Setari Cookie-uri

Sunt toate soacrele la fel?.. Or fi.. Dar de ce sa le suportam??

Buna.. sunt noua pe acest forum.. am intrat doar ca sa discut problema mea.. Sun casatorita de 1 an jumate.. stam cu parintii lui.. Si sincera sa fiu de la un timp innebunesc.. n-o mai suport pe soacra-mea.. Nu e femeie rea.. insa devine insuportabila cu felul de a fi.. ma simt ca in chirie.. isi baga nasul peste tot.. trebuie sa-i dau raportul mereu unde plec.. ce fac.. cand ma intorc.. A ajuns la un moment dat sa-mi faca ea programul.. sa ma trimita la piata.. sa gatesc.. sa spal.. sa fac curat.. la inceput nu-mi dadeam seama ca na.. era la inceput.. si faceam tot.. acuma insa am OBOSIT.. NU MAI POT.. vreau sa ma simt si eu stapana macar in dormitorul meu daca nu in toata casa dar e imposibil.. in fiecare sambata ne schimba prosoapele.. cand se termina pasta de dinti pune alta.. hartia egienica la fel.. ma simt aiurea.. de parca n-ash fi in stare.. si cea mai mare problema e ca sotul nu vrea sa ne mutam.. ii este frica de responsabilitati.. desi avem garsoniera doar ca trebuie renovata si sa ne vedem de viata noastra.. Am impresia ca o sa ajung sa ma rog sa moara masa ca sa ne putem trai viata.. dar nu vreau acest lucru.. Doamne fereste.. vreau sa fiu si eu stapana in casa mea.. sa am si eu intimitatea mea.. e groaznic sa stai cu doi mosi in casa.. nush ce sa ma fac.. astept sfaturi...
matrioshka
Postat pe 2 Noiembrie 2009 20:51
doamne fereste! nu te ruga sa moara , ca-ti faci pacate!


uite..trebuie sa-ti pui piciorul in prag!


spune-i asa:
ori ne mutam! ori divortez!


da sa vezi cum isi face bagajoarele iute si se apuca de treba prin gasoniera
Calandrinon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 20:55
Uite un exemplu de soacra.Inchipuieti cum se poarta cu nurorile"

";;;;;;;;;;;;;;;;1. Nu ai ce cauta pe acest forum, pt, ca ;nu te incadrezi deloc! L-am initiat pt, ;;;Soacre;! Tu nu esti soacra!! L-am deschis pentru persoanele ;; ,,Educate, cu bun simt;;; tu nu faci parte ,,nici din aceasta, categorie!! 2,, L-am deschis pentru ,,,mamele de baieti,,!! 3,,, Nici in aceasta zona nu te incadrezi, atunci, ce naiba, te tot ,,freci pe topicul nostru degeaba???!!! Sa ne demonstrezi cat esti de; micuta, de nesimtita si,, fara valoare,, frustrata,,,nebagata-n seama, intre tinerii educati,,???!! O stim de pe toate forumurile unde apari! In nesimtirea ta;jignesti, jignesti, fara sa tii cont,,,,,,,,, pe cine! Eu cred un; lucru: La ;mata; a trebuit,sa taci, te-ai maritat (,,,trebuie sa fii mac!! Saraca si cu ;pretentii; de premadona,,,,,poate da sau poate nu,,,ma priveste,,!! Daca te poate ,suporta cineva;; cred ca si acolo ;;trebuie; sa taci!! De muncit nu muncesti, stai pe net si dai indicatii! Stai ;;needucato ,,si da-le indicatii, celor care -ti ti permit,,, ,,, javra!! Fa o pe mata,, talpa iadului, ca n-a stiut sa te educe!! E pacat ,,insa ca; si-a stricat ;;CURU;; pt, o asa,,,,,,,,,,,, Nu ma dau eriona!! Eu am muncit! Aproape dublu cat ai tu,,,,ani de viata,,!!Am facut ceva,,,am produs multa valuta pt, tara, muncind ;Export;;; TUUUUUUU!!!!!!!! Nu produci,, nici matreata!! Esti prea marunta, neinsemnata, prost educata, pt, un razboi atat de mare!! Da mai departe cu scrisul, ca numai prostii , ai in cerebel,, iesi din zona noastra, ca; ne este scarba, de o asemenea .,,O, O, O, O, O, ...,,,,,,,NIMENI,,, CA TINE,,,,,,!! SI MAI DA-NE PE MAI DEPARTE NOUA MAMELOR DE BAIETI,, PUPICINCUR!! Ca nu te vom baga in seama!! De acum incolo, vei scrie si vei citi singura in compania a 1-2 femei soooper educate precum, ESTI tu!!!!!!! Da din fleanca, Da din ;drik;;CA;;ALCEVA NU STII SA FACI NIMIC;;;;!! MORI, MORI DE CIUDA,, REBUT SOCIAL!!!!! HUO!!!! Nu esti tu ;;;UN PARAZIT;;;care nu muncesti, e indicat sa mi spui ce sa fac! Pot sa si tricotez, ca stiu!! DAR TU ;;REBUT;; ce stii face inafara de-a scuipa nesimtirea , frustarea si de-a ne da noua celor care am muncit, am, facut multe in viata aceasta,,,,;;PUPICINCUR,,, INAFARA DE-A NE, LINGE, de-a ne da,, pupici stii tu unde,, nu stii nimic! Studii??? Dupa felul de exprimare ai 4 clase facute in cartier rezidential;; Ferentari,, Daca te lasa ;prostu,,, cu ce traiesti??? Ca din jigniri nu faci bani! Din lins ;;;da;!! Eu ;si-n toamna asta mi-am modernizat in casa, am bagat multi ;;EUROI;; puteam sa-mi platesc, sa mi ;Zugraveasca;;; dar mi-am zugravit eu! Sa am ocupatie!! Cand ma plictisesc pe net!! Sunt ,maistru croitor,, japita,, am studii aproape cati ani de viata ii ai tu ..ne,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Simtita!! Acasa, atunci cand ma plictisesc , lucrez, hainute pt; saraci, pt, nepoti si cos , celor care doresc!! Pe langa pensia mare ce o am de ;;1500lei, sotul are 2000 mai ;;produc!! Vii tu,,,codoasa ;;; putoarea, intretinuta, lingatoarea, de ;PUPICINCUR LA SOACREE;; si ne dai indicatii!! Vai de ;;;;PI,,,,,,,,,,,,,,, CIOARELE TALE,, Tu ;;baietii mei ; nu te-ar fi luat! Sunt sigura! Daca; i-mi erai nora, cu asa comportament de nebuna, te asigur ca; o data calcai in casa mea!! Si daca te comportai asa, intrai pe usa si,,,,,,aterizai de pe balcon!! REBUT SOCIAL!! TRANTOR CE ESTI!!!!Du te la mata sa te mai cace si sa te educe,,,,,,,,,,, Ar fi pacat sa scuipi ceva bastarzi, asa inteligenti, ca tine!!!!!!! Pt; o nora asa ;desteapta!!! Din acest moment iti v-a raspunde ;dosul; meu!! "

Mai ai nevoie sa stii de ce ? Pentru ca sunt niste smintite care vor sa se impuna in viata bietei nurori , ele nu stiu sa-si castige respectul.Nu unteleg ca in noua familie nu-si au locul si ca se pot apropia doar daca va castiga increderea si atasamentul.

Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:24
de ce?
pentru ca au fost in stare sa ne faca si sa ne creasca sotzii pe care ii iubim atat de mult, de aia.
Lucia38
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:11
De la: Lucia38, la data 2009-11-13 23:11:07de ce?
pentru ca au fost in stare sa ne faca si sa ne creasca sotzii pe care ii iubim atat de mult, de aia.


E o chestie.. dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne imbolnavim de nervi si sa le suportam toate artificiile..
matrioshka
Postat pe 14 Noiembrie 2009 17:23
Le suportam daca vrem... Faptul ca sunt mamele sotilor/ iubitilor nostri NU le da dreptul sa ne intunece noua viatza! Ceva bun nu ar face o soacra pt nora ei, dar i-ar distruge viatza cu placere! Sunt niste ordinare... bine ca nu vreau copii, in felul asta nu voi fi niciodata soacra ca sa mananc si eu viatza alteia... Mama iubitului meu este un caz si mai periculos: tot timpul i-a facut rau si lui fii-su, mie ... ce sa mai zic... in concluzie am lasat vrajitoarea singura in vizuina ei si tot nu se potoleste si ne perturba cu otravurile ei, bine ca nu mai stam cu ea!
darksukkubus69
Postat pe 15 Noiembrie 2009 23:30
De la: matrioshka, la data 2009-11-02 20:51:36Buna.. sunt noua pe acest forum.. am intrat doar ca sa discut problema mea.. Sun casatorita de 1 an jumate.. stam cu parintii lui.. Si sincera sa fiu de la un timp innebunesc.. n-o mai suport pe soacra-mea.. Nu e femeie rea.. insa devine insuportabila cu felul de a fi.. ma simt ca in chirie.. isi baga nasul peste tot.. trebuie sa-i dau raportul mereu unde plec.. ce fac.. cand ma intorc.. A ajuns la un moment dat sa-mi faca ea programul.. sa ma trimita la piata.. sa gatesc.. sa spal.. sa fac curat.. la inceput nu-mi dadeam seama ca na.. era la inceput.. si faceam tot.. acuma insa am OBOSIT.. NU MAI POT.. vreau sa ma simt si eu stapana macar in dormitorul meu daca nu in toata casa dar e imposibil.. in fiecare sambata ne schimba prosoapele.. cand se termina pasta de dinti pune alta.. hartia egienica la fel.. ma simt aiurea.. de parca n-ash fi in stare.. si cea mai mare problema e ca sotul nu vrea sa ne mutam.. ii este frica de responsabilitati.. desi avem garsoniera doar ca trebuie renovata si sa ne vedem de viata noastra.. Am impresia ca o sa ajung sa ma rog sa moara masa ca sa ne putem trai viata.. dar nu vreau acest lucru.. Doamne fereste.. vreau sa fiu si eu stapana in casa mea.. sa am si eu intimitatea mea.. e groaznic sa stai cu doi mosi in casa.. nush ce sa ma fac.. astept sfaturi...
cu topicul asta....Eu dupa 2 ani de stat impreuna cu prietenul meu in aceeasi casa cu socrii.....m-au facut sa renunt la el chiar dak il iubesc enorm de mult :(( si la ora actuala il iubesc...il vreau alaturi de mine,dar....el fuge de responsabilitati.deci....socrii jos
cucciola21
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:12
toate e la fel!eu am divortat ptr ca e la fel
lupul_alb
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:15
eu zic sa ai o discutie mai intai cu sotul tau, si apoi toti 3... sa ii spuneti clar, dar frumos, sa va mai lase si in pace... spune-i toate lucrurile astea care iti stau pe suflet...... nu este normal sa nu ai nici un pic de intimitate nici macar la voi in dormitor!! nu se face asa ceva.... se vede ca este la pamant cu bunele maniere.... inteleg ca este casa lor si soacra are activitatile ei, dar chiar sa isi bage nasul in dormitorul vostru.... eu una nu as accepta chestile astea!!!! Si noi stam cu soacra, dar in jumatatea de casa in care stam noi, este problema noastra cum ne gospodarim.... eu imi fac curatenia, am si o mica bucatarioara, imi aranjez lucrurile cum vreau si unde vreau....si toate astea, pentru ca ne-am impus de la bun inceput... si eu, si sotul meu!!! mancam impreuna cu ea( pentru ca nu as fi de acord eu sa mancam separat, doar nu suntem animale ) , povestim, nu avem probleme, dar la noi in "cuibusor'' este problema noastra ce facem!!!!!!!! nu stiu, dar nu mi se pare normal ceea ce se intampla la voi......
Soacra ta chiar nu se gandeste ca va trebuie si voua putina intimitate???? caci daca nu se simte, singura solutie este sa ii spui........
Lacra___
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:30
SUper topic :)) toate sunt la fel arata aproximativ la fel. Eu le numesc FEMEI DULAP. Si eu am flash-uri cum o bat pe soacramea cu paru pe spate :)) . Dar sper ca intr-o zi o sa ma simt stapana in propria mea casa. Ma gandeac daca eu as fi la fel daca as avea un baiat. Dar nu cred. .Ca sa o infrunti trebuie sa-ti calci pe principiile tale, s-o infrunti si s-o faci pe-a suparata, sa-i atragi atentia cand greseste EA , ca sa vada ca nu-i buricul pamantului. Problema e ca eu nu pot face chestia asta (sunt prea "la locul meu"). Poate intr-o zi ..
kudika056919
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:29
Nu ...nu sunt toate la fel!Eu am o soacra minunata! Foarte adevarat ca nu stam impreuna!
Nuovamente_Robertina
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:45
De la: Lucia38, la data 2009-11-13 23:11:07de ce?
pentru ca au fost in stare sa ne faca si sa ne creasca sotzii pe care ii iubim atat de mult, de aia.
WOAUUUUUUUUUUUU
LADY_BUGS
Postat pe 18 Iunie 2010 09:36
De la: kudika056919, la data 2009-11-20 21:29:50SUper topic :)) toate sunt la fel arata aproximativ la fel. Eu le numesc FEMEI DULAP. Si eu am flash-uri cum o bat pe soacramea cu paru pe spate :)) . Dar sper ca intr-o zi o sa ma simt stapana in propria mea casa. Ma gandeac daca eu as fi la fel daca as avea un baiat. Dar nu cred. .Ca sa o infrunti trebuie sa-ti calci pe principiile tale, s-o infrunti si s-o faci pe-a suparata, sa-i atragi atentia cand greseste EA , ca sa vada ca nu-i buricul pamantului. Problema e ca eu nu pot face chestia asta (sunt prea "la locul meu"). Poate intr-o zi ..
HMM EU CRED CA soacra vrea sa fie utila,nu vad nimic rau din partea ei,vad ca vrea sa o ajute in tot ,ai dreptate ar trebui sa discute intre ei,si sa lase orgoliile si una si alta ,si daca nu si nu sa i se dea ceva de genul ultimatum...ori capra ori varza .cel mai bine e sa se tina distanta.
LADY_BUGS
Postat pe 18 Iunie 2010 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Acte necesare pentru casatoria cu un cetatean marocan 4 De la: kudika_949473 7 Ianuarie 2014 10:38
inselat de sotie 42 De la: ad__83 25 Iulie 2011 15:31
Cum se poate adopta un copil in romania? 3 De la: DiavolytaTa 30 Aprilie 2009 19:50
iubire sau obisnuinta? 18 De la: kudika139991 9 Martie 2010 15:39
care sunt indatoririle nasilor??? 3 De la: ionniks 13 Iulie 2010 16:23