Postat pe 6 Iulie 2009 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna tuturor.... 28 De la: kudika066714 17 Noiembrie 2009 21:22
ce e de facut??? 21 De la: annna_larysssa 6 Decembrie 2009 14:58
Ce parere aveti despre saloanele de infrumusetare corporala? 2 De la: anastasia_m 17 Ianuarie 2010 08:32
Am nevoie de sfaturi.... 11 De la: rashela 29 Ianuarie 2011 20:25
Cand este momentul sa ne mutam impreuna? 43 De la: BlackFaith 16 Mai 2009 17:55