Setari Cookie-uri

oare e iubire?


Am si eu o dilema...adica nu e neaparat o dilema pentru ca stiu sigur ca il iubesc...

E vorba de prietenul meu,suntem impreuna de 9 luni de zile si pot sa spun ca pe zi ce trece ma sim tot mai incordata,mai irascibila si mai rece cu el.Eu nu vreau asta,de cate ori ma cert cu el sau ma iau de el din oarecare motiv, apoi imi pare rau si ma simt vinovata.M-am gandit ca poate am o stare de aceassta din cazua ca nu mai simt pt el ceea ce am simtit la inceput?sau e alta cauza?

Eu am 23 de ani iar el are 27.Ne intelegem foarte bine si pot spune ca suntem poate exact la fel ca si persoane,caractere.De cateva luni incoace (...2) dupa cum ziceam, ma simt incordata, ma supar din orice, vad mult mai multe greseli pe care le face el si i reprosez multe chestii rautacoase dar adevarate iar el se supara si se simte ranit.

Ajutati-ma sa trec peste asta si sa nu se trmine cu despartirea deoarece singura scapare asta mi se mai pare astfel sa nu-l mai ranesc si sa nu ma mai simt eu atat de pustiita.

Am uitat sa precizez ca el nu lucreaza pentru ca postul pe care il ocupa ca si programator s-a defiintat datorita crizei si ca nu accepta alt post inafara de unul platit mai mult decat cred eu ca ar merita si prefera sa stea acasa decat sa munceasca pe mai putini bani...astfel eu simtindu-ma presata asupra banilor pentu ca in casa unde stam contribui si eu la randu-mi cu bani si altele...contribuie la fel de mult ca si mine cu bani dar totusi am fost obisnuita sa dau eu mai putini bani decat el tinand cont ca eu castig un salariu mizer de doar 8 mil.



Va rog...un sfat daca se poate sa ma ajutati...

spookie
Postat pe 27 Mai 2009 09:50
De la: spookie, la data 2009-05-27 09:50:04
Am si eu o dilema...adica nu e neaparat o dilema pentru ca stiu sigur ca il iubesc...

E vorba de prietenul meu,suntem impreuna de 9 luni de zile si pot sa spun ca pe zi ce trece ma sim tot mai incordata,mai irascibila si mai rece cu el.Eu nu vreau asta,de cate ori ma cert cu el sau ma iau de el din oarecare motiv, apoi imi pare rau si ma simt vinovata.M-am gandit ca poate am o stare de aceassta din cazua ca nu mai simt pt el ceea ce am simtit la inceput?sau e alta cauza?

Eu am 23 de ani iar el are 27.Ne intelegem foarte bine si pot spune ca suntem poate exact la fel ca si persoane,caractere.De cateva luni incoace (...2) dupa cum ziceam, ma simt incordata, ma supar din orice, vad mult mai multe greseli pe care le face el si i reprosez multe chestii rautacoase dar adevarate iar el se supara si se simte ranit.

Ajutati-ma sa trec peste asta si sa nu se trmine cu despartirea deoarece singura scapare asta mi se mai pare astfel sa nu-l mai ranesc si sa nu ma mai simt eu atat de pustiita.

Am uitat sa precizez ca el nu lucreaza pentru ca postul pe care il ocupa ca si programator s-a defiintat datorita crizei si ca nu accepta alt post inafara de unul platit mai mult decat cred eu ca ar merita si prefera sa stea acasa decat sa munceasca pe mai putini bani...astfel eu simtindu-ma presata asupra banilor pentu ca in casa unde stam contribui si eu la randu-mi cu bani si altele...contribuie la fel de mult ca si mine cu bani dar totusi am fost obisnuita sa dau eu mai putini bani decat el tinand cont ca eu castig un salariu mizer de doar 8 mil.



Va rog...un sfat daca se poate sa ma ajutati...


cred ca ar trebui sa vezi lucrurile mai "roz!
relaxeaza-te! stiu ca situatia financiara poate nu t ajuta sa vezi lucrurile tocmai bine, insa daca t superi si esti irascibila, daca ii reprosezi tot felul dnimicuri, nu o sa ajungeti la nimic bun!dimpotriva!lucrurile vor lua o cale mai aiurea!
nu t mai gandi la toate lucururile negative sii ii reprosa orice, pt ca nus e merita! incearca sa vezi toate lucrurile bune!
anca0704
Postat pe 27 Mai 2009 10:14
incearca sa-l intelegi. incearca sa fi mai inteleapta.....o sa se angajeze.....o sa si gaseasca ceva poate macar la fel de bun....ai putina rabdare si fi alaturi de el daca tu crezi ca il iubesti....daca nu l intelegi tu care ii esti iubita...cine sa l inteleaga....acum mai ales ca nu mai munceste ...are mai multa nevoie de o vb buna decat de reprosuri....si certuri
monaq
Postat pe 27 Mai 2009 10:19
De cele mai multe ori .. situatia financiara ( precara ) poate dauna unui cuplu. De altfel chiar si cand se trece in extrema cealalta .. si o pereche dispune de foarte multi bani ... "dauneaza grav sanatatii"

Poate ca e vorba de astenia de primavara .. sau de dorinta launtrica de a "traii" acuma cand vine vara - terasele colcaie de lume - mare - concedii - cluburi - piscine .. etc ( poate nu e ordinea cea mai buna ) ... poate e vorba de mult stres .. Lipsa banilor .. poate duce si la privarea de momente de tandrete ..mangaieli .. vorbe bune ... wild-wild-sex etc.

Poate daca incerci sa te muti inapoi acasa .. la parinti ptr cateva zile ... vei realiza .. cum e fara "el" ... de obicei asta e cea mai buna varianta ...

Succes!!!
Octav
Postat pe 27 Mai 2009 13:49
va multumesc mult pentru tot...o sa ma refletez mai bine asupra a ceea ce simt si cum ar trebui sa ma comport...sper sa se rezolve tot
spookie
Postat pe 27 Mai 2009 17:10
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 17:12
cunosc astfel de situatie..ptr ca si eu am trecut printr-o astfel de situatie..ce trebuie sa faci este sa discuti cu el si sa ii spui ce te deranjeaza,dar calm,linistiti..si fara reprosuri,pur si simplu discutati,incearca sa-l intelegi in ceea ce priveste serviciul..poate pe o parte..face toate astea pentru ca nu vrea sa coboare prea jos dpdv financiar..e de apreciat asta..dar pe de o alta parte,nici sa devina o obisnuinta ...in a fi intretinut mai mult decat trebuie de catre tine..totusi trebuie sa existe echilibru...iar tu..incearca sa vezi si partea parte a paharului,sa te incurajezi singura,invata sa ai incredere mai multa in el,,si in iubire ..si ai sa vezi ca va merge mai bine relatia.
mult succes si sa auzim de bine :)
issa12
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa mai fac 8 De la: kudika_961460 4 Mai 2014 10:13
meseria destinului tau? 18 De la: roscatika23 6 Iunie 2009 03:35
Be happy 33 De la: ramona_elisa 4 Aprilie 2009 22:05
CE SA FAC? 7 De la: bestiutza_relouded 11 Aprilie 2009 11:36
Trecutul...fir-ar el sa fie!!! 102 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 14:51