Setari Cookie-uri

Cum sa ne purtam cu...bunul simt

Nimeni nu-i cunoºtea cu precizie vârsta deoarece registrul în care era consemnatã naºterea sa a fost declasat cu mult timp în urmã din cauza prea marii sale vechimi. S-a nascut odata cu prima civilizatie dar din pacate moare inainte de termen.
A trait printre noi atata vreme....si-a facut foarte multi prietenii, adepti si ar mai fi trait si astazi daca noile generatii nu ar fi facut alianta cu nesimtire, egoismul si prostul gust pentru a-l infrange.
Ce facem totusi daca ne numaram printre norocosii care inca se mai intalnesc cu el cu "bunul simt"??? Parerea mea este ca am cam uitat cum sa ne purtam, ca degradare sociala prin care tot trecem dupa '90 ne-a modificat asa de mult "chimia" incat ne-ar fi greau si sa il identificam.
Din pacate BUNUL SIMÞ ºi-a pierdut dorinþa de viaþã când a constatat cã scandalagii ºi criminalii primeau un tratament mai bun decât victimele acestora.
Sa spunem „te rog” când cerem ceva si „mulþumesc” la sfârsit, sa puem telefonul pe vibratii în autobuz, sa vorbim în soaptã pentru a nu deranja, sa asteptam sã coboare lumea din metrou înainte sã urcam, sa lasam comentarii cu bun simt pe unde trecem, sa respectam spatiul personal al celorlalti toatea aste sunt un semn ca ne-am intalnit macar o data in viata cu bunul simt... Si ca sa-i aratam recunostina pentru tot ceeea ce ne-a dat atata vreme, atatea generatii sa-l ajutam sa renasca din propria-i cenusa precum pasarea phoenix!
Desii e greu sa il inveti pe …. sa respecte natura daca el nu respecta nici macar orasul si strada pe care se plimba zilnic? Cum sa-i explici ca nu doar ce are pe acte ii apartine, ci si ce il defineste ca cetatean cu drepturi si obligatii depline, cand el nici macar nu vine la vot?
Deocamdata toti ne pricepem la fotbal, politica si la femei, dar daca am incerca….azi un gest, maine altul poate intr-o zi vom trai intr-o tara in care bunul simt va invinge din nou mitocania.

Astept comentariile voastre!

sori_ss84
Postat pe 6 Iunie 2009 23:47
asteapta!
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 00:04
Ce spuneai? ca cu textul ala nu am prins ideea poate`s yo mai natanga...


nebuna94
Postat pe 7 Iunie 2009 00:05
De la: sori_ss84, la data 2009-06-06 23:47:58 Nimeni nu-i cunoºtea cu precizie vârsta deoarece registrul în care era consemnatã naºterea sa a fost declasat cu mult timp în urmã din cauza prea marii sale vechimi. S-a nascut odata cu prima civilizatie dar din pacate moare inainte de termen.
A trait printre noi atata vreme....si-a facut foarte multi prietenii, adepti si ar mai fi trait si astazi daca noile generatii nu ar fi facut alianta cu nesimtire, egoismul si prostul gust pentru a-l infrange.
Ce facem totusi daca ne numaram printre norocosii care inca se mai intalnesc cu el cu "bunul simt"??? Parerea mea este ca am cam uitat cum sa ne purtam, ca degradare sociala prin care tot trecem dupa '90 ne-a modificat asa de mult "chimia" incat ne-ar fi greau si sa il identificam.
Din pacate BUNUL SIMÞ ºi-a pierdut dorinþa de viaþã când a constatat cã scandalagii ºi criminalii primeau un tratament mai bun decât victimele acestora.
Sa spunem „te rog” când cerem ceva si „mulþumesc” la sfârsit, sa puem telefonul pe vibratii în autobuz, sa vorbim în soaptã pentru a nu deranja, sa asteptam sã coboare lumea din metrou înainte sã urcam, sa lasam comentarii cu bun simt pe unde trecem, sa respectam spatiul personal al celorlalti toatea aste sunt un semn ca ne-am intalnit macar o data in viata cu bunul simt... Si ca sa-i aratam recunostina pentru tot ceeea ce ne-a dat atata vreme, atatea generatii sa-l ajutam sa renasca din propria-i cenusa precum pasarea phoenix!
Desii e greu sa il inveti pe …. sa respecte natura daca el nu respecta nici macar orasul si strada pe care se plimba zilnic? Cum sa-i explici ca nu doar ce are pe acte ii apartine, ci si ce il defineste ca cetatean cu drepturi si obligatii depline, cand el nici macar nu vine la vot?
Deocamdata toti ne pricepem la fotbal, politica si la femei, dar daca am incerca….azi un gest, maine altul poate intr-o zi vom trai intr-o tara in care bunul simt va invinge din nou mitocania.

Astept comentariile voastre!


Eu as zice cand il intalnim sa-l imbratisam,sa-i spunem ca ne lipseste multtt cand nu e printre noi si sa incercam sa-i imprietenim si pe altii cu el,cu BUNUL SIMT!
Cred ca bunul simt,nu se invata neaparat,nu e ceva impus,trebuie sa vina din interior,din latura cea buna a omului .Daca nu are cine sa te invete multe lucruri de bun simt(la noi e o problema si cu spalatul elementar si cu igiena dentara si etc),ar trebui tu,ca om sa stii sa faci lucrurile cu bun simt,fara a-i deranja pe altii si respecatndu-i pe ceilalti te respecti pe sine.
Multumesc pt topic,traiesc cu speranta ca mitocanii vor disparea in 30 de ani:)sau cine stie...sa ne fereasca cel de Sus sa ajungem ca cei din filmul "Idiocracy"(adk niste redusi care doar apasa pe butoane,care traiesc printre munti de gunoaie si care uda plantele cu un fel de Sprite,pt ca apa nu mai e trendy sa fie folosita si sunt cu totii la un pas de marele colaps planetar).Un film care te pune pe ganduri si poate trezeste bunul simt cel adormit din unii dintre noi
luyyzz
Postat pe 7 Iunie 2009 00:09
De la: nebuna94, la data 2009-06-07 00:05:53Ce spuneai? ca cu textul ala nu am prins ideea poate`s yo mai natanga...






poate nu am fost destul de clara...dar dedata asta eu sunt cea care nu inteleg!!!

care parte nu ai inteles-o???
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 00:15
de la primul paragraf pana la ultima litera!
e ceva legat de bun simt, sau mi se pare mie!?
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 00:22
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:22:50de la primul paragraf pana la ultima litera!
e ceva legat de bun simt, sau mi se pare mie!?


exact.
este vorba chiar de bunul simt si despre cat de rar ne intalnim cu el in ultima vreme, desi cu siguranta, din anomia in care ne zbatem am putea fi salvati doar de BUNUL SIMT.

Asta ar fii ideea principala a textului. sper ca acum ai inteles.
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 00:29
poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 00:32
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?


anomie - dezorganizare, dezordine

in context-- o societatea stapanita de haos, fara valori morale
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 00:35
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!
luyyzz
Postat pe 7 Iunie 2009 00:38
uite cate mai am de invatat!
si nu puteai sa scrii asa de la inceput?
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 00:39
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 00:40
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:40:33
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy


nu stiu daca esti in masura sa judeci cine are si cine nu are bun simt ...ideea e ca lucrand in domeniu si folosind uzual acest termen nu mi-am dat seama ca nu toti care vor citi il folosesc la fel de des...

o sa fiu mai atenta pe viitor.
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 00:44
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:40:33
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy


Iar "ne certam"?
Nup....pt ca avem ....bun simt?Glumesc...dar am vazut asta din ce in ce mai des,se deschide un topic se posteaza acolo niste raspunsuri si apoi tine-te bine ,ca incepe scandalul.Cred ca sunt eu prea pacifista;))
luyyzz
Postat pe 7 Iunie 2009 00:54
De la: sori_ss84, la data 2009-06-07 00:44:11
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:40:33
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy


nu stiu daca esti in masura sa judeci cine are si cine nu are bun simt ...ideea e ca lucrand in domeniu si folosind uzual acest termen nu mi-am dat seama ca nu toti care vor citi il folosesc la fel de des...

o sa fiu mai atenta pe viitor.

Sori...uite cred ca aici gresim uneori,ca luam lucrurile prea personal.Ai simtit imediat nevoia sa taxezi,eu cred,daca-mi permiti desigur,ca puteai sa vii cu explicatia cuvantului si cu un smiley si gata ,situatia era ok
luyyzz
Postat pe 7 Iunie 2009 00:56
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:56:59
De la: sori_ss84, la data 2009-06-07 00:44:11
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:40:33
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy


nu stiu daca esti in masura sa judeci cine are si cine nu are bun simt ...ideea e ca lucrand in domeniu si folosind uzual acest termen nu mi-am dat seama ca nu toti care vor citi il folosesc la fel de des...

o sa fiu mai atenta pe viitor.

Sori...uite cred ca aici gresim uneori,ca luam lucrurile prea personal.Ai simtit imediat nevoia sa taxezi,eu cred,daca-mi permiti desigur,ca puteai sa vii cu explicatia cuvantului si cu un smiley si gata ,situatia era ok







in nici un caz nu am vrut sa ma cert doar ca e primul subiect pe care il propun si m-am simtit "atacat" pe nedrept.

in fine...o sa fiu multttttt mai atenta pe viitor
sori_ss84
Postat pe 7 Iunie 2009 01:02
a considera cearta o discutie in contradictoriu, este o lipsa de bun simt!



geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 01:03
De la: geo_x, la data 2009-06-07 01:03:48a considera cearta o discutie in contradictoriu, este o lipsa de bun simt!





corect !
Toata viata m-am contrazis cu sotul , nu inseamna ca ne certam . Doar gandim diferit , dar in cazul nostru asta a dus la ceva bun , nu ne-am plictisit in casnicie .Daca pana la urma unul cedeaza ( de cele mai multe ori , eu ) totul e in regula .
danylor29
Postat pe 7 Iunie 2009 01:07
De la: sori_ss84, la data 2009-06-07 01:02:00
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:56:59
De la: sori_ss84, la data 2009-06-07 00:44:11
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:40:33
De la: luyyzz, la data 2009-06-07 00:38:51
De la: geo_x, la data 2009-06-07 00:32:49poate ca e noapte si ora tarzie deformeaza privirea, da' ce-i aia "anomie"?

dezordine,dezorganizare-----sincer nu stiam,dar noroc cu dexul si uite ca am mai invatat ceva la ora aceasta!


o dovada de bun simt era sa scrie pe intelesul omului, nu in cuvinte greu digerabile si cautabile adanc in dex online!

tzuc luzzy


nu stiu daca esti in masura sa judeci cine are si cine nu are bun simt ...ideea e ca lucrand in domeniu si folosind uzual acest termen nu mi-am dat seama ca nu toti care vor citi il folosesc la fel de des...

o sa fiu mai atenta pe viitor.

Sori...uite cred ca aici gresim uneori,ca luam lucrurile prea personal.Ai simtit imediat nevoia sa taxezi,eu cred,daca-mi permiti desigur,ca puteai sa vii cu explicatia cuvantului si cu un smiley si gata ,situatia era ok







in nici un caz nu am vrut sa ma cert doar ca e primul subiect pe care il propun si m-am simtit "atacat" pe nedrept.

in fine...o sa fiu multttttt mai atenta pe viitor

Tu sa fii cum vrei....nu trebuie sa ..ceva....!Dar te inteleg ,pt ca si eu culmea la primul post am primit imediat niste replici acide si m-am simtit la fel.Sunt pe forum de putin timp fata de altii,incerc sa ma exprim pe aici,invat din greselile altora si uneori de ce nu ,daca pot incuraja pe cineva ,chiar o fac.Bine ai venit pe forum si daca o sa ai timp sa mai citesti si alte posturi,ai sa vezi ca unele sunt departe de orice "bun simt'...(capitolul injuraturi -de ex)....dar poti trece peste,pt ca uneori e mai ok sa nu t postezi pe o pozitie scortoasa si sobra ,pt ca din pacate,ceilalti nu vor avea rabdarea sa te cunoasca si te vor trata ca atare.
luyyzz
Postat pe 7 Iunie 2009 01:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
some help please 6 De la: Fly2Freedom 15 Ianuarie 2011 15:17
Ajutor! 16 De la: yasy 28 Octombrie 2012 00:33
caut masculi. 12 De la: northstar 7 Aprilie 2010 21:39
S-a luat si a plkt la "mamica" 15 De la: bebe_andrusca 26 Septembrie 2010 14:54
confuza 100%...un sfat va rog! 45 De la: kudika477796 26 Decembrie 2012 18:22