Setari Cookie-uri

Cum dovedesc ca sotul meu e casatorit cu inca o femeie????

Buna!
Imi cer chiar de la inceput scuze daca vor fi unele greseli gramaticale sunt prea nervoasa si poate ca nu voi fi tocmai coerenta.
Sa incepem cu inceputul, acum 2 ani m-am casatorit, cu un musulman cununia religioasa a avut loc atat la moschee cat si la biserica, deoarece am refuzat sa-mi schimb religia. Imediat dupa casatorie, la cateva saptamani a inceput calvarul...s-a intamplat tot ce se putea intampla mai groaznic intr-o casatorie (mai putin violenta fizica...dar a compsensat cea psihica!!!). Ne tot desparteam si ne impacam, asa am tinut-o 2 ani.....el intre o femeie si alta, eu dintr-o stare de disperare intr-una de resemnare pana cand anul trecut, pe la sfrasitul anului, am bagat divortul. La divort nu a venit pt ca zicea ca e ceva ce doar eu vreau, nu si el..ma facea sa ma simt vinovata pt ca in sfarsit am luat atitudine si nu mai suportam bulevardul care era la noi in casa si nici tel. lui care era mai degraba o centrala, la care apelau numai femei. Nu as vrea sa va plictisesc cu povestea mea de asta nu voi intra prea tare in detalii. Ideea este ca in urma cu 2 sapt. am aflat ca el s-a casatorit, in timpul casatoriei cu mine, la el in tara cu o alta femeie (asta in timp ce incerca sa-mi arate mie cat e el de schimbat si cum ar trebui sa mai incercam). Eu am si dovezi si martori pt comiterea adulterului, dar cum sa dovedesc ca el s-a casatorit si acolo?!!!! Despre casatoria de la el din tara mi-a spus chiar el (parca mi-a dat cu ceva in cap!!!!), cu vreo 2 - 3 sapt in urma a acceptat sa mergem la terapie de cuplu, isi dorea copil (noroc ca n-am ramas insarcinata) si pe urma....s-a casatorit!!!!!!!!!!!!!! Ma simt de parca traiesc o poveste dintr-un film si asa cum actorii nu se pot abate de la scenariu la fel am si eu impresia ca nu pot face nimic, ca sunt legata de maini si de picioare... Sa nu uit un detaliu f important: este f posibil ca acolo sa se fi casatorit tot cu o romanca.
Eu stiu ca la noi in tara bigamia e considerata infractiune si ca se pedepseste cu inchisoarea, nu doresc raul nimanui dar simt ca si-a batut joc de sufletul meu pt ca nici macar nu-mi permitea sa merg mai departe, tot timpul ma sacaia....mi-am schimbat nr de tel, adresa de e-mail si degeaba pt ca a inceput sa ma caute la lucru (ca la ai mei acasa nu are curajul!)....inca ma mai cauta cu te miri ce motive!!!!!
Voi ce ati face in situatia mea???? Daca cineva ma poate invata ce sa fac, unde sa sun, sa caut ca sa dovedesc faptul ca s-a casatorit il rog sa o faca. Astept raspunsurile voastre.

Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:06
... pai frate ... nu stiu cu cit te platesc astia sa deschizi topice ... dar mai schimba si tu atavarul ca ne-am plictisit de el ... macar atita lucru fa si tu ... de restul are cine sa se ocupe ...
marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:10
E mai complicat. Nu il poti acuza de bigamie decat daca isi transcrie castoria in Romania. Daca nu, din punctul de vedere al statului roman el e in ordine.
Kathara
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:10
Si ce rezolvi prin razbunare? Crezi ca vei avea vreo satisfactie, vazandu-l ca sufera? Eu zic sa fi fata desteapta, sa spui bogdaproste ca ai divortat, ignora-l si concentreaza-te pe viitor de acum incolo.
miss_darine
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:12
Divortul nu s-a incheiat inca, deci din punct de vedere legal suntem inca casatoriti.
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:13
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:10:40... pai frate ... nu stiu cu cit te platesc astia sa deschizi topice ... dar mai schimba si tu atavarul ca ne-am plictisit de el ... macar atita lucru fa si tu ... de restul are cine sa se ocupe ...

Au , acum am vazut si io ca n-are nick...........tzeapaaaaaaaaaa
miss_darine
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:14
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 21:13:11Divortul nu s-a incheiat inca, deci din punct de vedere legal suntem inca casatoriti.

Deci tu ai deschis topicul?
miss_darine
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:15
Musulmanii pot avea pana la 4 sotii , conform Coranului .
In Romania s-a casatorit o singura data , cu tine . Cu sotia nr 2 s-a casatorit in tara lui , dupa legile lor si statul roman nu are ce sa faca . La fel ar fi fost si in cazul in care tu ai fi fost a doua , a treia sau a patra .
Casatoria ta pe teritoriul Romaniei , atata timp cat e singura , nu e anulata de alt mariaj incheiat doar intr-o moschee .
mahy33
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:18
Da, asa tind sa gandesc si eu dar crede-ma ca sunt momente ca imi vine sa-l strang de gat. In urma acestei casatorii m-am ales si cu atacuri de panica, fac terapie pt ele, si cand il vad ca inca nu ma lasa in pace si ma intreaba: "dar ce-i bb. te-ai suparat? eu nu o iubesc pe ea, eu tot pe tine te iubesc, esti sotia mea...." mi se face sila si simt nevoia de a-mi face dreptate. din pacate dreptatea nu cred ca mi-o pot face nici eu si nici justitia ci doar Cel de Sus. dar inca n-am hotarat daca voi ramane la aceasta atitudine sau nu, de aceea vrea sa stiu cam ce se face in asa situatii
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:19
Da, eu l-am deschis. nu stiu de ce a aparut fara nick
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:21
"Musulmanii pot avea pana la 4 sotii , conform Coranului .
In Romania s-a casatorit o singura data , cu tine . Cu sotia nr 2 s-a casatorit in tara lui , dupa legile lor si statul roman nu are ce sa faca . La fel ar fi fost si in cazul in care tu ai fi fost a doua , a treia sau a patra .
Casatoria ta pe teritoriul Romaniei , atata timp cat e singura , nu e anulata de alt mariaj incheiat doar intr-o moschee."

Ai totala dreptate, dar situatia nu se schimba daca s-a casatorit acolo cu o romanca (ortodoxa si ea, ca mine)?
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:29
De la: mahy33, la data 2010-01-11 21:18:53Musulmanii pot avea pana la 4 sotii , conform Coranului .
In Romania s-a casatorit o singura data , cu tine . Cu sotia nr 2 s-a casatorit in tara lui , dupa legile lor si statul roman nu are ce sa faca . La fel ar fi fost si in cazul in care tu ai fi fost a doua , a treia sau a patra .
Casatoria ta pe teritoriul Romaniei , atata timp cat e singura , nu e anulata de alt mariaj incheiat doar intr-o moschee .





... in ROMANIA ... dubla casatorie se pedepseste ... atit ... daca are acte sa dovedeasca ca mai este casatorit odata indiferent in ce tara si in ce religie ... asta este ... caz de puscarie ...
marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:33
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 21:29:18"Musulmanii pot avea pana la 4 sotii , conform Coranului .
In Romania s-a casatorit o singura data , cu tine . Cu sotia nr 2 s-a casatorit in tara lui , dupa legile lor si statul roman nu are ce sa faca . La fel ar fi fost si in cazul in care tu ai fi fost a doua , a treia sau a patra .
Casatoria ta pe teritoriul Romaniei , atata timp cat e singura , nu e anulata de alt mariaj incheiat doar intr-o moschee."

Ai totala dreptate, dar situatia nu se schimba daca s-a casatorit acolo cu o romanca (ortodoxa si ea, ca mine)?


Nu , pt ca nu e o casatorie incheiata dupa legile statului roman . De fapt se putea casatori si aici cu ea , doar in moschee ! ( cel putin asa stiu eu) A preferat sa plece in tara lui ca nu cumva sa afli tu si sa-i faci scandal, sa se bucure in liniste de luna de miere.
Nu ai ce sa faci .
mahy33
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:36
Daca ai atatea incertitudini si intrebari de ce nu mergi la un avocat/ o avocata? Sau nu ai bani?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:37
De la: mahy33, la data 2010-01-11 21:36:53
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 21:29:18"Musulmanii pot avea pana la 4 sotii , conform Coranului .
In Romania s-a casatorit o singura data , cu tine . Cu sotia nr 2 s-a casatorit in tara lui , dupa legile lor si statul roman nu are ce sa faca . La fel ar fi fost si in cazul in care tu ai fi fost a doua , a treia sau a patra .
Casatoria ta pe teritoriul Romaniei , atata timp cat e singura , nu e anulata de alt mariaj incheiat doar intr-o moschee."

Ai totala dreptate, dar situatia nu se schimba daca s-a casatorit acolo cu o romanca (ortodoxa si ea, ca mine)?


Nu , pt ca nu e o casatorie incheiata dupa legile statului roman . De fapt se putea casatori si aici cu ea , doar in moschee ! ( cel putin asa stiu eu) A preferat sa plece in tara lui ca nu cumva sa afli tu si sa-i faci scandal, sa se bucure in liniste de luna de miere.
Nu ai ce sa faci .





... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...

marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:42
"Daca ai atatea incertitudini si intrebari de ce nu mergi la un avocat/ o avocata? Sau nu ai bani?"


Eu lucrez la un cabinet de avocat dar nu as vrea sa afle nimeni,care sa ne cunoasca, deocamdata pana nu iau o decizie. De asta prefer sa mai aud pareri si sa mai las putin timpul sa treaca ca daca reactionez la nervi s-ar putea sa nu iau decizia corecta. Daca as intreba la lucru ceva de genul asta si-ar da imediat seama despre ce vorbesc, pt ca ne cunosc povestea, si chiar nu vreau. Momentan alegerea mea este sa vb cu voi.
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:48

"... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ..."




Din cate am citit asta zic si eu. Din pacate nu am gasit in nici o carte o speta asemanatoare cu a mea.
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:51
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 21:51:14
"... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ..."




Din cate am citit asta zic si eu. Din pacate nu am gasit in nici o carte o speta asemanatoare cu a mea.




... nici nu trebuie ... legea e clara ... iti trebuie probe ... prin ambasada ...

marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:56
"... nici nu trebuie ... legea e clara ... iti trebuie probe ... prin ambasada ... "



S-a schimbat atat de mult imediat dupa casatorie incat la un moment dat mi-am dat seama ca de fapt nu stiu cu cine m-am casatorit si mi-a incoltit in cap ideea ca poate e deja casatorit asa ca am sunat la Ambasada Romaniei de la el din tara si am cerut informatii. Raspunsul lor?! "N-aveti cum sa aflati doamna!"......




anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:15
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.
Kathara
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:18
"El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia."

Pai si atunci ce se intampla cu drepturile mele? Nu cumva imi sunt incalcate? Ofiterul de stare civila at cand te casatoresti iti spune ca nu ai voie sa mai inchei o alta casatorie, nu spune ca daca esti musulman ai voie
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:22
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 22:22:53"El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia."

Pai si atunci ce se intampla cu drepturile mele? Nu cumva imi sunt incalcate? Ofiterul de stare civila at cand te casatoresti iti spune ca nu ai voie sa mai inchei o alta casatorie, nu spune ca daca esti musulman ai voie


Nu ai voie la o a doua casatorie la starea civila ! El s-a casatorit la moschee .
mahy33
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:29
De la: Kathara, la data 2010-01-11 22:18:14
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.


am vrut sa spun eu asta dar mi-ai luat-o inainte.
facem parte din Comunitatea Europeana si ne supunem legilor ei dar din cate am invatat eu la scoala, statul roman este obligat sa respecte casatoriile bigame pt ca asa spune"dreptul international"

anamaria spuneai ca lucrezi la un cabinet de avocatura, de ce nu mergi la cineva care sa te poata ajuta cu un sfat pertinent , un avocat specializat in drept international mai mult decat unul specializat in divorturi, iti poate explica mult mai bine cum stau treburile.
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:31
De la: Kathara, la data 2010-01-11 22:18:14
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.





... corect ... statul roman recunoaste casatoriile bigame efectuate in strainatate sau la ambasada statului respectiv ... dar NU oficializeaza asa ceva ... este o mare diferenta ...


... iar ''casatoria'' in moschee e un fissss ... nu este oficiala ... ca si cum nu ar exista ... exprimarea constienta a dorintelor a doi viitori soti se face in fata ofiterului starii civile ... nu e numai o formalitate, printre altele, se pot vedea daca vreunul dintre parteneri este fortat, obligat, drogat ...


marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2010-01-11 22:31:32
De la: Kathara, la data 2010-01-11 22:18:14
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.


am vrut sa spun eu asta dar mi-ai luat-o inainte.
facem parte din Comunitatea Europeana si ne supunem legilor ei dar din cate am invatat eu la scoala, statul roman este obligat sa respecte casatoriile bigame pt ca asa spune"dreptul international"

anamaria spuneai ca lucrezi la un cabinet de avocatura, de ce nu mergi la cineva care sa te poata ajuta cu un sfat pertinent , un avocat specializat in drept international mai mult decat unul specializat in divorturi, iti poate explica mult mai bine cum stau treburile.


probabil ca asta voi face dar mai intai vreau sa-mi pun gandurile in ordine. facand putin abstractie de faptul ca am postat acest subiect pt a afla cam care ar fi procedura de indeplinit pt a putea dovedi cea de-a doua casatorie a lui as fi curioasa sa stiu voi, ca femei si chiar barbatii care citesc acest subiect, ce-ati face in asa o situatie?
anamaria1016
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:51
De la: marco918, la data 2010-01-11 22:48:51
De la: Kathara, la data 2010-01-11 22:18:14
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.





... corect ... statul roman recunoaste casatoriile bigame efectuate in strainatate sau la ambasada statului respectiv ... dar NU oficializeaza asa ceva ... este o mare diferenta ...


... iar ''casatoria'' in moschee e un fissss ... nu este oficiala ... ca si cum nu ar exista ... exprimarea constienta a dorintelor a doi viitori soti se face in fata ofiterului starii civile ... nu e numai o formalitate, printre altele, se pot vedea daca vreunul dintre parteneri este fortat, obligat, drogat ...




marco.... ca ( si cacofonia o meriti cu prisosinta) iar dai cu stangul in dreptul una este legea familiei sau codul familiei, o lege facuta dupa legile uniunii europene si alta este recunoasterea casatoriilor bigame in cazul musulmanilor , facute legal la ei in tara, deci in consecinta daca omul s-a casatorit acolo legal cu alta femeie, statul roman este obligat sa-i recunoasca si cea de a 2 sotie si sa nu-l bage la "parnaie" pt ca statul de bastina al individului ii permite asta.
daca logica iti este data peste cap de o asa stire iti recomand ceva bibliografie in domeniul dreptului familiei.... pt cultura ta generala daca nu din alte motive.

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:17
De la: anamaria1016, la data 2010-01-11 22:51:46
De la: dandanaua_reloaded, la data 2010-01-11 22:31:32
De la: Kathara, la data 2010-01-11 22:18:14
De la: marco918, la data 2010-01-11 21:42:41
... exista ... LEGEA ROMANA ... si legile internationale ... e ca si cum ai face o infractiune in spania si sa doresti sa fii judecat in africa pentru ca acolo nu se pedepseste acea infractiune ... musulmanii din romania NU SE POT CASATORI LEGAL cu doua femei ... it is that clear ? ...

... ii trebuie doar probe ...



El se poate casatori LEGAL in tara lui cu o alta femeie. Statul roman recunoaste casatoriile bigame daca ele sunt permise de statul din care provine sotul/sotia.


am vrut sa spun eu asta dar mi-ai luat-o inainte.
facem parte din Comunitatea Europeana si ne supunem legilor ei dar din cate am invatat eu la scoala, statul roman este obligat sa respecte casatoriile bigame pt ca asa spune"dreptul international"

anamaria spuneai ca lucrezi la un cabinet de avocatura, de ce nu mergi la cineva care sa te poata ajuta cu un sfat pertinent , un avocat specializat in drept international mai mult decat unul specializat in divorturi, iti poate explica mult mai bine cum stau treburile.


probabil ca asta voi face dar mai intai vreau sa-mi pun gandurile in ordine. facand putin abstractie de faptul ca am postat acest subiect pt a afla cam care ar fi procedura de indeplinit pt a putea dovedi cea de-a doua casatorie a lui as fi curioasa sa stiu voi, ca femei si chiar barbatii care citesc acest subiect, ce-ati face in asa o situatie?


daca vrei parerea mea, eu as intenta divort, insat trebuie sa fi atenta la toate chichitele judecatoresti ce decurg dintr-o asemenea chestiune, pt ca daca el are un avocat .... mai "smecher" in cazul in care aveti copii s-ar putea din nefericire ca el sa ia copiii ....

nu pot sa iti dau sincer un sfat pertinent pt ca nu sunt in situatia ta dar ca persoana, si ipotetic vorbind, eu una chiar l-as lasa.

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:20
"probabil ca asta voi face dar mai intai vreau sa-mi pun gandurile in ordine. facand putin abstractie de faptul ca am postat acest subiect pt a afla cam care ar fi procedura de indeplinit pt a putea dovedi cea de-a doua casatorie a lui as fi curioasa sa stiu voi, ca femei si chiar barbatii care citesc acest subiect, ce-ati face in asa o situatie?"
Inca odata te intreb, la ce iti foloseste toata nebunia asta? Am inteles, nu s-a terminat divortul, ok! Dar in momentul in care se va incheia, vei fi o femeie libera! Nu poti sa lasi pur si simplu trecutul in urma si sa-ti vezi in continuare linistita de viata ta?
miss_darine
Postat pe 12 Ianuarie 2010 12:14
sa ma scuzi, dar nu trebuia sa te casatoresti cu el..analizeaza motivele de ce ai facut-o, apoi asteapta divortul..si NOROC la o viata noua..bine ca nu ai plecat..
Sa fii sanatoasa..
erika9
Postat pe 17 Ianuarie 2010 05:36
daca e doar casatorie religioasa, nu prea o sa aflii, daca e la starea civila..fa o adresa la consulatul tarii respective si roaga-i sa se informeze..
erika9
Postat pe 17 Ianuarie 2010 05:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor, am nevoie de parerea voastra sa clarific o situatie! 87 De la: PRALEA_ 3 August 2011 18:11
barbatii de peste 25 dea ni...ce inca stau in casa mamei?!?!?!?! 95 De la: kudika095554 23 Decembrie 2009 10:27
urmeaza sa ne casatorim 6 De la: kudika412138 12 Iulie 2013 16:21
Cer un sfat .... asa inainte de casatorie:(( 98 De la: cyka10 13 Martie 2015 22:35
oare mai exista undeva in lume o fata care vrea iubire ( dragoste ) 30 De la: cosmin120189 23 Aprilie 2010 17:19